شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • نظر اردن درباره ریشه تمام درگیری‌ها در منطقه

  «آندرو موریسون» وزیر مشاور انگلیس در امور غرب آسیا و شمال آفریقا امروز (یکشنبه) وارد امان پایتخت اردن شد و با «أیمن الصفدی» وزیر خارجه اردن دیدار و گفت‌وگو کرد.

  به گزارش افکارنیوز،

  «آندرو موریسون» وزیر مشاور انگلیس در امور غرب آسیا و شمال آفریقا امروز (یکشنبه) وارد امان پایتخت اردن شد و با «أیمن الصفدی» وزیر خارجه اردن دیدار و گفت‌وگو کرد.

  به نوشته پایگاه خبری عمون، «أیمن الصفدی» در این دیدار تأکید کرد که مناقشه فلسطینی-اسرائیلی همچنان که بوده هنوز هم ریشه درگیری‌‌ها در منطقه است و تنها راه‌حل پایان این درگیری‌ها پایان اشغالگری و اقدامات تنش‌زای رژیم صهیونیستی است.

  او گفت که اقدامات این رژیم موجب نا امیدی و انسداد مسیر توسعه و کشاندن منطقه به سوی بحران و درگیری شده است.

  وزیر خارجه اردن در ادامه خواستار تمرکز تلاش‌های بین‌المللی برای حل این مناقشه به وسیله توافقات سیاسی واقعی در راستای راه‌حل دو دولتی شد. راه‌حلی که در آن کشور مستقل فلسطینی با پایتختی قدس شرقی تضمین شود.

  الصفدی همچنین مدعی شد که راه‌حل دو دولتی تنها راه رسیدن به صلح فراگیر و حفظ امنیت و ثبات منطقه است.

  «آندرو موریسون» نیز گفت که کشورش به راه‌حل دو دولتی پایبند است و از تلاش‌ها در راستای نیل به آن حمایت می‌کند.

  وزیر خارجه اردن در بخش دیگر سخنان خود به موضوع تجاوزات رژیم صهیونیستی به ساحت مسجدالاقصی پرداخت و گفت که این اقدامات تل آویو موجب انفجار موج دیگری از خشونت می‌شود. او خواستار احترام این رژیم به شرایط تاریخی و قانونی دایر بر مکان‌های مقدس و توقف تمامی اقدامات تنش‌زا در این اماکن شد.

  تأکید وزیر خارجه اردن بر راه‌حل دو دولتی در حالی است که طبق گزارش‌ها طرح موسوم به «معامله قرن» که به زودی از سوی آمریکا رونمایی خواهد شد، موضوع دو دولتی را کاملا رد می‌کند. طبق اطلاعات درز یافته از طرح آمریکایی معامله قرن، واشنگنتن قصد دارد شهرک‌های صهیونیستی ساخته شده در کرانه باختری را به اسرائیل واگذار کند.