شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • آبه شینزو نه شینزو آبه!/ درخواست مودبانه ژاپنی‌ها از جهان؛‌ نام‌های ما را درست بگویید

  ژاپن یک درخواست رسمی و مودبانه از جهان دارد؛ تکرار کردن اشتباهی اسامی ما را متوقف کنید!

  به گزارش سازندگی و به نقل از سی‌ان‌ان؛ بر اساس آنچه در ژاپن مرسوم است اسم فامیلی مردم در ابتدا قرار می‌گیرد و ژاپنی‌ها یکدیگر را به این ترتیب صدا می‌زنند. یعنی نام کوچک بعد از اسم فامیلی می‌آید. این دقیقا همان الگویی است که در چین و کره هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

  با این حال برای حدود یک قرن و نیم است که نام‌های ژاپنی در زبان انگلیسی به شکل برعکس نوشته شده می‌شود. یعنی خارج از قالب معمولی که در زبان ژاپنی وجود دارد. در این حالت نام کوچک ابتدا نوشته می‌شود و نام فامیلی پشت سر آن قرار می‌گیرد. این روش اما در دوره میجی در قالب بخشی از تلاش‌های گسترده برای بین‌المللی شدن تکرار شد و در نهایت شکل استانداردی به خود گرفت.

  حالا با ورود ژاپن به عصر جدید ریوا (دوره جدیدی امپراطوری) که در ماه میلادی جاری آغاز شده است، دولت ژاپن قصد دارد یکبار و برای همیشه این مسئله را حل کند!

  تارو کونو، وزیر امور خارجه ژاپن روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد دولت این کشور امیدوار است نام نخست وزیر ژاپن به شکل صحیح یعنی "آبه شینزو" نوشته شود درست همانطور که نام رئیس جمهوری چین "شی‌جین پینگ" و نام رئیس جمهوری کره جنوبی "مون‌جائه این" نوشته می‌شود.

  وزیر امور خارجه ژاپن در این باره می‌گوید: "من قصد دارم درخواستی را برای رسانه‌های بین‌المللی ارسال کنم و امیدوارم رسانه‌های ژاپنی انگلیسی زبان هم از این تقاضا تبعیت کنند."

  تارو کونو در همین رابطه به گزارشی که 20 سال قبل توسط شورای ملی زبان منتشر شده اشاره می‌کند. این شورا خواستار پذیرش قالب معمول زبان ژاپنی در زبان انگلیسی شده بود. مسئله‌ای که البته در آن روزها راه به جایی نبرد آن هم چه از طرف جامعه بین‌المللی و چه خود مردم ژاپن که همچنان حین نگارش انگلیسی ابتدا نام کوچک و پس از آن نام فامیلی را قرار می‌دادند. با این حال ژاپنی‌ها امیدوار هستند که در عصر جدید اراده قوی‌تری برای این تغییر وجود داشته باشد و جهان از این پس نام آنها را همانطور که در زبان ژاپنی معمول است بنویسد و تکرار کند.

   

  منبع: cnn