شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
تجارت
 • آماده راه اندازی جشنواره چای در لاهیجان هستیم

  دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

  رشت - دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: آمادگی داریم با همکاران و همتایان‌ خود در کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، هند و ژاپن که صاحب چای هستند، جشنواره چای در شهر لاهیجان راه‌اندازی و به اقتصاد این محصول کمک کنیم.

  حجت الله ایوبی روز چهارشنبه در دیدار با استاندار گیلان، این استان را جزو استان‌د های کامل یونسکویی عنوان کرد و حضور فردی همچون سالاری در گیلان که مهد فرهیختگان و مشاهیر است را فرصت کم نظیر و تاریخی برای توسعه و ترویج فعالیت های ماندگار فرهنگی در استان دانست.
  وی با یادآوری سابقه همکاری با سالاری به عنوان استاندار بوشهر در زمان تصدی مسئولیت سازمان سینمایی کشور بیان کرد: با حمایت وی طرح سینمای سیار به عنوان ایده سازمان سینمایی با حمایت کامل و کم‌نظیر در میان استانداری های سراسر کشور در روستاهای استان بوشهر راه اندازی شد.
  ایوبی گفت: دو شهر خلاقی که در ایران وجود دارد، یکی از آنها در استان گیلان است.
  وی با بیان اینکه خلاقیت و ابتکار در شهرها به ویژه لاهیجان و رشت به طور کامل قابل دیدن است، اظهار کرد: برنامه حیات شبانه سالیان سال بوده که در شهر تهران مورد بحث است که چند نقطه را به صورت آزمونه (پایلوت) راه‌اندازی کنند ولی این کار در شهر رشت چند سال است که عملی شده است.
  دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به اینکه روزگاری به مساله فرهنگ، علم، آموزش، جشن و جشنواره به عنوان کالاهای لوکس، فانتزی و سرگرمی نگاه می شد، گفت: ولی امروزه این نوع کالاها دیگر فقط سرگرمی و فانتزی نیستند بلکه کشور و شهرهایی که کالاهای فرهنگی تولید می‌کنند، سرمایه محسوب می‌شوند.
  ایوبی با بیان اینکه در جهان امروز مهمترین تحول این است که شهرها قلب فرهنگ شده‌اند، تصریح کرد: خوشبختانه در کشوری زندگی می‌کنیم که مولد بوده و صاحب فرهنگ، هنر و تولیدات بی‌شمار و باشکوه است.
  او با اشاره به اینکه امکانات یونسکو خیلی زیاد نیست و یک سازمان جهانی برند است اظهار کرد: وظیفه ما این است که از این سرمایه نمادین برای منافع کشور، شهرها و نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم.
  وی به مزیت‌ها و ابتکارات شهر لاهیجان اشاره و خاطرنشان کرد: جاده ابریشم در یونسکو به عنوان بخش جدا دیده شده و یک سازمان است.
  ایوبی با بیان اینکه هنر ، سنت‌ و آیین چای مقوله‌ای است که می‌توان روی آن کار کرد و به نمایش گذاشت گفت: آیین چای بخشی از سنت جهان شرق است که با فرآورده‌های مختلف چای می‌تواند اقتصاد چای را متحول کرد.
  لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و به عنوان پایتخت چای ایران شناخته می شود.