شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • آنکارا: «اس-۴۰۰» را تحویل می‌گیریم، حتی به بهای تحریم

  وزیر دفاع ترکیه تأکید کرد که برای تحریم‌های احتمالی آمریکا به دلیل خرید سامانه‌های روسی «اس-۴۰۰» آمادگی دارند.

   به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز گذشته (سه‌شنبه) در جمع خبرنگاران گفت که آنکارا برای تحریم‌های احتمالی آمریکا به دلیل خرید سامانه‌های دفاع موشکی «اس-۴۰۰» روسیه آمادگی دارد.

  بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، آکار ادامه داد که ترکیه به مسئولیت‌های خود در پروژه جنگنده‌های «اف-۳۵» پایبند بوده و انتظار دارد که این پروژه طبق برنامه ادامه پیدا کند.

  وی در واکنش به نگرانی‌های واشنگتن تأکید کرد که خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ تنها با هدف تأمین نیاز‌های دفاعی ترکیه است و هیچ تهدیدی به همراه ندارد.

  این مقام دفاعی ترکیه توضیح داد: «ما تمامی آنچه که توافقات معمول دوجانبه حکم می‌کند را انجام می‌دهیم. برخی زمان ها، موضوعاتی مطرح می‌شود. ما خوشحالیم که تاکنون تغییر اساسی صورت نگرفته است... ترکیه در خصوص اجرای احتمالی تحریم‌های CAATSA (قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم) آمادگی دارد».

  واشنگتن چندین ماه است که به ترکیه هشدار داده میان فناوری‌های نظامی آمریکایی و سامانه‌های پدافند هوایی «اس-۴۰۰» روسیه، باید یکی را انتخاب کند. استدلال آمریکا برای این اعمال فشار بر ترکیه این است که انتقال فناوری «اس-۴۰۰» به این کشور عضو ناتو، تهدیدی برای جنگنده‌های «اف-۳۵» بوده و پدافند غرب را به خطر می‌اندازد.

  مقامات آمریکایی پیش از این نیز تهدید کرده بودند در صورت ادامه اصرار آنکارا بر خرید این سامانه‌ها، فناوری تولید جنگنده‌های «اف-۳۵» را از این کشور خارج خواهند کرد، تحویل این جنگنده‌ها به ترکیه نیز متوقف شده و تولیدکنندگان ترکیه‌ای از برنامه تولید مشترک این جنگنده‌ها حذف خواهند شد.

  آکار در خصوص مذاکراتی که با مقامات آمریکایی صورت گرفته است، گفت: «در مذاکرات خود با آمریکا، شاهد یک نوع آسانگیری کلی و همسویی در موضوعاتی همچون شرق فرات، اف-۳۵ و پاتریوت بودیم».

  وی ضمن رد ادعا‌هایی مبنی بر تداخل میان پروژه اس-۴۰۰ و اف-۳۵، گفت: «هیچ عبارتی در توافق اف-۳۵ وجود ندارد که گفته باشد که یک طرف به خاطر مشارکت در خرید اس-۴۰۰ باید از پروژه حذف شود. ترکیه، ۱.۲ میلیارد دلار پرداخت کرده است و ما به موقع قطعاتی را که به ما سفارش شده بود را تولید کردیم. دیگر چه کاری باید به عنوان شریک بکنیم؟»

  واشنگتن برای منصرف کردن ترکیه از خرید اس-۴۰۰، پیشنهاد فروش سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت ساخت شرکت آمریکایی «ریتون» را به ترکیه مطرح کرده است که البته آکار گفته در حال بررسی این پیشنهاد هستند.

  وی گفته است که مقامات ترکیه و آمریکا اواخر ماه مارس، موضوعات مربوط به قیمت، انتقال فناوری و تولید مشترک مربوط به جدیدترین پیشنهاد آمریکا را مورد ارزیابی قرار داده‌اند.