شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار طلا و سکه
 • سکه ۳۰۰ هزار تومان ریخت

  در معاملات امروز بازارهای مالی شهر، قیمت دلار به کانال ۱۳ هزار تومانی سقوط کرد و سکه نیز ۳۰۰ هزار تومان ارزان شد.

  به گزارش مشرق، بازارهای مالی شهر امروز نیز همانند دو روز گذشته، وضعیتی منفی و رکودی را تجربه کردند و قیمت دلار بار دیگر در مسیر نزول قدم برداشت.

  این سقوط همه جانبه در حالی رخ داد که مهم‌ترین اخبار به درخواست عربستان از شهروندانش برای عدم سرمایه‌گذاری در ترکیه، افزایش انتقادات به بسته ارزی بانک مرکزی، ارزان شدن طلای جهانی، رشد قیمت نفت، مخالفت کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی و قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت اختصاص داشت.

  بازگشت منطق به بازار بورس

  رفتار بازار سرمایه در طی روزهای اخیر، متأثر از انتشار گزارش‌های سالانه شرکت‌ها شده و حالتی منطقی به خود گرفته است. بازاری که بی محابا به دنبال رشد قیمت‌ها بود، این روزها، میزان سودآوری شرکت‌ها و توان آن‌ها برای تداوم این سودآوری را به عنوان شاخص مهم قیمت‌گذاری شرکت‌ها مطرح شده و کمتر خریدارانی را می‌توان در بازار یافت که در پی خریدهای هیجانی و بدون منطق باشند. همین امر موجب شده تا حرکات دسته جمعی روزهای قبل، به حرکات تک سهم‌ها و بعضاً تک گروه‌ها تبدیل شود.

  با این حال، روند کلی بازار امروز منفی بود و شاخص کل بیش از ۹۰۰ واحد افت کرد. بیشترین حجم معاملات بورس به بانک تجارت با حجم ۶۰۰ میلیون سهمی اختصاص داشت. ارزش معاملات بورس هزار میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس نیز ۶۰۹ میلیارد تومان ثبت شد که عددی پایین‌تر از معاملات روز گذشته بود. بیشترین معاملات گروهی در گروه شیمیایی با لیدری پتروشیمی پارس ثبت شد و ارزش معاملات این گروه به ۱۱۲ میلیارد تومان رسید.

  در گروه خودرویی، اعلام زیان ۴ هزار و ۵۰۰ میلیاردی سایپا، وضعیت را تیره و تار کرد و موجب تشکیل صف فروش میلیونی در این نماد و سایر نمادهای گروه خودرو شد. در این گروه، کلیه نمادهای قطعه‌سازی و خودروسازی با عرضه‌های شدید فروشندگان و تشکیل صفوف فروش میلیونی همراه بودند و جمع‌آوری صف فروش سایپا در دقایق پایانی بازار نیز نتوانست از شدت عرضه‌ها بکاهد.

  در گروه فلزی، با وجود معاملات مثبت ورق فولادی در بورس کالا، عرضه بر تقاضا پیشی گرفت. در معاملات امروز بورس کالا، ورق گرم B با قیمت ۵ هزار و ۸۲۳ تومان، ورق سرد B با قیمت ۶ هزار و ۱۹۹ تومان، ورق گالوانیزه با قیمت ۱۱ هزار و ۶۹۹ و ورق قلع اندود با قیمت ۱۷ هزار و ۷۹۹ تومان به ازای هر کیلو مورد معامله قرار گرفتند که همگی افزایش قیمت را تجربه کردند. همین افزایش قیمت ورق موجب افزایش تقاضا در فولاد مبارکه و حرکت مثبت این نماد در جهت مخالف حرکت کل گروه شد. بر این اساس، قیمت هر سهم فولاد به ۴۱۸ تومان رسید و این در حالی بود که اغلب نمادهای گروه از جمله ذوب آهن، ملی مس، فاسمین، فباهنر و … ریزش قیمتی را تجربه کردند.

  در گروه شیمیایی، گزارش قابل قبول پتروشیمی پارس موجب تشکیل صف خرید در این نماد شد و به تعاقب آن، جو کلی گروه نیز رو به بهبود یافت. نکته مهم در معاملات امروز گروه شیمیایی، عملکرد ما فوق تصور پتروشیمی اصفهان در سال مالی ۹۷ و تحقق سود ۸۷۲ تومانی این شرکت و رشد بیش از ۵ درصدی قیمت این نماد بود.

  سقوط به کانال پایین‌تر

  در بازار ارز امروز عرضه‌ها بر تقاضا پیشی گرفت و افت بیش از ۷۰۰ تومانی نرخ دلار باعث تغییر کانال دلار و سقوط به قیمت ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومانی شد. تغییرات ساختاری در بازار نیما، افزایش احتمال تشکیل بازار متشکل ارزی و افزایش عرضه در صرافی‌های دبی جزو عوامل اصلی سقوط قیمت ارز در طی روزهای اخیر بوده و از دید فعالان بازار، وقت آرامش ارزی و تثبیت قیمت‌ها در همین محدوده فرار رسیده است. در معاملات امروز همچنین دلار کانادا به ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

  فعالان بازار، وضعیت بازار طی روزهای آتی را با ثبات ارزیابی کرده و معتقدند که با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی و همگرا شدن قیمت دلار نیمایی و دلار آزاد، عرضه‌ها در بازار نیز افزایش خواهد یافت.

  سقوط ۳۰۰ هزار تومانی سکه در یک روز

  در معاملات امروز بازار طلا، قیمت‌ها به دلیل افت شدید قیمت ارز و همچنین کاهش قیمت‌های جهانی در سراشیبی سقوط قرار گرفت و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی با ۳۰۰ هزار تومان کاهش به ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان رسید و ربع‌سکه نیز قیمت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی به خود دید. هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۱۰ هزار تومان دیگر کاهش قیمت را تجربه کرد و در ۴۲۱ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت.