شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
تولید
 • تثبیت قیمت گندم صنف و صنعت در سه سال گذشته

  یک مقام مسئول اعلام کرد:

  مدیرکل دفتر صنایع غیرفلزی، با بیان اینکه قیمت گندم برای مصارف صنف و صنعت بیش از سه سال ثابت مانده بود، گفت: محاسبه قیمت گندم به نرخ تمام شده باعث افزایش قیمت ماکارونی شد.

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدی صادقی نیارکی، در خصوص افزایش نرخ ماکارونی گفت: قیمت گندم برای مصارف صنف و صنعت بیش از سه سال ثابت مانده بود. تاکنون گندم مورد نیاز صنف و صنعت با قیمت ۹۰۰ تومان محاسبه می‌شد، اما در بودجه امسال با نرخ تمام شده یعنی ۱,۸۵۰ تومان محاسبه شده و یک افزایش ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

  وی افزود: آرد و سایر هزینه‌های تولید اعم از بسته بندی و دستمزد کارگر هم افزایش قیمت داشته است که مجموع این اتفاقات، نرخ ماکارونی را افزایش داده است. البته تولید کنندگان به واسطه ماه مبارک رمضان تخفیف‌هایی را برای این کالا ارائه کرده‌اند.

  مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی در خصوص افزایش قیمت تن ماهی گفت: دو منبع برای تأمین ماهی تن داریم. یکی صید در آب‌های آزاد توسط صیادان ایرانی و دیگری واردات است که با ارز نیمایی انجام می‌شود. وقتی واردات با ارز نیمایی انجام می‌شود، طبیعتاً افزایش قیمت به همراه دارد.

  صادقی نیارکی ادامه داد: از سوی دیگر چون برای ماهی صید شده توسط صیادان ایرانی امکان صادرات وجود دارد و ممنوعیتی برای صادرات ماهی تن نداریم، قیمت‌های داخلی هم بنا بر قیمت‌های صادراتی افزایش پیدا کرده است.

  وی عنوان کرد: اقلام دیگر مورد نیاز تن ماهی مانند ورق حلب قوطی تن ماهی افزایش قیمت داشته است. ورق حلب تن ماهی بر اساس نرخ نیمایی وارد و عرضه می‌شود که در افزایش قیمت این کالا مؤثر است.