کالایاب
جهان
 • شکست حزب حاکم استرالیا در نظرسنجی های انتخاباتی

  تهران- ایرنا- نتایج تازه ترین نظرسنجی دراسترالیا نشان می دهد که ائتلاف محافظه کار احزاب ملی – لیبرال احتمالا شکست سنگینی از حزب دست چپی و مخالف دولتی ' لیبرال ' در انتخابات قریب الوقوع فدرال استرالیا در اواخر اردیبهشت ماه 98،خواهد داشت.

  به گزارش روز دوشنبه ایرنا، چهل و ششمین انتخابات فدرالی و سراسری این کشور برای انتخاب نمایندگان پارلمان، نخست وزیر و دولت آتی این کشور به طور رسمی روز 18 ماه مه (28 اردیبهشت 98) برگزار خواهد شد.انتخاباتی که از مدت ها پیش کمپین های انتخاباتی آن فعالیت خود را شروع کرده اند.
  تارنمای مرکز افکارسنجی نیوزپل با انتشار گزارشی اعلام کرد: بررسی ها نشان می دهد که حمایت از حزب راست افراطی ' یک ملت ' 11 درصد نسبت به دوسال گذشته کاهش نشان می دهد . این حزب افراط گرا با آرای ضد مهاجرین خارجی به ویژه مسلمانان و سایر احزاب کوچک مستقل درصدد هستند که در انتخابات سراسری پیش روی استرالیا بتوانند با احزاب لیبرال و ملی بر سر تعداد محدودی از صندلی های پارلمان رقابت کنند.
  این درحالی است که رسوایی های سیاسی و منازعات درونی در حزب' یک ملت' فاصله این حزب را با دیگر احزاب بزرگتر دراین انتخابات شدت بخشیده است.
  طبق نتایج این افکارسنجی این حزب افراطی کوچک اما بانفوذ استرالیایی صرفا قادر به 4 درصد آرای انتخاباتی در روز 18 ماه مه (28 اردیبهشت98) خواهد بود.
  نتایج منتشره نظرسنجی مرکز افکار سنجی 'نیوزپل' همچنین حاکی است: اگرچه رای دهندگان محافظه کار استرالیایی تمایل دارند که از دولت کنونی به رهبری اسکات موریسون حمایت کنند، اما گزارش های این مرکز حاکی است که اسکات موریسون تاکنون درنظرسنجی های به عمل آمده موفق به پیروزی نشده است.
  در این نظرسنجی جدید که نتایج آن در هفته جاری منتشر شده ، حزب کارگر به رهبری بیل شورتن 52 درصد آرای انتخاباتی را در قبال 48 درصد آرای دولت کنونی به رهبری اسکات موریسون نخست وزیر ، متشکل از ائتلاف احزاب ملی- لیبرال به دست آورده است.
  این نظرسنجی در روزهای 11 تا 14 آوریل سال جاری با مشارکت یک هزار و 697 استرالیایی انجام شده است.
  نظرسنجی هفته گذشته نیوزپل در مورد پیروز احتمالی انتخابات آتی فدرال استرالیا نیز نتایج مشابهی داشت.
  چهل و ششمین انتخابات فدرال استرالیا که قرار است اواخر اردیبهشت ماه اتی برگزار شود، مهمترین رویداد سیاسی در این کشور محسوب می شود که منجر به تشکیل پارلمان، انتخاب نخست وزیر و کابینه دولت خواهد شد.
  انتخابات فدرالی استرالیا به طور معمول هر سه سال یک بار برگزار و هدف از برگزاری آن تعیین سرنوشت وجهت گیری سیاسی - اقتصادی این کشور با تعیین چهار فرد - گروه تصمیم ساز و اجرایی مهم شامل 76 عضو مجلس سنا، 151 نماینده مجلس نمایندگان، نخست وزیر و کابینه دولت است.