کالایاب
جهان
 • گفت و گوی ملی؛بلوف سیاسی مکرون برای خروج از بحران جلیقه زردها

  «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در حالی امروز(دوشنبه) با مردم کشورش درباره نتایج موضوع 'گفت و گوی ملی' سخن خواهد گفت که از نگاه استاد ارتباطات سیاسی فرانسه، طرح این بحث یک 'بلوف سیاسی' برای خروج از بحران 'جلیقه زردها' است.

  مستاجر جوان کاخ الیزه امشب برای مردم فرانسه درباره خواسته ها و مطالبات معترضان و تصمیم های دولت در چارچوب تحقق این مطالبات سخنرانی خواهد کرد؛ این در حالی است که 22هفته از آغاز موج جدید اعتراض های مردمی نسبت به سیاست های اقتصادی دولت موسوم به جنبش جلیقه زردها می گذرد و دولت فرانسه تاکنون هیچ پاسخ روشنی در این باره به معترضان نداده است.
  مکرون به خوبی می داند این اعتراض ها تنها به سیاست ها و عملکردها نیست بلکه معترضان بارها در تجمع های خود خواستار استعفای او شده اند.
  از آغاز شکل گیری جنبش جلیقه زردها، این برای دومین بار است که امانوئل مکرون می خواهد درباره 'بحران جلیقه‌ زردها' خطاب به مردم فرانسه سخنرانی کند؛ نخستین سخنرانی مکرون در 19 آذر سال گذشته (برابر با 10دسامبر 2018میلادی) بود.
  17 نوامبر سال 2018 میلادی نخستین روز اعتراض ها در موج جدید واکنش های مردمی به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه بود؛ در این روز 288 هزار نفر به خیابان ها آمدند.
  به گزارش یوروپ 1، 'فیلیپ مورو شوروله' استاد ارتباطات سیاسی می گوید: 'رئیس جمهور اگر می خواهد امیدوار به راهی برای خروج از بحران باشد، باید به درخواست های دشوار پاسخ دهد.'
  'دوشنبه شب، 15 آوریل، ساعت 8 بعدازظهر، من به شما پاسخ می دهم.' این جمله مکرون در پایان ویدئوی کوتاهی است که یکشنبه شب در حساب توئیتر او همراه با عکس ها و سوالات مطرح در جلسات مختلف 'بحث بزرگ' (گفت و گوی ملی) منتشر شد.
  این شبکه فرانسوی در تارنمای خود نوشت: امانوئل مکرون، که دوشنبه شب در فرانسه سخن می گوید، آیا اقدامات لازم را برای اینکه یک بار و برای پاسخگویی به همه نارضایتی هایی که کشور را به مدت پنج ماه تحت تاثیر خود قرار داده پیدا خواهد کرد؟
  استاد ارتباطات سیاسی 'سیانس پو'( Sciences Po) موسسه‌ مطالعات سیاسی پاریس در این باره که سخنرانی مکرون یک بازی تک نفره یا 2نفره خواهد بود؟ به یوروپ 1 می گوید: 'این یک بازی پوکر امانوئل مکرون با هدف خارج شدن از بحران از طریق یک فرصت بزرگ برای همفکری است.'
  مکرون یکشنبه شب در حساب توئیتری خود خطاب به مردم فرانسه نوشت: 'ما تصمیم گرفتیم خشم را به راه حل تبدیل کنیم. از شما متشکرم که در بحث بزرگ شرکت داشتید. چند ماه است که شما (خواسته های خود) را انتقال دادید و ما به شما گوش دادیم. فردا(دوشنبه) شب، من به شما پاسخ خواهم داد.'
  یورپ 1 افزود: این سخنرانی می تواند حدود 20 دقیقه طول بکشد. امانوئل مکرون باید طرح های بزرگ و اقدامات مشخص را برای پاسخ دادن به آنچه در ماه های اخیر رخ داد اعلام کند.
  مورو شوروله می گوید: 'این یک قمار واقعی است تا آنجا که ما نباید ناامید شویم.'
  او اضافه کرد: پس از تعلیق دو هفته ای از 29 مارس که مشارکت در بحث 'گفت و گوی بزرگ ملی' پایان یافت این تصور را به دست می دهد که رئیس جمهور صادق نیست و یا او دقیقا نمی داند انتظارات فرانسوی ها چیست.
  به عقیده این استاد ارتباطات سیاسی، 'به احتمال زیاد مکرون به جای اینکه از بحران خارج شود و یا به بحران کمتری برسد، او را کمی بیشتر به بحران می کشاند.'
  رئیس جمهوری فرانسه در 15 ژانویه 2019 (24 دی امسال) که دو ماه از آغاز نخستین اعتراض های جلیقه زردها گذشته بود، با انتشار نامه ‌ای از مردم فرانسه دعوت کرد تا به منظور پایان دادن به اعتراض و تنش فراگیر در کشور در برنامه 'گفت وگوی ملی' شرکت کنند.
  امانوئل مکرون در این نامه سرگشاده خطاب به مردم فرانسه، حدود 30 مشکل اصلی کشور را در قالب چهار پرسش برای شهروندان فرانسوی مطرح کرد که این پرسش‌ها در مورد مالیات‌ها، ساختار حکومت و نهادهای همگانی، تغییرات زیست ‌محیطی و تقویت دوباره دموکراسی و حقوق شهروندی بود.
  شنبه گذشته بیست و دومین هفته اعتراضی معترضان به سیاست های اقتصادی دولت بود. در این روز 31هزار نفر به خیابان ها آمدند.
  اعتراض ها در شهرهای مختلف فرانسه در طول هفته های گذشته و نیز شنبه پیش که تجمع اصلی معترضان در تولوز برنامه ریزی شده بود همواره به صحنه درگیری معترضان و پلیس کشیده شده است.
  در این ارتباط دولت مکرون با تصویب قانون 'ضدخرابکاری' یا ضد شورش تلاش دارد ضمن مقابله با آنچه از آن به عنوان اقدام های آشوبگرانه نام می برد مسیر را به سمت کنترل اعتراض ها سوق دهد؛ اعتراض هایی که در بیست و دو هفته گذشته نشان داد همچنان شعله ور خواهد بود.
  در جریان اعتراض های 22 هفته گذشته 11نفر کشته و دستکم 2 هزار تظاهرکننده و یک هزار نیروی پلیس زخمی شده اند.