MetaTrader چیست ؟

سامانه معاملاتی «متاتریدر »5 تمامی ابزارهای لازم برای تجزیه و تحلیل پویای قیمت را در اختیار معامله گران قرار میدهد. طراحی یکپارچه متاتریدر5 تمامی ابزارهای لازم برای انجام معاملات را به صورتی کجا در اختیار معامله گران قرار میدهد. معامله، تحلیل تکنیکال و فاندامتال بازار و برنامه نویسی برای «معامله خودکار » بخشهای برجسته این نرم افزار میباشد. این نرم افزار معامله گران را قادر میسازد در بازارهای بورس و فرابورس فعالیّت کنند و در صورت تصویب قوانین و فراهم ساختن زیرساختهای مناسب، قابلیت انجام معاملات در بورس کالای ایران را نیز دارا باشند.
لازم به ذکر است که این سامانه معاملاتی یکی از با سابقه ترین، کاربردی ترین، و محبوبترین سامانه های معاملاتی در سراسر جهان به شمار میرود تا حدی که بسیاری از کارگزاران مطرح بازارهای سهام و کالا در سراسر جهان در کنار پلتفرم های اختصاصی خود ناچار به ارائه پلتفرم متاتریدر شده اند. از جمله این کارگزاران میتوان به ODL انگلستان، ACM سوئیس، بانک سرمایه گذاری VarenGold Bank آلمان و ده ها کارگزار نام آشنای دیگر اشاره کرد. استفاده همزمان این کارگزاران از این پل تفرم خود نشان از برتری غیر قابل انکار آن نسبت به سایر رقبا دارد. امروزه میلیونها معامله گر در سراسر جهان برای معاملات سهام و کالا از امکانات گسترده این پلتفرم سبک و کاربردی بهره میبرند.

امکانات برای تحلیل تکنیکال در متاتریدر چگونه است ؟

متاتریدر بیش از 79 ابزار را برای تحلیل تکنیکال در اختیار معامله گران قرار میدهد. انواع مختلف نمودارها با 21 تناوب زمانی مختلف(از یک دقیق های تا یک ماهه)، سابقه تاریخی قیمتها،نزدیک به 83 اندیکاتور از پیش تعریف شده، 30 ابزار رسم، و قابلیت تعریف اندیکاتورهای سفارشی(با استفاده از برنامه نویسی) و متغیرهای ترسیمی برای استفاده در توابع برنامه نویسی، بسته بینظیری را برای تحلیل تکنیکال نمادهای بورس در اختیار معامله گران قرار میدهد. متاتریدر5 میتواند تا 100 نمودار را به صورت همزمان اجرا کند و معامله گر را از فهرست تمامی اندیکاتورها و تغییرات آنها حتی هنگامی که در کنار رایانه خود حضور ندارند با خبر نماید.

تحلیل فاندامنتال در متاتریدر چگونه است ؟

سامانه معاملاتی متاتریدر 5 مهمترین اخبار و رویدادهای مالی و اقتصادی را از منابع اصلی جمع آوری کرده و به صورت لحظه ای در اختیار معامله گران قرار می دهد. اخبار شبکه کدال، و بسایت های خبری و پیغامهای ناظر بازار به صورت خودکار و یکجا در نرم افزار جمع آوری شده اند و تغییرات را به شما اطلاع میدهند. همچنین میتوانید در سربرگ تقویم، از جزئیترین تغییرات شاخص های اقتصادی جهانی روز مطلع شوید.

سفارشهای شرطی و متنوع در متاتریدر چگونه است ؟

برای معامله موفق به صورت آنلاین و اجرای کامل استراتژیهای متنوع بازار بورس و فرابورس، معامله گران به سیستم معاملاتی انعطاف پذیر و اطلاعات به روز و پردازش شده از وضعیت لحظه ای بازار نیاز دارند. تمامی اینها در سامانه متاتریدر 5 طراحی شده است.
سامانه معاملاتی متاتریدر 5 قابلیتهای جدیدی را برای تنظیم و ارسال سفارشها در اختیار معامله گران قرار میدهد؛ ارسال سفارش در قیمت بازار، ارسال سفارش های شرطی و قابلیت تنظیم نقاط توقف ضرر( Stop loss) و برداشت سود (Take profit).

همچنین در این نرم افزار میتوانید تاریخ انقضای سفارش و تمامی متغیرهای قابل تنظیم را با اختیار خود وارد کنید. در این نرمافزار کافیست تا استراتژی را تعریف کنید و بقیه کار را به نرمافزار بسپارید. لذا دیگر لازم نیست تا زمان خود را صرف مرور تغییرات قیمت نمادها کنید. نرمافزار به صورت خودکار موقعیت معاملاتی باز شما را در قیمتهای مد نظر میبندد.

آیا کاربری نرم افزار متاتریدر آسان است ؟

نرم افزار تمامی ابزارهای لازم برای انجام فعالیتهای معاملاتی تمام عیار و انعطاف پذیر را در اختیار کاربران قرار می دهد. ابزارهای قدرتمندی برای معامله با یک کلیک ماوس از جایجای نمودار، ویرایش سفارش با ماوس ( Click & Drag )، ارسال و ویرایش سفارشهای شرطی با فشردن یک کلید و... در این نرم افزار پیشبینی شده است.
شما همچنین میتوانید از امکان تعریف پروفایل و قالب برای نمایش نمودارهای مد نظر خود برخوردار باشید. حتی مکان قرارگیری پنجره های نمودار مد نظر شما و اندیکاتورهای الصاق شده به آن نیز در پروفایل قابل تعریف است تا دیگر هر بار زمان خود را صرف رسیدن به حالت نمایش مطلوب نکنید. تمامی اجزای این سامانه برای صرفه جویی در زمان شما طراحی شده اند.

نصب برنامه متاتریدر چگونه است ؟

برای نصب متاتریدر 5، باید فایل installer را  دانلود و باز کنید در اولین گام نصب، توضیحاتی درباره سامانه و نکاتی را در مورد قوانین حق کپی مشاهده خواهید کرد، پس از فشردن دکمه Next ، پیش زمینه دانلود نرم افزار مهیا شده، سروری که به شما نزدیکتر است برای دانلود انتخاب خواهد شد.
پارامترهای نصب در این قسمت مشخص خواهد شد:
(Installation folder ) پوشه نصب: در این قسمت محل نصب متاتریدر 5 مشخص خواهد شد. اگر مکان دیگری را برای نصب در نظر دارید میتوانید آن را انتخاب کنید.
(Program group ) گروه نرم افزاری: نام گروهی را که م یخواهید نر مافزار در آن منو در بخش استارت ویندوز نمایش داده شود را انتخاب کنید.
(Create a desktop shortcut )ایجاد کلید میانبر در دسکتاپ: اگر این گزینه را انتخاب کنید، shortcut در دسکتاپ نمایش داده خواهد شد.
(Launch program after successful installation )اجرای متاتریدر 5 پس از نصب: اگر این گزینه را انتخاب کنید، متاتریدر 5 به صورت خودکار پس از نصب اجرا خواهد شد.

بعد ازکلیک روی Next ، نصب سامانه شروع خواهد شد، زمان این فرایند بسته به سرعت اینترنت شما متغیر خواهد بود.پس از پایان نصب روی دکمه Finish کلیک کنید. پس از آن مبتوانید متاتریدر 5 را اجرا (launch) کنید.

بازکردن حساب کاربری در متاتریدر چگونه است ؟

متاتریدر 5 اجازه کار با دو حساب آزمایشی و واقعی را به سرمایه گذاران میدهد. حساب دمو یا آزمایشی به کاربر امکان کار با سامانه را به صورت آزمایشی و بدون هیچ سرمایه گذاری می دهد. با حساب آزمایشی، کاربر امکان پیاده سازی استراتژی های خود را داشته و تمامی قابلیتهای حساب واقعی به کاربر ارائه میشود. با این تفاوت که در حساب آزمایشی هیچ سود یا زیانی واقعی شکل نمیگیرد.

باز کردن حساب آزمایشی
گزینه Open an Account را از منو فایل ( File ) یا پنجره راهبر ( Navigator ) باز کنید. فرایند باز کردن حساب شامل چندین گام است که شرح آنها در ادامه آمده است.


اولین گام باز کردن حساب انتخاب سرور برای اتصال است. فهرست سرورها در پنجره نمایش داده خواهد شد؛ نام سرور و نام شرکت. دکمه Scan سرعت اتصال به سرور را آزمایش میکند. به محض آنکه سرور را انتخاب کردید، دکمه Next ظاهر خواهد شد.


نوع حساب

در این گام کاربر مشخص میکند که ازحساب موجودی استفاده خواهد کرد یا یک حساب کاربری جدید ایجاد میکند

 

این پنجره شامل سه گزینه است:
Existing trade account : (انتخاب حساب کاربری که وجود دارد و برای شما صادر شده است.) اگر این گزینه انتخاب گردد نام کاربری ( Login ) ورمز عبور ( Password ) خود را وارد کنید. سرور انتخاب شده در قسمت زیر نمایش داده میشود. شما بایستی اجازه دسترسی با مشخصات کاربری خود را در سرور مربوطه داشته باشیدکه توسط شرکت کارگزاری برای شما ایجاد میشود.
New demo account : (حساب آزمایشی جدید)، اگر این گزینه را انتخاب کنید گزینه next ظاهر میشود. پس از فشار دادن این دکمه، شما به صفحه دیگری برای ایجاد حساب میروید.
New real account : (درخواست حساب واقعی)، ساختن حساب واقعی از طریق تماس با شرکت کارگزاری امکانپذیر است.

اطلاعات شخصی
گام دیگر در ساخت حساب وارد کردن اطلاعات شخصی است:فیلدهای زیر باید به این صورت تکمیل شود:
Name : نام کابر بایستی به صورت کامل باشد، حداقل 8 کاراکتر مورد نیاز است.
Country : کشور محل اقامت، میتواند به صورت دستی یا از صفحهٔ pop-up list مشخصگردد.
State : استان محل سکونت؛ این فیلد را میتوانید پر نکنید.
City : نام شهر باید نوشته شود.
Zip code : کد پستی به صورت اختیاری م یباشد.
Address : نشانی دقیق پستی مورد نیاز است، حداقل 8 کاراکتر را وارد کنید.

Phone: تلفن با مشخصات بی نالمللی مانند: 98218700 +
Email : نشانی ایمیل یا پست الکترونیک مانند: info@tgju.net
Account Type : نوع حساب، این گزینه غیرقابل تغییر است.
Currency : واحد پولی؛ این گزینه قابل تغییر نیست.(ریال است.)
Leverage : نسبت اهرم معاملات برای وجوه قرض گرفته شده و شخصی را مشخص م یکند.
Deposit : مقدار سپرده اولیه را در واحد پولی پایه نشان میدهد. (واحد آن ریال است نه دلار) 
آخرین مرحله ،مرحله تأیید توافقنامه دریافت خبرنامه ها در آدرس ایمیل میباشد. لازم است که تیک را بزنید تا دکمهٔ Next ظاهر شود.

ثبت حساب
آخرین مرحله برای باز کردن حساب، ثبت حساب در سرور میباشد. بعد از ثبت، اطلاعات حساب در صفحه نمایش داده میشود:

Login : شماره حساب مشتری برای دسترسی به حساب
Password : رمز عبور برای دسترسی به حساب مورد نیاز (این رمز را به خاطر بسپارید)
Investor : رمز عبور سرمای هگذار اجازه دسترسی و تحلیل قیمت را به او داده اما اجازه معامله را نمیدهد.
برای تکمیل فرایند روی دکمه Finish کلیک کنید. بعد از این مرحله، حساب به صورت خودکار به سرور وصل م یشود. علاوه بر آن، حساب در پنجره راهبر (Navigator) نمایش داده م یشود. اگر گزینه Cancel انتخاب شود، ارتباط با سرور انجام نخواهد شد وحساب در پنجره راهبر نمایش داده نمیشود.

باز کردن حساب واقعی
بازکردن حساب واقعی برخلاف حساب آزمایشی ( demo ) نمیتواند به صورت مستقیم از طریق متاتریدر 5 صورت بگیرد. افتتاح این حساب تنها به وسیله کارگزار و از طریق تماس با کارگزاری امکانپذیر است. حساب واقعی شما به وسیله نماد در قسمت Accounts پنجره راهبر Navigator قابل تشخیص است.

تعیین دسترسی در متاتریدر چگونه است ؟

مجوز اتصال از متاتریدر 5 به سرور، از طریق سامانه و ورود نام کاربری و رمز عبور انجام میگیرد. دو دسترسی به سامانه وجود دارد: عادی یا سرمایه گذار. برای دسترسی کامل به امکانات متاتریدر 5 از رمز عبور استاندارد استفاده کنید. اجازه دسترسی سرمایه گذار امکان مشاهده وضعیت و تحلیل قیمت را به شما میدهد. اما این بخش دسترسی اجازه معامله را نمیدهد. برای دسترسی شما ابتدا فرمان Login را از منو فایل ( File ) یا منو کلیک راست پنجره راهبر (Navigator)  اجرا کنید. بعد از آن پنجره زیر ظاهر میگردد:اطلاعات لازم در این پنجره عبارتند از:
Login : شماره حساب برای ورود به متاتریدر 5
Password : به صورت عادی یا سرمایه گذار
Server : انتخاب سرور برای اتصال به آن در این قسمت صورت میپذیرد. بایستی سرور را انتخاب کنید.
اگر گزینه ذخیره رمز عبور (Save password )  فعال باشد، آخرین حساب استفاده شده در شروع دوباره متاتریدر 5 به صورت خودکار به سرور متصل میگردد. بعد از پر کردن تمامی فیلدهای خالی، گزینه OK را انتخاب کنید.

امنیت سیستم در متاتریدر در چه سطحی است ؟

در متاتریدر 5 توجه خاصی به امنیت سامانه شده است. در زیر اقدامهای لازم برای امنیت سامانه ارائه شده است:
رمزگذاری داده ها: تبادل داده ها بین متاتریدر 5 و سرور توسط کلیدهای 128bit رمزگذاری شده، انجام می شود.
دسترسی امن: حالت دسترسی امن در سرور قابل انجام است که بر اساس آن، از دسترس یهای غیر مجاز جلوگیری میشود.
تأیید اصالت سرور: در طول تعیین دسترسی ( authorization ) نه تنها مشتری تأیید میگردد، بلکه سرور مبادلاتی نیز تأیید میشود. این موضوع این اطمینان را میدهد که سرور همانی است که نشان میدهد.
حفاظت از رمزعبور: تمامی رمزهای عبور از برنامه های هک محافظت میشوند.
حفاظت از فایل های پیکربندی: با کپی از فای لهای پیکر بندی از مسیر config / به ترمینال دیگری امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت. تمامی فایل های پیکربندی رمزگذاری شده است.

امنیت پایگاه داده
تمامی پایگاه های داده متاتریدر 5 رمزگذاری شده اند و قابل استفاده در سامانه های دیگر نیستند.

داده حساب: پایگاه داده متاتریدر 5 به حساب کاربری، سیستم عامل و سخت افزار بستگی دارد. اگر شما سعی کنید با یک حساب کاربری دیگری، در سیستم عامل وارد شوید یا داده های متاتریدر 5 را به کامپیوتر دیگر انتقال دهید، به محض آنکه شما سامانه را اجرا کنید، کل حساب شما پاک خواهد شد. بدین منظور شما بایستی ویژگی ها خود را در محل امنی نگهداری کنید.
پایگاه داده اطلاعات: ایمیل مبادلات و نما دها رمزگذاری شده است، اگر آنها را به متاتریدر 5 دیگری منتقل کنید، به صورت خودکار حذف میگردد.

به روز رسانی متاتریدر چگونه انجام میشود ؟

به رو زرسانی در متاتریدر 5 خودکار است. این قابلیت امکان نصب نسخه های جدید متاتریدر 5 را به محض عرضه شدن به کاربر میدهد.


فرایند به روز رسانی

بعد از اتمام به روز رسانی پنجره زیر ظاهر خواهد شد:یکی از گزینه ها بایستی انتخاب شود:
Restart : اگر این گزینه کلیک شود متاتریدر 5 بسته شده و قسمت هایی از سامانه به روز خواهد شد و برنامه مجدداً راه اندازی میشود.
Later : با فشار این دکمه، پنجره بسته خواهد شد و متاتریدر 5 در راه اندازی بعدی به روز خواهد شد.

Uninstall کردن متاتریدر چگونه است ؟

برای پاک کردن متاتریدر 5 از کامپیوتر بایستی فایل Uninstall.exe اجرا گردد. این فایل در پوش های قرار دارد که متاتریدر 5 در آن نصب شده و از منوی استارت نیز قابل دسترسی است. پس از اجرای این فایل، پنجرهٔ زیر ظاهر خواهد شد.


پوشه ای که قرار است نرم افزار از آن پاک شود مشخص شده است، همچنین گزینهٔ حذف اطلاعات شخصی در این قسمت قرار دارد. اگر این گزینه انتخاب شود، تمامی فایل های حاوی اطلاعات کاربری شامل تاریخچه نمادها، ایمیلها و تنظیمات سامانه پاک خواهد شد. برای اتمام فرایند پاک شدن دکمه Next را فشار دهید. پنجره زیر ظاهر خواهد شد.
برای اتمام حذف دکمه Finish را فشار دهید.


ساختار صفحه متاتریدر از چه بخش هایی تشکیل شده است ؟

منوی اصلی: تمامی دستو رها و فرمانهایی که میتواند در متاتریدر 5 اجرا شود در این منو وجود دارد. این نوار منو در بالای صفحه قرار داشته و شامل موارد زیر است: منوی فایل (File )، منوی نمایش ( View )، منوی درج ( Insert )، منوی نمودارها ( Charts )، منوی ابزارها (Tools)، منوی پنجره ( Window ) و منوی راهنما (Help)
نوا رهای ابزار ( Toolbars ): سه نوار ابزار در متاتریدر 5 پیش بینی شده است. نوار ابزار استاندارد (Standard)، نوار ابزار رسم ( Line Studies ) و نوار ابزار تناوب زمانی ( Periodicity ). این ابزارها قابلیت دسترسی از قسمت منوی اصلی را نیز دارا هستند. با این حال، اجزاء آنها قابلیت سفارشی شدن (Customizable ) دارند و لذا دستورهایی که بیشتر استفاده میشود، توسط کاربر در این قسمت به صورت جداگانه قرار داده شده است تا دسترسی به آن راحتتر باشد.

پنجره نمایش اطلاعات ( Data Window ): این پنجره اطلاعاتی را درباره قیمتها، شاخص ها یا اندیکاتورها ( Indicators ) و برنامه مشاوران خبره(Expert Advisors ) نشان م یدهد. این پنجره هیچ دستوری را اجرا نمیکند.
راهبر ( Navigator ): باز کردن حساب کاربری، برنامه مشاوران خبره، اندیکاتور و اسکریپت ها در پنجره راهبر جمع آوری شده اند. راهبر به کنترل و مدیریت آنها بدون فوت وقت کمک میکند.
جعبه ابزار( Toolbox ): جعبه ابزار یک پنجره چندکاره است که برای کار با موقعیت های معامله (Trade positions) ، اخبار ( News )، تاریخچه حساب کاربری ( Account history )، پیغامها یا هشدارها ( Alerts )، صندوق نامه ( Mail box ) و وقایع نگار برنامه ( Journal ) و مشاوران خبره (Experts)  طراحی شده است. اضافه بر این، جعبه ابزار برای باز کردن، اصلاح و مدیریت انواع مختلف موقعیتهای معامله نیز قابل استفاده است.
نوار نمودار ( Charts Bar ): این نوار برای مدیریت و تغییر نمایش پنجره نمودا رها (Charts )مورد استفاده است.
نوار وضعیت ( Status Bar ): نوار وضعیت برای این طراحی شده است که اطلاعات تکمیلی در منظر مشتری باشد. برای مثال ارتباط با سرور، میزان ترافیک ورودی و خروجی، نام پروفایل و قالب و همچنین اطلاعات در این بخش قابل مرور است.
کلی دهای میا نبر ( Hot Keys ): برخی از کلیدها و ترکیب آنها برای انجام سریعتر برخی از دستو رها در متاتریدر 5 پیش بینی شده اند. در قسمت عنوان ( Title ) ، نام حساب کاربری، نام سرور، نام نماد نمایش داده شده در نمودار و تناوب زمانی آن نمایش داده میشود.

منوی اصلی شامل چه بخشهایی است ؟

منوی اصلی، زیر قسمت عنوان سامانه (Title یا Header پنجره) قرار دارد و شامل زیر منوهای متعددی است. دستورها و توابعی که میتوانند اجرا شوند، در این زیر منوها قرار دارند. منوی اصلی شامل موارد زیر است:
منوی فایل ( File ): کار کردن با نمودارها و چاپ آنها، مدیریت پروفایلها، ذخیره سازی داد ه ها و ورود به حساب کاربری
منوی نمایش(View ): تنظیم نوار ابزار ( Toolbars ) ، مدیریت پنجره ها مثل دیده بان بازار (Market Watch)، پنجره نمایش اطلاعات ( Data Window )، راهبر ( Navigator ) ، جعبه ابزار ( Toolbox ) و آزمونگر استراتژی ( Strategy Tester ) و همچنین مدیریت زبان
منوی درج ( Insert ): مدیریت اندیکاتورهای تکنیکال ( Technical indicators ) ، ابزارهای رسم (objects) ، مشاوران خبره ( Expert Advisors ) و اسکریپتها (Scripts)
منوی نمودار ( Charts ): تنظیم نمایش میله ها، تناوب های زمانی نمودار، مدیریت ابزارهای رسم، نمایش خطوط شبکه ای پشت نمودار (گرید) و تنظیمات نمودار
منوی ابزار ( Tools ): تنظیمات عمومی متاتریدر Option)( 5 ) ، متغیرهای عمومی (Global variables) ، محیط برنامه نویسی MetaQuotes نسخه MetaEditor) 5 ) و...
منوی پنجره ( Window ): فهرست کردن نمودارها و موقعیت آنها
منوی راهنما ( Help ): راهنمای کاربر و اطلاعات در مورد متاتریدر

منوی فایل (file) در منوی اصلی چه کاربردی دارد ؟

این منو حاوی دستورهایی برای کار کردن با نمودارها، مدیریت پروفایلها، ذخیره سازی اطلاعات و چاپ است.

منوی نمایش (view) در منوی اصلی چه کاربردی دارد ؟

مدیریت پنجره های سیگنال، نوار ابزارها و زبان برنامه. برخی از این دستو رها در نوار ابزار استاندارد (Standard) نیز قابل دسترسی هستند.

. منوی درج(insert) در منوی اصلی چه کاربردی دارد ؟

دستورهای ابزار رسم یکه روی نمودارها رسم میشود در این منو قرار گرفته اند. این ابزار رسم در گروه های مختلفی برحسب نوع تقسیم بندی شده اند. جزئیات بیشتر در مورد کار با این ابزار متنوع در بخش بعدی مطرح شده است.

منوی نمودارها (Charts) در منوی اصلی چه کاربردی دارد؟

منوی نمودارها حاوی دستورهایی برای مدیریت نمودارها و اندیکاتورهای تکنیکال و ابزار رسمی است که روی نمودار ترسیم گردیده است.

منوی ابزارها (Tools) در منوی اصلی چه کاربردی دارد ؟

منوی «ابزارها » حاوی دستورهایی برای کنترل و اداره معامله ها و همچنین تنظیم های مربوط به برنامه است.

منوی پنجره (Window) در منوی اصلی چه کاربردی دارد ؟

دستورهایی برای مدیریت نمودارها در این منو جمع آوری شده است. با استفاده از این منو کاربر می تواند ترتیب نمودارها را در فضای کاری را تنظیم کرده یا آنها را فعال نماید.فهرستی از نمودارهای باز در قیمت پایین این منو نشان داده میشود. پنجره نمودار جاری در این فهرست علامت خورده است. برای فعال کردن نمودار دیگر میتوانید نماد متناظر را از این فهرست انتخاب کنید.

منوی راهنما (help) در منوی اصلی چه کاربردی دارد ؟

نوار ابزارها شامل چه بخشهایی هستند ؟

در متاتریدر 5، سه نوار ابزار مجزا پیش بینی شده است. دستورهای اصلی در این نوار ابزا رها به صورت دکمه (یا کلید) قرار گرفته اند. به صورت پیش فرض، نوار ابزارها زیر منوی اصلی قرار دارند، ولی میتوانند به سادگی و با استفاده از ماوس به هر قسمت دیگری از پنجره منتقل شوند. شما میتوانید با استفاده از دستور «نوار ابزار » زیر منوی نمایش View ، آنها را آشکار یا پنهان کنید. تمامی این نوار ابزارها قابل تنظیم هستند، به شکلی که میتوانید تنها دستورهای ضروری و آنهایی که بیشتر استفاده میکنید، در آنها قرار دهید. تمامی دستورها بر اساس نوع عملیاتی که انجام میدهند، در گروههای زیر دسته بندی شده اند:
استاندارد: دستورهای مشترک برای مدیریت متاتریدر 5
ابزار رسم: مدیریت ابزار رسم روی نمودارها
تناوب زمانی: مدیریت حالتهای زمانی نمودار تنظیم نوار ابزارها برای تنظیم و سفارش سازی یک نوار ابزار روی آن کلیک راست کنید و از منوی باز شده روی دستور (Customize )سفارشی سازی کلیک کنید. پنجره زیر نمایش داده میشود:برای اضافه کردن دکمه ها در نوار ابزار باید آن را از کادر سمت چپ به کادر سمت راست انتقال دهید. برای این کار روی مورد مورد نظر دابل-کلیک کنید یا آن را انتخاب کرده و دکمه »Insert« را کلیک کنید. برای حذف هر مورد نیز میتوانید از کادر سمت راست روی آن دابل کلیک کنید یا پس از انتخاب آن، دکمه »Remove« را انتخاب کنید. دکمه های Up و Down در قسمت سمت راست نیز برای جابجایی ترتیب قرار گرفتن دستورها در نوار ابزار به کار میرود. برای بازگشت به حالت پیشفرض (حالت استاندارد متاتریدر 5) نیز روی دکمه تنظیم مجدد کلیک کنید.

نوار ابزار استاندارد چیست ؟

دستورهای جامعی برای مدیریت متاتریدر 5 و نمودا رها ( charts ) در این نوار ابزار گردآوری شده است.

نوار ابزار رسم چیست ؟

نوار ابزار رسم حاوی انواع ابزا رهای رسم( objects ) ، نقاشی و طرح کشی روی نمودار (شامل خطوط، کانا لها، ابزا رهای Gann ، ابزا رهای فیبوناچی و...) هستند. دستورات این نوار ابزار (به غیر از Crosshair و Cursor ) از منوی درج نیز قابلیت دسترسی دارند.

نوار ابزار تناوب زمانی چیست ؟

در این قسمت، دستو رهای تغییر و انتخاب تناوبهای مختلف زمانی نمودار گرد آوری شده است. تناوبهای زمانی از 1 دقیقه ای ( M1 ) تا ماهانه ( MN ) قابل تغییر هستند. منظور از تناوب زمانی، دوره زمانی است که هر میله یا هر شمع نمایش داده م یشود. برای مثال، وقتی تناوب زمانی روی 1« ساعت » باشد، قیمت باز شدن، بیشترین قیمت، کمترین قیمت و قیمت بسته شدن، همگی در یک ساعت محاسبه و نمایش داده م یشود و یک میله نشا نگر این تغییرات در یک ساعت خواهد بود. مشابه همین حالت برای دور ههای زمانی دیگر اتفاق م یافتد. به بیان بهتر برای هر تناوب زمانی یک میله رسم میشود. روی هر کدام از کلید های این نوار ابزار کلیک کنید تا دوره زمانی نمودار در
این پنجره تغییر کند. تا اعمال تغییرات حداکثر چند ثانیه صبر کنید. بعد از بروز رسانی داده ها،ثبت وقایع متناظر در مورد تعداد میله های اضافه شده در بخش وقایع ( journal ) ظاهر میشود.(مشخص است که حروف M نشا نگر دقیقه، H نشا نگر ساعت، D نشا نگر روز، W نشا نگر هفته و MN نشا نگر ماه است. اعداد کنار این حر فها تعداد را نشان میدهد. برای مثال H4 یعنی چهارساعته. )به صورت پیش فرض تمامی تناوبهای زمانی در این نوار ابزار نمایش داده نمیشود. برای تنظیم تغییرها روی آن راست کلیک کنید و گزینه سفارشی کردن ( Customize ) را کلیک کنید:


فرآیند تنظیم این نوار ابزار مشابه فرآیند سفارشی سازی و تنظیم( setting up ) دیگر نوار ابزارهاست.

پنجره نمایش اطلاعات چیست ؟

این پنجره برای نشان دادن اطلاعات قیمتی OHLC (باز شدن، بیشترین، کمترین و بسته شدن)، تاریخ و زمان هر میله (هر candle)و نمایش اطلاعات هر اندیکاتور طراحی شده است. این پنجره تنها برای نمایش اطلاعات بوده و برای انجام سفارش یا دستور خاصی طراحی نشده است. اطلاعات خاص هر میله در نمودار یا اندیکاتور در این قسمت به طور دقیق قابل مرور است. برای انجام این کار، باید نشا نگر ماوس را روی نمودار و روی میله مورد نظر قرار دهید.
اگر این پنجره را در صفحه متاتریدر 5 مشاهده نم یکنید، باید روی کلید در منوی نمایش (View) آن را فعال کنید یا کلید کنترل و D را همزمان فشار دهید. م یتوانید با استفاده از کلیک -درگ (Click-Drag) از روی قسمت عنوان این پنجره، آن را جابجا کنید و یا به صورت یک قاب کوچک روی نمودار داشته باشید.

قسمت بالایی نام نماد و تناوب زمانی آن را نشان میدهد. قسمت زیرین، اطلاعات موقعیت فعلی نشانگر را نشان م یدهد. اطلاعات اندیکاتور ذیل زیرپنجره ای در بلوک مجزایی قابل مرور است.
روی منو کلیک راست کنید تا آیتم های زیر را مشاهده کنید:
کپی: کپی کردن اطلاعات این پنجره برای استفاده در نر م افزارهای دیگر برای ثبت، ارسال یاایمیل
آخرین اطلاعات: با حذف ستون آخرین اطلاعات، این ستون، اطلاعات آخرین میله را به طورثابت نشان میدهد.
ترتیب خودکار: تنظیم اتوماتیک اندازه ستو نها وقتی سایز پنجره را تغییر م یدهید.
شبکه (یا گرید) : نمایش یا حذف شبکه برای جداسازی ستونها.
نمایش: نمایش یا عدم نمایش فیل دهای اطلاعاتی. نمایش هر کدام از فیلدهای باز، بیشترین، کمترین و بسته، تاریخ، زمان و کارمزدها میتوانند انتخاب شوند که میتوانید آن را از این فهرست انتخاب کنید

پنجره راهبر چیست ؟

پنجره راهبر (یا Navigator ) ، دسترسی سریع کاربر را به امکانات مختلف متاتریدر 5 فراهم میکند. برای نمایش یا عدم نمایش این پنجره، از منوی نمایش ( View )، روی کلید کلیک کنید یا کلیدهای کنترل و N را همزمان فشار دهید. پنجره راهبر حاوی دو سربرگ است: سربرگ عمومی و علاقمندی ها .(Favourites)

سربرگ عمومی در پنجره راهبر (یا Navigator ) چیست ؟سربرگ عمومی دسترسی سریع به این موارد را آسان میکند: حسابهای کاربری، اندیکاتو رها، اندیکاتو رهای سفارشی، مشاوران خبره و اسکریپت ها. حساب های کاربری (Accounts ) این گروه تمامی حساب های آزمایشی (demo ) و واقعی ( live ) که در این متاتریدر 5 باز شده، را نشان میدهد. این حسابها بر حسب اینکه روی چه سروری باز شده باشند، گروه بندی میشوند. حسا بهای مجازی، با آیکون ، و حسابهای واقعی با آیکون مشخص شده اند. در قسمت حسابها این دستورها قابلیت اجرایی شدن دارند:اندیکاتو رها
این گروه شامل فهرستی از اندیکاتورهای از پیش تعریف شده ( technical indicators ) است. آنها ابزار اصلی برای تحلیل تغییرات قیمتها هستند. دستورهای این بخش شامل موارد زیر هستند:اندیکاتو رهای سفارشی (یا انتخابی)
این گروه حاوی تمامی اندیکاتو رهای سفارشی ( custom indicators ) است. این پنجره تنها اندیکاتو رهای اجرا شونده ( EX5 .*) که در پوشه زبان برنامه نویسی ام کیوال 5 در مسیر( MQL5 / Indicators /) باشند را نشان میدهد. دستورات این بخش شامل موارد زیر است:

مشاوران خبره (Expert Advisors)
این گروه شامل فهرست تمام یمشاوران خبره است. این بخش تنها فایلهای اجرایی (با فرمت EX5) را نشان م یدهد که در پوشه برنامه امکیوال در مسیر ( MQL5/Experts /) ذخیره شده اند.

اسکریپت ها (Scripts)

این گروه شامل فهرست تمام یاسکریپ تهای سفارشی ( Custom scripts ) است. این بخش تنها فای لهای اجرایی (با فرمت EX5 ) را نشان میدهد که در پوشه برنامه امکیوال در مسیر(MQL5 / Scripts ) ذخیره شده اند.
برنامه های اضافی در MQL5

آیکون » « در پایین فهرست «مشاوران خبره « ،» اندیکاتو رهای سفارشی » و «اسکریپت ها » قرار دادهشده است. وقتی یکی از آنها را اجرا کنید به بخش کد بیس ( Code Base ) نرم افزار ویرایشگر متا (MetaEditor) منتقل خواهید شد. که در آنجا به سادگی میتوانید برنامه های منتشر شده در بخش مرتبط را از وبسایت انجمن امکیوال ( MQL5. community ) دریافت کنید.

علاقمندی ها در پنجره راهبر (یا Navigator ) چیست ؟

این سربرگ حاوی تمامی حسابها، اندیکاتورها، مشاوران خبره و اسکریپت هایی است که از سر برگ عمومی به علاقمندی ها افزوده شده است.این سربرگ دسترسی سریع به مواردی که بیشتر استفاده م یکنید را فراهم م یسازد. دستو رهای منوی کلیک راست این سربرگ تقریبا مشابه با سربرگ عموم یاست. با این حال منو حاوی دستو رهای اضافه زیر نیز هست:

: پاک کردن مورد انتخابی از فهرست علاقمندی ها
Grid : نمایش یا عدم نمایش گرید یا جدول تفکیک موارد تنظیم کلیدهای میانبر کلیدهای میا نبر میتوانند برای اندیکاتورهای اصلی و سفارشی، اسکریپتها و مشاوران خبره تعریف شوند تا با استفاده از آنها بتوانید اندیکاتور را سریعاً روی نمودار رسم کنید. برای تنظیم باید دستور » Set hotkey« را از منوی کلیک راست برای آیتم مورد نظرتان کلیک کرده باشید. پس از آن پنجره زیر ظاهر میشود:


در سلول مورد نظر ذیل ستون کنترل ( Control ) دوبار کلیک کنید، فهرست را باز کنید و یکی از کلیدهای Cntrl یا Alt (هرکدام که راحت تر هستید) را انتخاب کنید. سپس در ستون مقابل نیز دوبار کلیک کنید و حرف مورد نظر خود را در آن سلول وارد کنید. مشاهده میکنید که امکان تعریف کلید میان بر برای هر کدام از متغیرهای یاد شده در این پنجره وجود دارد. با کلید تنظیم مجدد میتوانید تغییرات را فسخ کرده و به حالت اولیه برگردانید.

جعبه ابزار چیست و شامل چه بخشهایی است ؟

جعبه ابزار یک پنجره چند منظوره است که دسترسی به امکا نهای مختلف متاتریدر 5 را به کاربر میدهد. به این ترتیب امکان پایش و نظارت بر فعالیت های معاملاتی، مرور اخبار و پیغامهای ناظر بازار، تاریخچه فعالی تهای یک حساب کاربری، تنظیم و مشاهده هشدارها ( Alerts) ، مرور نامه های شبکه داخلی (پیغامهای کارگزار و شرکت نرمافزاری) و دفتر وقایع فراهم میشود. برای فعال سازی یا غیرفعال سازی این پنجره روی دکمه جعبه ابزار ( Toolbox ) در منوی نمایش (View) کلیک کنید یا کلیدهای Ctrl+T را فشار دهید. این جعبه ابزار حاوی سربرگهای زیر است:
معاملات: ( Trade ) در این سربرگ میتوانید وضعیت سفارشهای باز و سفارشهای شرطی را مشاهده کرده و همچنین تمامی فعالیتهای معاملاتی خود را مدیریت کنید. اضافه بر این، تمامی نتایج مالی ناشی از تمامی موقعیت های باز در این سربرگ نمایش داده میشود.
پرتفو: ( Exposure ) این سربرگ حاوی اطلاعات خلاصه ای در مورد دارایی ها با درنظر گرفتن تمامی موقعیتهای باز است.
تاریخچه:( History ) تاریخچه ای از تمام فعالیت های معاملاتی قبلی و تراز حساب، بدون در نظر گرفتن موقعیت های معاملاتی باز، در اینجا نمایش داده میشود. عملکرد ناشی از تمام فعالیت های معاملاتی در این قسمت و با توجه به نتیجه های بدست آمده، نمایش داده م یشود.
اخبار و پیغامها: ( News ) تمام یپیامهای ناظر بازار، اخبار و اطلاعیه های مربوط به سامانه مشتری در این سربرگ نمایش داده م یشود. این اطلاعات به صورت لحظ های دریافت شده که برای تحلیل های بنیادی ضروری هستند.
نامه ها:(Mailbox ) این بخش متصل به سامانه پیام رسان شبکه داخلی مشتریان است. تمام یپیامهایی که توسط کارگزار یا شرکت نرم افزاری ارسال می شود، در این قسمت ذخیره شده و قابل مرور هستند. از همین طریق نیز میتوانید برای مدیر معاملات، پیام ارسال کنید.
تقویم:Calendar ) این سربرگ امکان مرور تقویم وقایع مهم اقتصادی و مالی را برای شما فراهم میکند.
افزونه ها: ( Market ) خرید یا دریافت افزونه هایی از قسمت خرید آنلاین انجمن زبان برنامه نویسی (امکیوال .MQL5. community>(5>
هشدارها: ( Alerts ) هشدارها در این قسمت میتواند مرور یا تنظیم شود. تمامی فایلهای اجرایی در محیط عملیاتی (حتی فایلهای صوتی Wave ) و تمامی پیامهایی که باید توسط ایمیل ارسال شود، میتواند به عنوان یک هشدار استفاده شود.
کدهای جدید: ( Code Base ) در اینجا شما میتوانید هر برنامه کاربردی که در قسمت کدبیس (Code Base)  روی وب سایت انجمن (ا مکیول MQL5. community> (5 > منتشر شده باشد، را دریافت کنید.
مشاوران خبره: ( Experts ) اطلاعات مربوط به عملکرد «مشاوران خبره » که به نمادی متصل باشند (در حال کار باشند) شامل موقعیتهای در حال باز یا بسته شدن، اصلاح سفارش، پیغامهایی که خود برنامه مشاوران خبره تولید میکند و غیره در این بخش منتشر م یشود.
دفتر وقایع: ( Journal ) اطلاعاتی در مورد اتصال با سرور یا وقایعی که هنگام عملکرد رخ میدهد، (شامل تمامی عملیات انجام شده) در این بخش ذخیره میشود. مکان پنجره جعبه ابزار میتواند جا به جا شود. برای انجام این کار، قسمت آبی رنگ پنجره (قسمت عنوان پنجره) را با کلیک چپ گرفته و ماوس را حرکت دهید و پنجره را در قسمت مورد نظر قرار دهید. ممکن است برخی از سربرگهای پنجره جعبه ابزار را مشاهده نکنید. این ممکن است به دلیل این باشد که در حال حاضر اطلاعاتی در آنها وجود ندارد.

معاملات (trade ) چیست ؟

سربرگ معاملات حاوی اطلاعاتی در مورد وضعیت فعلی حساب معاملاتی شما، سفارشهای باز ( open positions) و سفارشهای شرطی ( pending orders) است. تمامی سفارش های باز مرتب شده اند و برحسب هر سرستون قابلیت مرتب شدن آنها وجود دارد. برای این کار روی سرستون مورد نظر کلیک کنید.


سفارشهای باز
سفارشها به شکل یک جدول به ترتیب با فیلدهای زیر نمایش داده میشوند:
Symbol : نماد اوراق بهاداری که موقعیت معاملاتی آن باز است.
Order : برای سفارشهای باز، در این ستون شماره سفارش نمایش داده میشود.
Time : زمان باز شدن موقعیت معاملاتی، زمان به شکل YYYY.MM.DDHH:MM (دقیقه: ساعت روز. ماه. سال) نشان داده میشود.
Type : نوع (یا طرف) معامله: خرید یا فروش.

Volume : حجم معامله (در واحد تعداد سهم). حداقل حجم توسط کارگزار معین شده و حداکثر آن نیز توسط مانده حساب شخص (و یا میزان دارایی هنگام فروش) مشخص میشود.
Price : قیمت اوراق بهاداری که موقعیت معاملاتی آن باز شده است. اگر موقعیت باز شده حاصل اجرای معاملات متعددی باشد، آنگاه این فیلد، میانگین وزنی قیمت آن را نشان میدهد:
(حجم معامله 1+...+حجم معامله N)/(قیمت معامله × 1 حجم معامله 1 +. . . + قیمت معاملهN × حجم معامله N؛)

دقت اعشار این قیمت رند شده، برابر است با تعداد ارقام اعشار در نماد قیمت به علاوه سه رقم اعشار دیگر

S/L : سطح توقف ضرر ( Stop Loss ) برای موقعیت فعلی. اگر چنین سفارشی ارسال نشده باشد، رقم صفر در این فیلد نشان داده میشود.
T/P : سطح برداشت سود ( Take Profit ) برای موقعیت فعلی. اگر چنین سفارشی هنوز ارسال نشده باشد، رقم صفر در این فیلد نشان داده مشود.
Price : قیمت جاری اوراق بهادار

Commission : میزان کارمزد شرکت کارگزاری (درصورت وجود).
Swap : مقدار سواپ (در صورت وجود)
Profit : سود یک معامله را بر حسب قیمتهای فعلی نشان میدهد. عدد مثبت نشان دهنده سود آوری معامله و عدد منفی نشان دهنده ضرر است. وضعیت حساب Account State در قسمت پایین موقعیت های معاملاتی، وضعیت حساب جاری نشان داده میشود:
Balance : وضعیت مانده حساب بدون توجه به نتایج موقعیتهای باز
Equity : مانده دارایی با توجه به موقعیتهای باز
Margin : وجه تضمین برای پوشش موقعیتهای باز
Free margin : مانده دارایی که میتواند برای پوشش موقعیتهای باز استفاده شود
Margin level : نسبت دارایی به وجه تضمین لازم به صورت درصد
Trades result : نتیجه عددی مالی تمام موقعی تهای باز. اگر نتیجه مثبت باشد، علامت در ابتدای وضعیت حساب درج م یشود و اگر نتیجه منفی باشد، علامت نشان داده میشود.

سفار شهای شرطی

پایین قسمت وضعیت حساب، سفار شهای شرطی نمایش داده م یشوند:
Symbol : نماد اوراق بهاداری که موقعیت معاملاتی آن باز است.
Order : شماره شناسه اختصاصی هر موقعیت
Time : زمان باز شدن موقعیت معاملاتی، زمان به شکل YYYY.MM.DDHH:MM (دقیقه: ساعت روز. ماه. سال) نشان داده م یشود.
Type : نوع معامله (خرید یا فروش)
Volume : حجم درخواستی معامله در یک سفارش شرطی و حجم یکه توسط معامله پوشش داده میشود. (در واحد تعداد سهم)
Price : قیمتی که سفارش شرطی با رسیدن به آن انجام میشود.
S/L : سطح توقف ضرر ( Stop Loss)  برای موقعیت فعلی. اگر چنین سفارشی ارسال نشدهباشد، رقم صفر در این فیلد نشان داده م یشود.
T/P : سطح برداشت سود ) Take Profit ( برای موقعیت فعلی. اگر چنین سفارشی هنوز ارسال
نشده باشد، رقم صفر در این فیلد نشان داده م یشود.
Price : قیمت جاری نماد
Comment : توضیحات مربوط به سفارش شرطی در این ستون ذکر میشود. توضیحات تنها وقتی میتواند نوشته شود که شما سفارش را در سیستم قرار میدهید. این توضیح در حین اصلاح سفارش قابل ویرایش نیست. بعلاوه شرکت کارگزار نیز میتواند برای عملیات معامله توضیحاتی را اضافه کند.
State : ستون آخر نشاندهنده وضعیت فعلی ( State ) سفارش شرطی است. مثل شروع شده (Started) ، ارسال شده ( Placed ) و...

منوی کلیک راست

این منو نه تنها به شما امکان مرور تمامی موقعیتهای معامله و ارسال سفارش را میدهد بلکه امکان مدیریت فعالیتهای معاملاتی را نیز فراهم میکند. از این قسمت میتوانید موقعیت خرید یا فروش جدید را ایجاد کنید، سفارش زماندار ارسال کنید یا آنرا اصلاح و ویرایش کنید یا موقعیت را ببندید. برای انجام این کا رها، دستورات زیر قابل استفاده اند:
سفارش جدید: ( New order ) ، فراخوانی پنجره «سفارش جدید  » (New order). از این پنجره شما قادر خواهید بود که در موقعیتهای متنوع معامله قرار بگیرید و سفارشهای شرطی را به سامانه معاملات ارسال کنید
بستن موقعیت: ( Close position )، باز کردن پنجره مدیریت سفارش به منظور بستن یک موقعیت باز
اصلاح یا حذف: ( Modify or delete )، باز کردن پنجره برای اصلاح موقعیت فعلی (Modifying a selected position)
Trailing Stop : باز کردن منو برای انتخاب سطح توقف ضرر متحرک برای موقعیت
Volumes : انتخاب واحد نمایش حجم معامله
Profit : انتخاب واحد نمایش سود

Report : بازکردن زیرمنویی برای گرفتن گزارش در فرمت XML ، اکسل یا HTML . این گزارش حاوی اطلاعاتی درمورد موقعی تهای فعلی، سفار شها شرطی و جزئیات پرتفوی(Exposure) است

مدیریت پرتفوی چیست ؟

سربرگ مدیریت پرتفو حاوی اطلاعات خلاصه ای در مورد وضعیت داراییها برای تمام موقعیتهای باز است. اطلاعات در فرمت جدول حاوی فیلدهای زیر خواهد بود.
Assets : نام دارای یهایی که خریداری شده
Volume : سهم دارایی در پرتفوی
Rate : نسبت قیمت یک واحد از دارایی به یک واحد از سرمایه (درصورت وجود)
Deposit Currency : میزان مصارف سپرده برای خرید یا فروش یک نماد
Graph : نموداری که وضعیت موقعیت های مشتری را بر حسب سپرده نشان میدهد (موقعیت های خرید با علامت آبی رنگ و موقعیت های فروش با خط قرمز رنگ مشخص میشود.)

نمودار
امکان مشاهده اطلاعات موقعیت های خرید یا فروش روی نمودار. برای تغییر نمودار روی نام آن کلیک کنید یا از منوی کلیک راست استفاده کنید.

منوی کلیک راست

منوی کلیک راست این سربرگ اجازه اجرای درخواست های زیر را میدهد:

Diagram : باز کردن زیر منوی مدیریت نمودا رها
Long Positions : نشان دادن نمودار دایره ای بر حسب موقعیت های خرید
Short Positions : نشان دادن نمودار برحسب موقعیت های فروش
Hide : عدم نمایش نمودار
Copy : کپی یک سطر از اطلاعات
Report : بازکردن زیرمنویی برای گرفتن گزارش در فرمت XML ، اکسل یا HTML . این گزارش حاوی اطلاعاتی درمورد موقعی تهای فعلی، سفارشهای زماندار و جزئیات پرتفوی (Exposure)  است.

تاریخچه (History) چیست ؟

تاریخچه معاملات در این سربرگ قابل مرور است. این بخش سه حالت دارد: «فقط معاملات » «فقط سفارشها « ،» سفارشها و معاملات » شما میتوانید این حالات را با استفاده از منوی کلیک راست تغییر دهید. هر نوع عملیات با آیکون خاص خود مشخص شده است.


سفارشها


Time : زمان باز شدن موقعیت معاملاتی، زمان به شکل YYYY.MM.DDHH:MM (دقیقه: ساعت روز. ماه. سال) نشان داده میشود.
Order : شناسه سفارش (شماره یکتایی که به هر سفارش تعلق میگیرد)
Symbol : نام نماد
Type : نوع، یا طرف معامله خرید یا فروش. یا نام سفارشهای زماندار مثل .»Buy Stop Limit« »Buy Limit« ،»Buy Stop« ،»Sell Stop« ،»Sell Limit« ،»Sell Stop Limit«
Volume : حجم معامله (در واحد تعداد سهم) . حداقل حجم توسط کارگزار معین شده و حداکثر آن نیز توسط مانده حساب شخص (و یا میزان دارایی هنگام فروش)مشخص میشود.
Price : قیمت تعیین شده در معامله
S/L : سطح توقف ضرر ( Stop Loss ) برای سفارش گذاشته شده. اگر یک موقعیت معاملاتی توسط این سفارش بسته شده باشد سلول مورد نظر قرمز رنگ شده و عبارت [ s/l ] در توضیحات به نمایش در م یآید.
T/P : سطح برداشت سود (Take Profit ) برای سفارش گذاشته شده. اگر یک موقعیت معاملاتی توسط این سفارش بسته شده باشد سلول مورد نظر قرمز رنگ شده و عبارت [ t/p ] در توضیحات به نمایش در می آید.
State : وضعیت سفارش(Result of placing ) انجام شده، قسمتی انجام شده، لغو شده » سطر زیرین جدول نتیجه سفار شها را نشان میدهد: سرجمع تعداد سهام و تعداد سفارشهای انجام شده یا کنسل شده.

معاملات


تاریخچه معاملات به صورت جدولی با فیل دهای زیر نمایش داده م یشود:
Time : زمان باز شدن موقعیت معاملاتی، زمان به شکل YYYY. MM. DD HH: MM (دقیقه: ساعت روز. ماه. سال) نشان داده میشود.
Deals : شماره شناسه معامله
Order : شناسه سفارش (شماره یکتایی که به هر سفارش تعلق میگیرد)
Symbol : نام نماد
Type : نوع معامله: خرید یا فروش
Direction : جهت معامله به نسبت موقعیت فعلی در نماد: برای ورود »In« و برای خروج «Out«
Volume : حجم معامله انجام شده
Price : قیمتی که معامله در آن انجام شده
Commission : کارمزد معامله
Profit : نتایج مالی برای موقعیت موجود.

خط زیرین نتایج اجرای معامله را نسبت به سپرده اولیه نشان میدهد:
Profit : سود یا ضرر نسبت به سپرده اولیه. سود با نماد و ضرر با نماد نشان داده میشود.
Credit : جمع اعتبار اعطایی توسط کارگزار
Deposit : جمع سپرده حساب
Withdrawal : میزان برداشت
تراز جاری در انتهای این فایل نشان داده خواهد شد.

سفارشها و معاملات


در حالت «مشاهده تمامی عملیات »، سفارشها و معاملات در فرم درختی نمایش داده میشوند

منوی کلیک راستتنظیمات دوره زمانی سفارشی  (Custom Period Settings)

گزارشات چیست ؟

سامانه مشتری امکان ذخیره سازی و انتشار خودکار گزارشات را برای حساب فراهم میکند. برای ذخیره گزارش، باید دستور »Report« را از منوی کلیک راست انتخاب کنید.

گزارش به چند قسمت تقسیم میشود:

عنوان (Header)
نام شرکت کارگزار
شماره حساب
نام صاحبان حساب
میزان سپرده
تاریخ ایجاد گزارش
سفارشها
در این بخش، تاریخچه تمامی سفارشها در یک جدول نمایش داده میشود.
معاملات
تمامی معاملات ( trades ) انجام شده در تاریخچه حساب در اینجا مشخص شده است. این بخش مشابه اطلاعات جدول سربرگ «معاملات » است.
موقعیتها
این بخش شامل تمامی موقعی تهای باز بوده و از این نظر مشابه اطلاعات جدول سربرگ «معاملات » است. در قسمت پایین پارامترهای بیشتری نشان داده شده است:
Floating P/L : ضرر یا سود شناور با توجه به تمامی موقعی تها.

سفار شهای فعال  (Working Orders)  

این بلوک، سفار شهایی که در حال حاضر فعالند را نشان میدهد

خلاصه  (Summary)
خلاصه حساب کاربر در این قسمت نشان داده شده است:
(Deposit/Withdrawal) : واریز و برداشت، مقادیر واریز یا برداشت شده از حساب
(Credit Facility) : تسهیلات اعتباری، اطلاعاتی درباره اعتبار داده شده به حساب
Closed Trade P/L : ضرر یا سود نهایی بر اساس موقعی تهای بسته شده
Floating P/L : ضرر یا سود شناور بر اساس موقعی تهای باز
Balance : تراز حساب بدون در نظر گرفتن نتایج موقعی تهای باز
Equity : میزان دارایی با در نظر گرفتن موقعی تهای باز
Margin : وجه تضمین برای پوشش موقعی تهای باز
Free Margin : سرمایه باقیمانده با توجه به وجه تضمین
جزئیات  (Details)
قسمت بالایی این بلوک نمودار تراز حساب برحسب ماه را نشان م یدهد. بعد از این قسمت داده های آماری نمایش داده شده اند:
Gross Profit : سود ناخالص حاصل از تمامی معاملاتی که به سود ختم شده اند.
Gross Loss : ضرر ناخالص حاصل از تمامی معاملاتی که به ضرر ختم شده اند.
Total Net profit : سود خالص نهایی حاصل کسر ضرر ناخالص از سود ناخالص
Profit Factor : فاکتور سودآوری که حاصل نسبت سود ناخالص به ضرر ناخالص است. عدد یک به معنای تساوی دو مقدار است.
Expected Payoff : بازدهی مورد انتظار، این شاخص آماری، نشانگر میانگین فاکتور سودآوری یک معامله است. این شاخص همچنین م یتواند به عنوان نشانگر فاکتور سودآوری معامله بعدی نیز باشد.
Balance Drawdown Absolute : حداکثر افت تراز حساب نسبت به مقدار سپرده اولیه
Balance Drawdown Maximal : حداکثر افت تراز نسبت به ماکزیم تراز حساب بر حسب واحد سپرده و درصد از سپرده
Balance Drawdown Relative : حداکثر افت تراز نسبت به ماکزیمم تراز حساب بر حسب درصد و میزان عددی آن
Total Trades : تعداد معاملات انجام شده
Short Trades (%won) : تعداد معاملات با موقعیت فروش. همچنین نسبت معاملاتی که سود
آور بودند به نسبت مجموع این معاملات به صورت درصد نمایش داده شده است.
(Long Trades (%won : تعداد معاملات با موقعیت خرید. همچنین نسبت معاملاتی که سود آور بودند به نسبت مجموع این معاملات به صورت درصد نمایش داده شده است.
(Profit Trades (% of total : تعداد معاملات منتهی به سود و نسبت آنها به کل معاملات
(Loss trades (% of total : تعداد معاملات منتهی به ضرر و نسبت آنها به کل معاملات
Largest profit trade : بیشترین سود حاصل از یک معامله
Largest loss trade : بیشترین ضرر حاصل از یک معامله
Average profit trade : متوسط سود در معاملات منتهی به سود
Average loss trade : متوسط ضرر در معاملات منتهی به ضرر
Maximum consecutive wins ($): بیشترین تعداد معاملات منتهی به سود
Maximum consecutive losses ($): بیشترین تعداد معاملات منتهی به ضرر
(Maximal consecutive profit (count : بیشترین میزان سود حاصل از معاملات پی در پی به همراه تعداد این معاملات
(Maximal consecutive loss (count : بیشترین میزان ضرر حاصل از معاملات پی در پی به همراه تعداد این معاملات
Average consecutive wins : متوسط سود در معاملات پی در پی که منتهی به سود شده اند.
Average consecutive losses : متوسط ضرر در معاملات پی در پی که منتهی به ضرر شده اند.

اخبار و پیغامها (news) چیست ؟

این سربرگ برای اطلاع رسانی پیغامهای بازار و اخبار طراحی شده است.مشاهده اخبار (Viewing News)
با دبل-کلیک روی هر خبر پنجره زیر باز میشود:

بخش نامه ها (mailbox) چیست ؟

این بخش برای کار با سیستم نامه نگاری داخلی طراحی شده است. تمامی پیامهای ورودی داخل سامانه مشتری در این سربرگ قابل مرور است.خواندن یک نامه
روی عنوان نامه کلیک کنید تا پنجره زیر را ببینید (میتوانید آنرا انتخاب و کلید اینتر را کلیک کنید.)
ایجاد
برای ایجاد پیام باید دستور مرتبط را از منوی کلیک راست انتخاب کنید یا کلید Insert را وقتی که سربرگ نامه ها فعال است، فشار دهید.
بعد از انجام تغییرات متنی دکمه Send را کلیک کنید.

تقویم (Calendar) چیست ؟

در این بخش می توانید، تقویم وقایع اقتصادی هفته جاری را مرور کنید. نشانگرهای مختلف اقتصادی، ارقام گذشته و مقادیر پیش بینی شده آنها در این قسمت نمایش داده شده است.نمایش شاخص ها روی یک نمودار

هر شاخص اقتصادی میتواند روی نمودار ( Chart )با شیوه های زیر نشان داده شود:
درگ رویداد روی نمودار: فقط رویدادی که آنرا درگ کرد هاید روی نمودار نشان داده م یشود. درگ یک واقعه روی چارت با نگه داشتن کلید شیفت: تمامی وقایع مرتبط با نماد مورد نظر به نمودار منتقل میشود.
استفاده از دستور »Add All Events« در منوی کلیک راستوقایع روی نمودار به صورت یک برچسب نشان داده میشود به صورتی که وقتی ماوس را روی آنها نگه دارید شاخص را به صورت toop tip و با جزئیات بیشتر مشاهده خواهید کرد. برای مدیریت آیتم نمایشی، از کادر خصوصیت های ابزارهای رسم ( Dialog of object properties ) استفاده کنید.

افزونه ها (Market) چیست ؟

این بخش شما را به بازارچه برنامه های MQL5 روی وبسایت انجمن این زبان برنامه نویسی ( MQL5 community ) متصل میکند. به نحوی که میتوانید برنامه مورد نظر خود را از این بخش خریداری کنید یا از برنامه های آن به صورت رایگان استفاده نمایید.مشاهده برنامه ها
با کلیک روی لوگوی نرم افزار میتوانید اطلاعات بیشتری در مورد آن دریافت کنید.

هشدارها (Alerts) چیست ؟


این سربرگ حاوی اطلاعاتی درباره هشدارهای ایجاد شده است. هشدارها برای پیام دهی در مورد اتفاقات رخ داده در بازار، طراحی شده اند. با ایجاد یک هشدار، میتوانید بر بازار نظارت داشته و آنرا پایش کنید به نحوی که خود سامانه شما را از اتفاقات مهم خبردار کند.فیلدهای جدول
Symbol : نمادی که هشدار در مورد آن فعال است
Condition : شرطی که براساس آن هشدار فعال م یشود
Limit : حداکثر مقدار قابل قبول برای نمایش
Timeout : دوره زمانی بین هر بار اجرای هشدار
Event : عملی که باید انجام شود. این عمل میتواند اجرای یک فایل صوتی باشد یا یک فایل اجرایی (که در محیط نرم افزار اجرا شود) یا فرستادن یک ایمیل


ایجاد و مدیریت هشدارها
پس از فشردن کلید Insert یا اجرای دستور مربوطه از منوی راست کلیک، پنجره زیر نمایش داده میشود:


پنجره، حاوی تنظیمات هشدار جاری بوده و شامل موارد ذیل است:
Enable : فعال کردن هشدار، اگر این امکان فعال نشده باشد، بقیه فیل دها قابل ویرایش نیستند.
Action : عملی که باید هنگام به نمایش درآمدن هشدار انجام شود. مثل: پخش یک صدا، اجرای یک فایل یا ارسال ایمیل ( Send an e-mail ) توسط سیستم نامه نگاری داخلی
Symbol : نماد
Condition : شرط اجرای هشدار
Bid <: اگر قیمت خرید یا تقاضا ( Bid ) کمتر از عدد وارد شده باشد.
Bid >: اگر قیمت خرید یا تقاضا ( Bid ) بیشتر از عدد وارد شده باشد.
Ask <: اگر قیمت فروش یا عرضه ( Ask ) کمتر از عدد وارد شده باشد.
Ask >: اگر قیمت فروش یا عرضه ( Ask ) بیشتر از عدد وارد شده باشد.
Last <: اگر آخرین قیمت ( Last )  کمتر از عدد وارد شده باشد.
Last >: اگر آخرین قیمت ( Last)  بیشتر از عدد وارد شده باشد.
Volume <: اگر حجم معاملات (volume ) کمتر از عدد وارد شده باشد.
Volume >: اگر حجم معاملات (volume )بیشتر از عدد وارد شده باشد.
Time : اگر زمان وارد شده سر برسد، پیغام نمایش داده م یشود.
Value : اگر ارزش قیمتی، حجمی یا زمانی به این عدد برسد، هشدار نمایش داده م یشود.
Source : تعیین فایلی که باید اجرا شود. برای پخش صدا فرمت های wav و mp3 قابل قبول است. برای فایلهای اجرایی نیز تنها فرم تهای exe ،vbs و bat مورد قبول است. اگر مایل به ارسال نامه یا ایمیل هستید، پنجره ارسال ایمیل نشان داده م یشود. تغییرات مورد نظر را در همین پنجره اعمال کنید.
Timeout : زمان بین فعال شدن (یا اجرای) هشدا رها
Maximum iterations : حداکثر زمان وقفه بین تکرار هشدار می توانید با فشردن کلید تست قبل از تأیید، فرمت هشدار را مرور کنید.

ایجاد پیام برای ارسالبا استفاده از دستور ماکر وها (Macros ) در منوی راست کلیک، میتوانید ماکروهای متعددی را داخل متن قرار دهید. برای مثال نامه حاوی پیامی باشد که نشان دهنده قیمتهای عرضه و تقاضای بازار باشد. فهرست ماکروهایی که امکان قرار دادن آن در متن را دارید، از این قرارند:
Symbol : نماد
Bid : قیمت خرید
Bid High : بیشترین قیمت خرید (در تناوب زمانی انتخاب شده برای نمودار)
Bid Low : کمترین قیمت خرید (در تناوب زمانی انتخاب شده برای نمودار)
Ask : قیمت فروش
Ask High : بیشترین قیمت فروش (در تناوب زمانی انتخاب شده برای نمودار)
Ask Low : کمترین قیمت فروش(در تناوب زمانی انتخاب شده برای نمودار)
Last : آخرین قیمتی که در آن معامله انجام شده
Last High : بیشترین قیمت پایانی (بیشترین قیمتی که در تناوب زمانی نمودار، معامله در آن انجام شده)
Last Low : کمترین قیمت پایانی (کمترین قیمتی که در تناوب زمانی نمودار، معامله در آن انجام شده است.)
Volume : حجم معاملاتی که در تناوب زمانی نمودار انجام شده است.
Volume High : بیشترین حجم معامله انجام شده در جلسه معاملاتی
Volume Low : کمترین حجم معامله انجام شده در جلسه معاملاتی
Volume Bid : حجم سفارش خریدی که به قیمت مظنه بازار نزدیکترین
Volume Ask : حجم سفارش فروشی که به قیمت مظنه بازار نزدیکترین است.
Time : زمان دریافت آخرین قیمت
Bank : ضامن نقدینگی
Login : شماره حساب کاربری جاری (account)
Balance : تراز فعلی حساب
Equity : ارزش فعلی دارایی
Profit : ارزش سود جاری
Margin : ارزش وجه تضمین
Free Margin : میزان دارایی با کسر وجه تضمین
Positions : فهرست تمامی موقعیت هایی که در حال حاضر باز هستند.
Orders : سفارشهای فعال فعلی (شامل سفارش های شرطی (pending orders) سفارشهایی که در صف مانده اند یا هنوز به طور کامل انجام نشده اند.)

بعد از اینکه پیام هشدار ایجاد شد، دکمه Apply را کلیک کنید.

مشاوران خبره (Experts) چیست ؟

در این سربرگ تمامی اطلاعات درباره عملکرد مشاوران خبره، ضمیمه شده (شامل موقعیت باز و بسته شدن، ویرایش سفارش، هشدارها و توضیحات آن) است.فیلدهای جدول:
Time : تاریخ و زمان پیغام برنامه مشاوران
Source : نام مشاوری که این پیام مربوط به اوست.
Message : اطلاعاتی در باره عملکرد مشاور خبره


منوی کلیک راست این سربرگ حاوی دستورات زیر است:


هشدارهای مشاوران خبره
اگر در کد مشاوران خبره با استفاده از تابع »Alert« نمایش هشدارها قرار گرفته شده باشد، در صورت برقراری شرط مورد نظر، این پنجر ه باز میشود:


قسمت بالای پنجره حاوی پیام هشدار مربوطه است. جدول ذیل آن حاوی هشدا رهای قبلی و جاری مشاوران خبره است.

کدهای جدید (Codebase) چیست ؟

در اینجا شما میتوانید هربرنامه کاربردی که در قسمت کدبیس ( Code Base ) روی وب سایت انجمن <امکیوال MQL5.community) <5) منتشرشده باشد را مشاهده و در صورت نیاز دریافت کنید.
دریافت (دانلود) برنامه هابرنامه، ذیل پوشه ای که مربوط به نوع برنامه است، ذخیره میشود. برای مثال مشاوران خبره ذیل پوشه »terminal_installation_folder/MQL5/Experts/Downloads/« ذخیره میشود. در پنچره باز شده از شما پرسیده میشود که مایل به فعال کردن این برنامه روی چارت جاری هستید یا خیر. در صورت عدم تمایل، کلید No را کلیک کنید

دفتر وقایع چیست ؟

سربرگ «دفتر وقایع » شامل ثبت وقایع و فعالیت های یک معامله گر و سامانه مشتری از ابتدای زمان باز کردن پنجره است.


نوار نمودارها چیست ؟

وقتی که نمودار در حالت Maximize باشد، این نوار زیر قسمت نمایش چارت ظاهر میشود و حاوی سربرگ نمودا رهایی است که در حال حاضر باز هستند.


روی سربرگ نمودار مورد نظر کلیک کرده تا نمودارها را مشاهده کنید. در کنار نام نماد، تناوب زمانی نمودار نیز درج شده است. منوی کلیک راست این بخش شامل دستورات زیر است.


پنجره مدیریت نمودارهاپنجره حاوی فهرست نمودارهایی است که در حال حاضر باز میباشند. برای مشاهده هر کدام روی نماد مورد نظر دبل کلیک کنید یا آنرا انتخاب کرده و گزینه Activate را کلیک کنید.

نوار وضعیت چیست ؟

این نوار در پایین ترین قسمت پنجره «متاتریدر »5 واقع است. این نوار شامل موارد مختلفی است از جمله: نکاتی برای اجرای بهتر دستورات در برنامه، اطلاعاتی در مورد موقعیت نقطه هایی که در حال حاضر مکان نمای ماوس روی آنها قرار دارد، وضعیت ارتباط با سرور و مقدار داده ای که ارسال یا دریافت شده است.

نوار راهبری سریع چیست ؟

نوار راهبری سریع، برای انتقال بین نمودارهای باز، یا انتقال بین حالت های زمانی مختلف و همچنین انتقال سریع نمودار به نقطه زمانی انتخاب شده استفاده میشود. برای مشاهده نوار انتقال سریع، روی نمودار، کلید اینتر را فشار دهید. این نوار در قسمت پایین سمت چپ ظاهر میشود. راه دیگر این است که نشانگر ماوس را در قسمت پایین نمودار قرار دهید تا آیکون نمایش داده شود، سپس دبل -کلیک کنید، مشابه شکل زیر ظاهر میشود.


کلیدهای میانبر چیست ؟

با فشردن همزمان چند کلید با هم میتوانید به سرعت و بدون نیاز به استفاده از منوها و نوار ابزارها، دستورات مورد نظر را فراخوانی کنید. این کلیدها میتوانند برای فراخوانی اجزای پنجره راهبر (Navigator) به غیر از بخش حسابها ( Accounts ) مورد استفاده قرار بگیرند. برای تعریف یک کلید میانبر، از منوی کلیک راست هر آیتم، دستور » Set hotkey« را انتخاب کنید.
دیده بان بازار چیست ؟


داده های سربرگ نمادها به عنوان یک جدول در فیلدهای متعددی ارائه شده است که برخی از آنها به صورت پیشفرض نمایش داده نمیشود.


سربرگ نمادها  (Symbols)

Symbol : نام نماد مالی
Bid : پیشنهاد قیمت خرید
Ask : پیشنهاد قیمت فروش
Last : آخرین قیمت معامله شده
Valume : حجم آخرین معامله
Spread( ! ): شکاف قیمتی، تفاوت بین قیمت خرید و فروش
Time : زمان دریافت آخرین قیمت
Bank : بانک
دبل کلیک روی هر نماد، منجر به بازشدن پنجره ارسال سفارش یا اتخاذ موقعیت معاملاتی (Opening a new position) میشود. با استفاده از کلیک-درگ ( Drag and Drop) نماد را داخل بخش نمایش نمودار بکشید تا نمودار رسم شود. در این حال نموداری که نماد را داخل آن کشیده اید بسته میشود. برای باز کردن نمودار در یک سربرگ جداگانه بدون بسته شدن دیگر نمودارها، هنگام کلیک-درگ کلید کنترل ( Ctrl ) را نگه دارید.

افزودن سریع نماد به دیده بان بازار (Fast Adding of Symbols)
در زیر جدول نمادها دبل-کلیک کنید، تا کادری شبیه شکل زیر ظاهر شود، در آن کادر نام نماد را وارد کنید تا نرم افزار آن را تشخص داده و فیلد به صورت کامل پر شود، در صورت صحت نام نماد، کلید اینتر را فشار دهید؛ در غیر این صورت کاراکترهای بعدی را تایپ کنید تا پیشنهادها دقیقتر شود، پس از انتخاب نماد مورد نظر، کلید اینتر را فشار دهید تا نماد به کادر افزوده شود.


معامله از طریق دیده بان بازار چگونه صورت میگیرد؟

در این پنجره روی سربرگ Trading کلیک کنید تا محتوای آن را مشاهده کنید. این سربرگ انجام معامله را با یک کلیک فراهم میکند. به بیان بهتر، وقتی مشتری کلید خرید یا فروش را کلیک میکند، سفارش معامله در حجم مشخص سریعاً به سیستم معاملات ارسال میشود. معامله در این حالت در صورتی امکانپذیر است که:
امکان معامله با یک کلیک ( One click trading ) در تنظیمات نرم افزار فعال باشد.
نوع معامله ( execution type ) برای نماد انتخاب شده (لحظه ای Instant) یا (به قیمت بازار Market Price) باشد. در موارد دیگر، کلیدهای خریدوفروش در پنجره ارسال سفارش ( New order ) فعال خواهندشد


این پنجره حاوی قابهایی برای اجرای انجام معاملات در نمادهای مختلف است.
براساس آخرین تغییر قیمتها، محیط اجرای عملیات خرید یا فروش رنگهای مختلفی خواهند داشت:
آبی: اگر قیمت فعلی از قیمت قبلی بالاتر باشد.
قرمز: اگر قیمت فعلی از قیمت قبلی کمتر باشد.
خاکستری: اگر قیمت برای 15 ثانیه اخیر تغییری نداشته باشد.

مدیریت نمادها(افزودن و حذف نماد) چگونه انجام میشود ؟

تمامی نمادهای موجود در نرم افزار در این قسمت نشان داده میشود. نمادها در گروه هایی دسته بندی شده اند و در منوی سمت چپ به صورت درختی نشان داده می شوند. اگر دسته بندی مورد نظر را انتخاب کنید، در کادر روبرو نام نمادهای موجود در این دسته بندی را مشاهده خواهید کرد.
در صورت انتخاب یک نماد، در قسمت پایینی پنجره می توانید ویژگی های نماد انتخاب شده را مشاهده کنید. برای اضافه کردن نماد در دیده بان بازار، دسته بندی ها را مرور کنید و از بخش مربوطه با دبل-کلیک روی نام نماد آن را داخل دیده بان بازار اضافه یا حذف کنید. همچنین می توانید با کلیک روی دکمه های نمایش ( Show) یا عدم نمایش ( Hide ) این کار را انجام دهید. قسمت زیرین پنجره، ویژگی های ( Properties ) هر نماد را نشان میدهد.

ویژگی های نمادها (specification) چیست ؟


Symbol name and description : نام نماد و توضیحات مختصر در مورد آن، توضیحات میتواند حاوی لینکی به وبسایت باشد.
Spread : اندازه کارمزد برحسب ریال
Digits : تعداد ارقام اعشار
Stops level
Contract size
Margin currency
Profit currency
Tick Size
Tick Value
Calculation
Trade
GTS mode
Intraday, including SL/TP
Good till canceled
Intraday, except for SL/TP
Minimal volume
Maximal volume
Volume step
Swap type
Swap long
Swap short
3-days swaps
این فیلدها با توسعه نرم افزار تغییر خواهد کرد و به زودی پارامترهایی مثل EPS ،P/E و... نیز میتواند به این قسمت افزوده شود.

نمودار عرضه و تقاضا چیست ؟

این سربرگ امکان مشاهده نمودارهای بهترین قیمت عرضه و تقاضا (Ticks ) را داخل پنجره دیده بان بازار فراهم میکند.

تابلو نمایش قیمت چیست ؟


در منوی کلیک راست این پنجره میتوانید تنظیمات رنگ، طرح و فونت پنجره را مشخص کنید.این پنجره برای نمایش تغییرات لحظه ای قیمت ها روی LCD و مانیتور در سالنها و یا در جلسات کاربرد دارد.

عمق بازار چیست ؟


پنجره عمق بازار دارای اجزای زیر است:
مدیریت درخواستها (Managing Requests)
قسمت بالای پنجره حاوی دستوراتی برای مدیریت درخواس تهای معاملاتی (از انواع Buy Limit و Sell Limit و Buy Stop و Sell Stop ) است. اگر سفارشی وجود داشته باشد، دکمه های زیر فعال میشوند:
Cancel Buy : لغو تمامی سفارشهای خرید
Cancel All : لغو تمامی سفارشها
Cancel Sell : لغو تمامی سفارشهای فروش

درخواستهای معاملاتی

بخش اصلی پنجره، ردیف های بهترین سفارشهای خرید یا فروش (سطرهای عرضه و تقاضا) است. بهترین پیشنهادات خرید(تقاض) آبی رنگ و بهترین پیشنهادات فروش (عرضه) قرمزرنگ هستند.

Buy : این فیلد حاوی تعداد سهام یاست که شما سفارش خرید را وارد کرده اید. برای مثال در شکل، در این ستون سفارش خرید 400 عدد سهام در قیمت 3169 ریال وارد شده است.
Bid : ستون حجم سفار شهای خرید (تقاضا)
Price : ستون قیمت
Ask : ستون حجم سفارش های فروش (عرضه)
Sell : این فیلد حاوی تعداد سهام یاست که شما برای آن سفارش فروش وارد کرده اید.

معامله

دستوراتی برای ارسال سفارشهای خرید یا فروش در پایین این پنجره قابل مرور است:
Sell : فروش؛ ارسال سفارش فروش در حجم انتخابی در بهترین قیمت های موجود
Volume : حجم معامله
Buy : خرید؛ ارسال سفارش فروش در حجم انتخابی در بهترین قیم تهای موجود
Close : بستن؛ اگر موقعیت بازی برای اوراق بهادار انتخاب شده وجود داشته باشد این دکمه نمایش داده میشود که به معنای بستن موقعیت است.

معامله در پنجره عمق بازار چگونه است ؟

انجام معامله از طریق پنجره «عمق بازار » مشابه ارسال سفارش از قسمتهای دیگر نرم افزار «متاتریدر »5 است. در حال حاضر دو نوع عملیات معاملاتی در سیستم وجود دارد:
ارسال مستقیم: خرید/فروش یک ابزار مالی در قیمتهای جاری بازار
قراردادن سفارشهای شرطی: ( Pending orders )؛ در این حالت سفارش خریدوفروش را در قیمتهایی که در حال حاضر بازار در آن قرار ندارد، به سیستم ارسال میکنید.

ارسال مستقیم یا عملیات بازار چگونه است ؟


در این پنجره پارامترهای زیر وجود دارد:
Symbol : نام نماد
Type : نوع معامله درخواستی؛ گزینه »Exchange Execution« (که ما آن را به اصطلاح ارسال مستقیم سفارش مینامیم) برای انجام معامله در قیمت مظنه بازار است. در صورت انتخاب سفارشهای شرطی ( Pending Order ) پارامترهای این پنجره به طور کلی تغییر خواهد کرد .
Volume : حجم مورد نظر درخواستی برای انجام معامله.
Comment : توضیحات؛ برای هر سفارش میتوانید توضیحات مربوط به آن را وارد کنید. این توضیحات بعدها قابل ویرایش نیست.
شما میتوانید فهرست دستورات اجرا شده را در سربرگ تاریخچه ( History ) در جعبه ابزار مشاهده کنید.

سفارش های شرطی یا درخواست معامله چیست ؟

ایجاد یک سفارش شرطی ( Pending order )، خرید یا فروش یک ابزار مالی در قیمت از پیش تعیین شده آن است که در حال حاضر بازار در این قیمت قرار ندارد. این سفارش یا به طور مستقیم در پنجره عمق بازار قرار میگیرد ( Limit order ) یا برای اجرا در سیستم متاتریدر 5 منتظر میماند. (Stop or stop-limit)
این مثالی از قرار دادن سفارش محدود خرید است:

قرار دادن سفارش ) (Place an Order

برای ایجاد سفارش شرطی، روی آیکون » New Order« در منوی کلیک راست نماد، در پنجره دیده بان بازار ( Market Watch ) کلیک کنید. یا کلید F9 را فشار دهید. این کار را با راست کلیک روی نمودار و انتخاب گزینه ارسال سفارش نیز میتوانید انجام دهید.


این پارامترها در این پنجره وجود دارد:
Symbol : نام نماد مورد معامله
Type : نوع انجام؛ این فیلد باید روی گزینه سفارش شرطی ( Pending order ) باشد. در صورت تغییر، کل فیلدهای این پنجره تغییر میکند.
Volume : حجم معامله
Price : قیمت یک سفارش
Stop Loss : نقطه توقف ضرر، این بخش به این مفهوم است که بعد از انجام خرید اگر سهام خریداری شده منفی شد، برای خرید مورد نظر تا قیمت مشخصی ضرر را متحمل شده و در نقطه توقف ضرر سهام فروخته شود. اگر مقدار صفر در این قسمت وارد شود، توقف ضرر منظور نخواهد شد.
Take Profit : نقطه برداشت سود، این بخش به این مفهوم است که بعد از انجام خرید اگر سهام خریداری شده مثبت شد، برای خرید مورد نظر تا قیمت مشخصی سود را برداشت کرده و در نقطه برداشت سود سهام فروخته شود. اگر مقدار صفر در این قسمت وارد شود، برداشت سودمنظور نخواهد شد

Expiration : شرط انقضای سفارش
Good Till Canceled) GTC ): در این حالت سفارش در سامانه باقی میماند تا وقتی که به طور معمول لغو شود. (معتبر تا لغو)
Today : این سفارش تنها در طول روز معاملاتی جاری فعال خواهد بود. ( سفارش روز)
Specified : این سفارش تا تاریخ وارد شده معتبر خواهد بود. (معتبر تا تاریخ) در این حالت فیلد تاریخ فعال میشود که باید تاریخ را در حالت میلادی وارد کنید.
Expiration Date : تاریخ انقضای سفارش


انجام سفارش (Order Execution)همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، سفارش جدید در سطر سوم جدول نمایش داده شده است. حجم سفارش خرید در این جدول 900« عدد سهم » است که در ستون خرید ( Buy ) درج شده است.

سفار شهای توقفی و توقفی محدود (Stop and Stop Limit Orders)
سفار شهای توقفی و توقفی محدود مثل خرید توقفی (Buy Stop ) ، فروش توقفی(Sell Stop) خرید توقفی محدود ( Buy Stop Limit ) و فروش توقفی محدود (Sell Stop Limit )مستقیماًً به سامانه معاملاتی بورس ارسال نمیشوند. این سفار شها در سیستم متاتریدر 5 باقی میمانند تا شرایط لازم برای سفارش فراهم شود.
وقتی شرط فروش یا خرید توقفی برآورده شود، سفارش شرطی به شکل عملیات بازار (یا ارسال سفارش در قیمت بازار) عمل میکند. (مشابه صفحه پیشین) لذا سفارش در جدول عرضه و تقاضا برای تمام یمشارکت کنندگان در بازار قابل مشاهده خواهد بود.

تنظیمات سامانه متاتریدر چگونه است ؟

در این بخش جزئیات و آیت مهای پنجره تنظیمات به تفصیل شرح داده خواهد شد.پنجره «تنظیمات »
(Options) سامانه میتواند از منوی ابزارها (Tools ) فراخوانی شود و یا اینکه به طریق مشابه از نوار ابزار «استاندارد Standard » و یا توسط کلید میا نبر Ctrl+O باز شود. تمامی تنظیمات با توجه به وظایف خود گروه بندی شده و در سربرگ های زیر قرارداده شده اند:
Server : (سرور) تنظیم پارامترهای ارتباط با سرور، تنظیم پروکسی سرور استفاده شده و دیگر تنظیمات مهم
Charts : (نمودا رها) تنظیمات عمومی نمودا رهای قیمت
Objects : (ابزار رسم)تنظیم پارامترهای مدیریت ابزار رسم، انتخاب ابزار رسم بعد از ایجاد آنها، تنظیمات سریع آنها و پارامترهای میانبر در این بخش تعریف شده اند.
Trade : (معامله) پارامترهای پیشفرض پنجره گشایش سفارش های جدید که شامل: نماد اوراق بهادار مالی، مقدار انحراف اندازه قرارداد و قراردادن سفارش های توقفی است.

Expert Advisors : (مشاوران خبره) تنظیمات معمول برای تمامی مشاوران خبره که شامل ممنوعیت عملیاتی مشاوران خبره، فعا لسازی تنظیمات مربوط به فعالسازی و وارد کردن DLL ها به همراه تنظیم ویژگیهای دیگر است.
Email : )ایمیل( تنظیم پارامت رهای ایمیل به منظور ارسال پیا مها به صورت مستقیم از سامانه
Publisher : تنظیم انتشار گزارش ها در اینترنت. سامانه امکان انتشار گزارشها به صورت به هنگام را که شامل اطلاعات راجع به وضعیت حساب در اینترنت هست را میدهد. ارتباط از طریق ftp برای این منظور استفاده میشو د که با استفاده از این سربرگ قابل تنظیم است.
Events : (رویدادها)تنظیم سیگنالهای اطلاع رسان درباره رویدادهای سیستم. سیگنالهای اطلاع رسان درباره در دسترس نبودن ارتباط، اخبار ورودی و دیگر مسائل مرتبط.
انجمن MQL5 : جزئیات حساب کاربری در انجمن MQL5

سربرگ سرور چیست ؟

این سربرگ شامل تغییرات تنظیمات مهمی میباشد که میتواند سبب بروز مشکلات مهم در عملیات سامانه و حتی قطع کامل آن گردد. متاتریدر 5 ابتدا به صورت نرمال تنظیم شده و بدون مشکل میباشد. بنابراین توصیه میشود که در صورت عدم نیاز هیچ پارامتری را در این پنجره دستکاری نکنید.

پنجره شامل پارامترهای ذیل میباشد:
Server : نام سرور معاملات که متاتریدر 5 به آن وصل میشود. نام سرور کاری شرکت کارگزاری میباشد.
Login (ورود به سامانه): حسابی که در سرور معاملات کارگزاری ایجاد شده است و برای ارتباط با سرور بعد از استارت سامانه استفاده میشود.
Password : کلمه عبور برای ارتباط به سرور متاتریدر
Change : تغییر کلمه عبور
Enable proxy server : فعالسازی استفاده از پروکسی سرور زمانی که به سرور معامله متصل میشود. اگر این گزینه فعال باشد ، دکمه »Proxy...« فعال خواهد شد.

Proxy : تنظیم ارتباط از طریق پروکسی سرور (Proxy server)
Keep personal settings and data at startup : (نگهداری از تنظیمات شخصی و داده ها هنگام باز شدن نرم افزار)؛ ضبط جزئیات حساب (شماره اکانت، پسوردهای سرمایه گذار و...) بر روی هارد دیسک، بعد از اینکه ثبت نام انجام شد. در طول شروع سامانه این «داده ها » به منظور ایجاد ارتباط خودکار استفاده میشوند. اگر این گزینه غیر فعال باشد هر شخص مجبور است تا در هر بار شروع سامانه این اطلاعات را به صورت دستی وارد کند.
Enable news : (فعالسازی اخبار و پیغامها)؛ این گزینه «اخبار News » را فعال و یا غیر فعال میکند. اگر این گزینه غیر فعال باشد، اخبار در سامانه دریافت نخواهند شد.
News languages : (زبانهای اخبار)؛ این گزینه اجازه میدهد تا اخبار بر اساس زبانهایشان فیلتر شوند. زمانی که بر روی «تغییر » کلیک میکنید، پنجره ای از انتخاب زبانهای اخبار ( News languages) باز میشود. اگر »Any language« در این فیلد انتخاب شود ، تمامی اخبار دریافت خواهد شد.


تغییر رمز عبور

به منظور تغییر رمز عبور یک حساب، دکمه «تغییر Change »باید انتخاب شود. بعد از آن پنجره زیر باز میشود:
جزئیات زیر باید درباره پنجره تغییر رمز عبور مورد توجه قرار گیرد:
Login : (ورود به سیستم)؛ شماره حساب کاربری، این فیلد غیر قابل تغییر است.
Current password : (کلمه عبور فعلی)؛ این فیلد برای ورود کلمه عبور اصلی (Master password)  میباشد.
Change master password : (تغییر کلمه عبور اصلی)؛ اگر م یخواهید کلمه عبور اصلی را تغییر دهید، این گزینه را انتخاب کنید.
Change investor (read only) password : (تغییر کلمه عبور سرمایه گذار) ؛ اگر می خواهید کلمه عبور سرمایه گذار را عوض کنید، اینجا را کلیک کنید.
New password : (کلمه عبور جدید)؛ کلمه عبور جدید را در اینجا وارد کنید.
Confirm : (تأیید)؛ برای تأیید کلمه عبور جدید آن را عیناً در اینجا ذکر کنید.
بعد از اینکه تمامی اطلاعات وارد شد ، دکمه »OK« را فشار دهید.

تنظیمات پروکسی سرور
کاربرانی که از اینترنت تحت شبکه استفاده میکنند باید پروکسی سرور را تنظیم نمایند، برای انجام این تنظیمات پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد، تغییرات را انجام داده و کلید OK را فشار دهید.انتخاب زبان بخش «اخبار و پیغا مها »
برای فیلترکردن دریافت خبرها تنها در چند زبان خاص، باید زبانهای مد نظر خود را از پنجره سمت چپ انتخاب کرده و با استفاده از کلید »Insert« به پنجره سمت راست انتقال دهید. اگر گزینه»Any language« در فیلد »News language« انتخاب شده باشد، اخبار در تمامی زبانها دریافت میشود.
بخش نمودارها چه کاربردی دارد ؟

با استفاده از این بخش میتوانید تنظیمات مربروط به نمودارها و پارامترهای سری زمانی داده ها را تغییر دهید. تغییر پارامترها در این سربرگ موجب تغییرات کلی در عملیات سامانه نمی شود.


Color Print : (پرینت رنگی)؛ امکان تنظیم گرفتن پرینت سیاه و سفید یا پرینت رنگی در سامانه وجود دارد. پرینت رنگی برای تحلیل، بسیار مناسب تر از پرینت سیاه و سفید است. این گزینه میتواند توسط تنظیمات پرینت رنگی و انتخاب آن فعال شود. بعد از آن اگر پرینتر اجازه دهد، میتوان پرینت رنگی گرفت.
Save Deleted Charts to Reopen : سامانه اجازه میدهد تا نمودارهای حذف شده از محیط کاری، بازیابی شوند. اگر این گزینه فعال شده باشد، هنگام پاک شدن یک نمودار «قالب » آن در مسیر profiles/deleted / ذخیره میشود. بعداً هرگونه نمودار حذف شده میتواند توسط دستور »Open Deleted« از منوی فایل (File) باز گردانده شود. تمامی اندیکاتورها (Indicators) و ابزار رسم ( Objects) هم به طور کامل بازگردانده میشوند.
Show trade levels :(نمایش سطوح معامله)؛ اگر این گزینه فعال شده باشد، در یک موقعیتباز یا در یک سفارش شرطی، سطوح قیمتی توقف ضرر ( Stop Loss ) و برداشت سود (Take Profit)  در نمودار نمایش داده میشوند. برای هر نمودار سطوح معامله نمایش داده شده می تواند به صورت جداگانه غیرفعال شود.
Max bars in chart : (حداکثر تعداد نمایش میله ها در نمودار)؛ میله هایی که در تاریخچه ذخیره شده اند و در نمودار نشان داده میشوند با یکدیگر متفاوت هستند، این تمایز به دلیل ذخیره شدن هر تعداد میله به صورت دلخواه در هارد دیسک میباشد. ولی به طور کلی تعداد میله هایی که در نمودار نمایش داده میشوند بوسیله منابع کامپیوتر محدود میشوند. برای طراحی و نمایش اندیکاتورهای تکنیکال ( Technical )و اندیکاتورهای سفارشی( Custom) از این روش استفاده میشود. هنگامیکه تعداد زیادی اندیکاتو رها و دادهها را به صورت همزمان میخواهید نمایش دهید ، این امر موجب افزایش فشار بر روی Cpu و Ram کامپیوتر شما خواهد شد. بنابراین در اینجا میتوان حدی را برای این منظور در این گزینه انتخاب نمود.
برای اینکه تغییرات اعمال شوند بایستی روی دکمه »OK« کلیک کنید.

ابزار رسم چیست ؟

تنظیمات برای کارکردن با ابزار رسم گرافیکی که به یک نمودار اعمال میشوند در این سربرگ طبقه بندی شده اند. چنین ابزار رسمی شامل اندیکاتورهای تکنیکال ( Technical ) و اندیکاتورهای سفارشی ( Custom ) و تعدادی خطوط ترسیمی ( Line studies ) میباشند. پارامترهایی که در این سربرگ جمع شده اند کار با ابزار رسم گرافیکی را آسان تر نموده و باعث تغییرات اساسی در سامانه عملیاتی نمیشوند.گزینه های زیر در این سربرگ موجود است:
Show properties after creation : تمام ابزار رسم گرافیکی دارای ویژگی های (Properties) مشخصی هستند. برای مثال این خصوصیات میتواند شامل ضخامت و رنگ خط روند، دوره خط سیگنال اندیکاتور و... باشد. معامله گران زیادی از تنظیمات استاندارد تمامی ابزار رسم استفاده میکنند، اما بعضی اوقات ضروری است که بتوان آنها را جداگانه تنظیم نمود. گزینه «نمایش ویژگی ها بعد از ایجاد Show properties after creation »  اجازه میدهد تا به صورت خودکار پنجره خصوصیات ابزار رسمی گرافیکی ( Graphical objects ) و اندیکاتورها (ndicators)  بعد از الصاق به نمودار قابل دسترسی باشند.
Select objects by single mouse click : (انتخاب ابزار رسم صرفاً با یک کلیک) ؛ ابزارهای رسم در سامانه میتوانند توسط کلیک ساده و یا دبل کلیک انتخاب شوند. اگر این گزینه فعال شود تمامی ابزارهای رسم میتوانند توسط یک کلیک ساده انتخاب شوند. در این صورت با دبل کلیک، پنجره خصوصیات ابزار رسم فراخوانده میشود. اگر این گزینه غیرفعال باشد، تمامی ابزار رسم توسط دبل کلیک انتخاب خواهند شد.
Precise time scale :(مقیاس زمانی دقیق)؛ اگر این گزینه غیر فعال باشد، اتصال ابزار رسم در طول مقیاس افقی یک نمودار فقط توسط میله ها صورت میگیرد. اگر آنرا فعال کنید، این امکان وجود دارد تا ابزار رسم را در هر نقطه ای بین میله ها قرار داد.
Select object after creation : (انتخاب ابزار رسم بعد از ایجاد)؛ بعد از ایجاد یک ابزار رسم ممکن است که نیاز به جابجایی آن وجود داشته باشد. به عنوان مثال برای تصحیح موقعیت یک خط روند. برای انجام آن، ضروری است که ابتدا ابزار رسم انتخاب شود. این گزینه به شما اجازه میدهد تا بعد از قراردادن یک ابزار رسم روی نمودار، آنرا به صورت خودکار انتخاب کنید.
Magnet sensitivity : (حساسیت آهنربایی یا چسبندگی)؛ سامانه اجازه میدهد تا نقاط «آهنربایی » ابزار رسم ( graphical objects ) برای قیمتهای میل های متفاوت ، توانایی شناسایی دقیقتری به ما بدهد. در فیلد «حساسیت آهنربایی » حساسیت این گزینه در مقیاس پیکسل ها میباشد. برای مثال ، اگر ارزش 10 برای آن مشخص شود ، در صورتی که نقاط تقاطع ابزار رسم در شعاع 10 پیکسلی نزدیکترین نقطات قیمت OHLC قرار گیرند، آنها را  ناسایی کرده و به صورت خودکار به میله چسبده و قفل میشوند. برای غیر فعال کردن این گزینه ، وارد کردن عدد صفر الزامی است.

معامله چگونه صورت میگیرد ؟

تنظیمات استفاده شده برای بازکردن سفارش ( order opening ) در این سربرگ گروه بندی شده اند. پارامترهای مشخص شده در اینجا بازکردن سفارش ها را تسهیل نموده و موجب تغییرات اساسی در عملیات سامانه نمیشونداین گزینه ها شامل تنظیمات پیش فرض پارامترهایی است که در ارسال سفارش کاربرد دارند:
Use Symbol : (نماد استفاده شده)؛ این گزینه اجازه میدهد تا یک نماد خاص در پنجره «باز کردن موقعیت » تعریف شده باشد. پارامتر «خودکار » به این معنی است که نماد نمودار فعال در این فیلد به صورت خودکار تنظیم میشود. معمولاًً آخرین نمادی که معامله شده به صورت پیش فرض در این قسمت قرار میگیرد. اگر پارامتر پیش فرض انتخاب شده باشد، نماد مشخصی را میتوان انتخاب نمود که به صورت خودکار در فیلد فعال شده نمایش داده شود.
Use Volume : (حجم استفاده شده)؛ این گزینه این امکان را میدهد تا بتوان حجم معینی برای قرار گیری در پنجره گشایش موقعیت تعریف شود. همچنین میتوان در سربرگ معاملات (Trading) از پنجره «دیده بان بازار » آن را تعریف نمود. آخرین پارامتر استفاده شده به این معنی است که حجم آخرین معامله انجام شده در این قسمت به صورت پیش فرض قرار می گیرد.
پارامتر پیش فرض اجازه م یدهد تا در هر بار معامله بتوان حجم مشخصی را به صورت خودکار مشخص نمود.
Use Deviation : (انحراف استفاده شده)؛ زمانی که یک سفارش در حال شکل گیری است ، نماد قیمتی میتواند تغییر کند. بنابراین قیمت یک سفارش آماده شده، از قیمت بازار متفاوت خواهد بود موقعیت باز نخواهد شد. گزینه انحراف استفاده شده کمک میکند تا این مشکل بوجود نیاید. زمانی که پارامتر «پیشفرض » انتخاب شده باشد ، در قسمت راست این فیلد شما میتوانید بیشترین میزان انحراف قیمتی قابل قبول را از ارزش مشخص شده در این سفارش تنظیم نمایید. اگر قیمتها یکسان نباشند ، برنامه سفارش را اصلاح نموده و موقعیت جدید را باز میکند. اگر گزینه آخرین انحراف استفاده شده انتخاب شود، ارزش انحراف موقعیت باز شده قبلی به صورت خودکار در پنجره باز کردن سفارش تنظیم میشود.
Use Stops : با استفاده از این امکان میتوانید شیوه تنظیم قیمت نقاط توقفی (برداشت سود و توقف ضرر) را هنگام ارسال سفارش ( Placing ) یا ویرایش موقعیت (Modifying Positions ) تغییر دهید. اگر گزینه »In points« انتخاب شود، سطوح توقفی در فاصله وارد شده با قیمت سفارش قرار میگیرد. اگر گزینه »In prices« انتخاب شود، لازم است تا این قیمتها را وارد کنید.
One Click Trading : (انجام معامله با یک کلیک)؛ این گزینه اجازه انجام معامله با یک کلید روی سربرگ معامله ( Trading ) پنجره دیده بان بازار ( Market Watch ) را میدهد. اگر این گزینه انتخاب شده باشد، دستور خرید ( Buy ) یا فروش ( Sell ) روی این سربرگ، منجر به سفارش مستقیم به سامانه معاملات خواهد شد. اگر این گزینه غیرفعال باشد، این دستورات موجب باز شدن پنجره ایجاد سفارش ( Creating an order ) میشود.

سربرگ مشاوران خبره چیست ؟

تنظیمات کار با مشاوران خبره در این سربرگ گروه بندی شده اند. مشاوران خبره در سامانه، برنامه هایی هستند که در زبان «امکیوال MetaQuotes Language) »5 ) نوشته شده و اجازه تحلیل و معامله به صورت خودکار را میدهند. توصیف چگونگی ایجاد و استفاده از مشاوران خبره در بخش برنامه نویسی استراتژی معاملاتی ( Developing Trading Strategies ) قراردارد.


این بخش شامل توضیح تنظیمات معمول برای تمام مشاوران خبره میباشد:
Allow Auto Trading : (اجازه معامله خودکار)؛ این گزینه اجازه میدهد تا عملیات اجرای معامله توسط مشاوران خبره ( Expert Advisors) و اسکریپت ها ( Scripts ) فعال و یا غیر فعال شود. اگر غیر فعال باشد ، اسکریپت ها و مشاوران خبره کار خواهند نمود ولی اجازه انجام معامله را نخواهند داشت. این محدودیت میتواند برای تست ظرفیت تحلیلی یک مشاوره خبره به صورت لحظه ای، بسیار کاربردی باشد. (البته نباید این موضوع را با تست مشاوران خبره در مورد داده های تاریخی اشتباه گرفت.)

Disable Auto Trading when the account has been changed : (غیرفعالسازی معامله خودکار، زمانی که حساب تغییر نموده است): این گزینه نشان دهنده مکانیزم پیشگیران های است که اسکریپت ها و مشاوران خبره را زمانی که حساب تغییر کند ، غیر فعال خواهد کرد. مثلاً هنگامیکه شخصی Demo Account خود را به حساب واقعی Real Account تغییر دهد، این مکانیزم به کار میافتد.
Disable Auto Trading When The Profile Has Been Changed : (غیرفعالسازی معامله خودکار، زمانی که پروفایل فرد تغییر کند)؛ اطلاعات زیادی درباره تنظیمات نمودارها و غیره در بخش پروفایل قابل دسترسی میباشد. پروفایلها همچنین حاوی اطلاعاتی هستند که نشان میدهد که چه مشاور خبره ای به سیستم اضافه شده است. زمانی که تیک جدید از بازار آمد، مشاوران خبر های (Expert Advisors ) که مرتبط با پروفایل هستند، شروع به کار میکنند. به
وسیله این گزینه میتوان هنگامی که پروفایل تغییر نموده است مانع از معامله مشاور خبره شد.
Disable Auto Trading When The Charts Symbol Or Period Has Been Changed : (غیرفعالسازی معامله خودکار، زمانی که نماد نمودارها و یا دوره زمانی آن تغییر کرده است)؛ اگر این گزینه فعال باشد پس از تغییر دوره زمانی یا نماد یک نمودار، مشاور خبره از انجام معامله منع میشود.
Allow DLL Imports :(اجازه وارد کردن DLL ها)؛ برای افزایش عملکرد ، برنامه های «امکیوال5 »( MQL5 programs)  میتواند از Library های DLL استفاده کند. این گزینه اجازه میدهد تا بتوان به طور پیش فرض «اجازه افزودن » DLL زمانی که برنامه اجرا میشود را تنظیم کرد. توصیه میشود که این امکان هنگام کار با یک «مشاور خبره ناشناس » غیرفعال شود.

سربرگ نامه ها چیست ؟

در این سربرگ تنظیمات نامه و پیغامها را وارد میکنید. این تنظیمات برای ارسال پیغام توسط مشاور خبره ( Expert Advisor ) و یا توسط یک هشدار (alert ) فعال شده، استفاده میشود.پارامترهای ذیل باید در این سربرگ تنظیم گردند:
Enable : (فعالسازی) ؛ فعال/غیر فعال سازی استفاده از میل باکس میباشد. اگر این گزینه غیرفعال باشد، تمامی تنظیمات دیگر عمل نخواهند کرد.
SMTP server : آدرس مورد استفاده SMTP Server و پورت آن. این سرور برای ارسال ایمیل استفاده میشود. آدرس را باید به فرمت زیر وارد کنید. به عنوان مثال: «smtp@mail.com:25«

SMTP Login : اطلاعات برای تعیین هویت و دسترسی در سرور. به عنوان مثال: Your_name@mail.com
SMTP Password : کلمه عبوری که برای ورود به سیستم ارسال ایمیل مورد نیاز است.
From : آدرس ایمیلی است که از آن پیام فرستاده میشود ، که در این فیلد بایستی نام و آدرس ایمیل بر روی سرور SMTP ارائه شود. به عنوان مثال: آدرس ایمیلی است که پیغام به آن فرستاده م یشود. در اینجا نیز نام و آدرس میبایست نوشته شود، اما نام ممکن است حذف شود. به عنوان مثال: (Example: any_name, your_mail.ir, (any_name, your_email. com

یک پیغام «تست Test »  برای راه اندازی ایمیل ارسال میشود، اگر تست موفقیت آمیز بود ، باید دکمه »OK« را برای تأیید تنظیمات کلیک کنید، اگر موفقیت آمیز نبود باید کل تنظیمات دوباره چک شده و سامانه را دوباره راه اندازی نموده و پیغام تست را مجدداً فعال کنید.

Publisher چیست ؟

سامانه این اجازه را میدهد که به صورت خودکار گزارشهایی درباره وضعیت حساب و تاریخچه آن، در اینترنت منتشر شود. برای این منظور بایستی پارامترهای ارتباطی سیستم را در پروتکل FTP تنظیم نمائید.

پارامترهای ذیل در این پنجره موجود میباشند:
Enable : فعال/غیرفعالسازی انتشار گزارشها. اگر این فیلد انتخاب نشده باشد، دیگر فیلدها غیرقابل دسترس هستند.
Account : (حساب)؛ شماره حساب کاربری که گزارش باید برای آن چاپ شود. برای انتشار گزارشات، ارتباط باید از طریق این حساب شکل گیرد.
Refresh every : دوره ارسال گزارشات به وبسرور به دقیقه
FTP–Server : آدرس Ftp سروری است که گزارش به آن ارسال م یشود. به عنوان مثال: ftp . company . com
FTP Path : آدرس یک Directory بر روی سرور FTP برای ذخیره گزارشات. این نکته مهم است

که آدرس از Root directory مشخص گردد. به عنوان مثال: /Inetpub/statements
FTP Log in : ورود به سیستم در سرور FTP
FTP Password : کلمه عبور برای ورود به سرور FTP
Passive mode : قابلیت تغییر بین حالت Active و Passive . در حالت Active ، سامانه مشتری ارتباط با سرور FTP را میپذیرد، در حالت Passive کاملاً برعکس است و سرور ارتباط را از سامانه میپذیرد.
Test : این گزینه برای ارسال گزارشات از حساب فعال با پارامترهای مشخص شده برای بررسی صحت آن است. نتیجه تست در پنجر های دیگر نمایش داده میشود. اگر ارسال گزارش موفقی تآمیز باشد، تنظیمات باید توسط کلیک بر دکمه »OK« تأیید گردند.

رویدادهای سیستم چیست ؟

سیگنالهای رویدادهای سیستم (مانند برقراری ارتباط ، قطع ارتباط ، هشدار ایمیل و...) در این قسمت تنظیم میگردند. این ابزار بسیار راحتی است که درباره تغییرات در وضعیت سامانه اطلاع رسانی میکند. برای این مطلب حتماً باید تیک Enable خورده باشد.

تمامی هشدارها در اینجا به صورت جدولی حاوی نامها، فای لهای wave پیش فرض که رویدادهای مختلف به صدا در می آیند، وجود دارد. نام این رویدادها به شرح زیر است:
Connect : سیگنال ارتباط موفق با سرور
Disconnect : سیگنال قطع ارتباط از سرور
Email Notify : سیگنال دریافت نامه جدید
Timeout : سیگنال خروج از یک دوره زمانی مشخص
Ok : سیگنال انجام معامله موفق
News : سیگنال دریافت اخبار و پیغا مهای جدید
Expert Advisor : سیگنال عملیات معامله توسط یک مشاور خبره (Expert Advisor)

انجمن MQL5 چیست ؟

این سربرگ برای تنظیمات حساب مشتری در انجمن MQL5. community) MQL5 ) طراحی شده است. این حساب برای خرید کدها از قسمت افزون هها کاربرد دارد. اگر اطلاعات حساب شما مشخص نباشد، زمانی که شما بخواهید برنامه ای را دانلود و یا خریداری کنید، باید به صورت دستی آنرا مشخص کنید.


این سربرگ شامل فیل دهای زیر است:
Login : اطلاعات حساب کاربری شما برای ورود به انجمن
Password : کلمه عبور شما در انجمن

بخش نمودار چیست ؟

نمودار، تغییرات قیمت یک نماد را در طول زمان گذشته به تصویر م یکشد. در سامانه مشتری «متاتریدر »5 میتوانید:
ظاهر و نحوه نمایش اطلاعات آنها را تنظیم ( Setup ) کنید.
آنها را ذخیره و چاپ کنید.
ابزارهای رسم متعدد و اندیکاتو رهای متنوعی راروی آن رسم کرده یا حذف کنید.
نمودارهای پاک شده ( Deleted charts) را بازیابی کنید.
از قالب برای نمودار خود استفاده کنید.

باز کردن نمودار چگونه است ؟

تنظیمات نمودار چگونه است ؟


سربرگ عمومی  (Common)


در این سربرگ ویژگ یهای عمومی یک نمودار میتواند تنظیم شود:
Bar : نمایش نمودار به صورت میله ای
Candlesticks : نمایش نمودار به صورت شمعی
Line : نمایش نمودار به صورت خطی
Chart on foreground : نمایش نمودار در جلو تمامی ابزارهای تحلیلی (Analytical objects)
Chart shift : انتقال نمودار از مرز سمت راست پنجره به نشانگر انتقال(نشانگر، مثلث خاکستری رنگی است که بعد از فعا لسازی این امکان در قسمت بالای سمت راست مشاهده خواهید کرد.)
Chart auto scroll : فعال یا غیرفعالسازی انتقال نمودار به صورت خودکار. بعد از اینکه میله های جدید رسم میشود. اگر این امکان فعال باشد میله های جدید نمایش داده میشود.
Scale : تغییر مقیاس نمودار، با کلیک و درگ ماوس روی نمودار قیمت نیز میتوانید مقیاس را تغییر دهید.
Scale fix one to one : ثابت کردن مقیاس نمودار به صورت «یک به یک ». (سایز یک Pip یا یک ریال، روی محور عمودی مساوی فاصله دو میله زمانی نمودار خواهد شد.) در این حالت امکان مقیاس خودکار فعال میشود و اسکرول نیز در سمت راست پنجره ظاهر خواهد شد که به شما این امکان را م یدهد که نمودار را به صورت عمودی انتقال دهید.
Scale fix : ثابت کردن مقیاس فعلی نمودار. بعد از فعال کردن این امکان، فیل دهای حداکثر ثابت شده ( Fixed maximum ) و حداقل ثابت شده ( Fixed minimum ) نیز فعال میشوند.
Scale points per bar : ثابت کردن مقیاس نمودار برحسب نسبت نقاط روی نمودار عمودی به یک میله. در این حالت نقاط هر نمودار برای تعیین تعداد میله ها فعال میشود.

سربرگ نمایش  (Show)


این سربرگ حاوی کنترل هایی برای اطلاعات مختلف برای نمایش روی یک نمودار است.
Show OHLS : نمایش OHLS نمایش/عدم نمایش خط OHLS (قیمت باز شدن، بیشترین، کمترین و بسته شدن). با فعالسازی این امکان، خط اضافه ای در قسمت بالای سمت چپ پنجره نمایش داد خواهد شد. به غیر از نام نماد و تناوب زمانی نمودار، آخرین قیمتهای میله در این قسمت فهرست میشود. این امکان برای نمایش داده های اندیکاتورها نیز صادق است.
Show Bid price line : نمایش/عدم نمایش آخرین سطوح قیمتی خرید (تقاضا). با فعالسازی این امکان خط افقی آخرین قیمتهای خرید نشان داده میشود.
Show Ask price line : نمایش/عدم نمایش آخرین سطوح قیمتی فروش (عرضه) با فعا لسازی این امکان خط افقی آخرین قیمتهای فروش نشان داده میشود. لازم به ذکر است که تمامی نمودارها براساس قیمتهای خرید ( bid ) رسم میشوند با این حال برای اتخادموقعیت معاملاتی، قیمتهای فروش ( ask ) مد نظر هستند که هیچگاه نشان داده نمیشوند. با فعالسازی این امکان میتوانید این قیمتها را ببینید.
Show last price line : نمایش/عدم نمایش آخرین قیمت معامله
Show period separators : نمایش/عدم نمایش جداکننده دوره زمانی. نمایش خطهای عمودی برای نشان دادن دوره های زمانی بزرگتر. برای مثال، خطوط جداکننده روزانه برای نمودارهای یک دقیقه تا یکساعته، و خطوط جداکننده هفتگی برای نمودارهای چهارساعته و خطوط جداکننده ماهانه برای نمودار یک روزه رسم میشود.
Show grid : نمایش/عدم نمایش گرید.
Show tick volumes : نمایش/عدم نمایش تعداد معاملات در قسمت زیرین نمودار.
Show real volumes : نمایش/عدم نمایش حجم معاملات برای سهام
Show object descriptions : توضیحات ابزار رسم
Show trade levels : نمایش/عدم نمایش سطوح قیمت سفارشها برای موقعیتهای باز و سفارشهای شرطی و همچنین نقاط توقف ضرر و برداشت سود.

ابزار رسم (Colors)


Scheme : انتخاب طرح از قبل تعریف شده. چهار طرح به طور پیش فرض در سیستم تعریف شده اند: زرد روی سیاه ( Yellow on Black )، سبز روی سیاه ( Green on Black )و سیاه روی سفید ( Black on White ). طرح رنگ انتخابی شما نیز میتواند با استفاده از قالبها ذخیره شود.
Background : رنگ پس زمینه
Foreground : رنگ روی زمینه، رنگ محو رها و رنگ قیم تهای OHLC
Grid : رنگ گرید
Bull candle : رنگ بدنه شمعهای صعودی
Bear candle : رنگ بدنه شمعهای نزولی
Line chart : رنگ نمودار خطی
Volumes : رنگ حجمها و سطوح قیمتی موقعیتهای باز

Bid price line: رنگ خط قیمت خرید (تقاضا)

Ask price line : رنگ خط قیمت فروش (عرضه)
Last price line : خط آخرین قیمت معامله انجام شده
Stop levels : رنگ خط قیمت سطوح توقفی (برداشت سود و توقف ضرر)

مدیریت نمودارها چگونه است ؟

نمودارها برای تحلیل تغییرات قیمت بازار و برای تحلیل تکنیکال، رسم اندیکاتورها ( indicators ) و ابزار رسم ( objects ) کاربرد دارند، مدیریت نمودارها به بخشهای مختلفی تقسیم میشوند:

مدیریت دستورات منوی کلیک راست و منوی نمودار
دستورات در این دو منو تقریبا مشابه است. به غیر از گزینه «ذخیره در فرمت تصویر(Save As Picture ) و حذف پنجره اندیکاتور  (Delete Indicator Window ) که فقط در منوی کلیک راست وجود دارند. که در ذیل توضیح داده خواهند شد:

مدیریت نمودار با نشانگر ماوس
برای اسکرول نمودار به سمت راست یا چپ، روی یک نقطه نمودار کلیک چپ کرده، آن رانگه دارید و ماوس را به سمت چپ یا راست منتقل کنید.

برای تغییر مقیاس عمودی، روی یک نقطه محور عمودی کلیک چپ کنید، آنرا نگه دارید و ماوس را به بالا یا پایین انتقال دهید.

برای بازگشت به حالت اولیه روی محور عمودی دبل کلیک کنید.

برای تغییر مقیاس افقی، مشابه بالا عمل کنید.
برای فراخوانی منوی راست کلیک روی نقطه دلخواه خود در نمودار قرار گرفته و راست کلیک کنید.
برای فراخوانی پنجره تنظیمات هر اندیکاتور یا ابزار رسم، روی آن دبل کلیک کنید.
برای فراخوانی منوی کلیک راست هر ابزار رسم یا اندیکاتور، روی آن راست کلیک کنید.
برای انتخاب هر ابزار رسم روی آن دبل کلیک کنید.
برای جابجایی هر ابزار رسم، آنرا انتخاب کرده و با کلیک و درگ (Click & Drag ) شکل را انتقال دهید.
برای رسم خطوط موازی، خطی که قبلاً رسم کرده اید را انتخاب کنید، کلید کنترل را نگه دارید و با کلیک چپ روی آن کلیک-درگ کنید، خط جدیدی موازی با خط قبلی قابل رسم است، موس را به جای مورد نظر انتقال داده و کلیک چپ را رها کنید تا خط جدید رسم شود.
برای فعال سازی حالت Crosshair روی نمودار کلیک وسط کنید.
مدیریت نمودار با استفاده از صفحه کلید (Keyboard) 
Home : انتقال نمودار تا اولین میله رسم شده
End : انتقال نمودار تا آخرین میله رسم شده
Page Up : انتقال نمودار به اندازه یک صفحه به سمت جلو
Page Down : انتقال نمودار به اندازه یک صفحه به سمت عقب
Ctrl+I : فراخوانی پنجره فهرست اندیکاتو رها
Ctrl+B : فراخوانی پنجره فهرست ابزار رسم
Alt+1 : نشان دادن نمودار به صورت میل های
Alt+2 : نشان دادن نمودار به صورت شمعی

Alt+3 : نشان دادن نمودار به صورت خطی
Ctrl+G : نمایش/عدمنمایش گرید
» +« : بزرگنمایی
»-« : کوچکنمایی
F12 : انتقال نمودار به اندازه یک میله هنگام اسکرول
F8 : فراخوانی پنجره ویژگیهای نمودار
Backspace : حذف آخرین ابزار رسم افزوده شده
Delete : حذف ابزار رسم انتخاب شده
Ctrl+Z : لغو آخرین حذف (Undo)

چاپ نمودار چگونه انجام می شود؟

حذف و بازیابی نمودار چگونه انجام می شود ؟

برای حذف نمودار، از منوی File ، گزینه close رانتخاب کنید یا کلیدهای میانبر Ctrl+F4 را فشار دهید.
اگر گزینه «ذخیره کردن نمودارهای ذخیره شده (Save deleted charts to reopen)   در صفحه تنظیمات ( Options ) فعال باشد، نمودارها قابلیت بازیابی را خواهند داشت و اضافه بر این قالبهای این نمودار نیز قابلیت ذخیره شدن و  ستفاده در آینده را دارند.
برای بازیابی نمودار حذف شده، از منوی فایل گزینه بازکردن حذف شده (Open Deleted) را انتخاب کنید و نمادی را از لیست کلیک کنید.

قالب چیست ؟

قالب( Template ) مجموعه ای از پارامترهای پنجره نمودار است که میتواند برای دیگر نمودارها نیز اعمال شود. در یک قالب، این اجزا میتوانند ذخیره شوند:
نوع و رنگ نمودار
طرح رنگها
مقیاس نمودار
وضعیت نمایش قیمتهای OHLC
مشاوران خبره ( EA ) به کارگرفته شده و پارامترهای آنها

اندیکاتورهای تکنیکال و سفارشی و تنظیمات آنها
ابزار رسم
جداکننده دوره زمانی
وقتی یک قالب برای یک نمودار اعمال میشود، تنظیمات ذخیره شده در قالب برای آن نماد نیز در نظر گرفته میشود. برای مثال میتوانید قالبی را ایجاد کنید و در آن اندیکاتورهای MACD ،RSI و Moving Average را رسم کنید و آنگاه از این Moving Average برای نمودارهای دیگر نیز استفاده کنید.
چند قالب از پیش تعریف شده روی «متا  تریدر »5 در مسیر »/Profiles/Templates« وجود دارد:
default.tpl : به طور پیش فرض برای تمامی نمودارها اعمال میشود.
tester.tpl : برای مشاهده نمودار وقتی نتایج آزمونگر نشان داده میشود.
debug.tpl : برای مشاهده نمودار وقتی که مشغول رفع اشکال برنامه امکیوال 5 از برنامه MetaEditor باشید، برای ایجاد یک قالب ، نمودار را در فرمت دلخواه خود قرار دهید و آنرا با ناممورد نظر خود ذخیره کنید.

پروفایل (Profiles) چیست ؟

پروفایلها، چیدمان حالتهای نمایش و تنظیمات کار با گروهی از نمودارها هستند. در یک پروفایل این اجزا ذخیره میشوند:
نمودارهایی که باز هستند
موقعیت و اندازه این نمودارها
قالب هایی که روی هر نمودار اعمال شده است
هنگام یکه یک پروفایل باز م یشود، هر نمودار با تنظیمات خودش دقیقاً در همان مکانی که قبلاًً در آنجا قرار گرفته بود باز میشود. تمامی تغییرات در پنجره های نمودارهای باز، در پروفایل ذخیره میشود.

فهرست تمامی نمودارهای پروفایل جاری در منوی پنجره ها ( Window ) نمایش داده میشود.
بعد از نصب نرم افزار پروفایل DEFAULT ایجاد میشود و همه کاربران از آن به طور پیش فرض استفاده میکنند. نام پروفایل جاری در نوار وضعیت (Status bar ) ذیل پنجره نرم افزار درج میشود.

ابزار تحلیل در متاتریدر چیست ؟

اندیکاتورهای تکنیکال( Technical indicators ) و ابزار رسم (objects ) برای تحلیل تکنیکال در سامانه مشتری «متاتریدر »5 قرار داده شده اند. آنها به طور مستقیم به نمودار ضمیمه میشوند و برای پیشبینی تغییرات قیمت به ما کمک میکنند. اندیکاتورها به صورت خودکار روی نمودار محاسبه و رسم میشوند در حالی که ابزار رسم را باید به صورت دستی رسم کنید. لذا رسم دقیق و صحیح آنها هنگام کار با ابزار رسم، مهم است. از سوی دیگر، پارامترهای اندیکاتورها نیز میتوانند به صورت دستی تنظیم شوند. اندیکاتورهای تکنیکال میتوانند تنظیمات مختلفی را برای نمادها یا دوره های زمانی مختلف داشته باشند.
استفاده از اندیکاتور تکنیکال و دیگر ابزار رسم، به شما در انتخاب موقعیت مناسب و قرار دادن سفارش شرطی مناسب، کمک خواهند کرد. علاوه بر این برای انجام معاملات سیستماتیک و کاهش تأثیر احساسات انسانی، در انتخاب استراتژی، مفید خواهند بود. در کنار اندیکاتورهای ازپیش تعریف شده، اندیکاتورهای سفارشی با استفاده از زبان برنامه نویسی امکیوال MetaQuotes) 5 Language 5) نیز میتواند برای تحلیل مناسب به شما کمک کند.

ابزار رسم چیست ؟

ابزارهای رسم باید به صورت دستی بر روی نمودار رسم شوند. این ابزار شامل:
Lines : خطوط مختلف(روندی، افقی، سیکلی و...)
Channels : کانالها (هم فاصله، رگرسیونی و...)
Gann Tools : ابزار گان (برخی ابزار تحلیل تکنیکال که توسط W. D. Gann معرفی شد.)
Fibonacci Tools : ابزار فیبوناچی (ابزار تحلیل که براساس سری اعداد و نظریه L. Fibonacci توسعه یافت)
Elliott Tools : ابزار الیوت (ابزار تحلیلی که براساس تئوری موج الیوت توسعه یافته است.)
Shapes : اشکال (مثلث، مربع، دایره و...)
Arrows : علائم
Graphical objects : اشکال گرافیکی
تمامی این ابزار رسم در منوی درج ( Insert ) ذیل ابزار رسم ( Line Studies ) قرار گرفته است. با انتخاب این ابزار، با ماوس روی نقطه مورد نظر کلیک کرده، کلیک را نگه دارید و آن را در ابعاد و در جهت مورد نظر بکشید تا شکل رسم شود.

برای تغییر میتوانید آن را انتخاب کنید، با ماوس روی یک نقطه کنترلی رفته با کلیک و درگ آنرا جابجا کنید یا با استفاده از نقاط ابتدا و انتها و نقاط مشخص شده روی شکل، با ماوس آن را resize کنید.
در این سامانه امکان کپی کردن سریع از هر ابزار رسم فراهم شده است. برای اینکار کلید کنترل را نگه دارید و روی نقاط کنترلی ابزار رسم مورد نظر کلیک-درگ کنید.
هر شکلی روی نمودار دیر یا زود غیرقابل استفاده میشود. برای حذف آنرا انتخاب کنید و کلید Del را فشار دهید یا روی گزینه حذف از منوی راست کلیک آن اقدام کنید.


سربرگ عمومی (Common)


Name : نام یکتای مختص این شکل
Description : توضیحات
Style : طرح شکل مثل رنگ، فرم خط، ضخامت و...
Draw object as background : رسم شکل در پس زمینه
Disable selection : عدم امکان انتخاب شکل، این امکان برای کار با اشکال کنترلی (مثل »Entry field« ،»Graphical label« و »Button« ) طراحی شده است.

سربرگ پارامترها
در سربرگ پارامترها میتوانید مختصات نقاط کنترلی هر شکل را مشاهده و تغییر دهید. در فیلد تاریخ (Date) مختصات نقطه روی محور افقی (زمان) و در فیلد ارزش ( Value ) مختصات نقطه روی محور عمودی (قیمت) را مشاهده میکنید.


برای تغییر عدد زاویه، توجه داشته باشید که این عدد پادساعتگرد و در واحد درجه است.


سربرگ Visualization

حالت رسم شکل برای دوره های زمانی مختلف در این سربرگ قابل تنظیم است.با انتخاب تناوب زمانی مورد نظر در شکل، اندیکاتور فقط برای دوره های زمانی انتخاب شده قابل مشاهده خواهد بود.

کار با ابزار رسم چگونه است ؟

برای قرار دادن ابزار رسم روی نمودار از زیرمنوی »Objects« در منوی درج ( Insert ) استفاده کنید. قسمت بالای این زیرمنو پنج ابزار رسم اخیراً استفاده شده را نشان میدهد. ذیل آن، گروه بندیهای ابزار رسم وجود دارد. روی این آیتمها رفته و آنها را انتخاب کنید یا به طور مستقیم از نوار ابزار رسم (Line Studies)  اقدام کنید.

رسم شکل
نقاط کنترلی: بر حسب نوع ابزار رسم، هر کدام از آنها دارای نقاط کنترلی خواهند بود. تغییر این نقاط به طور کلی رسم کل شکل را در حالت مورد نظر امکان پذیر میکند. برای تغییر این نقاط میتوانید با نشانگر ماوس روی آنها رفته و آنها را کلیک-درگ کنید یا از منوی Properties سربرگ پارامترها، مختصات نقاط کنترلی را به شکل دستی تغییر دهید.
حساسیت آهنربایی: ( Magnet Sensitivity) این امکان در بخش تنظیمات سامانه مشتری (terminal settings)  قابل تنظیم است. این امکان حالتی را مهیا میکند که در فاصله ای مشخص، ابزار رسم خاصیت چسبندگی به یکی از قیمتهای  OHLC (باز، بیشترین، کمترین و بسته) برای هر میله را داشته باشد. یعنی هنگام رسم اگر ابزار رسم در فاصله مشخصی از این نقاط قرار گرفت به صورت خودکار به آنها جذب شود. این امکان شما را در رسم هر چه دقیقتر
کمک خواهد کرد.
بازکردن خودکار پنجره ویژگی ها: اگر گزینه »Show properties after creation« در تنظیمات سامانه ( Options ) فعال شود، بلافاصله بعد از رسم هر ابزار رسم، پنجره ویژگیها (properties) باز میشود.


کارکردن با ابزار رسم در یک نمودار

گرفتن کپی از ابزار رسم: کلید کنترل را گرفته و آیتم را درگ کنید.
انتقال دادن به صورت گروهی: اشکالی را که میخواهید آنها را با هم جابجا کنید را (با دبل -کلیک) انتخاب کنید ، کلید Alt را گرفته و روی نقاط کنترلی یکی از آنها کلیک درگ کنید.  
انتخاب با یک کلیک: در حال حاضر برای انتخاب ابزار رسم، باید روی آن دبل-کلیک کنید.
برای اینکه قادر باشید تا با یک کلیک (به جای دبل-کلیک) ابزار رسم را انتخاب کنید، گزینه »Select object by single mouse click« را از صفحه تنظیمات سامانه ( Options ) انتخاب کنید.

خطوط قابل استفاده در نرم افزار چیست ؟

کانالها در متاتریدر چگونه است ؟

ابزار گن چیست ؟

ابزار فیبوناچی چیست ؟

ابزار الیوت چیست ؟

اشکال الیوت چیست ؟

علائم در متاتریدر چگونه استفاده میشوند ؟

پارامترهای علائم

اشکال گرافیکی چگونه قابل دستیابی هستند ؟

بسیاری از این اشکال برای برنامه نویسی مورد استفاده اند و ارزش تحلیلی ندارند. با این حال برای اینکه جزء ابزار رسم هستند در اینجا فهرست وار ذکر می شوند. توضیحات تکمیلی در نسخه بعدی راهنمای نرم افزار «متاتریدر »5 ذکر خواهد شد.


انواع توضیحات

اندیکاتورهای تکنیکال چیست ؟

اندیکاتورهای تکنیکال، شاخصهای آماری هستند که با استفاده از داده های تغییرات قیمت و حجم، عددی را محاسبه میکند و برای پیش بینی روند تغییرات قیمت سودمند است. معامله گر میتواند با استفاده از سیگنالهای اندیکاتورها در مورد زمان و چگونگی باز و بسته کردن یک موقعیت تصمیم بگیرد. بر اساس عملکرد آنها، دو نوع اندیکاتور وجود دارد:
اندیکاتو رهای روندی ( trend indicators ) و نوسانگرنما ( oscillators ) ها. اندیکاتورهای روندی، به تشخیص روند حرکتی قیمت و پیش بینی بازگشت قیمت به طور همزمان یا با تأخیر میپردازند در حالی که نوسانگر نماها به یافتن
تمایل بازگشتهای قیمتی در آینده میپردازند.
اندیکاتورهای روندی: (Trend Indicators)
نوسانگرنم اها: (Oscillators)
اندیکاتو رهای حجمی: (Volume Indicators)
اندیکاتو رهای بیل ویلیامز: (Bill Williams' Indicators)


پارامترهااندیکاتورها نه تنها برای داده های قیمتی و مشتقات آن (میانه قیمت، وزنی و..) رسم میشوند، بلکه برای اندیکاتو رهای دیگر هم قابل رسم هستند. برای مثال Moving Average یا (MA) برای Awesome Oscillator یا (AO ) قابل رسم است. برای این کار باید اول AO را رسم کنید و سپس با استفاده از کلیک درگ MA را به آن الصاق کنید و گزینه «داده های اندیکاتور قبلی » (Previous Indicator's Data)  را انتخاب کنید.
9 متغیر برای رسم هر اندیکاتور وجود دارد:
Close : رسم بر حسب قیمتهای بسته شده
Open : رسم بر حسب قیمتهای باز شده
High : رسم بر حسب بالاترین قیمت
Low : رسم بر حسب پایینترین قیمت
Median Price/2) HL ): رسم بر حسب قیمت میانه با فرمول
2÷ (کمترین قیمت + بیشترین قیمت)
Typical Price/3) HLC ): رسم بر حسب قیمت عرف با فرمول
 3÷(بیشترین قیمت + کمترین قیمت + قیمت بسته شدن)
Weighted Close/4) HLCC ): رسم بر حسب قیمت وزنی بسته شدن با فرمول
4 ÷ ( 2 ×بیشترین قیمت + کمترین قیمت + قیمت بسته شدن)

First Indicator's Data : رسم بر حسب داده های اولین اندیکاتور الصاق شده
Previous Indicator's Data : رسم بر حسب داده های آخرین اندیکاتور الصاق شده

سربرگ رنگها  (Colors)


برای اندیکاتورهای Ichimoku Kinko Hyo، Alligator و اندیکاتورهای سفارشی ( custom indicators) امکان تنظیمات مجزایی برای شکل و طرح مؤلفه های آنها وجود دارد.

سربرگ سطوح (Levels)برای برخی اندیکاتورها امکان تنظیم رسم سطوح اضافه نیز وجود دارد. در این سربرگ باید کلید « را کلیک کنید و عدد سطح ارزش و توضیحات آنرا وارد کنید. در قیمت زیرین صفحه نیز امکان تعریف قیمت، عرض و نوع خطوط وجود دارد. برای اصلاح کلید Edit را فشار دهید یا روی سطح مورد نظر دبل کلیک کنید.

سربرگ مقیاس (Scale)


این قسمت حاوی اجزای زیر برای تنظیم است:
Inherit Scale : فعال/غیرفعالسازی ارث بری مقیاس از اولین اندیکاتور پنجره. اگر این گزینه فعال باشد، اندیکاتورهای بعدی مقیاسی مشابه اندیکاتور قبلی خواهند داشت.
Scale by Line : فعال/غیرفعالسازی ثابت کردن ارزش یک اندیکاتور خاص در زیر پنجره خود. با فعالسازی این گزینه، فیل دهای «درصد مقیاس Scale percent »  و «ارزش مقیاس » Scale value)  فعال میشود. ارزش ثابت سازی اندیکاتور در این قسمت تنظیم میشود. بعد از تنظیم مقدار و فشار کلید OK ، خطی ظاهر میشود که با استفاده از آن مقیاس روی محور عمودی قابل تنظیم است.
Fixed Minimum : فعال/غیرفعالسازی ثابت کردن مینیمم
Fixed Maximum : فعال/غیرفعالسازی ثابت کردن ماکزیمم

سربرگ Visualization
اندیکاتورهای روندی چیست ؟

فهرست اندیکاتورهای روندی را در ذیل مشاهده میکنید، توضیحات در مورد هر اندیکاتور در نسخه بعدی راهنما ارائه میشود.
Adaptive Moving Average
Average Directional Movement Index
Average Directional Movement Index Wilder
Bollinger Bands
Double Exponential Moving Average
Envelopes
Fractal Adaptive Moving Average
Ichimoku Kinko Hyo
Moving Average
Parabolic SAR
Standard Deviation
Triple Exponential Moving Average
Variable Index Dynamic Average

اندیکاتورهای نوسانگرنما شامل چه چیزهایی میباشد؟

Average True Range
Bears Power
Bulls Power

Chaikin Oscillator
Commodity Channel Index
DeMarker
Force Index
MACD
Momentum
Moving Average of Oscillator
Relative Strength Index
Relative Vigor Index
Stochastic Oscillator
Triple Exponential Average
Williams’ Percent Range

اندیکاتورهای حجمی شامل چه چیزهایی است ؟

فهرست اندیکاتورهای حجمی را در ذیل مشاهده میکنید، توضیحات در مورد هر اندیکاتور در نسخه بعدی راهنما ارائه میشود.
Accumulation/Distribution
Money Flow Index
On Balance Volume
Volumes

اندیکاتورهای بیل ویلیامز شامل چه بخشهایی است ؟

فهرست اندیکاتورهای بیل ویلیامز را در ذیل مشاهده م یکنید، توضیحات در مورد هر اندیکاتور در نسخه بعدی راهنما ارائه میشود.
Accelerator Oscillator
Alligator

Awesome Oscillator
Fractals
Gator Oscillator
Market Facilitation Index

معامله شامل چه قسمتهایی میباشد؟

در این فصل بخشهای زیر مرور خواهد شد:
اصول عمومی  (Common Principles)
انواع سفارشها  (Types of Orders)
وضعیت سفارش(Order State)
توقف ضرر متحرک  (Trailing Stop)
فعالیتهای معاملاتی (Trading Activity)

اصول عمومی معامله چیست ؟

قبل از مطالعه کارکرد معامله در سامانه مشتری «متاتریدر »5 ، باید سه مفهوم اساسی را مرور کنیم:
سفارش، معامله و موقعیت.
سفارش ( Order ): سفارش، درخواست مشتری به کارگزار برای خرید یا فروش اوراق بهادار است. دو نوع اصلی سفارش وجود دارند: سفارش در قیمت بازار ( Market ) یا سفارش شرطی( Pending) . در کنار آنها، دو نوع سفارش تخصصی نیز وجود دارد که عبارتند از: سفارش برداشت سود ( Take Profit) و توقف ضرر (Stop Loss)
معامله ( Deal ): معامله به معنای رد و بدل شدن پول برای خرید و فروش اوراق بهادار است. خرید، انجام شدن معامله در قیمت تقاضا (Bid ) و فروش، انجام معامله در قیمت عرضه (Ask) است. معامله میتواند در نتیجه ارسال سفارش در قیمتهای بازار ( Market ) یا برقراری شرط سفارش شرطی (Pending ) باشد. لازم به ذکر است که در برخی موارد انجام سفارش میتواند منجر به معاملات متعددی شود.
موقعیت ( Position ): موقعیت، یک تعهد معاملاتی برای اوراق بهاداری است که برآن مالکیت دارید یا بدهکار هستید. موقعیت خرید ( Long )، اوراق بهادار خریداری شده ای است که به انتظار افزایش قیمت، آن را تملک کرده ایم. موقعیت فروش ( Short ) ، تعهدی است که برای عرضه اوراق بهاداری که به انتظار افت قیمت آن را فروخته ایم. (از آن جایی که در بازار سهام ایران، فروش اوراقی که در مالکیت فرد نیست امکان پذیر نیست، عملاً موقعیت فروش وجود
ندارد.)

رویه عمومی انجام معاملات

از «متاتریدر »5 ، یک سفارش به کارگزار برای اجرای معامله در پارامترهای تعریف شده، ارسال میشود. در سمت سرور، صحت پارامت رها بررسی میشود (وجود اعتبار در حساب، صحت قیمتی و محدودیتهای ناظر بازار و...)
سفارشهایی که کنترلها روی آنها انجام شده است و پارامترهای آنان برای معامله صحت دارد، برای انجام در سیستم معاملات منتظر می مانند. آنگاه سفارش میتواند:

اجرا شود (یا توسط معاملهگر یا توسط حالتهای اتوماتیک سیستم »Automatic modes« برحسب برقراری شرایط انقضا، لغو شود) .
رد شود. ( برای مثال وقتی پول برای انجام سفارشها در بازار کافی نباشد یا توسط معامله گر رد شود.)

توسط خود مشتری لغو شود.
اجرای سفارش خرید در قیمتهای بازار یا فعال شدن یک سفارش شرطی به انجام یک معامله منتج میشود.
اگر هیچ موقعیتی برای یک نماد وجود نداشته باشد، انجام معامله به باز شدن یک موقعیت منجر میشود. اگر یک موقعیت برای نماد وجود داشته باشد، معامله منجر به افزایش یا کاهش حجم موقعیت خواهد شد.

انواع سفارشها در متاتریدر چگونه است ؟

«متاتریدر »5 آماده سازی درخواستهای مشتری و کارگزار را برای ارسال به سیستم معاملات بر عهده دارد. اضافه بر این، این نرم افزار کنترل و مدیریت موقعیتهای باز را فراهم میکند. برای این اهداف، انوع مختلف سفارشهای معاملاتی قابل استفاده است. در این نرم افزار دو نوع اصلی سفارش وجود دارد. سفارش لحظه ای (یا سفارش در قیمت بازار »Market Exchange« ) یا سفارش شرطی ( Pending Order ) در کنار این دو نوع سفارش، توقف ضرر ( Stop Loss ) و برداشت سود (Take Profit) نیز موجود هستند.

سفارش در قیمت بازار  (Market Order)
این سفارش دستور به کارگزار برای خرید اوراق بهادار در قیمت مظنه بازار است. در حال حاضر براساس دستور العمل سازمان بورس، سفارش مشتری مستقیماًً در سامانه معاملات قرار میگیرد. لذا در حالت فعلی، اصطلاحاً سفارش مستقیم ( Exchange ) به جای سفارش بازار (Market) استفاده میشود

سفارش شرطی (Pending Order)
سفارش شرطی، اجازه مشتری به کارگزار است که خرید و فروش را در شرایط از پیش تعیین شده ای انجام دهد. برای معاملات شرطی انواع زیر وجود دارد:
خرید محدود ( Buy Limit ): سفارش برای خرید اوراق در قیمت عرضه که مساوی یا بهتر از آنچه در سفارش تعیین شده است، باشد. در این حالت، سطح قیمت فعلی، بالاتر از قیمت سفارش است. معمولاًً وقتی این سفارش گذاشته میشود که انتظار میرود قیمت تا سطح سفارش، افت کرده و پس از آن صعودی شود.
خرید توقفی ( Buy Stop ): دستور ایجاد سفارش خرید در قیمت عرضه، زمانی که قیمت بازار به آنچه در سفارش تعیین شده است، برسد. در این حالت، سطح قیمت فعلی، پایینتر از قیمت سفارش است. معمولاًً وقتی این سفارش گذاشته میشود که انتظار میرود قیمت تا سطح سفارش افزایش پیدا کرده و پس از آن نیز به صعود خود ادامه دهد.
فروش محدود ( Sell Limit ): سفارش برای فروش اوراق در قیمت تقاضا که مساوی یا بهتر از آنچه در سفارش تعیین شده است، باشد. در این حالت، سطح قیمت فعلی، پایینتر از قیمت سفارش است. معمولاًً وقتی این سفارش گذاشته میشود که انتظار میرود قیمت تا سطح سفارش بالا آمده و پس از آن افت کند.
فروش توقفی ( Sell Stop ): دستور ایجاد سفارش برای فروش اوراق در قیمت تقاضا زمانی که قیمت بازار به آنچه در سفارش تعیین شده است، برسد. در این حالت، سطح قیمت فعلی بالاتر از قیمت سفارش است. معمولاًً وقتی این سفارش گذاشته میشود که انتظار میرود قیمت تا سطح سفارش نزول کرده و پس از آن نیز به افت خود ادامه دهد.
خرید توقفی محدود ( Buy Stop Limit ): این سفارش ترکیبی از دو نوع سفارش خرید ذکر شده است. در این حالت به محض رسیدن قیمت بازار به قیمت وارد شده در سفارش، سفارش محدود در قیمت دیگری گذاشته میشود. در این حالت قیمت بازار، پایین تر از قیمت سفارش است.
فروش توقفی محدود (Sell Stop Limit ): این سفارش ترکیبی از دو نوع سفارش فروش ذکر شده است. در این حالت به محض رسیدن قیمت بازار به قیمت وارد شده در سفارش، سفارش محدود در قیمت دیگری گذاشته میشود. در این حالت قیمت بازار، بالاتر از قیمت سفارش است.


برداشت سود (Take Profit)
این آیتم برای این طراحی شده است که پس از دریافت سود مشخصی، بعد از رسیدن قیمت بازار به حد مورد نیاز، سهام خریده شده فروش رود. اجرای این دستور به بسته شدن کامل موقعیت منجر میشود. این دستور همیشه به یک موقعیت باز یا یک سفارش شرطی ( Pending) متصل است.
تعریف نقاط توقفی ( Stop Levels ) در سفارش فروش تنها برای نمادهایی معنی دار خواهد بود که امکان فروش استقراضی وجود داشته باشد. در بازار بورس تهران، چنین امکانی فراهم نیست.

توقف ضرر (Stop Loss)

این سفارش برای حداقل کردن ضرر طراحی شده است، وقتی که سهام وارد منطقه ضرر شده است. اگر قیمت اوراق بهادار مورد نظر پس از نزول به این سطح برسد، فروخته خواهد شد و موقعیت به طور خودکار بسته میشود. در بازار بورس تهران، امکان فروختن سهام یکه در مالکیت فرد نیست وجود ندارد و امکان short sell به طور کلی امکانپذیر نیست. لذا نقطه توقف ضرر برای سفارشهای فروش کاربردی ندارد.

وضعیت سفارشها چگونه تعیین میگردد؟

هر سفارش بعد از شکلگیری و ارسال به سرور «متاتریدر »5 ، ممکن است دستخوش وضعیتهای زیر شود:
شروع شده: ( Started ) صحت سفارش بررسی میشود ولی هنوز توسط کارگزار تأیید نشده است.
قرار گرفته: ( Placed ) معامله گر (کارگزار) سفارش را پذیرفته است.
تا قسمتی انجام شده: ( Partial ) قسمتی از سفارش انجام شده است.
انجام شده: ( Filled ) سفارش کاملاً انجام شده است.
لغو شده: (Canceled ) سفارش توسط مشتری لغو شده است.
رد شده: ( Rejected ) سفارش از سوی معامل هگر )کارگزار( رد شده است.
منقضی شده:( Expired ) سفارش منقضی شده است.
میتوانید وضعیت سفارشهای خود را در سربرگ تاریخچه ( History) و در فیلد وضعیت(State )مشاهده کنید.

توقف ضرر متحرک (trailing stop) چیست ؟

امکان توقف ضرر ( Stop Loss ) برای کاهش ضرر روی یک نماد، وقتی که نماد در منطقه ضرر به سقوط خود ادامه میدهد طراحی شده است. اما اگر روند صعودی شد، نقطه توقف ضرر به نقطه سر به سر منتقل میشود. برای خودکار کردن این فرآیند، Trailing Stop یا نقطه توقف ضرر متحرک طراحی شده است. این ابزار خصوصاً وقتی کاربردی است که قیمت با قدرت، امکان نوسان دارد یا به هر دلیلی نیاز باشد تا بازار را به طور منظم پایش کرد.
Trailing Stop همیشه به موقعیت باز ( Open position) یا به سفارش شرطی (Pending order)  متصل است و روی سامانه مشتری کار میکند و مثل نقطه توقف ضرر روی سرور نیست. برای فراخوانی آن، دستور »Trailing Stop« را از منوی کلیک راست سربرگ معاملات (Trade) انتخاب کنید.

فعالیت های معاملاتی چگونه است ؟

در سامانه مشتری، فعالیت معاملاتی به شکل گیری، ارسال سفارشها و مدیریت موقعیتها و بستن آنها اطلاق میشود. این سامانه امکانات متعددی را برای مدیریت معاملات فراهم میکند.
باز کردن و بستن موقعیتها
ویرایش موقعیتها
قراردادن سفارش شرطی
مدیریت و حذف سفارشهای شرطی

باز کردن و بستن موقعیتها چگونه است ؟

روش انجام مستقیم چیست ؟

در حالت انجام مستقیم ( Exchange )، سفارشها بعد از کنترلهای لازم، مستقیماًً به سیستم معاملات ارسال میشود.
بازکردن یک موقعیت  (Position Opening)
برای باز کردن موقعیت در این حالت، ابزار مالی دلخواه خود را از فیلد نماد ( Symbol ) در پنجره ارسال سفارش انتخاب کنید. در فیلد «نوع Type »  گزینه انجام مستقیم (Exchange Execution)را انتخاب کنید.

ویرایش موقعیتها چگونه انجام می شود؟


مدیریت سطوح توقفی روی نمودار
برای ویرایش این سطوح کافیست خطوط نمایش داده شده را با ماوس انتخاب کنید، آنها را نگه دارید و به قیمت مورد نظر انتقال دهید. (کلیک و درگ کنید.) برای انجام این کار باید گزینه «نمایش سطوح معامله Show trade levels »  در تنظیمات سفارش (Terminal options ) فعال باشد.


بعد از انجام این کار پنجره ویرایش موقعیت ( Position modifying ) را مشاهده خواهید کرد.
اگر با اعداد موافق بودید آنرا تأیید کنید. ویرایش و قراردادن سطوح توقفی با استفاده از کلیک راست اگر برای نمادی موقعیت بازی وجود داشت، سطح توقفی آن در زیر منوی معامله ( Trade ) در منوی کلیک راست قابل تغییر است. این زیر منو به شکل زیر است:


قیمت پیشنهادی سفارش در این زیرمنو براساس مکان فعلی نشانگر ماوس شما که روی آن نقطه راست کلیک کردید نشان داده میشود. براساس موقعیت، دستورات پیشنهادی توقف ضرر و برداشت سود به شما نشان داده میشود.
پس از اجرای دستور، پنجره ویرایش سفارش( order modifying ) باز میشود که در آن صفحه نیز میتوانید قیمتها را به شکل دستی و دقیق تغییر دهید.

قرار دادن سفارشهای شرطی چگونه صورت میگیرد ؟


گذاشتن سفارش شرطی از روی نمودار
میتوانید سفارش های شرطی ( Pending orders ) را از روی نمودار با استفاده از کلیک راست ارسال کنید. زیر منوی معامله ( Trade ) به شکل زیر است:لازم است تا نشانگر ماوس را روی سطح دلخواه خرید یا فروش خود قرار دهید و بعداً راست کلیک کنید تا گزینه های پیشنهادی مطلوب را در این زیرمنو مشاهده کنید. بعد از کلیک روی گزینه مورد نظر، پنچره ارسال سفارش ( order placing ) باز میشود و در آن به طور دقیق میتوانید پارامترها را تغییر دهید.

مدیریت سفارشهای شرطی چگونه است ؟