بخش نمودارها و داده ها چیست و شامل چه مواردی می باشد؟

بخش نمودارها و داده ها شامل مجموعه پروفایل ها یا همان پرونده های جداگانه و اختصاصی شاخص هاست 

پروفایل چیست؟

پروفایل به مجموعه اطلاعات، جداول، نمودارها، خبرها، آرشیو قیمت ها و اطلاعات مربوط به یک شاخص فرضا سکه امامی یا دلار و ........ گفته می شود که در یک قالب واحد و متمرکز گردآوری شده اند. در سراسر وب سایت شما می توانید با کلیک روی هر سطر از جداول قیمت ها، به پروفایل شاخص مورد نظر هدایت شوید. همچنین فهرست کامل تمامی پروفایل های شاخص ها از بخش نمودارها و داده ها قابل دسترس می باشند. 

 

تب ابزار تکنیکال برای چه شاخص هایی ارائه می شود؟ چطور می توان به آنها دست پیدا کرد؟

 این بخش مشتمل بر کامل ترین پکیج نموداری به همراه ست کامل  ابزارهای تخصصی برای تحلیل گران و انجام تمام فرآیندهای تحلیلی و تکنیکی در کلیه بازارهای داخلی و جهانی می باشد. این نوع نمودار و مجموعه ابزارهای تابعه اش برای کلیه شاخص های داخلی و جهانی ارائه می شود مشتمل بر: 

انس های جهانی

مثقال و اوزان مختلف طلا در بازار داخلی

انواع سکه در بازار داخلی

قراردادهای آتی سکه

کلیه نمادهای بورس

کلیه شاخص های بورس

نفت و کلیه شاخص های انرژی

کلیه فلزات پایه

کلیه کالاهای جهانی

کلیه ارزهای آزاد

کلیه ارزهای مبادله ای 

کلیه ارزهای سنا

کلیه بورس های جهانی

بازارهای جهانی کالا

بازارهای جهانی سهام

بازارهای جهانی ارزی

بازار های اوراق قرضه

شما می توانید از لینک زیر به ابزار و نمودار تحلیل تکنیکال دست پیدا کنید.

در پروفایل هر شاخص، چه اطلاعاتی و در قالب چه بخش هایی ارائه می شود؟

هر پروفایل شامل بخش های زیر می باشد:

1. شاخص در روز جاری

2. آرشیو قیمت ها

3. نمودار کندل استیک

4. نمودارهای تطبیقی

5. سرمایه گذاری

و در برخی شاخص ها بخش مکملی به نام ابزار تخصصی نیز وجود دارد.

شاخص در روز جاری شامل چه اطلاعات و داده هایی می باشد؟

این بخش شامل 5 زیر مجموعه می باشد.

1. در بالای صفحه و سمت راست، شناسنامه هر شاخص و اصلی ترین داده ها و اطلاعات آن در روز گذشته و جاری مشتمل بر بالاترین قیمت روز، بیشترین مقدار نوسان روز، درصد بیشترین نوسان روز، نرخ بازگشایی بازار، زمان ثبت آخرین نرخ، نرخ روز گذشته، درصد تغییر نسبت به روز گذشته و میزان تغییر نسبت به روز گذشته ارائه می گردد.

2. در بالای صفحه و سمت چپ، اخبار مربوط به آن شاخص عرضه می گردد که این اخبار از تمام رسانه ها و خبرگزاری ها و منابع فارسی زبان جمع آوری و عرضه می شود.

3. در بخش میانی با نمودار گسترده ای  مواجه هستیم که نمایان گر تمام فراز و فرودهای شاخص و نوسانات آن در طول روز جاری می باشد.

4. در پایین صفحه و سمت راست، جدول تفکیکی و ریز نوسانات و نرخ های ثبت شده برای شاخص مذکور در طول روز جاری و زمان ثبت هر یک ارائه گردیده است.

5. پایین صفحه و سمت چپ نیز که محل درج نظرات، تبادل آرا و گفت و گو بین کاربران می باشد.

 

از بخش آرشیو قیمت ها چطور می توان استفاده کرد ؟

بخش آرشیو قیمت ها مشتمل بر 2 قسمت می باشد. نخست نمودار گسترده ای که در میانه صفحه گنجانده شده است و مختص نمایش تحولات شاخص به تفکیک روز در طول سالیان گذشته است و بخش دوم باکس های ماهیانه می باشند که هر یک ویژه نمایش قیمت شاخص در روزهای یک ماه شمسی هستند. در هر یک از این باکس ها شما قادر خواهید بود به تفکیک روزهای ماه، قیمت شاخص مورد نظر را بیابید.

فرضا شما در جستجوی قیمت یک شاخص در روزهای گذشته هستید. پس از مراجعه به صفحه آرشیو قیمت های شاخص مورد نظر، ابتدا ماه مورد نظر خود را پیدا کنید که این مهم از طریق عناوین ماه ها که در سرستون هر باکس درج شده است قابل انجام می باشد. پس از یافتن ماه مورد نظر، داخل هر باکس به تفکیک هر روز، نرخ ها در برابرشان درج شده است و کافیست تا روز مد نظر خود را پیدا کنید. 

نکته : در روزهایی که به دلیل عدم نوسان بازار یا ثبات نرخ شاخص یا تعطیلی بازارها، تغییری در نرخ شاخص ایجاد نشده است نرخی ثبت نمی گردد و لذا دلیل خالی بودن برخی ردیف ها، یا عدم درج نرخ مربوط به یک روز مشخص، عدم وجود نوسان یا تغییر در نرخ آن شاخص است.

بخش نمودارهای قیاسی چیست و چه داده هایی در اختیار ما قرار می دهد؟

این بخش هم شامل 2 قسمت اصلی است. بخش نخست آن که نموداری در بخش فوقانی صفحه است و مختص نمایش دقیق کلیه نوسانات شاخص در روز جاری و مقایسه آن با روز قبل می باشد. کاربران محترم از طریق این نمودار می توانند تحولات و نوسانات بازار ر ا به طور دقیق در روز جاری مشاهده نمایند و با رفتار شاخص در روز پیشین و میزان تحولات آن مقایسه نمایند.

در بخش دوم این صفحه که خود به 4 قسمت بر حسب 4 بازه زمانی مختلف تقسیم شده است در هر بخش نموداری از نوسانات شاخص در یک بازه زمانی معین، قابل مشاهده است و علاوه بر آن میانگین شاخص در بازه مذکور محاسبه و با نرخ لحظه ای شاخص مقایسه می گردد و به این ترتیب میزان و درصد تغییر ارزش فعلی با میانگین آن بازه زمانی محاسبه و اعلام می شود.

همان گونه که اشاره شد این بخش از 4 گستره زمانی تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از 15 روزه، یک ماهه، سه ماهه و 6 ماهه.

در بخش سرمایه گذاری، چه اطلاعات و محتوایی به مخاطب عرضه می گردد؟

در این بخش، فرض بر این می باشد که شما بخشی از دارایی خود را در روزهای گذشته صرف سرمایه گذاری در یکی از شاخص ها کرده اید فرضا 10 میلیون ریال از سرمایه خود را به خرید نیم سکه اختصاص داده اید یا 1000 دلار ارز خریده اید و حال پس از گذشت یک دوره زمانی و سپری شدن تحولات نزولی و صعودی در بازار مربوطه، خواهان این هستید که دریابید این اقدام شما سودآور بوده است یا خیر؟ به عنوان نمونه شما 3 ماه قبل 10 میلیون ریال یا یک میلیون تومان از سرمایه خود را به خرید نیم سکه اختصاص دادید (فرضا 2 نیم سکه 500 هزار تومانی ) و امروز بعد از گذشت 3 ماه، هر نیم سکه به 540 هزار تومان رسیده است لذا ده میلیون ریال شما به ده میلیون و هشتصد هزار ریال تبدیل شده و شما هشتصد هزار ریال یا هشتاد هزار تومان سود به دست آورده اید.

به همین روال، بازه های زمانی مختلف از یک روز تا یک سال برای هر شاخص تعریف شده است که به تناسب نیاز یا علاقه می توانید میزان و سمت و سوی تحولات شاخص موردنظرتان را در هریک از این بازه های زمانی مشاهده فرمایید. نکته پایانی آنکه برای شاخص های مربوط به بازار داخلی مبلغ 10 میلیون ریال و برای شاخص های جهانی 1000 دلار به عنوان مبلغ پایه سرمایه، فرض گرفته شده است.