راهنما

لطفا پیش از تماس، پرسش خود را در راهنمای سایت با استفاده از جستجوی زیر ارزیابی نمایید :

منابع نرخ ارزهای اعلام شده در سایت چیست؟قیمت ها

منابع نرخ ارزهای اعلامی، مجموعه ای از صرافی های معتبر و دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و نیروهای میدانی حاضر در بازار های اصلی معاملات ارزی می باشند. نرخ ارزهای اعلام شده در سایت، میانگین نرخ صرافی های فوق الذکر است که پس از اخذ، گردآوری و کنترل سیستماتیک، توسط الگوریتم های فنی و نظارت انسانی مورد بازبینی نهایی قرار می گیرند و در انتها این میانگین حاصله، به شکل نرخ ارزها در سایت اعلام می گردد. کل این فرآیند طی هماهنگی و با اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح و به شکل قانونمند به انجام می رسد.

آیا نرخ ارزهای اعلام شده در سایت الزام آور می باشند؟قیمت ها

خیر، این نرخ ها الزامی برای هیچ یک از واحدهای صنفی دارای مجوز خرید و فروش ارز یا صرافی ها ایجاد نمی کند و صرفا جهت آگاهی عموم بازدیدکنندگان و هموطنان عزیز یا تجار و فعالان محترم اقتصادی از میانگین نرخ ارزها در بازار آزاد اعلام می گردند. بر همین مبنا تفاوت - هر چند جزئی - نرخ ارزها با صرافی ها امری طبیعی است لذا مخاطبان و هموطنان عزیز جهت انجام معاملات خود، می باید مبنای عمل را نرخ اعلام شده توسط فروشنده قرار دهند.

منظور از "تغییر" در جداول قیمت چیست ؟قیمت ها

این گزینه که جنب قیمت زنده و در دومین ستون درج می گردد بیانگر میزان تغییر نرخ زنده در همین لحظه با نرخ روز گذشته است. شایان توجه است که منظور از روز گذشته، "آخرین نرخ ثبت شده در روز گذشته" یا اصطلاحا "نرخ بسته شدن بازار در روز قبل" می باشد.

منظور از "قیمت زنده" در جداول قیمت چیست ؟قیمت ها

نرخ زنده، به نرخ فعلی و جاری بازار گفته می شود در واقع همان نرخی است که داد و ستد های بازار در آن لحظه با نرخ مذکور صورت می پذیرد.

چگونه می توانم از نخستین نرخ بازار در روز جاری مطلع شوم؟قیمت ها

همان طور که در سئوال پیشین شرح داده شد صرفا بخشی از اطلاعات و داده های مورد نیاز کاربران در نگاه نخست قابل مشاهده و در دسترس است و بخش بسیار مهمی از اطلاعات زمانی نمایش داده می شوند که ماوس کاربر روی هر ردیف از شاخص ها قرار بگیرد فرضا ردیف قیمت مثقال که در راهنمای تصویری زیر، ماوس روی آن قرار گرفته است. با انجام این کار، پنجره کوچکی ظاهر می شود که آن را "پنجره اطلاعات تکمیلی" می نامیم و حاوی اطلاعات بسیار کاربردی و مهمی می باشد مشتمل بر : نرخ های قبل شاخص + زمان ثبت نرخ های قبل + مقدار و درصد تغییر نرخ و همچنین در قسمت پایین آن، نرخ بازگشایی یا شروع بازار در روز جاری با عنوان "اولین نرخ امروز"قابل مشاهده و استفاده می باشد.

چگونه می توانم از نرخ های قبل یک شاخص آگاه شوم ؟قیمت ها

همان طور که در سئوالات پیشین شرح داده شد صرفا بخشی از اطلاعات و داده های مورد نیاز کاربران در نگاه نخست قابل مشاهده و در دسترس است و بخش بسیار مهمی از اطلاعات زمانی نمایش داده می شوند که ماوس کاربر روی هر ردیف از شاخص ها قرار بگیرد فرضا ردیف قیمت مثقال که در راهنمای تصویری زیر ماوس روی آن قرار گرفته است. با انجام این کار، پنجره کوچکی ظاهر می شود که آن را "پنجره اطلاعات تکمیلی" می نامیم و حاوی اطلاعات بسیار کاربردی و مهمی می باشد مشتمل بر : نرخ های قبل شاخص + زمان ثبت نرخ های قبل + مقدار و درصد تغییر نرخ و همچنین در قسمت پایین آن، نرخ بازگشایی یا شروع بازار در روز جاری نمایش داده می شود.

نکته مهم : لازم به ذکر است که بصورت پیش فرض، در بدو قرار گرفتن ماوس روی هر ردیف، در پنجره اطلاعات تکمیلی که گشوده می شود 3 نرخ آخر شاخص مورد نظر به ترتیب از بالا به پایین نمایش داده می شود در واقع فرضا اگر هم اکنون ساعت 14 ظهر می باشد و آخرین تغییر در ساعت 13:58 رخ داده باشد این تغییر در بالاترین ردیف و فرضا تغییر قبل از آن که در 13:46 رخ داده است در ردیف دوم قرار خواهد گرفت.

نکته مهم : نکته بسیار کلیدی و قابل توجه کاربران محترم این است که تا زمانی که صفحه مورد مشاهده، رفرش نشود (بارگزاری مجدد) به ترتیبی که در بالا به آن اشاره گردید به تعداد سطور یعنی نرخ های پیشین شاخص تا سقف 10 سطر اضافه خواهد شد.

آیا امکان دسترسی به تعداد بیشتری از نرخ های قبل وجود دارد؟قیمت ها

بله، این امکان هم برای سهولت و استفاده بهتر کلیه مخاطبان محترم گنجانده شده است و شما امکان دسترسی و مشاهده 10 نرخ آخر هر شاخص را دارا می باشید. برای دستیابی به این نرخ ها نیاز به انجام هیچ اقدام خاصی نیست و صرفا باید صفحه مرورگر شما باز بماند و رفرش (بارگزاری مجدد) نشود، این تنها الزامی است که باید رعایت نمایید . در صورت باز بودن صفحه مرورگر، همزمان با ثبت نرخ های جدید، یک ردیف به پنجره اطلاعات تکمیلی (پنجره ای که با قرار گرفتن ماوس کاربر روی هر سطر از شاخص ها گشوده می شود) افزوده می شود و از آن لحظه 4 نرخ قبل نمایش داده خواهد شد به همین سیاق، ردیف بعدی افزوده می شود و 5 نرخ قبل نمایش می یابند و این فرآیند تا نمایش 10 نرخ قبلی در پنجره مذکور ادامه خواهد یافت. در انتها تصویری نظیر شکل زیر در پنجره مذکور دیده خواهد شد:

چگونه می توانم از نوسانات پیشین هر شاخص و جهت حرکت یا تمایل بازار آگاهی پیدا کنم؟قیمت ها

این امکان هم برای کاربران پیش بینی شده است و به سهولت در دسترس شما خواهد بود. برای این منظور مجددا یادآوری می شود که صرفا بخشی از اطلاعات و داده های مورد نیاز شما در نگاه نخست قابل مشاهده است و بخش بسیار مهمی از اطلاعات زمانی نمایش داده می شوند که ماوس کاربر روی هر ردیف از شاخص ها قرار بگیرد فرضا ردیف قیمت مثقال که در راهنمای تصویری زیر ماوس روی آن قرار گرفته است. با انجام این کار، پنجره کوچکی ظاهر می شود که آن را "پنجره اطلاعات تکمیلی" می نامیم و حاوی اطلاعات بسیار کاربردی و مهمی می باشد مشتمل بر : نرخ های قبل شاخص + زمان ثبت نرخ های قبل + مقدار و درصد تغییر نرخ ها. بخشی که در یک مستطیل رنگی نمایش داده می شود بیانگر میزان تغییر و درصد تغییرات شاخص است. 

برای تشخیص جهت یا تمایل حرکت بازار نیز، از سه رنگ استاندارد سبز، قرمز و زرد استفاده شده است بدین معنا که اگر تغییر حاصل شده افزایشی باشد مقدار آن در مستطیلی سبز رنگ نمایش داده می شود اگر کاهشی باشد در مستطیل قرمز رنگ و در صورت عدم تغییر نیز در مستطیل زرد رنگ به نمایش در خواهند آمد.

"ارزش طلا" در جدول قیمت های سکه به چه معناست؟قیمت ها

این فاکتور صرفا بیانگر ارزش ریالی مقدار طلای مورد استفاده در سکه هاست که برمبنای نرخ لحظه ای اونس طلا و همچنین اوزان مختلف سکه ها اعم از تمام، نیم، ربع و ..... محاسبه می گردد. بدیهی است که سکه نیز همچون سایر کالاها،تابع یک نظام تولید و فروش است که هزینه هایی نظیر ضرب و ... را به ارزش طلای بکار رفته در آن می افزاید و همچنین سکه هم نظیر سایر کالا ها در هر مقطع باید ذیل قوانین وضع شده نظیر مالیات، ارزش افزوده و .... داد و ستد شود که این موارد هم به انضمام سایر مسائل هر کدام مبلغ مختصری به قیمت نهایی سکه اضافه می کنند لذا هموطنان و مخاطبان ارجمند نباید شاخص "ارزش طلای سکه" را مبنایی برای محاسبه نرخ نهایی سکه و مبنای معامله تلقی فرمایند چرا که تمامی هزینه های این کالا در آن تجمیع نشده است. نرخ نهایی و لحظه ای سکه همان است که تحت عنوان "نرخ زنده" در جدول اصلی مشاهده می شود.

برای درج تبلیغ در وب سایت از چه طریق باید اقدام نمایم؟درج آگهی

برای درج تبلیغ در وب سایت از 2 طریق می توانید اقدام کنید: 

1. تماس: از طریق تماس تلفنی با شماره های 88434407

2. آنلاین: با مراجعه به صفحه درج آگهی، در انتهای صفحه طی جدولی اطلاعات و توضیحات لازم مندرج گردیده است و در ستون انتهایی، برابر هر جایگاه گزینه ای با عنوان "سفارش دهید" وجود دارد که با انتخاب آن، فرم سفارش نمایش داده می شود. این فرم پس از تکمیل و ارسال، توسط کارشناسان بررسی و پاسخ آن در فاصله ای بسیار کوتاه برای شما ارسال می گردد. در این روش کلیه فرآیند ایجاد حساب کاربری، ثبت سفارش و دیگر مراحل به شکل آنلاین و بدون نیاز به هماهنگی تلفنی و .... به راحتی به انجام می رسد.

درج تبلیغ در وب سایت به چه روش هایی امکان پذیر است؟درج آگهی

به طور کلی درج تبلیغ به 2 شیوه امکان پذیر می باشد : 1. تبلیغ دوره ای 2. تبلیغ کلیک بیس (برمبنای کلیک)

 

معایب روش کلیک بیس در چیست ؟درج آگهی

روش کلیک بیس دارای مزایا و معایبی است. در میان عیوب این روش از همه مهم تر الزاماتی است که این روش درج آگهی، طرفین را ملزم به رعایت آن می کنند:

1. بزرگترین مشکل این روش، ممنوعیت درج شماره تلفن و نشانی در بنر های تبلیغاتی است چرا که اگر این اطلاعات هم به مخاطب ارائه گردد . بخش عمده ای از کسانی که علاقه مند به محصول مذکور شده بودند دیگر نیازی به کلیک روی بنر تبلیغی احتیاج پیدا نکنند و از طریق شماره تلفن یا نشانی به آگهی دهنده مراجعه می نمایند که در واقع نوعا نقض فلسفه آگهی کلیک بیس به حساب می آید. لذا در آگهی های کلیک بیس صرفا محصول یا خدمات آگهی دهنده شرح داده می شود و معرفی می گردد و امکان درج تلفن و نشانی و .... نیست.

2. ممکن است آگهی دهنده بودجه مشخصی برای 2ماه تبلیغ در یک سایت مقرر کرده باشد که این مهم با روش کلیک بیس همخوانی ندارد چرا که ممکن است کل آن بودجه ظرف 2 هفته به دلیل علاقه زیاد مخاطبان و کلیک های زیاد روی بنر آگهی دهنده صرف شده و به اتمام برسد.

3. لازمه آگهی کلیک بیس، برخورداری از ایده های نو و خلاقانه، متن هدفمند و حرفه ای تبلیغ، اجرای گرافیکی هنرمندانه و اثر گذار طرح آگهی (بنر ها) می باشد که چنین شرایطی در حالت معمول برای عموم آگهی دهندگان فراهم نیست و اگر هم باشد هزینه فراوانی برای آنها خواهد داشت که به صرفه و معقول نخواهد بود ضمن آنکه به جهت تکرر نمایش آگهی و عادت ذهنی و بینایی بازدیدکنندگان، آگهی های کلیک بیس در فواصل زمانی کوتاه می باید تغییر کنند و طرح های جدید برای آنها تهیه گردد که مشکل مذکور را چند برابر خواهد ساخت.

مزایای روش کلیک بیس در چیست؟درج آگهی

اصلی ترین مزیت های روش کلیک بیس عبارتند از :

1. در این روش آگهی دهنده صرفا مبلغ آنچه را می پردازد که در یافت می کند یعنی به ازای هر بازدیدکننده از شارژ حساب یا اعتبارش کم می شود.

2. دیگر مزیت این روش، بویژه در شرایطی که به شکل کمپین تبلیغاتی و در چندین سایت اجرا شود هدفمند بودن این نوع آگهی هاست. به این معنا که مخاطبین مرتبط تری در این شیوه درج آگهی به سمت آگهی دهنده ارجاع داده می شوند.

3. دیگر مزیت مهم این آگهی ها، مشارکت آگهی دهنده و نمایش دهنده در جلب و هدایت مخاطبین در قالب یک همکاری مداوم می باشد چراکه وقتی نمایش دهنده فضا یا زمان محدود خود را به نمایش یک آگهی اختصاص می دهد بیشترین تلاش را برای جذب و جلب بیشترین تعداد کلیک به آگهی مذکور انجام خواهد داد و به همین سیاق، آگهی دهنده نیز در عموم موارد ناچار به اقداماتی نظیر تولید محتوای متنوع و جدید و تغییر بنر آگهی جهت جلب حداکثر مخاطبین می باشد لذا نتیجه این همکاری برای هر 2 طرف پرثمر و سودبخش خواهد بود.

همه آگهی ها امکان نمایش، به شکل کلیک بیس را دارا می باشند؟درج آگهی

صرفا آگهی هایی که دارای ویژگی های زیر باشند پس از تایید کارشناسان و مسئولان واحد تبلیغات ‫امکان درج به شیوه کلیک بیس‬ را خواهند داشت.
شرایط مذکور عبارتند از :
1. موضوع ‫آ‬گهی باید عمومی تلقی شود یعنی برای طیف غالب جامعه و بازدیدکنندگان سایت قابل استفاده باشد.
2. آگهی دهنده محترم می باید امکان تولید یا فراهم سازی ایده های متنوع و به تبع آن محتوا و درون مایه های خلاقانه را برای بنر آگهی خود داشته باشد.
3. آگهی دهنده محترم می باید این امکان را دارا باشد که ماهیانه 2 طرح آگهی مختلف برای سفارش خود تهیه نماید یا آنکه هزینه طراحی این موارد را پرداخت کند.

سفارش طراحی بنر خود را کجا و به چه طریقی ثبت نمایم؟درج آگهی

به دو شکل امکان پذیر است.

1. در روند ثبت سفارش، یک مرحله پیش از نهایی ساختن، از شما پرسیده خواهد شد که طرح آگهی را خود تامین می کنید یا توسط مرکز فروش، خدمات و پشتیبانی از مشتریان می باید برای شما طراحی گردد که در این مرحله گزینه دوم را انتخاب کنید و فرم اطلاعات درخواستی برای طراحی بنر را که در ادامه اش موجود است با دقت تکمیل بفرمایید.

با این روش، علاوه بر ثبت سفارش درج آگهی، سفارش طراحی بنر شما نیز ثبت خواهد شد و صورتحساب هر دو مورد یکجا صادر می گردد. از لحظه پرداخت صورتحساب، ظرف 48 ساعت بنر مذکور طراحی و برای شما ارسال می شود تا مراتب نظرات شما دریافت گردد. این فرآیند اصلاح و بازبینی تا 2 نوبت قابل ادامه می باشد.

2. از طریق فرم جداگانه سفارش طراحی بنر.

آیا خود وب سایت، مسئولیت طراحی بنر ها را می پذیرد؟درج آگهی

بله، این امکان توسط واحد آتلیه و گرافیک ما میسر می باشد. گفتنی است که هزینه این خدمات جداگانه محاسبه می گردد و یا به فاکتور همان سفارش اضافه خواهد شد و یا صورتحساب جداگانه ای برای آن صادر می گردد.

ترتیب و شیوه نمایش آگهی ها در سایت به چه صورت می باشد؟درج آگهی

آگهی ها به طور متوالی، در بازه های زمانی ثابت و با ترتیب ثابت نمایش داده می شوند. کلیه فرآیند نمایش آگهی ها بدون دخالت نیروی انسانی و دارای قاعده یکسان می باشد.

امکان افزایش میزان نمایش بنرها وجود دارد یا خیر؟درج آگهی

بله، در صورت درخواست آگهی دهنده برای دریافت کلیک بیشتر یا نمایش زیادتر، این امر با افزایش توالی یک آگهی (افزایش چند برابری نمایش آن) ممکن می باشد.

تعداد کلیک ها از چه طریق و با چه ابزاری محاسبه می شود؟درج آگهی

به 2 روش.

1. برنامه تخصصی همین حوزه که توسط ما طراحی، برنامه نویسی و به همین منظور سازماندهی شده است.

2. گوگل آنالیتیکس Google Analytics به عنوان معتبرترین ابزار مونیتورینگ وب سایت ها در دنیا و پایه گذار تحلیل کسب و کار دیجیتال، دیگر مرجع محاسبه کلیک ها و گزارشات خواهد بود.

اختلاف آمار در زمینه شمارش کلیک ها، چطور حل و فصل می شود؟درج آگهی

گزارش تعداد کلیک ها و سایر آمار و مستندات صرفا از سوی سرویس های وب سایت پذیرنده آگهی صورت می پذیرد و گزارش سایر سرویس ها یا هر نوع اسکریپت و شمارش گر از سوی آگهی دهندگان محترم پذیرفته نیست و در صورت بروز اختلاف بین آمار وب سایت نمایش دهنده آگهی و آگهی دهنده، تنها آمار سایت نمایش دهنده معیار محاسبات خواهد بود.

آیا سرویس پیامکی برای ارسال نرخ طلا و سکه ارائه می کنید؟ چگونه می توان ثبت نام کرد؟خدمات و ابزارها

 بله، در این زمینه سرویس های پیامک ما دایر می باشند که می توانید با مراجعه به وب سایت پیام رسان  از پکیج ها و سرویس های مختلف موجود در این بخش استفاده و در صورت علاقه، ثبت نام فرمایید. پاسخ کلیه سئوالات و ابهامات شما در آن حوزه در خود وب سایت ارائه شده است.

 

وب سرویس چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟وب سرویس

وب سرویس آنگونه که از عنوانش مشخص است نوعی سرویس دهی در چارچوب اینترنت محسوب می شود که به وسیله آن اطلاعات تولید یا پردازش شده در یک وب سایت به وب سایت دیگری منتقل می شود. به عنوان نمونه نرخ های طلا و سکه امکان نمایش در سایر وب سایت ها را پیدا می کنند به نوعی که نرخ مصنوعات همزمان و متقارن وب سایت مادر در وب سایت های پذیرنده خدمات، بروزرسانی می شود.

برای استفاده از خدمات وب سرویس و سفارش آن چه باید کرد؟وب سرویس

شما می توانید با مراجعه به صفحه وب سرویس و ملاحظه بخش انتهایی پایین صفحه، از 4 دسته پیش بینی شده برای این بخش دیدن فرموده و در صورت تمایل با کلیک بر روی گزینه "سفارش"، نسبت به ثبت آن اقدام نمایید. با فشردن گزینه "سفارش" به  سامانه فروش، خدمات و پشتیبانی ما هدایت شده و در آنجا با تکمیل فرم و ثبت اطلاعات درخواستی، حساب کاربری شما ساخته و سفارش شما به ثبت خواهد رسید، در انتهای فرآیند به طور خودکار به درگاه بانک هدایت می شوید تا نسبت به پرداخت وجه سفارش خود اقدام بفرمایید.

   

 

آیا عموم می توانند از وب سرویس استفاده کنند ؟ از چه طریق و چگونه؟وب سرویس

خیر، وب سرویس برای عموم مخاطبان به دلیل اینکه در حیطه دانش تخصصی وب به حساب می آید قابل استفاده نیست و فاقد کاربرد می باشد. مخاطبان و استفاده کنندگان آن عموما آن دسته از مدیران و برنامه نویسان وب سایت ها هستند که تمایل دارند بخشی از وب سایت خود را به نمایش نرخ های لحظه ای طلا و سکه اختصاص دهند. این سرویس در قالب کدهای برنامه نویسی ارائه می گردد و صرفا افراد واجد صلاحیت و دانش کافی قادرند آن را مورد استفاده قرار داده و نرخ ها را در سایت خود نمایش دهند لذا خواهشنمندیم که پیش از خرید سرویس مذکور، تمام شرایط و قوانین را به دقت مطالعه فرموده و نسبت به امکان فنی استفاده از وب سرویس اطمینان حاصل فرمایید.

وب سرویس نرخ های لحظه ای در چه قالب هایی ارائه می شود؟وب سرویس

XML - Json - Java Script

منظور از "کمترین" و "بیشترین" در جداول قیمت ها چیست ؟قیمت ها

"کمترین" و "بیشترین " بیانگر کمترین و بیشترین مقدار هر شاخص در روز جاری می باشند. به عبارتی می توان این دو خصیصه را پایین ترین و بالاترین حدود یا همان سقف و کف قیمت های هر شاخص در روز جاری تلقی کرد.

منظور از "زمان" در جداول قیمت ها چیست؟قیمت ها

این خصیصه بیانگر تاریخ یا ساعتی است که آخرین تغییرات در نرخ مربوطه صورت گرفته است.

شاخص نزدک (NASDAQ) چیست؟بورس های جهانی

نزدک (NASDAQ) یک بازار بورس سهام در نیویورک و نخستین بازار معاملهٔ الکترونیک سهام در آمریکا است. نزدک پس از بازار بورس نیویورک دومین بازار بزرگ بورس در جهان است. این بازار بورس در ۱۹۷۱ توسط انجمن ملی معامله‌گران اوراق بهاردار (NASD ) پایه‌گذاری شد. این بازار بورس در نیویورک مرکزیت دارد و با بازار بورس نیویورک تفاوت دارد. ساختمان نزدک در میدان تایمز شهر نیویورک قرار دارد. بورس نزدک در طول شبانه روز 5/6 ساعت کاری را به خود اختصاص می‌دهد و از ساعت 9 و 30 دقیقه صبح به وقت محلی آمریکا (17 به وقت تهران) تا ساعت 16 به وقت محلی آمریکا (30 دقیقه بامداد به وقت تهران) فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

بورس هنگ کنگ (HKEX) چیست؟بورس های جهانی

بورس اوراق بهادار هنگ کنگ از بورس‌های مطرح در آسیا به شمار می‌آید. این بورس در ششم مارس سال ۲۰۰۰ با ادغام سه نهاد مالی اعلام موجودیت کرد. بورس اوراق بهادار هنگ کنگ (香港交易) یا Hong Kong Exchanges در هنگ کنگ قرار دارد. این بازار بورس مانند بورس توکیو و بورس شانگهای از بازارهای بزرگ بورس در آسیا محسوب می‌شود. هنگ کنگ در واقع مرکز تجارت جهانی در منطقه شرق آسیا و حوزه اقیانوسیه است و پول رایج ان دلار هنگ کنگ است. بورس هنگ کنگ، در میان بزرگترین بازارهای بورس اوراق بهادار جهان، در رتبه ششم قرار دارد. شاخص هنگ سنگ (Hang Seng Index) اصلی‌ترین شاخص بورس هنگ کنگ محسوب می‌شود.

بورس توکیو (TSE) چیست ؟بورس های جهانی

بورس توکیو (Tōshō، 東証) که به اختصار TSE خوانده می‌شود و مخفف عبارت Tokyo Stock Exchang است؛ در توکیوی ژاپن واقع شده‌ است. بورس توکیو به لحاظ سرمایه‌گذاری؛ سومین بازار بورس دنیا محسوب می شود و شاخص نیکی (nikkei index) مشهورترین شاخص تغییرات قیمت در بورس اوراق بهادار توکیو می باشد. بورس توکیو در قیاس با بورس شانگهای و بورس هنگ‌کنگ به عنوان برترین بورس آسیا مطرح است. بورس اوراق بهاد‌ار توکیو د‌ر هجدهم ماه مه سال ۱۸۷۰ تحت عنوان "توکیو کابوشیکی توری هیکیجی" تاسیس شد‌. بورس توکیو در آوریل ۱۹۴۹ به شکل امروزین خود‌ در آمد و کلیه معاملات اوراق بهاد‌ار توکیو از ۳۰ آوریل سال ۱۹۹۹به شکل الکترونیک تغییر رویه دادند.

بورس سنگاپور (SGX) چیست؟بورس های جهانی

بورس سنگاپور یک بورس اوراق بهادار است که در سنگاپور فعالیت می‌کند و عضو فدراسیون جهانی بورس هاست. بورس سنگاپور (Singapore Exchange) شرکت مادر تخصصی خدمات مالی سنگاپور است که در زمینه مبادلات اوراق قرضه، اوراق بهادار و برگه سهام، همچنین مدیریت بازار بورس، فعالیت می نماید. این بورس در عرصه آسیا - اقیانوسیه جایگاه دوم را دارد. بازار بورس سنگاپور در اول دسامبر ۱۹۹۹ فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر یکی از اعضای فدراسیون جهانی بورس ( World Federation of Exchanges) و عضو فدراسیون مبادلات ارزی آسیا و اقیانوسیه (Asian and Oceanian Stock Exchanges Federation) محسوب می‌شود.

بورس شانگهای (SSE) چیست؟بورس های جهانی

بورس شانگهای (上海证券交易所) یکی از بازارهای بورس جهان است که در شهر شانگهای چین واقع شده است. بورس شانگهای (Shanghai Stock Exchange) یکی از دو بازار بورس مستقل چین است که در 26 نوامبر سال 1990 آغاز به کار کرده است. بورس شانگهای از حیث ارزش‌ بازار؛ ششمین بازار بورس جهان محسوب می گردد. بازار دیگر بورس چین شن جن (Shenzhen Stock Exchange) نام دارد که در سال 1991 یک سال پس از بورس شانگهای اغاز به کار کرد. کمیته نظارت و مدیریت سهام بهادار چین در سال 1998 تاسیس شد و همین کمیته به عنوان ارگان عمده مدیریت بازار پیش فروش اوراق بهادار چین سیستم واحد نظارت و مدیریت پیش فروش اوراق بهادر را تاسیس کرد و طبق مقررات، ارگان‌های نظارت و مدیریت پیش فروش اوراق بهادر را مدیریت می‌کند. این کمیته همچنین ضمن تشدید نظارت و مدیریت صنعت پیش فروش اوراق بهادار و تقویت نظارت و مدیریت بورس پیش فروش اوراق بهادار، شرکت‌های وارد شده به بورس، ارگان‌های پیش فروش این سهام، شرکت‌های مدیریت صندوق سرمایه گذاری، ارگان‌های اطلاعات سرمایه گذاری در پیش فروش سهام بهادار و ارگان‌های دیگر مربوط به امور واسطه گری پیش فروش سهام بهادار و کیفیت اطلاع رسانی را اداره می‌کند. بورس شانگهای و شن جن دو بورس عمده در بازار خرید و فروش سهام بهادار چین هستند که در سراسر این کشور سیستم شبکه‌ای محاسبه خرید و فروش سهام بهادار دارند.

بورس لندن (LSE) چیست؟بورس های جهانی

بورس لندن (London Stock Exchange) یک بازار بورس اوراق بهادار واقع در لندن، پایتخت بریتانیا است. بورس لندن در سال ۱۸۰۱ تأسیس شده است و از نظر رتبه‌بندی بزرگ‌ترین بورس اروپا و چهارمین بورس‌جهان به شمار می‌رود. مالک بورس لندن گروه بورس اوراق بهادار لندن است. بنیان‌های کنونی این بازار بورس بزرگ در سمت راست میدان پاترنوستر (Paternoster Square) نزدیک کلیسای جامع سنت پائول در شهر لندن مستقر می‌باشد.

بورس نیویورک (NYSE) چیست؟بورس های جهانی

بازار بورس نیویورک (New York Stock Exchange) بزرگ‌ترین بازار بورس از نظر میزان معاملات و ارزش بازار سرمایه در آمریکا و جهان است. این بازار ۸ مارس ۱۸۱۷ تاسیس شده است. این بازار در خیابان شمارهٔ ۱۱ وال استریت، منهتن جنوبی در شهر نیویورک واقع می باشد. بورس اوراق بهادار نیویورک از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹:۳۰ صبح (۱۸ بعدازظهر به وقت تهران) تا ۱۶ بعداز ظهر (نیمه شب به وقت تهران) به معامله می‌پردازد. دو شاخص اصلی بورس وال استریت شاخص داو جونز (Dow Jones ) و شاخص نزدک (NASDAQ) است. بازار بورس نیویورک، در سال ۱۷۹۲ در پلاک ۴۰ وال استریت شروع به کار کرد. در سال ۱۸۶۵ به ساختمانی با پلاک ۱۰-۱۲ در خیابان براد (Broad Street) منتقل شد و سپس در ۲۲ آوریل ۱۹۰۳ به ساختمانی ۴ میلیارد دلاری، در پلاک ۱۸ خیابان براد نقل مکان نمود. در سال ۱۹۲۲ یک ساختمان برای دفاتر اجرایی بازار، در پلاک ۱۱ وال استریت (محل کنونی بازار بورس نیوروک) بازگشایی شد و در سال ۲۰۰۸ بود که بازار بورس آمریکا، با بازار بورس نیویورک ادغام شد و سالن اصلی آن، به تالار خرید و فروش بورس نیویورک منتقل گردید. حملات ۱۱ سپتامبر به برج‌های تجارت جهانی در منهتن، باعث از بین رفتن ۴۵٪ درصد دفاتر اداری وال استریت شد. اپراتور بازار بورس نیویورک؛ ان‌ وای‌ اس‌ ای یورونکست (NYSE Euronext) است که در پی ادغام بورس نیویورک و بورس یورونکست در سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شد.

نمایشگاه برترین های هنر و صنعت طلا و جواهر چیست؟نمایشگاه مجازی

نمایشگاه برترین های هنر و صنعت طلا و جواهر به مجموعه ای از خدمات و امکانات گفته می شود که در قالب یک پکیج (مجموعه ای از موارد) در فضای مجازی و با هدف توسعه و اعتلای صنعت طلا و جواهر و معرفی توانمندی های تولیدکنندگان و صنعت گران ایرانی، در اختیار تعداد محدودی از برترین و پیشروترین تولیدکنندگان طلا، جواهر و نقره قرار می گیرد.

نمایشگاه مجازی چیست ؟نمایشگاه مجازی

از آنجایی که وب سایت اتحادیه روزانه پذیرای بیش از چند صد هزار مخاطب تخصصی و عمومی می باشد و مرجع رسمی امور مربوط به صنف طلا، جواهر، نقره و سکه محسوب می شود می توان از آن به عنوان بستر مناسبی جهت نمایش مصنوعات برجسته تولیدکنندگان داخلی بهره جست لذا یکی از کلیدی ترین بخش های این وب سایت به نمایشگاهی مجازی اختصاص یافته است که در این بخش، به تمامی تولیدکنندگان حاضر صفحه ای اختصاص داده می شود. در صفحات هر تولیدکننده، تصاویر مصنوعات تولیدی وی همراه با توضیحات مربوطه ارائه می شوند. علاوه بر آن هر تولیدکننده به همراه سوابق، توانمندی ها و تجاربش به طور کامل معرفی می گردند.

مخاطبان نمایشگاه مجازی چه کسانی هستند و نحوه اطلاع رسانی به آنها چگونه است؟نمایشگاه مجازی

این پروژه با هدف سرویس دهی به 2 گروه بازدیدکننده متفاوت طراحی شده است لذا نحوه اطلاع رسانی به هر گروه هم متفاوت خواهد بود. این 2 گروه عبارتند از :

A. همکاران صنف طلا، جواهر، نقره و سکه اعم از همکاران بنکدار، گالری داران، جواهرفروشان، طلافروشان، کیفی ها، مخراج کاران و .... که روش های اطلاع رسانی به این بخش عبارتند از :

1. ایجاد بخش مربوطه در  وب سایت و اطلاع رسانی اخبار و امکانات بخش نمایشگاه مجازی از همین طریق

2. ارسال پیامک و  توزیع بروشورهای تخصصی بین واحدهای صنفی در سطح تهران و سایر شهرهای کشور

B. عموم هموطنان، خریداران و مصرف کنندگان طلا، جواهر و نقره که روش های اطلاع رسانی به این بخش عبارتند از :

1. ایجاد بخش نمایشگاه و درج تبلیغ و ارائه توضیحات در وب سایت اتحادیه

2. توزیع بروشورهای معرفی در مجتمع های تجاری و مراکز فروش معتبر

کارکرد و مزایای نمایشگاه مجازی برای تولیدکنندگان چیست؟نمایشگاه مجازی

از بعد تجاری و اقتصادی، این طرح می کوشد با استفاده از سرویس های مختلفی که داخل آن گنجانده شده، مشتریان بیشتری را به سوی تولیدکنندگان شایسته ایرانی هدایت کند که این مهم شامل بنکداران، گالری ها و فروشندگان طلا و جواهر سراسر کشور و در سطحی وسیع تر، کلیه مصرف کنندگان طلا و جواهر و عموم هموطنان می باشد به تعبیری طرح مذکور با هدف حمایت هر چه بیشتر از قشر تولیدکننده و توسعه بازار فروش آنها تدوین گردیده است.

همچنین نمایشگاه دائمی برترین های طلا و حواهر محلی است برای نمایش توانمندی ها، تخصص و دانش روز تولیدکنندگان ایرانی و ارزش و ظرافت هنری مصنوعات تولید داخل، که پر واضح است هر چه در این راه اقدامات وسیع تری صورت بگیرد منافع و بازخوردهای مثبت آن متوجه کل تولیدکنندگان و اعضای این صنف و صنعت خواهد بود.

پایش و مونیتورینگ لحظه ای در خدمات "وب سرویس" چگونه به انجام می رسد؟وب سرویس

هدف مدیران وب سایت ها و سامانه های اینترنتی از ارائه نرخ لحظه ای طلا، سکه و .... جذب مخاطبان بیشتر است و بدیهی است که مخاطب در پی مرجعی برای کنترل نرخ های صحیح و دقیق می باشد. در وب سرویس مذکور این مهم تا بالاترین میزان ممکن ضمانت می گردد که این ضمانت به پشتوانه گروه کنترل و نظارت ما صورت می پذیرد. در این بخش علاوه بر فرآیند چک و کنترل قیمت ها، در بعد داخلی تمامی آنها با منابع معتبر و موثر داخلی بلا وقفه بررسی می شوند و در بعد خارجی نیز کلیه این موارد ضمن کنترل مرجع دریافت، با سایر منابع معتبر به شکل آنلاین مقابله و در صورت بروز خطا تصحیح میگردند. این سیستم مونیتورینگ به 2 شیوه پیاده سازی میشود. نخست به شیوه خودکار و سیستماتیک و روش دوم توسط عامل انسانی که برای اطمینان و صحت عملکرد سیستم اعمال می گردد.

خدمات فنی و تکنیکی در "وب سرویس ها" چگونه عرضه می شود؟وب سرویس

با توجه به تکثر و گستردگی وب سایت هایی که امکان استفاده از این سرویس را دارند و تنوع وسیع آنها از بعد برنامه نویسی و فنی اعم از زبان های مختلف، فریم ورک های متفاوت و یا سیستم های مدیریت محتوا و ... بی تردید در پاره ای از مواقع، ترکیب سرویس دریافتی با کد وب سایت مقصد به راحتی میسر نبوده و بعضا نیازمند تغییرات یا اصلاحاتی است که گروه فنی ما در این زمینه ضمن ارائه مشاوره و همکاری با وب سایت مقصد، در صورت لزوم اقدام به رفع ایراد یا اجرای اصلاحات مورد نیاز خواهد نمود تا اینکه سرویس مورد نظر به درستی در وب سایت مقصد پیاده سازی و هماهنگ گردد.

فرآیند پشتیبانی "وب سرویس ها" به چه شیوه ای صورت می پذیرد؟وب سرویس

در سطح بین المللی، فرآیند و کیفیت پشتیبانی از جمله مهم ترین شاخص های ارزیابی یک وب سرویس مطلوب و کیفی می باشد و بسا وجه تمایز یک سرویس با کیفیت از سایر موارد را در این بخش معین می کنند. در ارائه سرویسی که خود مربوط به بازار های مالی و آنهم بازارهای مالی آنلاین و لحظه ای می باشد رکن پشتیبانی حتی با وجود عدم شکل گیری و و نهادینه شدن ، نقش بی نهایت پررنگی ایفا می نماید. گروه پشتیبانی ما با بهره گیری از ابزار های گوناگون و با حفظ استمرار و پیوستگی در خدمت مشتریان و درخواست های این عزیزان می باشد و علاوه بر تمام این گزینه ها، عدم قطع شدن یا اختلال در سامانه را ضمانت می نماید و در صورت بروز وقفه یا نواقص احتمالی، پاسخ گوی مشتریان می باشد همچنین تا رفع کامل مسئله و اعلام رضایت مشتری به این فرآیند ادامه خواهد داد.

دموی آزمایشی "وب سرویس ها" چیست؟ دوره اش چند روز است؟وب سرویس

برای تسهیل فرآیند همکاری، از جمله تمهیدات لازمی که فراهم شده ،ارائه سرویس مذکور در قالب دوره آزمایشی و کوتاه مدت است تا در این دوره وب سایت پذیرنده قادر باشد سرویس دریافتی را در پلاتفرم فنی خود مورد تست قرار دهد و نواقص یا تداخل های تکنیکی آن را بررسی نماید. در این دوره گروه فنی ما علاوه بر ارائه راهنمایی یا مشاوره های لازم، به فراخور ضرورت، همکاری های مورد نیاز را ارائه می کند. این دوره آزمایشی یک هفته می باشد و طی آن پکیج های درخواستی سفارش دهنده دقیقا مشابه دوره اصلی در اختیار سرویس گیرنده قرار می گیرد.

روش محاسبه هزینه "وب سرویس ها" چیست؟وب سرویس

روش های متنوعی برای محاسبه و دریافت هزینه های این نوع سرویس در سطح دنیا مرسوم می باشد اما مجموع بررسی ها ما را بر آن داشت تا با ترکیب تعدادی از این روش ها به فرمول "قیمت به تناسب ترافیک" دست پیدا کنیم که در مجموع عادلانه ترین شیوه نرخ گذاری و متناسب با توان مالی صاحبان رسانه ها و وب سایت هاست. در این روش دریافت کنندگان خدمات (وب سایت ها) به 4 رده به تناسب تعداد بازدیدکنندگان سایت خود تقسیم می شوند و سطح قیمت متفاوتی برای هریک در نظر گرفته می شود در واقع سایت های پرترافیک که از این خدمات برای تعداد بیشتری از مخاطبان استفاده می کنند هزینه بالاتری خواهند پرداخت.

آیا در خدمات پیامکی، امکان دریافت پیامک توسط تمام خطوط وجود دارد؟خدمات و ابزارها

متاسفانه برای خطوطی که دریافت پیامک های تبلیغاتی را غیر فعال کرده اند عموما با مشکل مواجه شده و امکان دریافت پیامک را ندارند.

مگر پیامک های این سایت جنبه تبلیغاتی دارد؟خدمات و ابزارها

خیر، اما به دلیل محدودیت های اعمال شده از جانب مخابرات. تمام استفاده کننده ها از خدمات ارسال پیامک انبوه، جزء ارسال کنندگان پیامک انبوه تبلیغاتی به حساب می آیند.

در خدمات پیامکی، آیا احتمال خطا در محتوای ارسالی در پیامک ها وجود دارد؟خدمات و ابزارها

بله، با وجود عدم وجود عملیات دستی توسط ما، به دلیل وجود احتمال خطا در اطلاعات ارائه شده توسط منابع و مراجع، امکان خطا در نرخ های ارسالی نیز وجود دارد.

در خدمات پیامکی، هزینه پیامک نرسیده به چه صورتی محاسبه می شود؟خدمات و ابزارها

به دلیل مشکلات موجود در بررسی وضعیت پیامک های ارسالی و عدم امکان کنترل ما روی این سیستم ها، تمام پیامک های ارسالی از طریق سرویس رسیده تلقی می گردد و محاسبه می شود.

در سرویس پیامکی، به طور کلی احتمال نرسیدن پیامک چقدر است؟خدمات و ابزارها

از آن جایی که پیامک به طور مستقیم از طریق مخابرات ارسال می گردد، در صورت دسترس بودن گوشی تلفن همراه شما در شبکه، احتمال نرسیدن ارسال ناموفق پیامک بسیار پایینتر (پایین تر) از پیامک های ارسالی از یک گوشی تلفن همراه به گوشی تلفن همراه دیگر می باشد.

نیاز به دریافت نرخ دیگری دارم آیا امکان دارد که دریافت این نرخ هم در خدمات پیامکی گنجانده شود؟خدمات و ابزارها

در صورت قابل استفاده بودن این نرخ توسط کاربران دیگر سایت و امکان انجام آن از نظر فنی، آن نرخ را حتما به سایت اضافه خواهیم کرد.

در چه ساعاتی نرخ طلا، سکه و ارز مشخص و پیامک ها ارسال می شوند؟خدمات و ابزارها

عموما نرخ بازار آزاد برای سکه و ارز بعد از ساعت 11 و برای طلا ساعت 11:30 مشخص می شود و تا ساعت 6 الی 7 این نرخ تغییر می نماید. در شرایط های خاص که نوسانات زیاد باشد این ساعات ممکن است افزایش پیدا کنند. در روزهای تعطیل و خارج از ساعاتی که ذکر شده، معاملات دیگری نیز ممکن است صورت پذیرد و قیمت ها در حال نوسان باشد اما معمولا از حجم قابل توجهی برخوردار نمی باشند و لذا در تعیین قیمت شاخص ها نقش بارزی ندارند.

آیا وب سایت در شبکه های اجتماعی فعالیت یا حضوری دارد؟سوالات متداول

بله، ما در شبکه های اجتماعی رایج و پرمخاطب شامل فیس بوک، توئیتر، گوگل پلاس و لینکداین دارای صفحه اختصاصی هستیم و اخبار، تحلیل ها و مطالب منتشره در وب سایت از طریق این صفحات نیز همزمان منتشر می شوند. در واقع صفحات مذکور در حکم نمونه های خلاصه شده سایت می باشند که برای آن دسته از کاربران گرامی که حضور فعالانه ای در شبکه های اجتماعی دارند یا از طریق این شبکه ها، اخبار و موضوعات مورد علاقه شان را پیگیری می فرمایند مفید و قابل استفاده خواهد بود.

به دنبال یک موضوع خاص هستم و به جهت تعدد بخش ها و گستردگی سایت دچار سردرگمی شده ام، چه راهکاری وجود دارد؟سوالات متداول

شما می توانید از ابزار جستجو که در منوی فوقانی سایت گنجانده شده است استفاده نمایید . این ابزار کل بخش های سایت را جستجو و تمام موارد مرتبط به موضوع مورد نظرتان را در هر بخش که قرار دارند  استخراج و فهرست خواهد کرد و پس از آن می توانید گزینه مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

تمایل دارم با وب سایت همکاری داشته باشم از چه راهی اقدام کنم؟سوالات متداول

باعث افتخار ماست و با کمال میل استقبال می کنیم. برای این منظور شما می توانید از طریق تکمیل فرم فرصت های شغلی اقدام بفرمایید. فرم های این بخش با دقت مطالعه و سنجیده شده و به تناسب توانایی های شما و نیازهای ما، با شما تماس و سایر مراحل هماهنگ خواهد شد. در صورتی که همکاری داوطلبانه مورد نظر شماست یا آنچه مدنظر دارید متفاوت از شیوه های مرسوم می باشد این موارد را از طریق فرم تماس با ما، به اطلاع ما برسانید تا در اسرع وقت با شما تماس حاصل گردد.

فرم فرصت های شغلی را تکمیل کردم چرا با من تماسی گرفته نشد؟سوالات متداول

پر کردن فرم به معنای الزام تماس یا جذب متقاضی نیست بلکه این فرم ها به دقت بررسی شده و همگی در آرشیو ما به شکل طبقه بندی شده حفظ خواهند شد و در زمان مقتضی و به تناسب نیازها، با کسانی که تناسب بیشتری با مشاغل مطروحه دارند و واجدین شرایط لازم تماس گرفته می شود لذا ممکن است همان روز تکمیل فرم یا فرضا 6 ماه بعد این اتفاق رخ دهد.

چگونه می توانم در نمایشگاه ثبت نام کنم؟نمایشگاه مجازی

شما می توانید از طریق فرم ثبت نام در نمایشگاه نسبت به تکمیل فرم و ثبت نام اقدام نمایید متعاقب آن از گروه اجرایی با شما تماس گرفته و هماهنگی های لازم جهت اختصاص صفحه و درج اطلاعات و محصولات شما صورت خواهد پذیرفت.

آیا اختصاص صفحه در نمایشگاه و سایر خدمات آن رایگان می باشد؟نمایشگاه مجازی

بله، کاملا رایگان می باشند.

وب سرویس شامل چه نرخ هایی است؟وب سرویس

در این وب سرویس 4 دسته نرخ لحظه ای ارائه می گردد که به تفکیک عبارتند از: 

گروه بازار طلا شامل انس  طلا و نقره، طلای 18، طلای 24 عیار، مثقال طلا

گروه بازار سکه شامل سکه بهار آزادی، سکه امامی، نیم سکه، ربع سکه، سکه گرمی

گروه بازار سرمایه و بازارهای جهانی شامل شاخص بورس، سررسیدهای سکه آتی، اونس پلاتین، اونس پالادیوم، نفت برنت و نفت سبک

گروه بازار ارز شامل  نرخ لحظه ای دلار و تمام دیگر ارزها 

آیا امکان دریافت نمودارها هم از طریق وب سرویس وجود دارد؟وب سرویس

خیر و برای آینده هم برنامه ای جهت افزودن این امکان پیش بینی نشده است.

آیا مبلغ قید شده برای هر گروه، بابت پکیج کامل همه نرخ ها برای آن گروه می باشد؟وب سرویس

بله، فرضا اگر مبلغ ماهیانه برای گروه اول 150 هزار تومان قید شده است این مبلغ برای کل نرخ های قابل ارائه است در واقع مشمولان گروه اول با پرداخت این مبلغ به صورت ماهیانه، کل نرخ ها را در قالب وب سرویس دریافت می نمایند.

روش دریافت قیمت ها در قالب جاوا اسکریپت با JSON و XML چه تفاوتی دارد؟وب سرویس

اگر متقاضی توانایی کدنویسی یا مهارت تکنیکی لازم را برای استفاده از نرخ ها داشته باشد که در 2 قالب JSON و XML نرخ ها را دریافت و به شکل دلخواه استفاده خواهد کرد اما پاره ای از درخواست کنندگان ممکن است توانایی فنی استفاده از فرمت های فوق را نداشته باشند برای این عزیزان حالت سوم که همان استفاده از جاوا اسکریپت می باشد پیش بینی شده است . در این روش متقاضی یک تصویر اسکرین شات از صفحه وب سایت خود تهیه و محل درج نرخ ها را به انضمام رنگ ترجیحی و سایر خصیصه های گرافیکی مد نظر، تهیه و همراه سفارش خود ارسال می نماید. تیم فنی بر همان اساس، کدهای مورد نیاز را تولید و برای متقاضی ارسال می نماید. در انتها متقاضی می باید صرفا کد مذکور را در قالب سایت خود کپی نماید تا قیمت ها را به صورت لحظه ای دریافت کند.

آیا در حال حاضر مشکلی در سامانه پیامکی وجود دارد؟ چرا این سامانه فعال نیست؟خدمات و ابزارها

بله، سامانه مذکور در حال حاضر فعال نیست . این نوع سامانه ها و کارکردها در حال حاضر قدیمی شده و در بازار لحظه ای امروز، چندان کارا و موثر نمی باشند لذا  با تغییر زمان و کذشت چند سال نیاز به یک بازبینی جدی در ساختار و عملکرد این سامانه و استفاده از روش های نوین محسوس است و بسا که این بررسی ها منتج به این شود که به طور کلی سیستم پیامک برای اطلاع رسانی در بازارهای طلا، سکه و ارز دیگر کارایی ندارد .

برای اطلاع از تعرفه قیمت ها به کجا مراجعه کنم؟درج آگهی

برای این منظور به صفحه تبلیغات رجوع کنید. در پایین صفحه بخشی برای این منظور وجود دارد که شما باید در فیلد خالی آن، نشانی ایمیل خود را وارد نمایید. پس از ثبت درخواست، لیست قیمت ها ظرف یک ساعت برای شما ارسال می گردد.

قیمت هر کلیک در روش کلیک بیس چقدر است؟درج آگهی

120 تومان معادل  1200 ریال. فرضا شما برای دریافت 1000 کلیک یا 1000 بازدید کننده منحصربفرد باید 120.000 تومان متقبل هزینه شوید.

چرا در روش کلیک بیس، درج تلفن و نشانی ممنوع می باشد؟درج آگهی

در روش کلیک بیس ، درج شماره تلفن و نشانی در بنرها ممنوع می باشد چرا که اگر این اطلاعات هم به مخاطب ارائه گردد بخش عمده ای از کسانی که علاقه مند به محصول مذکور شده اند دیگر نیازی به کلیک روی بنر تبلیغ ‫پیدا نخواهند کرد‬ و می توانند از طریق شماره تلفن یا نشانی به آگهی دهنده مراجعه کنند که در واقع نوعا نقض فلسفه آگهی کلیک بیس به حساب می آید لذا در آگهی های کلیک بیس صرفا محصول یا خدمات آگهی دهنده شرح داده می شود و معرفی می گردد و امکان درج تلفن و نشانی و …. میسر نیست.

فرمت های مجاز فایل آگهی کدامند؟درج آگهی

PNG, JPEG, GIF. در واقع بنر ارسالی شما باید در یکی از فرمت های مورد اشاره باشد.

دوره زمانی چرخش آگهی های داخل هر باکس چقدر است؟درج آگهی

20 ثانیه یعنی هر آگهی برای مدت 20 ثانیه نمایش داده می شود و سپس آگهی بعدی جایگزین می گردد و آن هم برای مدت 20 ثانیه نمایش داده می شود و به همین سیاق چرخه تکرار می گردد.

محدودیت حجمی بنرها چیست و برای هر سایز چه مقدار است؟درج آگهی

به جهت سهولت در لوود صفحه و تجربه بازدید بهتر برای کاربران، تلاش شده است از نهایت فشرده سازی و کم حجم ترین و سبک ترین تصاویر و آیتم ها در تولید سایت بهره گرفته شود و لذا آگهی های تجاری نیز بر همین منوال باید دارای حجم و وزن بهینه باشند تا بار اضافی به صفحه تحمیل نگردد لذا در  این راستا برای بنر های هر باکس به تناسب اندازه اش، محدودیتی در نظر گرفته شده است که سفارش دهندگان محترم می باید آن را در هنگام تهیه طرح، رعایت نمایند.

این محدودیت برای سایز  640 در 90 برابر است با 25 کیلوبایت.

این محدودیت برای سایز 280 در 90 برابر است با 14 کیلوبایت.

این محدودیت برای سایز 280 در 400 برابر است با 30 کیلوبایت.

این محدودیت برای سایز 350 در 60 برابر است با 20 کیلوبایت.

این محدودیت برای سایز 240 در 190 برابر است با 24 کیلوبایت.

خبرنامه های ارسالی شامل چه مطالبی می باشند؟خبرنامه

خبرنامه ها شامل تیتر و خلاصه اخبار تخصصی بازار طلا، سکه و ارز در طول یک روز کاری می باشند که در قالب یک ایمیل برای مخاطبان ارسال می گردد، به انضمام هر خبر و خلاصه اش، لینک مشاهده اصل خبر در وب سایت هم وجود دارد که مخاطبان در صورت تمایل برای مشاهده و مطالعه متن کامل خبر از آن استفاده خواهند کرد.

خبرنامه ها در چه فواصل زمانی ارسال می شوند؟خبرنامه

ارسال خبرنامه ها به شکل روزانه می باشد. در واقع ثبت نام کنندگان در هر روز یک ایمیل خبرنامه مشتمل بر خلاصه کلیه خبرهای تخصصی دریافت می نمایند.

کتاب سرا چیست؟ و به چه چیزی می پردازد؟کتاب سرا

کتاب سرا بخشی است که به معرفی کتاب "همه آنچه درباره طلا و جواهر باید بدانیم" اختصاص یافته است و طی آن اطلاعات و مشخصات کتاب و مختصری از برخی از بخش های آن جهت آشنایی مخاطبان عرضه گردیده است. این کتاب اثر جناب آقای محمد کشتی آرای، ریاست محترم اتحادیه طلا و جواهر تهران و اتحادیه کشوری طلا و جواهر و پژوهشگر و کارشناس ارشد طلا و جواهرات و سنگ های گران بهاست و از معدود آثاری است که در این حوزه تدوین شده و برای علاقه مندان عمومی، مصرف کنندگان طلا و جواهرات و فعالان این بازارها قابل استفاده می باشد.

در صورتی که کسی تمایل به خرید کتاب داشته باشد باید از چه طریق اقدام کند؟کتاب سرا

خرید کتاب از دو طریق مقدور می باشد. 

1. خرید آنلاین کتاب

2. از طریق واریز مبلغ 80 هزار تومان به ازای هر کتاب به یکی از شماره های حساب و تکمیل و ثبت فیش واریزی. شایان ذکر است که در صورت استفاده از حالت دوم لطفا آدرس و کد پستی دریافت کننده را به طور دقیق در بخش توضیحات فیش ارسالی قید نمایید.

قیمت هر جلد کتاب چقدر است؟کتاب سرا

قیمت هر جلد کتاب هشتاد هزار تومان معادل هشتصد هزار ریال می باشد.

هر یک از رنگ های قرمز، سبز و زرد در سایت نشانه چه وضعیتی می باشند؟قیمت ها

این رنگ ها، بخشی از استاندارد بین المللی بازارهای پولی و مالی و اقتصادیست و به دلخواه برگزیده نشده اند بلکه در سراسر دنیا و بازارهای مالی و بورس ها از همین رنگ ها برای نمایش جهت حرکت شاخص ها و نوسانات معاملات استفاده می شود.

رنگ قرمز نشانه وضعیت نزولی در بازارهاست یعنی شاخص مورد نظر کاهش یافته است

رنگ سبز نشانه وضعیت صعودی در بازارهاست یعنی شاخص مورد نظر افزایش یافته است

رنگ زرد نشانه وضعیت خنثی و ایستا در بازارهاست یعنی شاخص مورد نظر تغییری پیدا نکرده است

بخش " اخبار و تحلیل ها " شامل چه بخشها و چه نوع محتوایی است ؟اخبار و محتوا

بخش اخبار سایت خود به 2 قسمت کلی تقسیم می شود: اخبار و تحلیل های تخصصی و اخبار و تحلیل های اقتصادی.

در بخش اخبار و تحلیل های تخصصی، خبرها، گزارشات، تحلیل ها و مطالب مربوط به بازار طلا و سکه و بازار ارز و دلار و موارد مرتبط ارائه می گردد.

در بخش اخبار و تحلیل های اقتصادی، اخبار، گزارشات، یادداشت ها و مطالب تحلیلی مربوط به دیگر بخش های اقتصادی اعم از نفت و انرژی، بورس، مسکن و عمران، خودرو، بانک و بیمه، تولید و تجارت، اخبار قیمت ها و اخبار عمومی اقتصادی پوشش داده می شود.

بخش اخبار و تحلیل ها در چه بخش هایی از سایت موجود و در دسترس می باشد؟اخبار و محتوا

برای دستیابی به این بخش سه راه اصلی وجود دارد: 

1. از طریق منوی اصلی سایت / منوی اخبار و تحلیل ها.

2. از صفحه اصلی سایت و نیم صفحه پایین که در آن دو ستون اصلی در مجاور یکدیگر قرار گرفته اند و نمایش دهنده آخرین عناوین خبری هر یک از بخش ها هستند.

3. از ستون کناری در صفحات داخلی سایت.

در بخش اخبار و تحلیل ها، پس از مطالعه یک خبر، چطور می توانم به فهرست خبرها برگردم؟اخبار و محتوا

در ذیل تمام خبرها 2 گزینه بزرگ به رنگ نارنجی وجود دارد که یکی برای بازگشت به صفحه نخست و دیگری برای بازگشت به فهرست مطالب همان بخش می باشند.

تولبار چیست؟

تولبار (نوار ابزار) برنامه ایست که بر روی مرورگر کاربر (نظیر اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، گوگل کروم و .........) قابل نصب می باشد و ابزارها، اطلاعات، دسترسی ها و یا کلیدهای میانبری را جهت تسریع و تسهیل نیاز های کاربران در اختیار آنها قرار می دهد. فلسفه وجودی این برنامه ها برای ممانعت از اتلاف زمان و انرژی و سهولت کاربران ساخته شدند. با یک مثال موضوع روشن تر می شود فرض کنید که کاربری برای فعالیت روزانه اش نیازمند تبدیل تاریخ شمسی به میلادی است و در طول روز 30 نوبت این اقدام را انجام می دهد و برای این منظور از وب سایتی که این مبدل را طراحی و ارائه کرده استفاده می کند. در مدل قدیمی وی باید برای هر نوبت این تبدیلات به سایت مذکور رجوع می کرد که قاعدتا کار ملال آوری بود. حال فرض کنید که وب سایت مذکور، این مبدل را به همراه مبدل تاریخ شمسی به قمری و مبدل تاریخ قمری به میلادی و همچنین تعدادی دیگر از ابزارهای مرتبط، در قالب یک نولبار (نوار ابزار) ارائه نماید. در این حالت کاربر مذکور آن را به راحتی روی مرورگر خود نصب می کند و از آن پس نیاز به رجوع به وب سایت مذکور نخواهد داشت و در حال مشاهده هر صفحه ای از هر وب سایتی باشد در صورت لزوم، به قسمت بالای مرورگر خود مراجعه و از مبدل تاریخ به سادگی استفاده خواهد کرد.

تولبار چگونه نصب می گردد؟

برای نصب تولبار اختصاصی وب سایت TGJU کافیست که از منوی ابزارها، سپس ساب منوی ابزار وبمستر و نشر بر روی گزینه تولبار اختصاصی کلیک نمایید و یا به ساده ترین روش ممکن، بر روی بنر سراسری تولبار که در پایین تمام صفحات سایت قرار دارد کلیک نمایید، در هر دو حالت به صفحه ای در وب سایت آلکسا هدایت می شوید که موتور عملیاتی تولبار می باشد در آنجا نیز با یک کلیک ساده تولبار بر روی مرورگرتان نصب و اضافه خواهد شد.

تولبار چه کارکردهایی دارد؟

مجموعه ای از امکانات بوسیله تولبار اختصاصی به کاربران ارائه می شود که مهم ترین و اصلی ترین آن نرخ های زنده و لحظه ای می باشند که به صورت زنده و همزمان با سایت بر روی تولبار هم آپدیت می شوند. در واقع کاربران با نصب تولبار نیازی به مراجعه به وب سایت نخواهند داشت و به راحتی در هر لحظه روی مرورگرشان می توانند از نرخ های لحظه ای مطلع گردند. بعلاوه مواردی چون عناوین اخبار لحظه ای، لینک های کاربردی سایت، فرم تماس با ما، جستجوگر گوگل، چک میل و .... نیز از طریق تولبار در اختیار کاربران محترم قرار می گیرد.

آیا امکان انتشار آن دسته از اخبار سایت که مورد پسندم بوده است در شبکه های اجتماعی وجود دارد ؟ چگونه؟راهنما

بله، 3 ثانیه پس از گشودن هر یک از صفحات سایت، زبانه ای از سمت راست، وارد صفحه می شود که مشتمل بر مجموعه ای از ابزارهاست. 4 گزینه ابتدایی آن برای بازنشر خبرها در 4 شبکه اجتماعی اصلی به کار می روند و علاوه بر آن دکمه پنجم که نشان پاکت نامه بر آن درج شده است برای ایمیل کردن خبرها، گزینه ششم که کلمه P بر آن درج شده برای تهیه نسخه PDF صفحه و گزینه هفتم هم که نشان پرینتر بر آن درج شده است برای تهیه نسخه پرینتی قابل استفاده می باشند. 

علاوه بر تمام این موارد، با کلیک بر گزینه هشتم که با نشان + دیده می شود امکان انتشار صفحه سایت در بیش از 300 شبکه اجتماعی و یا استفاده از طیف متنوعی از ابزارها و امکانات ارائه می گردد که مجموعه این ابزارها، کامل ترین و متنوع ترین پکیج باز نشر اخبار و سایر مطالب سایت را در اختیار کاربر قرار می دهند.

آیا امکان بازنشر اخبار در شبکه های اجتماعی وجود دارد؟ چگونه؟اخبار و محتوا

بله، این امکان برای تمام صفحات سایت پیش بینی شده است. برای این منظور باید از ابزارک کناری سایت کمک بگیرید که در سمت چپ سایت گنجانده شده است. آخرین گزینه از این ابزارک، همان گونه که در شکل زیر مشخص شده مربوط به بازنشر مطالب، محتوا، جداول،نمودارها و به طور کلی صفحات سایت در شبکه های اجتماعی می باشد.

بازارهای داخلی و نرخ هایش از چه ساعتی باز و در چه ساعتی بسته می شوند؟قیمت ها

عموما بازار ارز از ساعت 10 صبح گشوده می شود و بازار طلا و سکه نیز اندکی پس از آن یا مقارن با بازار ارز فعالیتش را آغاز می کند و در ساعت 19 لغایت 20 عصر نیز که آخرین معاملات به انجام می رسد فعالیت و داد و ستد در این بازارها پایان می یابد.  ممکن است جسته و گریخته معاملاتی پس از این ساعات به انجام برسد که چندان به صحت و اعتبار آنها نمی توان یقین داشت و لذا تاثیری در بازار نخواهند داشت. بدیهی است که جمعه ها و در ایام تعطیل رسمی، این بازارها نیز تعطیل می باشند.

برابری ارزها به معنای چیست؟قیمت ها

رقمی است که بیانگر ارزش یک ارز در برابر ارز دیگر و عموما در برابر دلار می باشد در واقع به قیمت ارز یک کشور بر حسب ارز کشور دیگر اطلاق می شود. این شاخص یعنی برابری ارزها، ارزش پول کشوری را برحسب پول کشوری دیگر در زمان معین نشان می دهد لذا برای محاسبه آن همواره به جای یک ارز، یک جفت ارز خواهیم داشت فرضا نرخ درهم در مقابل دلار یا نرخ دلار در برابر ین و ... به عنوان مثال عبارت EUR/USD = 1.5750 نشان دهنده نرخ یورو (ارزش برابری یورو) نسبت به نرخ دلار آمریکا است و بدین معنی که در حال حاضر ارزش 1 واحد از پول طرف اول (یورو) معادل 1.5750 از پول طرف دوم (دلار آمریکا) می باشد . در اغلب بازارهای ارزی دنیا به علت تسلط دلار به عنوان ارز قوی، نرخ دلار به عنوان پایه و پول ملی هر کشور به عنوان متغیر نسبت به دلار محاسبه می شود .

آیا قیمت فلزات پایه نیز در سایت ارائه می گردد؟ در کدام قسمت؟بازارهای جهانی

بله در صفحه بازارهای کالایی. نرخ زنده و لحظه ای فلزات پایه و محصولات صنعتی مشتمل بر مس، سنگ آهن، سرب، مولیبدن، نیکل، آلومینیوم، قلع، روی، ذغال سنگ، کبالت، فولاد به انضمام نوسانات و بازه تغییرات روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه آنها از صفحه بازارهای کالایی در دسترس علاقه مندان می باشند.

از کجا می توانم اطلاعات زنده و لحظه ای بورس آتی سکه را پیدا کنم؟بورس و بازار سرمایه

این اطلاعات به 3 طریق در دسترس هستند:

1. از طریق صفحه نخست سایت

2. از صفحه اختصاصی مربوط به بورس سکه آتی، که در این صفحه اختصاصی علاوه بر اطلاعات سکه آتی، اطلاعات بازار نقدی سکه و نمودار جامعی جهت قیاس این 2 بازار ارائه می گردد.

3. از طریق پروفایل اختصاصی مربوط به هر سررسید (اولین سررسید سکه آتی، دومین سررسید سکه آتی، سومین سررسید سکه آتی، چهارمین سررسید سکه آتی) که در هر پروفایل مجموعه اطلاعات مورد نیاز اعم از داده های معاملاتی همان روز، آرشیو نرخ ها، نمودارهای قیاسی، نمودار عملکرد در بازه های زمانی مختلف و ..... ارائه می گردد.

مطالب بخش دیده بان در زمینه چیست؟اخبار و محتوا

مطالب بخش دیده بان، مجموعه گفت و گو ها و یادداشت های جناب آقای محمد کشتی آرای، ریاست محترم اتحادیه طلا و جواهر تهران و اتحادیه کشوری طلا و جواهر و پژوهشگر و کارشناس ارشد طلا و جواهرات و سنگ های گران بهاست. ایشان علاوه بر مسئولیت صنف طلا و جواهر در سراسر کشور، از چهره های محبوب، مردمی و مورد اقبال گسترده رسانه ها می باشند و مطالب و گفت و گوهای ایشان از سال ها پیش تا حال حاضر، همواره مورد توجه ویژه و گسترده عموم علاقه مندان و فعالان بازار طلا و جواهر بوده است لذا مجموعه این مطالب برای استفاده مجدد کاربران در بخش دیده بان گردآوری می گردد.

مرجع فهرست صرافی های مجاز چیست؟ و در چه بازه های زمانی بروزرسانی می شود؟خدمات و ابزارها

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران . به تناسب و مقارن با آپدیت شدن این فهرست توسط بانک مرکزی، فهرست صرافی ها در وب سایت نیز آپدیت خواهد شد.

مرجه فهرست سکه فروشان مجاز چه نهادی است ؟ و در چه بازه های زمانی بروزرسانی می شود؟خدمات و ابزارها

اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر، نقره و سکه. اتحادیه به عنوان متولی بازار سکه، پس از غربال و سنجش اعتبار واحدهای صنفی، تعدادی از واحدها را به عنوان واحدهای صاحب اعتبار و دارای مجوز رسمی از طریق وب سایت خود (وب سایت حاضر) در صفحه فهرست سکه فروشان مجاز اعلام همگانی کرده است. مجددا از همین طریق اعلام می گردد که هموطنان بویژه ساکنین محترم شهر تهران در هنگام خرید، به طور دقیق به جواز کسب واحد صنفی و مجوز پلمپ سکه دقت نمایند چرا که سکه هایی که از واحد های مجاز تهیه شده باشد دارای هولوگرام اختصاصی و در صورت بروز تخلف قابل ردیابی است اما سکه هایی که توسط واحدهای فاقد پروانه کسب ارائه می شود از این خصیصه برخوردار نیستند. شایان ذکر است که این فهرست به صورت فصلی بروزرسانی می شود و موارد حذف یا اضافه شده در آن لحاظ خواهند شد.

اگر مشخصات یک واحد سکه فروش دارای پروانه کسب، در فهرست واحدهای مجاز نبود مسئول واحد صنفی چگونه این امر را می تواند به وب سایت اطلاع دهد؟خدمات و ابزارها

از طریق فرم تماس با ما. لطفا در پیام ارسالی خود قید بفرمایید که :

1. مشخصات شما به اشتباه درج گردیده یا به طور کل در وب سایت قید نشده است.

2. در صورت عدم قید شدن مشخصات، موارد لازم شامل نام و نام خانوادگی، نشانی واحد صنفی، عنوان تابلو، شماره تلفن و کد واحد را برای ما ارسال نمایید و به انضمام این موارد شماره همراه مسئول واحد صنفی نیز قید گردد.

3. در صورت درج مشخصات اشتباه، لطفا موارد خطا را اعلام و صورت اصلاح شده آن را هم با فاصله در کنارش درج نمایید نظیر اطلاعات خطا / اطلاعات صحیح (اصلاح شده) ، علاوه بر این موارد شماره همراه مسئول واحد صنفی نیز قید گردد.

بخش مسروقات چیست و چه فوایدی دارد؟مسروقات

مسروقات بخشی است که به نمایش طلا و جواهرات سرقت شده می پردازد. هدف از این بخش، اعلام عمومی و ثبت و نگه داری تصاویر کالاهای مسروقه جهت کمک به یافتن آنهاست. همچنین همکاران محترم در سراسر کشور در زمان مواجهه با کالا یا فروشنده ای که نسبت به صحت مدعاها و اجناس آنها تردید می یابند می توانند به این بخش مراجعه و کالای مدنظرشان را کنترل نمایند. 

در صورتی که سرقتی از یک فرد صورت پذیرد چگونه می تواند کالاهای مسروقه خود را در بخش مسروقات اعلام نماید؟مسروقات

برای انجام این مهم، شما باید فرم اعلام سرقت را تکمیل نمایید. لازم به ذکر است که همراه و ضمیمه فرم ارسالی شما باید مدرک ثبت سرقت در نیروی انتظامی و مدارک صادره از سوی آن نهاد محترم در ارتباط با این سرقت ارسال شده باشد.

تقویم کاری بازارها چیست؟تقویم ها

تقویم کاری بازارها نشان دهنده ساعات کار بازارهای مالی و بورس های بین المللی است. بدین شکل که در قسمت بالای تقویم، شاهد اعدادی هستیم که در بک گراند سورمه ای درج شده اند این اعداد از 1 تا 24 و مبین 24 ساعت شبانه روز می باشند. در میان این 24 عدد که به شکل ستون های نازک و به صورت عمودی بر روی کل تقویم کشیده شده اند همواره یکی از آنها به رنگ سبز و ستون عمودی آن روشن تر است که این ستون گویای ساعت فعلی است و با گذشت هر ساعت یک ردیف جلوتر خواهد آمد. معیار این ساعت هم زمان به وقت گرینویچ می باشد که معیار استاندارد جهانی است. بر روی نقشه به طور کاملا واضح موقعیت هر بورس و فاصله زمانی تا آغاز و پایان ساعت کارش که به وضوح دیده می شود و علاوه بر آن در بخش پایین صفحه هم، همین اطلاعات به صورت فهرست شده درج می گردند.

تقویم رویدادهای اقتصادی چیست؟تقویم ها

تقویم رویدادهای اقتصادی منعکس کننده مهم ترین اتفاقات و تحولاتی است که در روز جاری بازارهای مالی جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و  شامل زمان وقوع رویداد، کشور محل وقوع، عنوان و میزان یا درجه اهمیت آن رویداد می باشد. اهمیت این بخش در آنجاست که این رویدادهای اقتصادی در واقع جهت مبادلات و بازارهای مالی و بورس ها را تعیین می کنند و به همین جهت عموم فعالان این بازارها با دقت فراوان و هوشیاری دو چندان، این تحولات را پیگیری می نمایند.

بخش NEWS چیست و به چه موضوعاتی می پردازد؟اخبار و محتوا

بخش News شامل اخبار، تحلیل ها و گزارشات بازار جهانی طلا، فلزات گرانبها، نفت و انرژی، بازارهای جهانی، بورس های جهانی و به طور کلی بازارهای پولی و مالی به زبان انگلیسی است. خبرهای انگلیسی در سرفصل های Gold، Silver، Platinum، Oil، Commodities، Precious Metal، Stock Markets، Base Metal، Mining ارائه می شوند.

منابع بخش NEWS چیست؟ و مطالب این بخش در چه ساعاتی بروز رسانی می شود؟اخبار و محتوا

در این بخش مجموعه کاملی از رسانه های معتبر بین المللی اعم از خبرگزاری ها، روزنامه ها و دیگر منابع  به طور لحظه ای خوانش و اخبار آنها گردآوری و عرضه می شود. خبرهای این بخش به شکل لحظه ای آپدیت می شود و به طور میانگین هر دقیقه 3 تا 5 خبر به آن اضافه می گردد. 

نشانی و شماره های تماس اتحادیه چیست؟سوالات متداول

نشانی :  تهران - خیابان سهروردی جنوبی - خیابان ملایری پور - پلاک 53

تلفن ها : 88305883 - 88832461

تلفن ها : 88829623 - 88302111

تلفن ها : 88836340 - 88836341 - 88836342

فکس : 88302747

ساعات کار اتحادیه چه زمانی است؟سوالات متداول

روزهای شنبه تا چهارشنبه - ساعت 8 لغایت 14 

از یکی از واحدهای صنفی خرید کرده ام اما حال که به همان واحد مراجعه کرده ام از پذیرفتن همان جنس سر باز می زند، چه کنم؟امور صنفی

از یکی از واحدهای صنفی شکایت دارم باید به کجا مراجعه نمایم ؟ و از چه طریق اقدام کنم؟امور صنفی

نسبت به صحت وزن، عیار یا سنگ های بکار رفته در جنسی که خریده ام دچار شک شده ام چگونه صحت آن را بررسی نمایم ؟امور صنفی

در بازگرداندن یک قطعه طلا به یک واحد طلافروشی، قانونا آن واحد چه میزان از فاکتور خرید می باید کسر نماید و آن قطعه را بازخرید کند؟امور صنفی

در بازگرداندن یک قطعه جواهر به یک واحد جواهرفروشی، قانونا آن واحد چه میزان از فاکتور خرید می باید کسر نماید و آن قطعه را بازخرید کند؟امور صنفی

می خواهم جوازکسب طلافروشی، جواهرفروشی، ... دریافت کنم از چه طریق باید اقدام کنم؟امور صنفی

می خواهم در دوره های تخصصی آموزش طلاسازی، جواهرسازی، گوهرشناسی و .... شرکت کنم کدام موسسات مورد تایید اتحادیه می باشند؟امور صنفی

چه مدارکی برای تشکیل پرونده و اخذ جواز کسب لازم می باشد؟امور صنفی

1 - بورس چیست؟

بورس بازاری است که به صورت متشکل و رسمی فعالیت می‌کند. بورس دارای انواعی است که عبارتند از: 1- بورس اوراق بهادار، 2- بورس کالا، 3- بورس ارز 4- بورس اوراق مشتق.

2- بورس اوراق بهادار چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟بورس و بازار سرمایه

بورس اوراق بهادار بازاری متشکل و رسمی است که اوراق بهادار پذیرفته شده در آن براساس قوانین و مقررات خاصی بین خریداران و فروشندگان دادوستد می‌شود. وظیفة اصلی بورس اوراق بهادار فراهم آوردن بازاری شفاف (ارائة اطلاعات کامل برای خریداران و فروشندگان) برای دادوستد اوراق بهادار است.

3 - خریدوفروش سهام در بورس به چه شکل انجام می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

خریدوفروش سهام در بورس بوسیلة کارگزاران و از طریق سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود. به این ترتیب که کارگزاران به وکالت از سهامداران سفارشات خریدوفروش را وارد سیستم معاملات می‌کنند. معاملات در سیستم براساس روش حراج دو طرفه انجام می‌شود. یعنی نوبت‌های خرید براساس قیمت‌های بیشتر در هر لحظه و نوبت‌های فروش براساس کمترین قیمت در هر لحظه مرتب می‌شوند و هر زمان که بهترین قیمت خرید و بهترین قیمت فروش برابر شد معامله بر روی سهام انجام می‌شود.

4 - کارگزار کیست؟بورس و بازار سرمایه

کارگزار شخصی حقوقی (شرکتی) است که خریدوفروش سهام توسط وی صورت می‌گیرد. مجوز کارگزاری به افرادی داده می‌شود که علاوه بر داشتن برخی ویژگی‌ها از قبیل سوابق حرفه‌ای، قبولی در آزمون و امین‌بودن، مطابق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی می‌بایست شرایط عضویت در کانون کارگزاران، پذیرش در بورس اوراق بهادار و مجوز فعالیت در بورس را دارا باشند.

5 - کد معاملاتی چیست و نحوة دریافت آن چگونه است؟بورس و بازار سرمایه

دادوستد در سیستم معاملات از طریق کد معاملاتی صورت می‌گیرد. کد معاملاتی، کد ثابتی است که از طریق آن سرمایه‌گذار در سیستم معاملات شناسایی می‌شود. این کد که براساس مشخصات فردی سرمایه‌گذار ایجاد شده است. متشکل از سه حرف اول نام خانوادگی فرد سرمایه‌گذار و یک عدد پنج رقمی است که به صورت اتوماتیک توسط سیستم رایانه‌ای مشخص می‌شود. لذا خرید و فروش اوراق بهادار مشروط به دریافت کد معاملاتی است که این امر از طریق کارگزار و با ارائة مستندات شناسایی سرمایه‌گذار نظیر شناسنامه و کد ملی امکان‌پذیر است. دریافت کد معاملاتی برای اشخاص حقوقی (شرکت‌ها) مستلزم ارائة اساسنامه و روزنامة رسمی شرکت است.

6 - هزینة دادوستد سهام در بورس اوراق بهادار برای سهامدار به چه میزانی است؟بورس و بازار سرمایه

مبلغی که خریدار برای سفارش‌های خرید می‌پردازد عبارت از 4/0 درصد ارزش خرید بابت کارمزد کارگزار و 15/0 درصد ارزش خرید بابت کارمزد گسترش بورس است. برای سفارش‌های فروش، علاوه بر کارمزد کارگزار و کارمزد گسترش بورس، 5/0 درصد از محل فروش بابت مالیات پرداخت می‌شود. حداقل کارمزد کارگزار 15.000 ریال و حداکثر آن 100 میلیون ریال می‌باشد.

1 - بورس چیست؟بورس و بازار سرمایه

بورس بازاری است که به صورت متشکل و رسمی فعالیت می‌کند. بورس دارای انواعی است که عبارتند از: 1- بورس اوراق بهادار، 2- بورس کالا، 3- بورس ارز 4- بورس اوراق مشتق.

7 - وجه حاصل از فروش سهام چه زمانی قابل وصول است؟بورس و بازار سرمایه

وجه حاصل از فروش سهام، سه روز کاری پس از انجام معامله قابل دریافت است. روزهای کاری، ایام هفته به جز روزهای پنج‌شنبه و تعطیلات رسمی می‌باشد.

8 - چه زمانی برگة سهام خریداری شده به دست خریدار می‌رسد و از چه موقع قابل فروش است؟بورس و بازار سرمایه

گواهی‌نامة نقل و انتقال و سپردة سهام یک روز کاری پس از انجام معامله، در محل کارگزاری، آمادة تحویل به خریداران سهام است. فروش سهام خریداری شده نیز از هنگام دریافت گواهی‌نامة نقل و انتقال و سپردة سهام امکان‌پذیر می‌باشد.

9 - چرا قیمت سهام کاهش می‌یابد؟بورس و بازار سرمایه

قیمت سهام هر لحظه و بر اثر تغییرات عرضه و تقاضای بازار قابل تغییر است. اگر تعداد فروشندگان یک سهم از تعداد خریداران آن بیشتر باشد، یعنی عرضة یک سهم برای فروش بیش از میزان تقاضای آن برای خرید باشد، قیمت آن سهم کاهش می‌یابد و برعکس. برای تشریح رفتاری که به تغییرات عرضه و تقاضا در بازار سهام می‌انجامد و سبب می‌شود برخی خواهان یا خریدار یک سهم شوند و برخی دیگر رویگردان یا فروشندة آن باشند، نظریه‌های مختلفی شکل گرفته است. برخی معتقدند، اصلی‌ترین عامل شکل‌دهندة قیمت سهم شرکت نظر سرمایه‌گذاران در مورد ارزش واقعی آن شرکت است. در این راستا، کاهش قیمت سهام می‌تواند در اثر عوامل درونی و برونی مختلفی اعم از امور مالی شرکت و مسایل کلان سیاسی و اقتصادی جهان، کشور و صنعتی باشد که شرکت در آن فعالیت می‌کند. همچنین، در اکثر مواقعی که شرکت‌ها به سهامداران سود پرداخت می‌کنند یا سرمایة شرکت را افزایش می‌دهند قیمت سهام کاهش می‌یابد و این کاهش قیمت کاملاً طبیعی است. چرا که مثلاً در زمان افزایش سرمایه، تعداد سهام افراد به همان میزان که سرمایة شرکت افزایش می‌یابد زیاد می‌شود و افزایش تعداد سهام تا حدودی کاهش قیمت را جبران می‌کند.

10 - مجمع عمومی چیست و انواع آن کدام است؟بورس و بازار سرمایه

مجمع عمومی شرکت سهامی، از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می‌شود. مقررات مربوط به حضور عدة لازم برای تشکیل مجمع عمومی و آراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات، در اساسنامة شرکت معین خواهد شد، مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاصی برای آن مقرر شده باشد. براساس قانون تجارت، مجامع عمومی شرکت‌های سهامی به ترتیب عبارتند از مجمع عمومی مؤسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فو‌ق‌العاده.

11 - مجمع عمومی مؤسس چه وظایفی بر عهده دارد ؟بورس و بازار سرمایه

وظایف مجمع عمومی مؤسس به قرار زیر است: 1- رسیدگی به گزارش مؤسسین و تصویب آن و نیز احراز پذیره‌نویسی کلیة سهام شرکت و تادیة مبالغ لازم. 2- تصویب طرح اساسنامة شرکت و در صورت لزوم، اصلاح آن. 3- انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت. 4- تعیین روزنامة کثیرالانتشاری که هرگونه دعوت و اطلاعیة بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.

12 - اختیارات مجمع عمومی عادی سالیانه چیست و چه زمانی برگزار می‌شود ؟بورس و بازار سرمایه

مجمع عمومی عادی سالیانه برای رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام، سالی یکبار در زمانی که در اساسنامة پیش‌بینی شده است، تشکیل می‌شود. مجمع عمومی عادی با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران به نسبت تعداد سهام رسمیت می‌یابد و تصمیمات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک آراء حاضر در جلسة رسمی معتبر خواهد بود. مهلت قانونی تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه طبق قانون تجارت حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی شرکت می‌باشد. دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، سایت رسمی سازمان بورس یا سایت شرکت به عمل آید. فاصله بین نشر آگهی و تاریخ تشکیل مجمع حداقل 10 روز و حداکثر 40 روز می‌باشد.

13 - مجمع عمومی فوق‌العاده چیست و چه زمانی برگزار می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

موضوعات اصلاح یا تغییر مواد اساسنامة شرکت، کاهش یا افزایش سرمایه و انحلال شرکت فقط در مجمع عمومی فوق‌العاده قابل رسیدگی است. در مجمع عمومی فوق‌العاده دارندگان بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند باید حاضر باشند و تصمیمات مجمع همواره با اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسة رسمی معتبر خواهد بود.

14 - افزایش سرمایه چیست؟بورس و بازار سرمایه

هر گاه شرکت برای توسعة فعالیت‌های خود به منابع مالی جدید نیاز داشته باشد، با پیشنهاد هیئت مدیره، سهامداران شرکت افزایش سرمایه را در جلسة مجمع عمومی فوق‌العاده مورد بررسی و رأی‌گیری قرار می‌دهند تا سرمایة شرکت به میزان مورد نظر افزایش یابد.

15 - روش‌های افزایش سرمایه کدام است؟بورس و بازار سرمایه

شرکت‌ها از سه روش می‌توانند سرمایة خود را افزایش دهند. الف) از محل سود انباشته و اندوختة طرح و توسعه در قالب سهام جایزه ب) از محل آوردة نقدی و مطالبات در قالب حق تقدم ج) از محل صرف سهام. در روش اول شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به سهامداران می‌دهد و برای این کار نیازی به پرداخت وجه توسط سهامداران نمی‌باشد. در روش دوم شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به ازای دریافت 1000 ریال برای هر حق تقدم (به قیمت اسمی سهم) به سهامداران می‌فروشد. در روش سوم با سلب حق تقدم سهامداران، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار مورد پذیره‌نویسی کلیة متقاضیان قرار می‌گیرد

16 - در چه صورت افزایش سرمایه شرکت به سهامداران تعلق می‌گیرد؟بورس و بازار سرمایه

افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق‌العادة شرکت مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام شرکت باشد.

17 - اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه شرکت را چگونه می‌توان دریافت کرد؟بورس و بازار سرمایه

برای اطلاع از نحوة دریافت اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه هر شرکت پذیرفته شده در بورس می‌توان با قسمت اطلاع‌رسانی تالارهای معاملاتی و یا با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد.

18 - چه فرقی بین سهام سپرده وغیرسپرده وجود دارد؟بورس و بازار سرمایه

سهام سپرده شده در سیستم معاملاتی سازمان بورس قابل معامله می‌باشد و برگه سهم آن توسط سازمان بورس چاپ شده است. اما سهام غیرسپرده در سازمان بورس قابل معامله نمی‌باشد و برگه سهم آن توسط شرکت مربوطه چاپ شده است.

19 - برای سپرده کردن سهام چه باید کرد؟بورس و بازار سرمایه

برای سپرده‌کردن سهام غیرسپرده برگة سهم شرکت، به یکی از کارگزاران بورس در تالارهای معاملاتی تحویل داده می‌شود تا پس از تحویل آن به سازمان بورس، برگه سهم شرکت باطل و برگه سهم سپرده شده توسط سازمان بورس چاپ و سپس تحویل کارگزار مربوطه شود.

20 - سهام شناور آزاد شرکت‌هابه چه معنی است؟بورس و بازار سرمایه

منظور از سهام شناور آزاد مقدار سهمی است که انتظار می‌رود در آینده نزدیک، قابل معامله باشد. یعنی در مالکیت دارندگانی است که آماده‌اند در صورت پیشنهاد قیمت مناسب از سوی خریداران آن را برای فروش ارائه کنند.

21 - پنجاه شرکت فعال‌تر بورس به چه معنی است؟بورس و بازار سرمایه

منظور از 50 شرکت فعال‌تر بورس شرکت‌هایی هستند که قدرت نقدشوندگی سهامشان نسبت به سایر شرکت‌ها بیشتر باشد. به عبارت دیگر تقاضا برای سهام این شرکت‌ها از سایر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس بیشتر است.

22 - چگونه پنجاه شرکت فعال‌تر انتخاب می‌شوند؟بورس و بازار سرمایه

انتخاب 50 شرکت فعال‌تر بورس براساس شش معیار، در دوره‌های سه‌ماهه صورت می‌گیرد که همة این معیارها در رابطه با میزان نقدشوندگی سهام است. این معیارها عبارتند از: 1- تعداد سهام معامله شده، 2- ارزش سهام معامله شده، 3- تعداد روزهای معامله، 4- دفعات معامله، 5- میانگین تعداد سهام منتشر شده، 6- میانگین ارزش جاری سهام شرکت.

23 - در چه شرایطی نماد یک شرکت توسط بورس متوقف می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

در صورت وقوع هر یک از موارد زیر نماد شرکت متوقف می‌شود: 1- هنگام برگزاری مجامع عمومی، 2- تغییر محل شرکت، 3- تعدیل EPS ، 4 - افزایش سرمایه، 5- تعیین اعضای هیئت مدیره، 6- عدم ارائة اطلاعات شفاف به بورس.

24- درآمد هر سهم (EPS )چیست؟بورس و بازار سرمایه

درآمد هر سهم یا به اختصار EPS ، از تقسیم سود خالص شرکت پس از کسر مالیات، بر تعداد کل سهام شرکت، محاسبه می‌شود.

25 - P/E به چه معناست؟بورس و بازار سرمایه

معیاری است که درآمد سالانه یک سهم را با قیمت بازار آن مقایسه می‌کند و از تقسیم قیمت بازار به درآمد یک سهم (EPS ) بدست می‌آید.

26 - سود تقسیمی هر سهم (DPS )چیست؟بورس و بازار سرمایه

همه ساله شرکت‌ها بخشی از سود خالص را مطابق قانون (ذخیره قانونی) و بخشی را براساس نیاز شرکت نزد خود نگهداری می‌کنند و مابقی را بین سهامداران تقسیم می‌نمایند. بنابراین سود تقسیمی هر سهم از تقسیم کل سود قابل تقسیم به تعداد سهام شرکت بدست می‌آید.

27 - سود شرکت‌ها چه زمانی پرداخت می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

طبق قانون تجارت، در صورتی که در مجمع عمومی عادی سالیانه، تقسیم سود تصویب شود، شرکت باید حداکثر ظرف 8 ماه از تاریخ تصویب، DPS را به سهامداران پرداخت کند.

28 - برای اطلاع از نحوة دریافت سود نقدی هر سهم شرکت (DPS )، به کجا باید مراجعه کرد؟بورس و بازار سرمایه

برای اطلاع از مبلغ و نحوة دریافت DPS هر شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، می‌توان با واحد اطلاع‌رسانی تالارهای معاملاتی و یا با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد.

29 - سود نقدی هر سهم شرکت به چه سهامدارای تعلق می‌گیرد؟بورس و بازار سرمایه

سود هر سهم به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت، مالک آن سهم باشد.

30 - اندوختة قانونی چیست؟بورس و بازار سرمایه

هیئت مدیرة هر شرکت مکلف است هر سال 5 درصد از سود خالص شرکت را با عنوان اندوختة قانونی ذخیره نماید. همین که اندوختة قانونی به 10 درصد کل سرمایه شرکت رسید، ذخیره‌کردن آن اختیاری است.

31 - بازار اولیه چیست؟بورس و بازار سرمایه

بازاری است که در آن اوراق بهاداری که یک ناشر اعم از یک شرکت یا دولت به منظور تأمین مالی خود برای اولین بار (برای عرضه به عموم) منتشر می‌کند، به فروش می‌رسد.

32 - بازار ثانویه چیست؟بورس و بازار سرمایه

در این بازار اوراق بهاداری که قبلاً منتشر گردیده و در دست دارندگان است مورد مبادله قرار می‌گیرد. نمونه متشکل این بازار بورس اوراق بهادار است که از طریق کارگزاران این وظیفه انجام می‌گیرد.

33 - قیمت اسمی سهم یعنی چه؟بورس و بازار سرمایه

مبلغی است که هنگام چاپ و انتشار برگة سهام توسط شرکت بر روی آن نوشته می‌شود. این رقم مطابق ماده 29 قانون تجارت نباید از 10.000 ریال بیشتر باشد اما به طور معمول در اغلب شرکت‌های پذیرفته شده در بورس این مبلغ 1.000 ریال است.

34 - قیمت بازار یعنی چه؟بورس و بازار سرمایه

قیمتی است که براساس آن سهم در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار می‌گیرد.

35 - پرتفوی (سبد سهام بورس) چیست؟بورس و بازار سرمایه

شامل مجموعه‌ای از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس می‌باشد.

36 - دلیل استفاده از سبد سهام چیست؟بورس و بازار سرمایه

افراد به منظور کاهش ریسک به جای خرید سهم یک شرکت اقدام به خرید سهام شرکت‌های مختلف می‌نمایند به عبارت دیگر نباید تمامی تخم‌مرغ‌ها را در یک ظرف قرار داد.

37 - پذیره‌نویسی چیست؟بورس و بازار سرمایه

عبارت است از فرآیند خرید اوراق بهادار از ناشر و یا نمایندة او و پرداخت یا تعهد پرداخت وجه کامل آن طبق قرارداد.

38 - سهام جایزه چیست؟بورس و بازار سرمایه

اگر شرکت برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته و بدون دریافت هیچگونه وجهی، سهام جدیدی صادر و به سهامداران ارائه نماید به این نوع سهم، سهام جایزه گفته می‌شود.

39 - سود انباشته چیست؟بورس و بازار سرمایه

شرکت‌های سهامی هر ساله در صورت برخورداری از سود درصدی از آن را به جای پرداخت به سهامداران، با اهداف مختلف در شرکت نگهداری می‌کنند که مجموعة این سودهای نگهداری شده طی سال‌های مختلف سود انباشته گفته می‌شود. این سود در حساب مستقلی نگهداری می‌شود.

40 - بازارگردان کیست؟بورس و بازار سرمایه

شخص حقوقی است که به منظور حفظ تعادل عرضه و تقاضای سهام یک شرکت خاص و افزایش نقدشوندگی آن بر حسب شرایط بازار اقدام به خرید و فروش آن سهم می‌نماید.

41 - سهم چیست؟بورس و بازار سرمایه

سهم درصد معینی از مالکیت یک شرکت سهامی است. به عنوان مثال اگر سرمایة شرکتی یک میلیون ریال باشد با فرض اینکه این سرمایه به 10.000 سهم هزار ریالی تقسیم شده باشد فردی که 100 سهم این شرکت را در اختیار دارد مالکیت و مشارکت وی در سود و زیان به اندازة یک درصد کل شرکت خواهد بود.

42 - ورقة سهم چیست؟بورس و بازار سرمایه

ورقة سهم سند قابل معامله‌ای است که نمایندة تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد و اطلاعات مهمی از قبیل نام شرکت، شماره ثبت، نام و مشخصات دارندة سهام و مبلغ اسمی سهم بر روی آن نوشته شده است.

43 - شرکت سهامی چیست؟بورس و بازار سرمایه

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به تعداد معینی سهم با ارزش مساوی تقسیم شده است.

44 - شرکت سهامی بر چند نوع است؟بورس و بازار سرمایه

شرکت‌های سهامی بر دو نوع سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می‌شوند. شرکت سهامی عام شرکتی است که مؤسسان آن قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می‌کنند و شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایة آن در موقع تأسیس، توسط مؤسسات تأمین شده است.

45 - ترازنامه چیست؟بورس و بازار سرمایه

صورت حسابی است که وضعیت مالی یعنی دارائی‌ها، بدهی‌ها و سرمایة شرکت را در پایان دورة مالی نشان می‌دهد.

46 - صورت سود و زیان چیست؟بورس و بازار سرمایه

صورت حسابی است که خلاصه و نتیجة عملیات یک سال مالی شرکت یعنی درآمدها، هزینه‌ها و سود (زیان) شرکت را نشان می‌دهد.

47 - اوراق مشارکت چیست؟بورس و بازار سرمایه

اوراق بهاداری است که با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های سودآور تولیدی و خدماتی صادر می‌شود.

48 - تفاوت اصلی اوراق مشارکت و سهام چیست؟بورس و بازار سرمایه

اوراق سهام نشان‌دهندة مالکیت دارندة آن در یک شرکت سهامی است. اما اوراق مشارکت نشان‌دهندة مبلغ معینی بدهی صادرکننده (وام گیرنده) به دارنده (وام دهنده) آن است.

49 - حجم مبنا به چه معناست؟بورس و بازار سرمایه

حجم مبنا برای هر شرکت عبارت است از حداقل تعداد سهامی که باید در طول یک روز کاری معامله شود تا قیمت پایانی بتواند تغییر کند.

50 - حجم مبنا برای هر سهم چگونه تعیین می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

در حال حاضر حجم مبنا برای هر شرکت معادل 20 درصد از تعداد کل سهام منتشرة شرکت تقسیم بر 250 روز کاری یعنی 0008/0 تعداد کل سهام هر شرکت است.

51 - آیا افراد حقیقی می‌توانند در بورس کالا خرید و فروش نمایند ؟بورس و بازار سرمایه

آری. همانند بورس اوراق بهادار افراد حقیقی می‌توانند با گرفتن کد معاملاتی از کارگزاری‌ها اقدام به خرید و فروش در بورس کالا کنند.

52 - به طور کلی چند نوع اوراق مشارکت در ایران منتشر می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

در حالت کلی سه نوع اوراق مشارکت منتشر می‌شود که شامل موارد زیر است: الف- اوراق مشارکت بانک مرکزی ب- اوراق مشارکت وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی ج- اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس .

53 - اوراق مشارکت بانک مرکزی چیست؟بورس و بازار سرمایه

اوراق مشارکتی است که به منظور اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود و قابلیت بازخرید توسط بانک عامل را دارد. این دسته از اوراق در بورس اوراق بهادار قابل معامله نیست.

54 - اوراق مشارکت وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی چیست؟بورس و بازار سرمایه

اوراق مشارکتی است که توسط وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی جهت تأمین مالی پروژه‌های عمرانی منتشر می‌شود و قابلیت بازخرید توسط بانک عامل را دارد. این نوع اوراق نیز در بورس معامله نمی‌شود.

55 - اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس چیست؟بورس و بازار سرمایه

اوراق مشارکتی است که به منظور تأمین مالی توسط شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار منتشر می‌شود. این گونه اوراق در بورس اوراق بهادار قابل معامله است.

56 - در حال حاضر کدامیک از شرکت‌های بورسی اوراق مشارکت منتشر کرده است؟بورس و بازار سرمایه

تنها شرکتی که تاکنون اقدام به انتشار اوراق مشارکت نموده شرکت ایران خودرو است. ضمناً این اوراق در بورس قابل معامله می‌باشد.

57 - قیمت خرید و فروش اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس چگونه تعیین می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

قیمت خرید و فروش اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس همانند سهام براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

58 - بازار خارج از بورس چیست؟بورس و بازار سرمایه

بازاری غیرمتشکل و فاقد مکان فیزیکی واحد است که در قالب شبکة ارتباطی الکترونیکی یا غیرالکترونیکی به مبادلة اوراق بهادار می‌پردازد. معاملات در این بازار برپایة مذاکره و توافق صورت می‌گیرد.

59 - منظور از تعدیل EPS چیست؟بورس و بازار سرمایه

مدیران شرکت‌ها در ابتدای سال مالی با توجه به چشم‌انداز فعالیت‌های شرکت، EPS معینی را پیش‌بینی و اعلام می‌کنند. اما در طی سال با توجه به روند فعالیت ممکن است تغییر و اصلاح در EPS اعلام شده ضروری به نظر برسد و براساس عملکرد شرکت EPS جدیدی اعلام شود. به این تغییر تعدیل EPS گفته می‌شود.

60 - تفاوت سازمان بورس و شرکت بورس در چیست؟بورس و بازار سرمایه

سازمان بورس کلیة فعالیت‌هایی که در بازار سرمایه انجام می‌شود را تحت نظارت دارد و شرکت بورس زیر نظر سازمان بورس کلیة فعالیت‌های اجرایی مربوط به خرید و فروش اوراق بهادار را انجام می‌دهد.

61 - چه حقوقی برای مالکان سهام متصور است؟بورس و بازار سرمایه

با مالکیت سهام حقوقی به سهامداران اعطا می‌شود که به دو دسته حقوق مالی و غیرمالی تقسیم می‌شوند. حقوق مالی ناشی از مالکیت سهام به طور کلی بر دو نوع است: حق سهیم‌شدن در سود و حق سهیم‌شدن در دارایی شرکت. حقوق غیرمالی به طور کلی بر چهار نوع است: حق اطلاع، حق عضویت در شرکت، حق رأی و حق انتقال سهام.

62 - آیا اشخاص حقوقی امکان عضویت در هیأت مدیرة شرکت سهامی را دارند؟بورس و بازار سرمایه

اشخاص حقوقی را می‌توان به مدیریت شرکت انتخاب کرد. در این صورت شخص حقوقی همان مسئولیت‌های مدنی شخص حقیقی عضو هیأت مدیره را داشته و باید یک نفر را به نمایندگی دائمی خود جهت انجام وظایف مدیریت معرفی کند.

63 - چه زمانی شرکت موظف است به اجبار سرمایة خود را کاهش دهد؟بورس و بازار سرمایه

اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایة شرکت از بین برود، هیأت مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العادة صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رأی واقع شود. هرگاه مجمع مزبور رأی به انحلال شرکت ندهد باید در همان جلسه سرمایة شرکت را به مبلغ سرمایة خود کاهش دهد.

64 - آیا به علت عدم اجرای تشریفات مربوط به طرز انتخاب مدیر عامل می‌توان اعمال و اقدامات او را در مقابل ثالث غیرمعتبر دانست؟بورس و بازار سرمایه

خیر، کلیة اعمال و اقدامات مدیران و مدیرعامل شرکت در مقابل اشخاص ثالث نافذ و معتبر است.

65 - در چه صورتی تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام جایز است؟بورس و بازار سرمایه

فقط پس از تصویب مجمع عمومی و در صورت وجود منافع تقسیم 10 درصد سود ویژة سالانه بین صاحبان سهام الزامی است.

66 - حداقل و حداکثر فاصله بین نشر دعوت‌نامة مجمع عمومی و تاریخ تشکیل آن چند روز است؟بورس و بازار سرمایه

حداقل 10 روز و حداکثر 40 روز

67 - در صورت پایان مدت ماموریت مدیران، تا زمان انتخاب مدیران جدید مسئولیت اداره شرکت با کیست؟بورس و بازار سرمایه

مسئولیت اداره شرکت با مدیران سابق است و هر گاه مراجع موظف به دعوت مجمع عمومی به وظیفه خود عمل نکنند، هر ذی‌نفع می‌تواند از مرجع ثبت شرکت‌ها دعوت مجمع عمومی عادی را برای انتخاب مدیران تقاضا نماید.

68 - آیا اعضای هیأت مدیره شرکت سهامی عام می‌توانند از خارج از شرکت انتخاب شوند و سهامدار شرکت نباشند؟بورس و بازار سرمایه

خیر. اعضاء هیأت مدیره می‌بایست سهامدار شرکت باشند.

69 - آیا بازرس می‌تواند در معاملاتی که با شرکت انجام می‌گیرد، ذی‌نفع باشد؟بورس و بازار سرمایه

خیر،‌ بازرس نمی‌تواند در معاملاتی که با شرکت یا به حساب شرکت انجام می‌گیرد به طور مستقیم یا غیر مستقیم ذی‌نفع باشد.

70 - آیا اساسنامه شرکت می‌تواند متضمن اختیار افزایش سرمایه برای هیأت مدیره باشد؟بورس و بازار سرمایه

خیر، اساسنامه شرکت نمی‌تواند متضمن چنین مفادی باشد. لیکن مجممع عمومی فوق العاده شرکت پس از تصویب افزایش سرمایه می تواند اختیار اجرایی کردن افزایش سرمایه را طی مدت معینی به هیات مدیره واگذار نماید.

71 - انتخاب بازرس و تعیین حق‌الزحمه وی با چه مرجعی است؟بورس و بازار سرمایه

تعیین حق‌الزحمه و انتخاب بازرس بر عهده مجمع عمومی عادی است.

72 - آیا سازمان بورس و اوراق بهادار سازمانی دولتی می‌باشد؟ در این صورت چه تعداد سهام یک شرکت باید در مالکیت سازمان باشد تا آن شرکت دولتی تلقی شود؟بورس و بازار سرمایه

به استناد مادۀ 5 قانون بازار اوراق‌بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذر ماه 1384 مجلس شورای اسلامی، سازمان بورس و اوراق بهادار موسسۀ عمومی غیر دولتی تلقی می‌گردد. همچنین مطابق مادۀ 4 قانون محاسبات عمومی کشور، شرکتی دولتی محسوب می شود که بیش از 50% سرمایۀ آن متعلق به دولت باشد. بنابراین همانگونه که ملاحظه می‌شود: اولاً: سازمان بورس دولتی تلقی نمی‌شود. ثانیا: صرف تملک تعدادی سهام یک شرکت در سازمان موجب دولتی تلقی شدن آن شرکت نمی شود.

73 - شرکت‌های بورسی چه اطلاعاتی را منتشر می‌کنند؟بورس و بازار سرمایه

بطور کلی شرکت‌ها سه دسته اطلاعات را افشا می‌کنند: دسته اول گزارش‌ها و صورت‌های مالی سالانه و میان‌دوره‌ای است که شامل پیش‌بینی عملکرد سالانه (که پیش‌بینی مدیریت شرکت از وضعیت عملکرد و سودآوری یکسالۀ شرکت است و یکبار قبل از شروع سال مالی و سپس در مقاطع 3 ماهه منتشر می‌شود)، صورت‌های مالی میاندوره‌ای (که همان ترازنامه و صورت سود و زیان شرکت است و در مقاطع 3 ماهه منتشر می‌شود)، اطلاعات پرتفوی سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ که بصورت ماهانه افشا می‌شود و همچنین سایر گزارش‌ها و صورتهای مالی سالانۀ شرکت اصلی و شرکت‌های زیرمجموعۀ آن است. دسته دوم اطلاعات مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده و جلسات هیئت‌مدیره برای افزایش سرمایه است که در آنها اطلاعات مربوط به برگزاری مجامع شرکت‌ها و همچنین صورتجلسۀ تصمیمات اتخاذ شده در آن مجامع و نیز جلسات هیئت‌مدیره برای افزایش سرمایه افشا می‌شود. دستۀ سوم نیز اطلاعاتی است که در اثر وقوع رویدادهای خاص باید فوراً افشا شود مانند تغییر بااهمیت در پیش‌بینی درآمد هر سهم؛ انعقاد، انحلال یا هرگونه تغییرات اساسی در قراردادهای مهم شرکت و سایر اطلاعاتی که بر قیمت اوراق بهادار شرکت و تصمیم سرمایه‌گذاران تأثیر بااهمیت داشته باشد.

74 - شرکت‌ها چگونه زمان و دستور جلسات مجامع عمومی خود را اعلام می‌کنند؟بورس و بازار سرمایه

شرکت‌ها موظف هستند که زمان، تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسة مجامع عمومی را در روزنامه‌های کثیرالانتشار و سایت اینترنتی خود درج کرده و مراتب را حداقل 10 روز قبل از برگزاری مجمع افشا نمایند.

75 - قبل از برگزاری مجمعِ عادی سالانۀ شرکتهای بورسی چه اطلاعاتی منتشر می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

جهت تصمیم‌گیریِ بهتر سهامدارانِ شرکت، 10 روز قبل از برگزاری مجمعِ شرکت‌ها، صورتهای مالی سالانه حسابرسی شده با کلیۀ یادداشت‌های پیوست آن و گزارش فعالیت هیئت مدیره به مجمع منتشر می‌شود. در صورتی که شرکتِ بورسی، دارای شرکتهای تابعه باشد علاوه بر اطلاعات فوق، صورتهای مالی تلفیقی حسابرسی شده و صورتهای مالی سالانه حسابرسی شدۀ شرکتهای تابعه نیز منتشر می‌شود. همچنین جدول زمان‌بندی پرداخت سودنقدیِ پیشنهادی توسط هیئت مدیره نیز قبل از برگزاری مجمع‌ عمومی ‌عادی افشا می‌گردد.

76 - پیش‌بینی درآمد هر سهم چیست؟بورس و بازار سرمایه

مدیران شرکت یکبار قبل از شروع سال مالی، بر اساس وضعیت عملکرد در سالهای گذشته و برنامه‌هایی که مدنظر دارند در سال آینده اجرا کنند، پیش‌بینی خود را از سود سال آینده اعلام می‌کنند (که با تقسیم کل سودِ پیش‌بینی شده بر تعداد سهام شرکت، پیش‌بینی درآمد هر سهم بدست می‌آید) و سپس در مقاطع 3 ماهه و طی سال، با توجه به وضعیت عملکرد و رویدادهایی که رخ می‌دهد، پیش‌بینی درآمد هر سهم (EPS ) آن سال را مورد بازنگری قرار می‌دهند. تمامی این اطلاعات با توجه به اینکه هنوز سال مالی شرکت به پایان نرسیده است، «پیش‌بینی» است. بعد از اتمام سال مالی شرکت و مشخص شدن عملکرد واقعیِ آن سال، درآمد هر سهم (EPS ) واقعی اعلام خواهد شد.

77 - مسئولیت موسسین شرکت در مورد اقداماتی که به منظور تأسیس شرکت انجام دهند چگونه می‌باشد؟بورس و بازار سرمایه

موسسین شرکت نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تأسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می‌دهند، مسئولیت تضامنی دارند.

78 - آیا اشخاص حقوقی را می‌توان به مدیریت شرکت انتخاب نمود؟ مسئولیت‌های آنان چگونه می‌باشد؟بورس و بازار سرمایه

اشخاص حقوقی را می‌توان به مدیریت شرکت انتخاب نمود. در این صورت شخص حقوقی همان مسئولیت‌های مدنی شخص حقیقی عضو هیأت مدیره را دارد و باید یک نفر را به نمایندگی خود معرفی نماید که وی در مسئولیت مدنی با شخص حقوقی مسئولیت تضامنی دارد و همچنین مسئولیت کیفری را دارا می‌باشد.

79 - حد نصاب تشکیل و رأی‌گیری جلسات هیأت مدیره چه مقدار می‌باشد؟بورس و بازار سرمایه

برای تشکیل جلسات، حضور بیش از نصف اعضاء و برای تصمیم‌گیری،‌ اتفاق اکثریت آراء‌ حاضرین لازم می‌باشد مگر اینکه اساسنامه اکثریت بیشتری را مقرر دارد.

80 - آیا شرکت می‌تواند به طور اختیاری مبادرت به کاهش سرمایه نماید؟بورس و بازار سرمایه

مجمع عمومی فوق‌العاده می‌تواند به پیشنهاد هیأت مدیره در مورد کاهش سرمایه به طور اختیاری اتخاذ تصمیم کند مشروط بر آنکه بر اثر آن، به تساوی حقوق صاحبان سهام لطمه وارد نشود.

81 - آیا می‌توان مجمع عمومی عادی را در غیر مواعد سالیانه دعوت نمود؟بورس و بازار سرمایه

هیأت مدیره و همچنین بازرس می‌توانند در مواقع مقتضی، مجمع عمومی عادی را به طور فوق‌العاده دعوت نمایند. در این صورت دستور جلسه مجمع باید در آگهی دعوت قید شود.

82 - شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه چیست؟بورس و بازار سرمایه

شرکتی است که امور مربوط به ثبت،‌ نگهداری، انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه را انجام می‌دهد.

83 - اوراق بهادار چیست؟بورس و بازار سرمایه

هر نوع ورقه یا مستندی است که متضمن حقوق مالی قابل نقل و انتقال برای مالک عین و یا منفعت آن باشد.

84 - به اختلافات بین فعالان بازار اوراق بهادار چگونه رسیدگی می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

به اختلافات بین کارگزاران، بازارگردانان، کارگزاران، معامله‌گران و سایر اشخاص ذیربط ناشی از فعالیت حرفه‌ای آنان در صورت عدم سازش در کانون‌ها، توسط هیأت داوری رسیدگی می‌شود.

85 - سبدگردان کیست؟بورس و بازار سرمایه

شخص حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص و به منظور کسب انتفاع، به خرید و فروش اوراق بهادار برای سرمایه‌گذاری می‌پردازد.

86 - چه اشخاصی در هیأت داوری سازمان بورس به اختلافات رسیدگی می‌نمایند؟بورس و بازار سرمایه

هیأت داوری متشکل از سه عضو می‌باشد که یک عضو توسط رئیس قوه قضاییه از بین قضات با تجربه و دو عضو از بین صاحبنظران در زمینه‌های اقتصادی و مالی به پیشنهاد سازمان و تأیید شورا انتخاب می‌گردند.

87 - حسابرسی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار بر عهده کدام یک از موسسات حسابرسی است؟بورس و بازار سرمایه

بر اساس ماده 11 دستورالعمل موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب 8/5/1386 شورای عالی بورس و اوراق بهادار) حسابرسی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار صرفاً توسط موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود.

88 - آیا نهادهای مالی یا شرکت‌های دیگر به جز شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ملزم به حسابرسی توسط موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار هستند؟بورس و بازار سرمایه

بله - بر اساس ماده 11 دستورالعمل موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار، علاوه بر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس سایر اشخاص حقوقی زیر نیز مکلفند حسابرس مستقل و بازرس قانونی خود را از میان موسسات حسابرسی که در فهرست موسسات حسابرسی معتمد درج شده‌اند، انتخاب نمایند: الف- شرکتهای متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار، ب – شرکتهای فرعی شرکتهای پذیرفته شده یا متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار، پ – شرکتهای سهامی عام که کل حقوق صاحبان سهام آنها بیشتر از رقم تعیین شده توسط سازمان می‌باشد، ت – شرکتهای فرعی شرکتهای سهامی عام موضوع بند "پ" فوق، ث – کلیه نهادهای مالی موضوع بند 21 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384 و شرکتهای فرعی آنها، ج – کلیه کانونهای موضوع بند 5 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384، و چ – سایر واحدهایی که متقاضی انتشار عمومی اوراق مشارکت مشمول ثبت نزد سازمان هستند.

89 - آیا همۀ شرکت‌های سهامی عام درشرف‌تأسیس باید نزد سازمان بورس به ثبت برسند؟بورس و بازار سرمایه

مطابق مادة 27 قانون بازار اوراق‌بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب آذرماه 1384 مجلس شورای اسلامی)، اوراق‌بهادار زیر از ثبت نزد سازمان " معاف" هستند: -اوراق مشارکت دولت، بانک مرکزی و شهرداری‌ها -اوراق مشارکت منتشره توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی -اوراق‌بهادار عرضه شده در "عرضه‌های خصوصی" -سهام هر شرکت سهامی‌عام که کل حقوق صاحبان سهام آن کمتر از رقم تعیین شده توسط سازمان باشد. (مطابق مصوبة هیئت مدیره مورخ 28/08/85 سازمان بورس و اوراق‌بهادار، این مبلغ 10 میلیارد ریال تعیین شده است) -سایر اوراق‌بهاداری که به تشخیص شورا نیاز به ثبت نداشته باشند، از قبیل اوراق منتشره توسط سازمان‌ها و مراجع قانونی دیگر.

90 - شرکت‌های سهامی عام درشرف‌تأسیس چگونه تشخیص دهند که مشمول ثبت نزد سازمان هستند یا معاف از ثبت؟بورس و بازار سرمایه

شرکت‌های سهامی عامِ در شرف تأسیس، برای ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها ملزم به ارائۀ "مجوز عرضۀ سهام و ثبت این اوراق نزد سازمان بورس و اوراق بهادار" یا "اعلامیۀ معافیت از ثبت این اوراق نزد سازمان" می‌باشند. لذا ناشر باید به مدیریت نظارت بر بازار اولیه در سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه نموده و نامة استعلام ثبت (مطابق نمونه فرم سازمان) را به منظور بررسی معافیت یا عدم معافیت اوراق دردست انتشار از ثبت نزد سازمان ارائه ‌نماید.

91 - منظور از عرضۀ خصوصی چیست؟بورس و بازار سرمایه

فروش مستقیم اوراق بهادار توسط ناشر به سرمایه گذاران نهادی است.

92 - منظور از سرمایه‌گذاران نهادی چیست؟ ژبورس و بازار سرمایه

بانک‌ها و بیمه‌ها، -هلدینگ‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌ بازنشستگی، شرکت تأمین سرمایه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، -هر شخص حقیقی یا حقوقی که بیش از 5 درصد یا بیش از 5 میلیارد ریال از ارزش اسمی اوراق بهادار در دست انتشار ناشر را خریداری کند، -سازمان‌‌ها و نهادهای دولتی و عمومی -شرکت‌‌های دولتی، -اعضای هیأت مدیره و مدیران ناشر یا اشخاصی که کارکرد مشابه‌ دارند.

93 - آیا در مجموعه بازار سرمایه ایران امکان انجام معاملات آتی (futures ) وجود دارد و در صورت وجود چگونه می¬شود به این امر مبادرت نمود ؟بورس و بازار سرمایه

بلی از تیر ماه 1387 امکان انجام معاملات آتی در بورس کالای ایران فراهم شده است. در حال حاضر انجام معاملات آتی بر روی قراردادهای اونس طلا و مفتول مس در بورس مذکور انجام می¬شود. علاقمندان به انجام این معاملات می¬توانند با مراجعه به کارگزاران بورس کالای ایران ضمن آشنایی با سازوکار انجام معاملات، اقدام به گشایش حساب و کد معاملاتی و ارائه سفارش برای مشارکت در این معاملات نمایند. جهت اخذ اطلاعات بیشتر در خصوص این معاملات و همچنین آشنایی با مقررات مربوطه (دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران) علاقمندان می توانند به سایت اینترنتی بورس کالای ایران (WWW.IME.CO.IR ) مراجعه نمایند و یا به آدرس تهران، میدان فردوسی، خیابان شهید سپهبد قرنی، کوچه کامل، پلاک 4 شرکت بورس کالای ایران مراجعه نمایند.

94 - شرکت‌های سهامی عامِ در شرف تأسیس که ثبت آنها نزد سازمان الزامی است، باید چه مدارکی را به این سازمان ارائه نمایند؟بورس و بازار سرمایه

فهرست مدارک مورد نیاز به شرح زیر است. علاقمندان جهت آشنایی با مقررات مربوطه (دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران) و اخذ اطلاعات بیشتر در این خصوص معاملات و همچنین دریافت فرمها می‌توانند به سایت اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار (WWW.SEO.IR ) مراجعه نمایند. -فرم تکمیل شدة استعلام ثبت (فرم الف-1)، -فرم تکمیل شدة تقاضای تأسیس و ثبت اوراق‌بهادار (فرم ت-1)، -بیانیة ثبت (فرم ب-1)، -طرح اساسنامه (فرم ث-1) ، -طرح اعلامیة پذیره‌نویسی (فرم پ-1)، -گواهی تایید نام شرکت، -اظهارنامة ثبت شرکت‌ها، -طرح کسب و کار و یا طرح امکان‌سنجی برای انجام سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی شده و انجام فعالیت‌های منطبق با طرح اساسنامه، -اظهارنظر مشاور حقوقی، -مجوزهای اخذ شده از مراجع قانونی، -مستندات مربوط به حقوق انحصاری ناشر، - نامة تأییدیه بانک مبنی بر واریز مبلغ پرداخت شده توسط مؤسسین، - نامة کارشناس رسمی دادگستری درخصوص ارزیابی آوردة غیر نقد مؤسسین (در صورت وجود)، - یک نسخه از قرارداد منعقد شده با شرکت تأمین سرمایه، عامل و متعهد پذیره‌نویسی(درصورت وجود)، - یک نسخه از هرنوع توافق‌نامه یا قرارداد منعقد شده با سایر نهادهای مالی در ارتباط با انتشار اوراق (درصورت وجود)

95 - شرکت‌های سهامی عام در شرف تأسیس معاف از ثبت نزد سازمان باید چه مدارکی به این سازمان ارائه کنند؟بورس و بازار سرمایه

فهرست مدارک مورد نیاز به شرح زیر است. علاقمندان جهت آشنایی با مقررات مربوطه (دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران) و اخذ اطلاعات بیشتر در این خصوص معاملات و همچنین دریافت فرمها می¬توانند به سایت اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار (WWW.SEO.IR ) مراجعه نمایند. -فرم تکمیل شدة استعلام ثبت (فرم الف-1)، -بیانیة معاف از ثبت (فرم م-1) -طرح اساسنامه -طرح اعلامیة پذیره‌نویسی -گواهی تایید نام شرکت، -اظهارنامة ثبت شرکت‌ها.

96 - شرکت‌های سهامی‌عامی که قصد افزایش سرمایۀ خود را داشته باشند، باید چه مدارکی را به سازمان ارائه نمایند؟بورس و بازار سرمایه

مدارک ارائه شده به سازمان بر حسب این‌که آیا شرکت سهامی عام در سازمان به ثبت رسیده است یا خیر، محل افزایش سرمایه و نوع عرضۀ اوراق بهادار ناشی از افزایش سرمایه، متفاوت و در بندهای 8 الی 12 بدان اشاره شده است.

97 - چنانچه شرکت‌های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان قصد افزایش سرمایه داشته باشند، باید چه مدارکی را به سازمان بورس ارائه نمایند؟بورس و بازار سرمایه

فرم تکمیل شدة استعلام ثبت (فرم الف-2)، -فرم تکمیل شدة تقاضای افزایش سرمایه (فرم ت-2)، -بیانیة ثبت (شرکت‌های تولیدی و خدماتی فرم ب-1/2، بانک‌هاو لیزینگ‌ها ب-2/2 و شرکت‌های هلدینگ و سرمایه‌گذاری ب-3/2) -گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه به‌همراه اظهار نظر بازرس قانونی، -طرح آگهی یا اعلامیة پذیره‌نویسی (افزایش سرمایه با رعایت حق تقدم فرم پ-2 ، افزایش سرمایه با سلب حق‌تقدم فرم پ-3 و فروش سهام پذیره‌نویسی نشده (حق‌تقدم استفاده نشده) فرم پ-4) -آخرین اساسنامة شرکت همراه با آگهی ثبت تغییرات انجام شده طی دو سال گذشته، -آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده به‌انضمام یادداشت های همراه، -چنانچه هنگام درخواست، بیش از شش ماه از پایان سال مالی گذشته باشد یک نسخه کپی صورت‌های مالی میان دوره‌ای، شامل ترازنامه و صورتحساب سود و زیان می‌بایست ارائه گردد. این گزارشات باید به تأئید مدیر مالی شرکت رسیده باشد. -گزارش فنی و اقتصادی طرح مورد تأیید مشاور فنی طرح (در صورت اجرای پروژه) -فیش واریزی کارمزد رسیدگی به درخواست افزایش سرمایة شرکت‌، نیم در هزار مبلغ افزایش سرمایة درخواستی حداکثر به ‌مبلغ 20 میلیون ریال به شماره حساب سیبا 0103402911003 نزد بانک ملی شعبة بورس.

98 - چرا از بورس اوراق بهادار به عنوان یک بازار سازمان یافته و منسجم نام می‌برند؟بورس و بازار سرمایه

از آنجا که بورس‌ها دارای مکان فیزیکی یا مجازی مشخص هستند که تمام سفارش‌های خرید و فروش در آنجا وارد یک سامانه معاملاتی متمرکز می‌شود و معامله به روش حراج صورت می‌گیرد، بورس‌ها را یک بازار سازمان یافته و منسجم می‌نامند. در این بازار ساز و کارها، مقررات و ضوابط معینی بر عملیات حاکم است و یک مقام ناظر مسئولیت حسن اجرای عملیات و رعایت مقررات را به عهده دارد.

99 - یکی از مزایای بورس اوراق بهادار تسهیل فرآیند تأمین مالی شرکت‌ها است. این امر چگونه محقق می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

شرکت‌هایی که در بورس فهرست می‌شوند و اوراق بهادار آنها مورد معامله قرار می‌گیرد، فرصت و امکان مناسبی را برای انتشار اوراق بهادار جدید به دست می‌آورند. شرکتی که اوراق بهادار آن در بورس پذیرفته شده، به دلیل دارا بودن بازار مناسب برای اوراق و نیز قیمت‌گذاری آن براساس مکانیزم بازار، می‌تواند اوراق بهادار جدید خود را در زمان مناسب و با شرایط مطلوب منتشر نماید. بدین ترتیب شرکت‌های پذیرفته شده در بورس می‌توانند منابع مورد نیاز خود را راحت‌تر از شرکت‌های خارج از بورس‌ فراهم نمایند. به عبارت دیگر، بورس اوراق بهادار (به عنوان یک بازار ثانویه) از طریق ایجاد نقد‌شوندگی برای اوراق بهادار شرکت‌های پذیرفته شده، قابلیت فروش اوراق جدید را در بازار اولیه برای شرکت‌ها فراهم می‌سازد و در واقع به‌طور غیر مستقیم موجب تسهیل تأمین مالی شرکت‌های بورسی می‌شود.

100 - بورس اوراق بهادار چگونه به گسترش مالکیت عمومی کمک می‌کند؟بورس و بازار سرمایه

بورس امکان دسترسی و سرمایه‌گذاری تمام افراد جامعه را با حداقل سرمایه در شرکت‌ها فراهم می‌کند و مالکیت سهام هر شرکت برای تمام افراد امکان‌پذیر می‌شود. به این ترتیب عموم افراد جامعه می‌توانند از طریق خرید سهام شرکت‌ها در بورس، در مالکیت واحدهای صنعتی، تولیدی، بازرگانی و خدماتی مشارکت نمایند.

101 - منظور از تخصیص مطلوب منابع از طریق بورس چیست؟بورس و بازار سرمایه

بورس‌ها با فراهم کردن بازاری شفاف و کارآ و در فضایی رقابتی، منابع مالی و وجوه خانوارها را به سوی بخش‌های مولد اقتصاد با بیشترین بازدهی هدایت می‌کنند. به عبارت دیگر، در بورس اوراق بهادار شرکت‌هایی که بهره‌وری بیشتر و عملکرد برتری داشته باشند با اقبال بیشتر سرمایه‌گذاران مواجه می‌شوند و از طریق عرضه اوراق بهادار جدید می‌توانند منابع بشتری از بازار جذب نمایند. منابع مالی از طریق بورس به سمتی از اقتصاد می‌روند که با ریسک معین بیشترین بازدهی را ایجاد می‌کند.

102 - چگونه سهامداران شرکت‌ها پذیرفته شده در بورس می‌توانند در قبال وثیقه نمودن سهام تسهیلات بیشتری از اعتبار دهندگان دریافت نمایند؟بورس و بازار سرمایه

بعضی از بانک‌ها ممکن است سهام شرکت‌های بورس را به عنوان وثیقه برای پرداخت تسهیلات بپذیرند. در این صورت سرمایه‌گذاران سهام شرکتهای بورسی این مزیت را دارند که بتوانند به جای دارایی‌های دیگر با وثیقه‌گذاری سهام خود تسهیلات به دست آورند.

103 - افرادی که سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کنند چه درآمدهایی عایدشان می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

کسانی که سهام یا واحد سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری نمایند از سه محل بازدهی کسب می‌کنند: 1) افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV 2 ) دریافت سود تقسیمی سالانه صندوق 3) دریافت سود سرمایه‌ای حاصل از خرید و فروش اوراق بهادار توسط صندوق.

104 - سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه مزیت‌هایی نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها دارد؟بورس و بازار سرمایه

مزایای ویژه این صندوق‌ها عبارتند از نقدشوندگی بالای واحدهای سرمایه‌گذاری، مدیریت تخصصی و حرفه‌ای، امکان متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری‌ها با هزینه اندک و نیز هزینه‌های پایین مدیریت و اداره صندوق در نتیجه صرفه‌جویی در مقیاس.

105 - چند نوع صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد؟بورس و بازار سرمایه

انواع متعددی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس نوع اوراق بهاداری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و نیز اهدافی که دنبال می‌کنند وجود دارد. بعضی از آنها عبارتند از: صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار پول، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی و ... در ایران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گروه صندوق با درآمد ثابت و صندوق سهام در حال فعالیت هستند.

106 - صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت چه فعالیتی را انجام می‌دهند؟بورس و بازار سرمایه

این صندوق‌ها وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در پرتفویی (سبدی) از اوراق بهادار با درآمد ثابت (شامل انواع اوراق قرضه، اوراق مشارکت و انواع اوراق بدهی) سرمایه‌گذاری و آن را اداره می‌کنند. ویژگی خاص این صندوق‌ها این است که ریسک آنها پایین است و جریانات نقدی و زمان‌بندی پرداخت سودها و اصل سرمایه توسط آنها از اطمینان بالایی برخوردار است.

107 - صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار پول چه فعالیتی را انجام می‌دهند؟بورس و بازار سرمایه

این صندوق‌ها در اوراق بهادار بازار پول (به طور کلی اوراق بهادار با سررسید کوتاه مدت کمتر از یک‌سال که در بازار پول منتشر و معامله می‌شود) سرمایه‌گذاری می‌کنند. ویژگی خاص این صندوق‌ها ریسک و بازدهی پایین آنهاست چون اوراق بهادار بازار پول دارای سررسید کوتاه مدت هستند و نرخ سود و ریسک پایینی دارند. از اوراق بهادار بازار پول می‌توان گواهی سپرده بانکی، اوراق تجاری و اوراق خزانه را نام برد.

108 - چگونه می‌توان سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خرید و فروش کرد؟بورس و بازار سرمایه

واحدها یا یونیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط نمایندگان مدیر صندوق صادر و ابطال می‌شود. بنابراین کسانی که متقاضی خرید اوراق باشند، می‌توانند با مراجعه مستقیم یا غیرمستقیم به مدیر صندوق (از طریق راهنمای سایت اینترنتی آنها و یا از طریق تماس با کارگزاران یا نمایندگان صندوق) درخواست خرید اوراق را بدهند اشخاصی که قصد خروج از صندوق‌ را داشته باشند صرفاً می‌توانند با مراجعه به نماینده صندوق درخواست ابطال اوراق را بدهند. در این صورت مدیر صندوق اوراق را براساس NAV و پس از کسر هزینه‌های مربوط ابطال و خالص وجوه را به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کند.

109 - ارزش هر سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری چگونه مشخص می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

ارزش خالص دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری در پایان هر روز معاملاتی محاسبه می‌شود و از تقسیم مابه‌التفاوت دارایی‌ها و بدهی‌ها بر تعداد واحدهای منتشره، ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود که براساس این قیمت شخص می‌تواند اوراق جدید خریداری و یا اوراق قبلی خود را ابطال نماید.

110 - چگونه می‌توان اطلاعات مربوط به بازار اولیه را به دست آورد؟بورس و بازار سرمایه

مرجع اصلی تهیه و انتشار این ا طلاعات، «مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار» می‌باشد. در حال حاضر تمام اطلاعات مربوط به انتشار عمومی اوراق بهادار و ثبت اوراق و شرکت‌ها در پایگاه رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار با آدرس www.seo.ir منتشر می‌گردد. در این پایگاه در منوی «بازار اولیه» تمام اطلاعات و مدارک مربوط به ثبت شرکت‌ها و اوراق بهادار نزد سازمان (شامل افزایش سرمایه شرکت‌ها، عرضه‌های عمومی اوراق بهادار در بازار سرمایه و نیز پذیره نویسی شرکت‌های سهامی عام در قالب PDF منتشر می‌شود. همچنین اطلاعیه‌های مربوط به بازار اولیه نیز در این بخش قابل دستیابی است.

111 - اطلاعات شرکت‌ها و ناشران شامل چه چیزهایی می‌باشد؟بورس و بازار سرمایه

این اطلاعات شامل ترازنامه، صورت‌حساب سود وزیان، صورت جریانات نقدی، گزارش حسابرسی گزارش هیأت مدیره، صورت‌های مالی پیش‌بینی شده و.... می‌باشد که به صورت دوره‌ای تهیه و افشاء می‌گردد.

112 - وظیفه دریافت و بررسی اطلاعات شرکت‌ها و ناشران به عهده کیست؟بورس و بازار سرمایه

مدیریت نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس و اوراق بهادار وظیفه دریافت و بررسی اطلاعات ناشران و انتشار یکنواخت آنها را از طریق پایگاه‌های اطلاعاتی رسمی سازمان بورس و اوراق بهادرا بر عهده دارد.

113 - از چه منبعی می‌توان اطلاعات شرکت‌ها و ناشران را به دست آورد؟بورس و بازار سرمایه

از طریق شبکه کدال با آدرس www.codal.ir و سایت رسمی اطلاع‌رسانی سازمان بورس www.seo.ir و سایت رسمی شرکت بورس www.irbourse.com اطلاعات مربوطه را می‌توان دریافت کرد.

114 - از چه منابعی می‌توان اطلاعات مربوط به عملیات بازارها و بورس‌ها را به دست آورد؟بورس و بازار سرمایه

عملیات مربوط به بازار و اطلاعات لحظه‌ای فعالیت‌های بورس اوراق بهادار تهران توسط شرکت بورس و نیز شرکت خدمات بورس تهیه و ارائه می‌شود و بروی سایت www.irbourse.com و نیز www.tsetmc.com قابل دسترسی است.

115 - صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری چه تفاوت‌هایی دارند؟بورس و بازار سرمایه

میزان سرمایه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری متغیر می‌باشد و با صدور واحدهای سرمایه‌گذاری افزایش و یا با ابطال آنها کاهش می‌یابد، اما سرمایة شرکت‌های سرمایه‌گذاری ثابت بوده و تنها با طی مراحل افزایش و یا کاهش سرمایه و با تصویب مجامع فوق‌العاده قابل تغییر است. علاوه بر این تضمین نقدشوندگی و در مواردی تضمین حداقل سود، شفافیت و اطلاع‌رسانی بالا، نظارت دقیق بر فرآیند صدور و ابطال براساس ارزش خالص دارایی‌ها و هزینه‌های اجرایی و اداری اندک را می‌توان از دیگر وجوه متمایز صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با شرکت‌های سرمایه‌گذاری دانست.

116 - شرکت سهامی عام دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟بورس و بازار سرمایه

برخی ویژگی‌ها عبارتند از: -دارندگان سهام در این شرکت‌ها از حقوق مالکیت کامل برخوردارند. -کسانی که سهام جدید این شرکت‌ها را می‌خرند همانند سهامداران قبلی حق مشارکت در سود را به دست می‌آورند. -در این شرکت سهامداران هیچ‌گونه تعهد شخصی در قبال طلبکاران ندارند. -در صورت ورشکستگی شرکت، اول حق و حقوق طلبکاران پرداخت می‌شود و پس از آن حقوق صاحبان سهام -سهامداران این شرکت‌ها دارای حق مالکیت، حق رأی و حق تقدم در خرید سهام جدید می‌باشند.

117 - در شرکت‌های سهامی عام در چه صورت سود سهام عادی به سهامداران پرداخت می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

در این شرکت‌ها پرداخت سود سهام عادی مشروط به وجود سود قابل تقسیم و تصویب مجمع عمومی صاحبان سهام در مورد تقسیم سود است.

118 - آیا در شرکت‌های سهامی عام می‌توان با تغییر اساسنامه تعهد جدیدی برای سهامداران ایجاد کرد؟بورس و بازار سرمایه

خیر

119 - دعوت به مجمع عمومی شرکت‌های سهامی وظیفة کیست؟بورس و بازار سرمایه

هیأت مدیرة شرکت

120 - مجمع عمومی عادی چه وظایفی دارد؟بورس و بازار سرمایه

1- انتخاب اعضای هیأت مدیره، 2- انتخاب بازرسان شرکت، 3- تصویب ترازنامه، 4- تقسیم منافع، 5- تصویب یا رد پیشنهاداتی که از طرف هیأت مدیره و یا بازرسان و سهامداران ارایه می‌شود، 6- تعیین خط مشی شرکت و تصویب و یا اقدام به هر عملی که به صلاح شرکت باشد.

121 - قرارداد آتی چیست؟بورس و بازار سرمایه

وقتی امروز ارزش مشخصی را فدا می‌کنیم تا در آینده در قبال آن بازدهی مشخصی را به دست آوریم، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. به عنوان مثال، وقتی وجهی را بابت خرید سهام پرداخت می‌کنیم با این امید که در آینده سود مشخصی را دریافت داریم، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

122 - قرارداد اختیار معامله چیست؟بورس و بازار سرمایه

قراردادی است که در آن یک طرف معامله (خریدار قرارداد) با پرداخت مبلغ معینی این اختیار را به دست می‌آورد که چنانچه تمایل داشت در تاریخ مشخصی در آینده کالای مشخصی را به قیمت مشخص با طرف دیگر قرارداد (فروشنده) معامله نماید. فروشندة قرارداد در صورت درخواست خریدار قرارداد ملزم به انجام قرارداد می‌باشد.

123 - صکوک به چه معناست؟بورس و بازار سرمایه

صکوک نوعی اوراق بهادار می‌باشد که بر مبنای قراردادهای اسلامی (مانند اجاره، مشارکت، مضاربه و ...) طراحی شده است و در بازارهای مالی معامله می‌شود.

124 - در آگهی دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع چه نکاتی قید می‌شود؟بورس و بازار سرمایه

دستور جلسه، تاریخ، ساعت و محل تشکیل مجمع

125 - از زمان نشر آگهی تا تاریخ تشکیل مجمع چه مدت زمان طول می‌کشد؟بورس و بازار سرمایه

فاصله بین تاریخ نشر آگهی تا تشکیل مجمع نباید کمتر از ده روز و بیشتر از چهل روز باشد.

126 - مؤسسة رتبه‌بندی چیست و چه کار می‌کند؟بورس و بازار سرمایه

به زبان ساده مؤسسات رتبه‌بندی نهادهایی هستند که براساس اطلاعات دریافتی از اشخاص حقیقی و حقوقی توانایی آنها را در پرداخت تعهداتشان رتبه‌بندی می‌کنند.

127 - منظور از ارزش اسمی چیست؟بورس و بازار سرمایه

ارزش اسمی همان قیمتی است که بر روی اوراق سهام نوشته می‌شود.

128 - منظور از ارزش دفتری چیست؟بورس و بازار سرمایه

ارزش دفتری یا ارزش ویژه برابر است با جمع حقوق صاحبان سهام تقسیم بر تعداد سهام

129 - بخش حقوق صاحبان سهام در ترازنامه شامل چه مواردی است؟بورس و بازار سرمایه

شامل اقلام سهام سرمایه، صرف (کسر) سهام، اندوخته‌ها و سود انباشته است.

130 - منظور از ارزش معاملاتی چیست؟بورس و بازار سرمایه

ارزش معاملاتی یا ارزش بازار بیانگر مبلغی است که تحت تأثیر عرضه و تقاضا در بازار تعیین شده و به طور مرتب افزایش یا کاهش می‌یابد.

131 - سرمایه‌گذاری یعنی چه؟بورس و بازار سرمایه

وقتی امروز ارزش مشخصی را فدا می‌کنیم تا در آینده در قبال آن بازدهی مشخصی را به دست آوریم، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. به عنوان مثال، وقتی وجهی را بابت خرید سهام پرداخت می‌کنیم با این امید که در آینده سود مشخصی را دریافت داریم، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

132 - سرمایه‌گذاری هوشمندانه یعنی چه؟بورس و بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری هوشمندانه یعنی تصمیم‌گیری آگاهانه برای سرمایه‌گذاریِ میزان معینی پول در یک فرصت صحیح و حساب شده، به گونه‌ای که فرد سرمایه‌گذار، شخصاً و از نزدیک، بر نحوه‌ی سرمایه‌گذاری خود نظارت کرده و از سرمایه‌ی خود محافظت کند تا بدین ترتیب، در یک دوره‌ی زمانی مشخص، بتواند به بازده مطلوب دست یابد.

133 - آیا باید به سرمایه‌گذاری‌های کوچک اهمیت داد؟بورس و بازار سرمایه

آری؛ زیرا با یک مدیریت دقیق، همین سرمایه‌های اندک شما رشد خواهد کرد و در عین حال، شما اعتبار، جسارت و سرمایه بیشتری برای سرمایه‌گذاری‌های آتی به دست خواهید آورد. بنابراین، هرگز ارزش بالقوه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها را، هر چند اندک باشد، دست کم نگیرید.

134 - حداقل اطلاعات و مهارت لازم برای سرمایه‌گذاری توأم با موفقیت چیست؟بورس و بازار سرمایه

برای سرمایه‌گذاری توأم با موفقیت اطلاعات زیر لازم است: 1. اهداف سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت یا بلندمدت خود را مشخص نمایید. 2. موضوعات سرمایه‌گذاری و محل‌های آن را مشخص کنید. 3. قدرت تحمل خود را از میزان زیان احتمالی، و نیز میزان تمایل خود را از سود مورد انتظار مشخص کنید. 4. راه‌های تنوع‌بخشی و سرمایه‌گذاری خود را با توجه به مبالغی که برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌اید بررسی نمایید. 5. از میزان نقدشوندگی سرمایه‌گذاری خود قبلاً آگاهی کسب کنید. 6. از نحوه‌ی سرمایه‌گذاری (پرداخت پول) و نحوه‌ی دریافت عایدی و منافع آن آگاه باشید. 7. از راهنمایی مشاوران، آگاهان و خبرگان مرتبط غفلت نکنید.

135 - برنامه‌ریزی مالی چیست؟بورس و بازار سرمایه

برنامه‌ریزی مالی برای سرمایه‌گذار، همانند نقشه‌ی راه برای یک مسافر است. با این کار، شما بر روی دستیابی به اهداف مالی، متمرکز شده و در عین حال، گرفتار تصمیم‌گیری‌های احساسی که تاثیر منفی بر سرمایه‌گذاری شما می‌گذارد، نخواهید شد.

136 - آیا در برنامه‌ریزی مالی، می‌توانم از دیگران کمک بگیرم؟بورس و بازار سرمایه

بله، اگرچه شما می‌توانید به تنهایی برنامه‌ی مالی خود را تهیه کنید، ولی اگر احساس می‌کنید به کمک دیگران نیاز دارید، می‌توانید با یک متخصص برنامه‌ریزی مالی مشورت کنید. متخصص برنامه‌ریزی مالی می‌تواند به شما در تعیین اهداف و راهبردهای مالی برای دستیابی به اهداف تعیین شده، کمک کند. متخصص مالی همچنین می‌تواند گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز را به شما پیشنهاد کند. متخصص برنامه‌ریزی مالی باید وظایف خود و وظایف شما را در فرایند سرمایه‌گذاری، مشخص کند. این موارد، شامل طول مدت قرارداد و نحوه‌ی پرداخت حق الزحمه‌ی ارائه‌ی خدمات کارشناسی، باید طی یک توافق‌نامه‌ی رسمی، به امضای شما و متخصص مالی برسد. به خاطر داشته باشید که هیچ متخصص برنامه‌ریزی مالی نباید شما را وادار به یک سرمایه‌گذاری خاص کند، بلکه باید به تصمیمات شما احترام بگذارد و توجه داشته باشد که در نهایت، این شما هستید که اختیار پول و دارایی خود را دارید. همیشه به متخصصان مالی مورد تائید و مطمئن مراجعه کنید.

137 - چه طور می‌توانم برای سرمایه‌گذاری، پول کنار بگذارم؟بورس و بازار سرمایه

وضع مالی خود را سر و سامان دهید، بودجه، یا دخل و خرج خود را سامان دهید؛ یعنی به میزان درآمدتان خرج کنید، بدهی‌های خود را به موقع بپردازید و آنگاه، پس‌اندازکردن را به طور منظم آغاز کنید.

138 - آیا تدوین یک برنامه‌ی سرمایه‌گذاری، واقعاً موثر است؟بورس و بازار سرمایه

بله، برنامه‌ی سرمایه‌گذاری، اهداف شما از سرمایه‌گذاری و راه‌کارهای دستیابی به این اهداف را مشخص می‌کند. برنامه‌ی سرمایه‌گذاری باید با برنامه مالی شما همسو باشد.

139 - برای سرمایه‌گذاری اندک بهتر است از کجا شروع کنم؟بورس و بازار سرمایه

از بورس. زیرا در بورس امکان سرمایه‌گذاری برای همه وجود دارد. سرمایه‌گذاری در آن آسان است. اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذاری شما به طور مرتب در دسترستان قرار دارد. امکان نقدشدن سرمایه‌ی شما بسیار سریع است. امکان تغییر و جابه جایی شما فراهم است و موارد بسیاری که برای هر تازه‌وارد می‌تواند هم جنبه‌ی آموزش و هم جنبه‌ی کسب تجربه داشته باشد. البته در بورس هر کس متناسب با اطلاعات و توانش می‌تواند دامنه‌ی فعالیتش را گسترش دهد.

140 - آیا سرمایه‌گذاری، همیشه با ریسک همراه است؟بورس و بازار سرمایه

ریسک، در واقع امکان شکست در سرمایه‌گذاری است. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، نمی‌توانید امکان شکست را به طور کامل حذف کنید، اما می‌توانید آن را به نفع خود مدیریت کنید. به این معنا که با محاسبه‌ی دقیق ریسک در هنگام سرمایه‌گذاری، به جای آن که سرمایه‌ی خود را ازدست بدهید، از منافع حاصل از سرمایه‌گذاری بهره‌مند شوید. میزان ریسک در سرمایه‌گذاری‌های مختلف، متفاوت است. به طور کلی، سرمایه‌گذاری‌هایی که بازده بالقوه‌ی بیشتری دارند، ریسک بالاتری هم دارند. برای مثال، سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام (از طریق مراجعه به کارگزاری و خرید سهم) در مقایسه با سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، ریسک بیشتری دارد.

141 - ملاک انتخاب بهترین سهام چیست؟بورس و بازار سرمایه

برخی ملاک‌هایی که می‌توان برای انتخاب سهام در نظر گرفت عبارتند از: - درآمد شرکت (سهام شرکتی که از وضعیت درآمدی بهتری نسبت به سایر شرکت‌ها برخوردار باشد در اولویت خرید است) - سود هر سهم (هر چه موارد سودی که به هر سهم تعلق می‌گیرد (EPS ) بیشتر باشد بهتر است) - نسبت قیمت به درآمد هر سهم: P/E (شرکتی که رقم P/E آن کمتر باشد گزینه‌ی بهتری است) - نقدشوندگی (سهامی که مدت زمان فروش آن کوتاه‌تر باشد یا زودتر به فروش برسد، برای خرید مناسب‌تر است)

142 - معیارهایی که می‌توان برای انتخاب یک کارگزار خوب در نظر گرفت چیست؟بورس و بازار سرمایه

برخی از معیارهایی که می‌تواند در انتخاب یک کارگزار مؤثر باشد، عبارت‌ا‌ند از: - داشتن رتبه‌ی مناسب در رتبه‌بندی سازمان بورس از کارگزاری‌ها؛ - داشتن امکانات لازم جهت ارتباط مشتری با کارگزاری (تلفن، فکس، سایت اینترنتی، مسئول پاسخگویی و .....)؛ - قابلیت سایت اینترنتی، از لحاظ اطلاع‌رسانی و در دسترس بودن؛ - امکان مشاهده‌ی گردش حساب مشتری؛ - امکان مشاهده‌ی وضعیت سفارش که پس از هر اقدامی روی سفارش انجام می‌دهد، از طریق رمز عبور؛ - ارائه‌ی تحلیل روزانه از بازار و درج اخبار آن در سایت کارگزاری؛ - امکان دریافت سفارش خرید و فروش الکترونیکی.

143 - فرآیند سرمایه‌گذاری در بورس از چه مراحلی تشکیل شده است؟بورس و بازار سرمایه

در اینجا، از یک راهنمایی ساده برای شروع استفاده می‌کنیم. 1. ابتدا از خود بپرسید که آیا ازنظر مالی، برای سرمایه‌گذاری در بورس آمادگی و شرایط لازم را دارید یا نه. 2. کارگزاری را انتخاب کنید که ضمن داشتن مجوز، دارای رتبه‌ی قابل قبولی باشد. 3. سهام و سایر اوراق بهاداری را که در بورس تهران دادوستد می‌شود، شناسایی کنید. 4. روش یا سازوکار معامله در بورس را یاد بگیرید. عدم آگاهی شما نسبت به فرآیند خرید و فروش در بورس، ممکن است به ضرر شما تمام شود. 5. تکالیف مربوط به خود را انجام دهید. 6. به کارگزار خود به طور شفاف سفارش (برای خرید یا فروش) بدهید. عدم ارتباط صحیح و شفاف با کارگزار، ممکن است برای شما هزینه ایجاد کند. 7. مفاد سفارش خود به کارگزار را یک بار دیگر کنترل کنید. اگر اشتباهی وجود دارد، هرچه زودتر اشتباه را اصلاح کنید. 8. همیشه سرمایه‌گذاری خود را، از نزدیک و به طور مستمر تحت نظارت و کنترل داشته باشید. آنچه که ازنظر شما کم اهمیت به نظر می‌رسد، ممکن است هزینه‌هایی برای شما به دنبال داشته باشد. 9. حق و حقوق خود را بشناسید و از آن دفاع کنید.

144 - صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟بورس و بازار سرمایه

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، نهادهای مالی هستند که سرمایه‌ی خود را عمدتاً در سهام و برخی موارد دیگر، مانند اوراق مشارکت، به کار می‌گیرند. این صندوق‌ها مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت و تحت نظارت همین سازمان فعالیت می‌کنند. صندوق‌ها همه‌ی عوامل کار شامل مدیر، ضامن، امین، پرسنل متخصص و توانمند و سایر امکانات موردنیاز را در اختیار دارند و علاوه بر آن، براساس قانون، سرمایه‌ی قابل توجهی را برای شروع کار تهیه کرده‌اند. شما با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (ازطریق خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق)، در حقیقت یک سبد سرمایه‌گذاری را تشکیل می‌دهید که این سبد، به طور دائم تحت نظارت و مدیریت افراد متخصص و خبره است.

145 - آیا سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس مطمئن‌تر است؟بورس و بازار سرمایه

باتوجه به این که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک درسبدی بسیار متنوع از سهام و سایر انواع اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند، ریسک سرمایه‌گذاری نیز کاهش می‌یابد. بنابراین می‌توان گفت ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس کمتر است.

146 - آیا همه‌ی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک شبیه یکدیگرند؟بورس و بازار سرمایه

خیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک اهداف سرمایه‌گذاری مختلف و بنابراین، ریسک‌های متفاوتی دارند. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، باید صندوق سرمایه‌گذاری ای را انتخاب کنید که با ریسک قابل قبول شما، همخوانی داشته باشد.

147 - اگر من بخواهم در یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری کنم. چه کارهایی باید انجام دهم؟بورس و بازار سرمایه

1. مراجعه به سایت‌های seo ، sena و irbourse و یافتن لیست صندوق‌ها و آدرس مدیران آنها؛ 2. گرفتن آدرس و مراجعه به یکی از شعب معرفی شده توسط مدیر؛ 3. پرداخت وجه و تکمیل فرم‌ها با توجه به راهنمایی مدیر.

148 - برای این که بتوانم صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با هم مقایسه و بهترین آنها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنم چه ملاک‌هایی را باید در نظر بگیرم؟بورس و بازار سرمایه

1. بررسی وضعیت صندوق‌ها با مراجعه به سایت seo و استفاده از گزارش‌های عملکرد هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه و .... صندوق‌ها. 2. بررسی روند نوسانات صندوق‌ها با مراجعه به نمودارهای NAV و بررسی روند آن در طول دوره‌ی فعالیت (روند اگر صعودی باشد با نوسان کم مطلوب‌تر است). 3. بررسی میزان ترکیب دارایی صندوق‌ها (صندوقی که ترکیب دارایی متنوع‌تری داشته باشد ریسکش کمتر است. 4. استفاده از راهنمایی مشاوران مالی و سرمایه‌گذاری برای تحلیل ریسک و بازدهی صندوق‌ها.

149 - من به عنوان یک سرمایه‌گذار چه تکالیفی دارم؟بورس و بازار سرمایه

تا حد امکان، اطلاعات کسب کنید. توصیه می‌شود قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری، به نکات زیر توجه داشته باشید: 1. اطلاعیه‌ها، روزنامه‌ها و گزارش‌های سالیانه‌ی شرکت را مطالعه کنید. 2. برای مشاهده‌ی گزارش‌های سالیانه، اطلاعیه‌ها و سایر اطلاعات شرکت‌ها، به سایت اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران به نشانی www.irbourse.com یا سازمان بورس به نشانی www.seo.ir مراجعه کنید. 3. به سایت اینترنتی شرکت یا شرکت‌هایی که قصد خرید سهام آنها را دارید، سر بزنید. 4. کتب و جزوات آموزشی را که سازمان بورس، شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس، شرکت بورس اوراق بهادار تهران و سایر شرکت‌های مرتبط منتشر کرده‌اند، مطالعه کنید. برای مشاهده‌ی مجموعه‌ی انتشارات در این زمینه، به سایت اینترنتی شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس به نشانی www.eshop.sena.ir مراجعه کنید. 5. با متخصصان برنامه‌ریزی مالی و سرمایه‌گذاری و کارگزاران مشورت کنید.

150 - آیا کارگزار یا نماینده‌ی صندوق سرمایه‌گذاری، می‌تواند منبعی مناسب برای کسب اطلاعات باشد؟بورس و بازار سرمایه

بله، آنها می‌توانند در دادن اطلاعات به شما کمک کرده و درباره‌ی این اطلاعات، درصورت لزوم، به شما توضیح دهند.

151 - حقوق من به عنوان سرمایه‌گذار چیست؟بورس و بازار سرمایه

شما حق دارید درمورد شرکتی که سهامدار آن هستید اطلاعات صحیح دریافت کنید. نباید اهمیت اطلاعات را در نحوه‌ی تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در یک شرکت، نادیده بگیرید. شما به عنوان سهامدار همچنین حق دارید درباره‌ی وضعیت شرکت اظهارنظر کرده و شکایت‌های خود را مطرح کنید.

152 - حقوق من به عنوان یک مشتری چیست؟بورس و بازار سرمایه

شما به عنوان یک مشتری، باید از محصولات و خدمات مناسب بهره مند شوید. همچنین شما می‌توانید مشاور مالی و برنامه‌ریزی، یا یک نماینده‌ی صندوق را خودتان انتخاب کنید. شما مستحق دریافت خدمات خوب و رفتار توأم با احترام، قانونی و منصفانه هستید. اگر از خدمات ارائه شده توسط مشاور مالی یا نماینده‌ی صندوق سرمایه‌گذاری خود راضی نیستید، می‌توانید به افراد شایسته‌تر مراجعه کنید. شما همچنین حق دارید که هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری خود را بدانید و به علاوه در مورد نحوه و مراحل تنظیم شکایت آگاهی داشته باشید.

153 - آیا می‌توانم شکایت خود را نزد نهادهای قانون‌گذار مطرح کنم؟بورس و بازار سرمایه

بله، شما می‌توانید شکایت خود را علیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، شرکت‌های کارگزاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و سایر نهادهایی که مجوز خود را از سازمان بورس گرفته‌اند، به این سازمان تسلیم کنید.

154 - چگونه سرمایه‌گذاری خود را زیرنظر بگیرم؟بورس و بازار سرمایه

آسان‌ترین راه برای کنترل و نظارت بر عملکرد سرمایه‌گذاری، مطالعه‌ی اطلاعات مالی شرکت و سایر مستنداتی است که شما به عنوان سهامدار، به آن دسترسی دارید. این اطلاعات ازطریق سایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران (www.irbourse.com )، سازمان بورس (www.seo.ir )، شبکه‌ی کدال (www.codal.ir )، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (www.tsetmc.com ) و پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه‌ی ایران (www.sena.ir ) در دسترس شماست. تبلیغات در رادیو و تلویزیون، روزنامه‌ها و نشریات اقتصادی و سایر سایت‌های معتبر اینترنتی، منابعی هستند که شما با استفاده از آنها، می‌توانید اطلاعات موردنیاز به منظور کنترل سرمایه‌گذاری خود را به دست آورید. بهتر است تنها به این شیوه‌ها اکتفا نکنید و با شرکت در مجمع عمومی سالیانه‌ی شرکتی که سهام آن را خریده‌اید، از نزدیک با وضعیت شرکت آشنا شوید.

155 - اگر سرمایه‌گذاری من وضعیت قابل قبولی نداشت، چه کار می‌توانم بکنم؟بورس و بازار سرمایه

توجه داشته باشید که پیروی از یک برنامه‌ی سرمایه‌گذاریِ غیرقابل انعطاف و ثابت در یک دوره‌ی زمانی طولانی، همواره برای شما سودآور نخواهد بود. در برخی موارد، درصورت رضایت‌بخش نبودن عملکرد سرمایه‌گذاری، لازم است برنامه‌ی سرمایه‌گذاری خود را تغییر دهید. البته به خاطر داشته باشید که هنگام تغییر برنامه، لازم است اصول اولیه‌ی سرمایه‌گذاری را رعایت کنید.

آیا امکان بازنشر مطالب و محتوای سایت در شبکه های اجتماعی وجود دارد ؟ چگونه؟سوالات متداول

بله، این امکان برای تمام صفحات سایت پیش بینی شده است. برای این منظور باید از ابزارک کناری سایت کمک بگیرید که در سمت چپ سایت گنجانده شده است. آخرین گزینه از این ابزارک، همان گونه که در شکل زیر مشخص شده مربوط به بازنشر مطالب، محتوا، جداول،نمودارها و به طور کلی صفحات سایت در شبکه های اجتماعی می باشد. 

آیا امکان تهیه نسخه پرینتی صفحات و محتوای سایت وجود دارد ؟ چگونه؟سوالات متداول

بله، این امکان برای تمام صفحات سایت پیش بینی شده است. برای این منظور باید از ابزارک کناری سایت کمک بگیرید که در سمت چپ سایت گنجانده شده است. آخرین گزینه از این ابزارک، همان گونه که در شکل زیر مشخص شده مربوط به بازنشر و تهیه نسخه پرینتی یا ایمیل کردن مطالب، محتوا، جداول،نمودارها و به طور کلی صفحات سایت است که در بین این گزینه ها، گزینه پرینت مطابق شکل زیر، آخرین آیتم و کاملا محرز می باشد.

آیا امکان ارسال مطالب و محتوای صفحات سایت از طریق ایمیل برای دوستان و آشنایان وجود دارد؟ به چه طریق؟سوالات متداول

بله، این امکان برای تمام صفحات سایت پیش بینی شده است. برای این منظور باید از ابزارک کناری سایت کمک بگیرید که در سمت چپ سایت گنجانده شده است. آخرین گزینه از این ابزارک، همان گونه که در شکل زیر مشخص شده مربوط به بازنشر و تهیه نسخه پرینتی یا ایمیل کردن مطالب، محتوا، جداول،نمودارها و به طور کلی صفحات سایت است که در بین این گزینه ها، گزینه ایمیل مطابق شکل زیر، در مجاورت گزینه پرینت به خوبی نمایان می باشد.

آشنایی با تعریف و تاریخچه فیبوناچیفیبوناچی

لئوناردو فیبوناچی ریاضیدان قرن 12 میلادی در ایتالیا متولد شد و بزرگترین اثر وی کشف اعدادی طلایی از روی حل مساله ازدیاد تعداد خرگوش ها بود. اعداد طلایی کشف شده توسط این دانشمند را به احترامش اعداد فیبوناچی می نامند. دنباله فیبوناچی با صفر و یک شروع می شود و هر عدد مجموع دو عدد قبلی می باشد …377-233-144-89-55-34-21-13-8-5-3-2-1-1
تا به حال هماهنگی های زیادی بین روابط این اعداد و قوانین طبیعت دیده شده است. نسبت های فیبوناچی در همه جا دیده می شوند، از فاصله حرکت سیاره ها به دور ستارگان تا فاصله حرکت الکترون ها به دور هسته اتم. این اعداد نسبت هایی با یکدیگر دارند که در علم اقتصاد نیز کاربرد دارد. در زیر به بعضی قواعد این اعداد می پردازیم.

اصول کار با انواع فیبوناچیفیبوناچی

انواع ابزارهای فیبوناچی در بازارهای مالی، روشی برای تحلیل بازگشت یا ادامه روند می باشند. از منظری انواع ابزارهای فیبوناچی نقاط حمایت و مقاومت می باشند که با ابزارها و روش های گوناگون رسم می شوند. این سطوح بازگشت بر خلاف حمایت و مقاومت های قبلی که تنها قیمتی خاص را نقطه حساس تلقی می کردند می توانند قیمتی خاص، منحنی روی نموداری، خطی مورب یا زمان خاصی را نقطه حساس حمایت یا مقاومت تعریف کنند. در استفاده از ابزارهای فیبوناچی درصدها اهمیتی فوق العاده دارند. عموم این درصدها از نسبت درصدهای بین اعداد فیبوناچی بدست می آیند. به غير از چند عدد ابتداي سري اعداد فیبوناچی، هر كدام از اعداد دنباله، تقريبا 1.618 برابر عدد قبل از خود هستند (نسبت طلايي) و هر عدد 0.618 برابر عدد بعد از خود می باشد. این نسبت ها به درصد به ترتیب 161.8 درصد و 61.8 درصد می شوند. درصدهای دیگری نیز مهم هستند که در زیر می آید. تقسیم عدد اول به عدد دوم سری اعداد فیبوناچی یک به یک یا به عبارتی 100 درصد را نشان می دهد. تقسیم عدد دوم به عدد سوم سری اعداد فیبوناچی 0.5 یا به عبارتی 50 درصد را نشان می دهد. در اعداد بالاتر سري اعداد فیبوناچی و تقسيم هر عدد به دو عدد بعد از آن، مشاهده مي شود حاصل تقسيم به 38.2 درصد تمایل مي كند. در اعداد بالاتر سري اعداد فیبوناچی و تقسيم هر عدد به سه عدد بعد از آن، مشاهده مي شود حاصل تقسيم به 23.6 درصد تمایل دارد.

اصول کار با فیبوناچی Retracement و نحوه رسمفیبوناچی

فیبوناچی ریتریسمنت ساده ترین و کاربردی ترین ابزار از گروه خطوط فیبوناچی ها می باشد. عموما زمانی که بازار در روندی خاص حرکت می کند در بازه هایی تمایل به بازگشت و تصحیح نسبت به قیمت های قبلی دارد اما پس از مدتی تمایل به ادامه روند غالب پیدا می کند. در یک روند صعودی درصدهای تصحیح بازگشت روند در جهت روند صعودی قبل، به ترتیب درصدهای 23.6 – 38.2 – 50 – 61.8 و 100 درصد می تواند باشد.

همانطور که در شکل دیده می شود در یک روند نزولی، خطوط 38.2، 50 و 61.8 برای قیمت حکم رزیستنس را داشته و از ادامه روند صعودی برای مقطعی جلوگیری کرده اند. نکته دیگر در مورد رسم ابزار فیبوناچی ریتریسمنت این است که همیشه از سمت آغاز روند به انتهای روند ترسیم می شود.

اصول کار با فیبوناچی Extension و نحوه رسمفیبوناچی

فیبوناچی اکستنشن ابزاری است که نقاط بازگشت بیش از 100 درصد هر موج را برای هدف های قیمتی جلوتر بیش بینی می کند. بازار پس از یک موج صعودی یا نزولی در فیبوناچی اکستنشن 161.8%- 261.8%- 423.6% و یا درصدهای محاسباتی بالاتر می تواند بازگشت داشته باشد. همانطور که در شکل زیر دیده می شود بازار پس از یک روند نزولی در تصحیح روند نزولی بازگشتی، تا 161.8 درصد روند نزولی را صعود داشته است. این درصد فیبوناچی اکستنشن به عنوان یک رزیستنس عمل کرده و روند نزولی قیمت را بوجود آورده است.

برای استفاده از فیبوناچی اکستنشن در متاتریدر از همان ابزار فیبوناچی ریتریسمنت استفاده می شود با این تفاوت که درصد های ذکر شده161.8، 261.8 و 423 درصد برای ما دارای اهمیت هستند. در صورتی که این درصد ها بصورت پیش فرض روی فیبوناچی ریتریسمنت وجود نداشت میتوان با رفتن به Fibo ProPerties سپس Fibo Levels در قسمت Description درصدهای فیبوناچی اکستنشن را وارد کنیم.

اصول کار با فیبوناچی Projection و نحوه رسمفیبوناچی

فیبوناچی Projection ابزاری مانند فیبوناچی اکستنشن می باشد و نقاط بازگشت بیش از 100درصد بازگشت هر موج را نمایش می دهد با این تفاوت که میزان بازگشت تصحیح قیمت در یک موج برای بدست آوردن نقاط بالای 100 درصد آن روند اهمیت دارد. متاسفانه ابزار فیبوناچی پروجکشن در متاتریدر به اشتباه Fibonacci Expansion نامگذاری شده است. در حالیکه به لحاظ تعریف علمی این ابزار کاربرد فیبوناچی پروجکشن را نمایش می دهد.
برای استفاده از فیبوناچی پروجکشن ابزار فیبوناچی اکسپنشن متاتریدر را انتخاب می کنیم سپس از یک بیشینه قیمت (در شکل زیر نقطهA) به کمترین قیمت آن روند (نقطهB) خط رسم می کنیم. نقطه سوم که میزان تصحیح قیمت در این روند نزولی می باشد را در نقطه C تعیین می کنیم. بعد از رسم صحیح فیبوناچی پروجکشن انتظار خواهیم داشت قیمت از درصدهای 61.8- 100- یا 161.8 و حتی 261.8 به روند نزولی خاتمه دهد و روند صعودی پیدا کند. به بیان دیگر این درصدها می تواند ساپورت هایی برای بازگشت قیمت باشند. درصدهای 61.8- 100- 161.8 و261 میزان ادامه روند نزولی می باشند که نقطه آغازین محاسبه آخرین نقطه تصحیح روند (نقطهC) می باشد. در شکل زیر دیده می شود بازار نسبت به نقاطی که با فلش مشخص شده (161.8 درصد و 261 درصد) عکس العمل نشان داده است.

شایان ذکر است در یک روند صعودی این نقاط بصورت معکوس مورد استفاده قرار میگیرند تا نقاط رزیستنس انتهای یک روند صعودی محاسبه گردد.

اصول کار با فیبوناچی Expansion و نحوه رسمفیبوناچی

فیبوناچی اکسپنشن شباهت بسیار زیادی به فیبوناچی پروجکشن دارد و ادامه یک روند نزولی یا صعودی را تا نقطه پایانش محاسبه می کند. تنها تفاوت آن با فیبوناچی پروجکشن استفاده از دو نقطه به جای سه نقطه است. در یک روند نزولی فیبوناچی پروجکشن درصدهای 61.8- 100- 161.8 و 261 نقاط A تا B را از نقطه آغازین C مورد محاسبه قرار می دادیم تا نقاط D و E بدست بیاید اما در اینجا تنها به درصدهای نقاط A تا B نیاز داریم و با استفاده از درصدهایی که برای فیبوناچی اکستنشن ذکر کردیم انتظار داریم بازار 161.8%- 261.8%- 423.6% از نقطه آغازین حرکت داشته باشد. از همین رو فیبوناچی اکسپنشن را تلفیقی از فیبوناچی اکستنشن و فیبوناچی پروجکشن می دانند. برای رسم فیبوناچی اکسپنشن ابزار خاصی در متاتریدر تعریف نشده است اما میتوان با استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت درصدهای بیش از 100 واحد موج اولیه، نقاط بازگشت فیبوناچی اکسپنشن را بدست آورد.

اصول کار با فیبوناچی Arcs و نحوه رسمفیبوناچی

فیبوناچی Arcs ابزاری از گروه فیبوناچی ها می باشد که درصد های تصحیح و بازگشت یک روند را بصورت کمانی نمایش نشان می دهد درصدهای عمومی مورد استفاده در این ابزار 38.2- 50 و 61.8 درصد می باشند که کمان های برگشت قیمت را نسبت به یک روند صعودی یا نزولی نمایش می دهند.

شکل بالا نمونه استفاده از ابزار فیبوناچی آرک را نمایش می دهد درصدهای 50 و 61.8 در شکل بالا برای روند تصحیح نزولی حکم رزیستنس را ایفا کرده و باعث روند نزولی قیمت شده اند.

اصول کار با فیبوناچی Fan و نحوه رسمفیبوناچی

فبوناچی Fan ابزاری دیگر از گروه ابزارهای فیبوناچی می باشد که بر اساس زاویه روند غالب نقاط بازگشت را از برخورد خط های بادبزن (فن) با قیمت بدست می آورد. در این ابزار نیزدرجه های (درصدهای) 38.2- 50 و 61.8 از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

رسم و استفاده از این ابزار در متاتریدر به علت نقص در رسم درجه های قیمت و نشان ندادن درجه های قیمت روند صعودی کاربرد چندانی ندارد. اما میتوان برای رسم درجه های یک روند صعودی از قسمت Properties و Fibo Levels با منفی وارد کردن درصدهای Description زاویه های مخالف را برای روند صعودی ترسیم کرد.

اصول کار با فیبوناچی Time و نحوه رسمفیبوناچی

فیبوناچی تایم یا فیبوناچی زمانی ابزاری است که نقاط بازگشت قیمت را بر اساس زمان تعیین می کند از این ابزار به دو روش استفاده می کنند. در روش اول فاصله زمانی دو قله را به عنوان صفر و یک محاسبه میکنند و در نقاطی که زمان به خطوط عمودی1-2-3-5-8 و الی آخر می رسدانتظار ریزش دوباره قیمت را دارند.

در روش دوم مانند مثال بالا، فاصله زمانی پایین ترین قیمت(Low) تا بالاترین قیمت(High) یک موج محاسبه می شود. سپس انتظار می رود در بازه های زمانی1-2-3-5-8 و الی آخر قیمت تغییر جهت بدهد و موج های جدید تشکیل شود.

بازه زمانی چیست؟نمودارها

همانطور که از اسم آن پیدا است بازه زمانی اشاره دارد به مدت زمانی که تغییرات قیمت در آن ثبت می شود. به عنوان مثال اگر قیمت را در پایان هر هفته بر روی نمودار ثبت کرده و این نقاط را به هم متصل کنیم، نموداری به دست می آید که می گوییم بازه زمانی آن هفتگی است و یا اگر این کار را برای هر ساعت انجام دهیم، یعنی قیمت را در پایان هر ساعت بر روی نمودار ثبت کنیم، نموداری با بازه زمانی یک ساعته به دست می آوریم.

نمودار (Chart) چیست؟ و از چه بخش هایی تشکیل شده است ؟نمودارها

نمودار اصلی ترین بخش تحلیل بازارهای سرمایه و بازارهای مالی است . یک نمودار قیمت متشکل از دو پارامتر زمان و قیمت است. قیمت در محور عمودی و زمان در محور افقی قرار دارد.

قیمت در هر نموداری نشان دهنده ارزش شاخص، کالا یا سهم می باشد و زمان نیز بازه زمانی هر نمودار را نمایش می دهد. بازه های زمانی نمودارها از تیک چارت (تغییر لحظه ای قیمت) تا نمودارهای ساعتی، روزانه و حتی ماهانه می تواند متغیر باشند.

تغییرات قیمت در بازه های مختلف نمودار به اشکال متفاوت (الگوهای متفاوت) نمایش داده می شود ولی در کل ماهیت تفسیر نمودارها در بازه های مختلف تفاوت چندانی ندارد چرا که الگوها در تمام بازه های زمانی تکرار می شوند.

چند نوع نمودار به طور کلی وجود دارد؟نمودارها

عموما از سه نوع نمودار در بازارهای بورس و کالا یا سایر بازارهای مرتبط جهت تحلیل استفاده می کنند که عبارتند از:

1. نمودار میله ای (Bar Chart)  

2. نمودارهای خطی – لاین چارت (Line Chart)

3. نمودارهای شمعی – کندل استیک چارت (CandleStick Chart)

نمودار میله ای (Bar Chart) چیست و تفسیر آن چگونه است؟نمودارها

به تصویر بالا توجه فرمایید. نمودار میله ای از تعداد زیادی از این میله ها (Bars) تشکیل شده که هر کدام از آنها، تغییرات قیمت را در بازه زمانی انتخاب شده نشان می هند. یعنی به طور اجمالی می گویند که در بازه زمانی مورد نظر چه اتفاقی روی داده و چه تغییراتی در آن ایجاد شده است.

فرض کنیم بازه زمانی (تایم فریم) یک روزه را انتخاب کرده ایم. در این حالت هر میله نشان دهنده یک روز می باشد. زائده سمت چپ میله قیمت باز شدن (Open Price) را نشان می دهد. یعنی در روز مورد نظر، اولین قیمت چه عددی بوده است. زائده سمت راست قیمت بسته شدن (Close Price) را نمایش می دهد. یعنی قیمت در آخرین لحظه از آن روز را نشان می دهد. نقطه پایینی میله حداقل قیمتی را نشان می دهد که در آن روز وجود داشته است (Low Price) و به همین ترتیب نقطه بالایی میله حداکثر قیمت آن روز را نشان می دهد( High Price). حالا دوباره به شکل ظاهری یک میله از نمودار میله ای نگاه کنید و سعی کنید مطالب گفته شده را به خاطر بسپارید. با کمی دقت متوجه می شوید که اگر در یک میله (Bar) قیمت باز شدن (Open) پایین تر از قیمت بسته شدن (Close) باشد، یعنی در آن بازه زمانی قیمت صعود کرده و یا بالعکس.

نمودارهای خطی – لاین چارت (Line Chart) چیست و تفسیر آن چگونه است؟نمودارها

نمودار خطی ساده ترین نوع نمودار می باشد. در این نوع از نمودار، قیمت های Close در هر بازه زمانی به هم متصل شده و نمودار را به وجود می آورند و در این نمودار نمی توانیم قیمت Open، High، Low را مشاهده کنیم.

نمودارهای شمعی – کندل استیک چارت (CandleStick Chart) چیست و تفسیر آنها چگونه است؟نمودارها

نمودار شمعی (Candlestick) یکی از پر کاربردترین نمودارها می باشد که در واقع نسخه تکامل یافته نمودار میله ای است. از این نوع نمودار ژاپنی ها در قرن هجدهم استفاده می کرده اند که تاریخچه آن در نوع خود جالب است. همانطور که در نمودار میله ای هر میله نشان دهنده تغییرات قیمت در یک بازه زمانی بود، در نمودار کندل استیک Candlestick نیز هر کندل نشان دهنده قیمت باز شدن، بسته شدن، قیمت حداکثر و قیمت حداقل در بازه زمانی مورد نظر است. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، هر کندل شامل یک قسمت پهن (بدنه یا Body) و دو خط نازک در بالا و پایین (Shadow) است. فاصله بین قیمت Open و قیمت Close، بدنه را تشکیل می دهد و قیمت High و Low را خط های باریک (سایه و Shadow نیز خوانده می شوند) نمایش می دهند.

علت ترجیح نمودار کندل استیک بر نمودار میله ای این است که در نمودار شمعی، صعودی و نزولی بودن قیمت در هر بازه زمانی به راحتی قابل تشخیص است. معمولا کندل های صعودی – بولیش کندل (Bullish Candle) با رنگ سبز، سفید، آبی و یا توخالی نمایش داده می شوند و کندل های نزولی – بریش کندل (Bearish Candle) با رنگ مشکی، قرمز، قهوه ای و یا توپُر نشان داده می شوند.

بخش نمودارها و داده ها چیست و شامل چه مواردی می باشد؟نمودارها و داده ها

بخش نمودارها و داده ها شامل مجموعه پروفایل ها یا همان پرونده های جداگانه و اختصاصی شاخص هاست 

در پروفایل هر شاخص، چه اطلاعاتی و در قالب چه بخش هایی ارائه می شود؟نمودارها و داده ها

هر پروفایل شامل بخش های زیر می باشد:

1. شاخص در روز جاری

2. آرشیو قیمت ها

3. نمودار کندل استیک

4. نمودارهای تطبیقی

5. سرمایه گذاری

و در برخی شاخص ها بخش مکملی به نام ابزار تخصصی نیز وجود دارد.

شاخص در روز جاری شامل چه اطلاعات و داده هایی می باشد؟نمودارها و داده ها

این بخش شامل 5 زیر مجموعه می باشد.

1. در بالای صفحه و سمت راست، شناسنامه هر شاخص و اصلی ترین داده ها و اطلاعات آن در روز گذشته و جاری مشتمل بر بالاترین قیمت روز، بیشترین مقدار نوسان روز، درصد بیشترین نوسان روز، نرخ بازگشایی بازار، زمان ثبت آخرین نرخ، نرخ روز گذشته، درصد تغییر نسبت به روز گذشته و میزان تغییر نسبت به روز گذشته ارائه می گردد.

2. در بالای صفحه و سمت چپ، اخبار مربوط به آن شاخص عرضه می گردد که این اخبار از تمام رسانه ها و خبرگزاری ها و منابع فارسی زبان جمع آوری و عرضه می شود.

3. در بخش میانی با نمودار گسترده ای  مواجه هستیم که نمایان گر تمام فراز و فرودهای شاخص و نوسانات آن در طول روز جاری می باشد.

4. در پایین صفحه و سمت راست، جدول تفکیکی و ریز نوسانات و نرخ های ثبت شده برای شاخص مذکور در طول روز جاری و زمان ثبت هر یک ارائه گردیده است.

5. پایین صفحه و سمت چپ نیز که محل درج نظرات، تبادل آرا و گفت و گو بین کاربران می باشد.

 

از بخش آرشیو قیمت ها چطور می توان استفاده کرد ؟نمودارها و داده ها

بخش آرشیو قیمت ها مشتمل بر 2 قسمت می باشد. نخست نمودار گسترده ای که در میانه صفحه گنجانده شده است و مختص نمایش تحولات شاخص به تفکیک روز در طول سالیان گذشته است و بخش دوم باکس های ماهیانه می باشند که هر یک ویژه نمایش قیمت شاخص در روزهای یک ماه شمسی هستند. در هر یک از این باکس ها شما قادر خواهید بود به تفکیک روزهای ماه، قیمت شاخص مورد نظر را بیابید.

فرضا شما در جستجوی قیمت یک شاخص در روزهای گذشته هستید. پس از مراجعه به صفحه آرشیو قیمت های شاخص مورد نظر، ابتدا ماه مورد نظر خود را پیدا کنید که این مهم از طریق عناوین ماه ها که در سرستون هر باکس درج شده است قابل انجام می باشد. پس از یافتن ماه مورد نظر، داخل هر باکس به تفکیک هر روز، نرخ ها در برابرشان درج شده است و کافیست تا روز مد نظر خود را پیدا کنید. 

نکته : در روزهایی که به دلیل عدم نوسان بازار یا ثبات نرخ شاخص یا تعطیلی بازارها، تغییری در نرخ شاخص ایجاد نشده است نرخی ثبت نمی گردد و لذا دلیل خالی بودن برخی ردیف ها، یا عدم درج نرخ مربوط به یک روز مشخص، عدم وجود نوسان یا تغییر در نرخ آن شاخص است.

بخش نمودارهای قیاسی چیست و چه داده هایی در اختیار ما قرار می دهد؟نمودارها و داده ها

این بخش هم شامل 2 قسمت اصلی است. بخش نخست آن که نموداری در بخش فوقانی صفحه است و مختص نمایش دقیق کلیه نوسانات شاخص در روز جاری و مقایسه آن با روز قبل می باشد. کاربران محترم از طریق این نمودار می توانند تحولات و نوسانات بازار ر ا به طور دقیق در روز جاری مشاهده نمایند و با رفتار شاخص در روز پیشین و میزان تحولات آن مقایسه نمایند.

در بخش دوم این صفحه که خود به 4 قسمت بر حسب 4 بازه زمانی مختلف تقسیم شده است در هر بخش نموداری از نوسانات شاخص در یک بازه زمانی معین، قابل مشاهده است و علاوه بر آن میانگین شاخص در بازه مذکور محاسبه و با نرخ لحظه ای شاخص مقایسه می گردد و به این ترتیب میزان و درصد تغییر ارزش فعلی با میانگین آن بازه زمانی محاسبه و اعلام می شود.

همان گونه که اشاره شد این بخش از 4 گستره زمانی تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از 15 روزه، یک ماهه، سه ماهه و 6 ماهه.

در بخش سرمایه گذاری، چه اطلاعات و محتوایی به مخاطب عرضه می گردد؟نمودارها و داده ها

در این بخش، فرض بر این می باشد که شما بخشی از دارایی خود را در روزهای گذشته صرف سرمایه گذاری در یکی از شاخص ها کرده اید فرضا 10 میلیون ریال از سرمایه خود را به خرید نیم سکه اختصاص داده اید یا 1000 دلار ارز خریده اید و حال پس از گذشت یک دوره زمانی و سپری شدن تحولات نزولی و صعودی در بازار مربوطه، خواهان این هستید که دریابید این اقدام شما سودآور بوده است یا خیر؟ به عنوان نمونه شما 3 ماه قبل 10 میلیون ریال یا یک میلیون تومان از سرمایه خود را به خرید نیم سکه اختصاص دادید (فرضا 2 نیم سکه 500 هزار تومانی ) و امروز بعد از گذشت 3 ماه، هر نیم سکه به 540 هزار تومان رسیده است لذا ده میلیون ریال شما به ده میلیون و هشتصد هزار ریال تبدیل شده و شما هشتصد هزار ریال یا هشتاد هزار تومان سود به دست آورده اید.

به همین روال، بازه های زمانی مختلف از یک روز تا یک سال برای هر شاخص تعریف شده است که به تناسب نیاز یا علاقه می توانید میزان و سمت و سوی تحولات شاخص موردنظرتان را در هریک از این بازه های زمانی مشاهده فرمایید. نکته پایانی آنکه برای شاخص های مربوط به بازار داخلی مبلغ 10 میلیون ریال و برای شاخص های جهانی 1000 دلار به عنوان مبلغ پایه سرمایه، فرض گرفته شده است.

بخش ابزار تخصصی برای کدام شاخص ها ارائه می شود؟نمودارها و داده ها

این ابزار برای انس های جهانی شامل انس طلا، نقره، پلاتین، پالادیوم و 3 گزینه نفت سبک، نفت برنت، گاز طبیعی از بخش نفت و انرژی و کلیه 15 شاخص بورس های جهانی عرضه می شود.

ابزارهای تخصصی چه هستند و چه قابلیت ها و امکاناتی دارند؟نمودارها و داده ها

بی تردید این بخش از وب سایت کامل ترین و بروزترین مجموعه از ابزارهای محاسباتی و ترسیم را در اختیار کاربر قرار می دهد. استفاده از این ابزار از حیطه و توانایی افراد غیر متخصص به طور کامل خارج است و نیازمند دانش تخصصی در ارتباط با بازارهای جهانی و تجربه لازم در تحلیل و بررسی آنهاست. به طور کلی در این بخش با 5 دسته ابزار مواجه ایم. در سمت چپ این پکیج، ابزارهای ترسیمی (گرافیکی) گنجانده شده اند که مشتمل بر انبوهی از گزینه ها اعم از ذره بین، خط کش و معیار اندازه گیری، براش، متن، نمونه ها، ترندلاین و ..... می باشد.  در قسمت فوقانی آن، ابزارهایی جهت تعیین بازه زمانی، فواصل آپدیت، تعیین نوع نمودار، مقایسه 2 شاخص، اشتراک نظرات و دیدگاه ها گنجانده شده که هر یک شامل تعدادی ابزار ذیل خودشان می باشند. بخش سوم ابزارها در قسمت پایین قرار دارند که عمدتا برای قیاس، مطابقت و بررسی روندها در بازه های زمانی مختلف و به روش های گوناگون به کار می رود. در سمت  راست نیز مجموعه ابزارهایی نظیر تقویم اقتصادی و رویدادها، اطلاعات بازارها، شاخص هایی که بیشترین و کمترین رشدها را داشته اند، ویجت ها و ..... قرار دارند. همچنین می توان از سایر امکانات این پکیج یاد کرد فرضا در قسمت بالای آن یک آیکن دوربین عکاسی گنجانده شده است که مختص تهیه یک تصویر از نمودار و محاسبات و آنالیزهای صورت گرفته و ذخیره سازی آن تصویر می باشد از طریق همین ابزار می توانید از نمودارتان یک لینک هم تهیه کرده و آن را به طرق مختلف بازنشر نمایید. 

روش تبلیغ دوره ای چیست؟درج آگهی

این روش شایع ترین و مرسوم ترین شیوه نمایش آگهی است که طی آن آگهی سفارش دهنده برای مدت مشخصی فرضا یک ماه یا سه ماه و … در یکی از جایگاه های تبلیغ نمایش داده می شود و هزینه آن هم برای هر دوره مشخص و ثابت می باشد.

روش تبلیغ کلیک بیس (بر پایه کلیک) چگونه می باشد؟درج آگهی

در روش تبلیغ کلیک بیس، سفارش دهنده ابتدا حساب خود را به میزان مورد نظرش شارژ و سپس آگهی وی در وب سایت نمایش داده می شود و بازدیدکنندگان سایت آگهی مذکور را ملاحظه خواهند نمود، بالطبع آنها که علاقه مند به موضوع یا کالای تبلیغ شده می باشند روی آگهی کلیک خواهند کرد و به وب سایت آگهی دهنده ارجاع داده می شوند. در این روش به ازای هر یک کلیک به شرحی که گفته شد، مبلغ ۱۲۰ تومان از حساب سفارش دهنده کاسته خواهد شد.

چرا توصیه می کنید که از فلش برای طراحی بنرها استفاده نکنیم؟درج آگهی

فرمت فلش به دلایل متعدد رو به افول می باشد و مهم تر از آن برای وب سایت دردسر آفرین است، از جمله اینکه:

1. عموم تولیدات اپل مدت هاست که از فلش پشتیبانی نمی کنند و لذا بنر شما توسط حجم قابل توجهی از کاربران سایت که از سیستم ها یا گوشی های هوشمند اپل استفاده می کنند بصورت پیش فرض دیده نخواهد شد.

2. فرمت فلش در برخی از مرورگرها به طور کامل از دایره پشتیبانی خارج شده است حتی مرورگر جامعی نظیر موزیلا فایرفاکس هم عموما با این فرمت دچار اشکال می گردد و به طور مکرر شاهد پراندن پلاگین نمایش آن توسط خود مرورگر می باشیم.

3. فایل های فلش به نسبت موارد مشابه خود از حجم و وزن بالاتری برخوردارند که موجب انتقال بار اضافی به سایت می شود.

4. فایل های فلش توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو شناسایی نمی شود و حتی در صورت شناسایی، فاقد ارزش تلقی می گردد که این هم برای خود نمایش دهنده و هم برای آگهی دهنده ضرر آفرین می باشد.

5. خود کمپانی ادوبی به عنوان شرکت عرضه کننده فلش، هیچ پلانی برای توسعه و آینده این فرمت در نظر ندارد و تا کنون چندین برنامه و پسوند متفاوت را برای جایگزینی فلش پیشنهاد داده که در مرحله تست و بررسی می باشند.

شاخص DAX چیست؟بورس های جهانی

شاخص DAX (که مخفف Deutscher Aktienindex می باشد) مهمترین شاخص سهام در آلمان به شمار می رود. این شاخص به عنوان میانگین موزون قیمت سهام 30 شرکت آلمانی محاسبه می گردد. این شاخص تقسیم ها روی سهام را نیز مورد محاسبه قرار می دهد بنابراین، این شاخص بازتاب دهندۀ مجموع درآمد سهام داران است. شاخص DAX در اول ژوئیۀ سال 1988، توسط Deutsche Boerse AG معرفی شد. تاریخ مبنا برای DAX برابر است با 30.12.1987، بطوریکه در این تاریخ ارزش شاخص برابر با 1000 سهام در شاخص بود که 80% از گردش مالی بورس سهام را ارائه می داد و به خوبی بازتاب دهندۀ وضعیت کلی بورس سهام آلمان می باشد. DAX شامل قیمت های سهام شرکت هایی همچون BMW، Bayer، MAN، Volkswagen، Siemens، Deutsche Bank، Lufthansa، Deutsche Boerse، Daimler، DT. Telekom، E.ON، Allianz SE VNA BASF و دیگران می باشد. هر شرکت وزن مختص به خود را در شاخص دارد، ضمن اینکه، ده ها شاخص ویژۀ DAX محاسبه می شوند که معروف ترین شان TecDAX است. TecDAX شاخص بخش شرکت های فن آوری بالا است که بر اساس قیمت های نقدترین سهام های شرکت های فن آوری بالا محاسبه می شود. DAX مبنای معاملات آتی (FDAX) و معاملات آپشن (ODAX) است. این اوراق بهادار مشتقه توسط بورس معاملات الکترونیکی آتی و آپشن اروپا (Eurex) ارائه می شوند.

شاخص FTSE 100 چیست؟بورس های جهانی

FTSE 100 (که مخفف Financial Times Stock Exchange Index می باشد) مهمترین شاخص سهام در بریتانیای کبیر به شمار می رود. این شاخص توسط شرکت مستقل FTSE Group محاسبه می گردد. این شاخص به عنوان میانگین موزون مقدار قیمت سهام 100 شرکت از بزرگترین شرکت های فعال در بورس سهام لندن (LSE) محاسبه می گردد. سهام این شرکت ها به شکل آزاد شناور است. مجموع سرمایۀ این شرکت ها 80% از سرمایۀ تمام سهامی است که در LSE معامله می شود. سهامی که در این شاخص وجود دارند به خوبی بازتاب دهندۀ وضعیت کلی بریتانیای کبیر و جهان می باشند. شاخص FTSE 100 از ساعت 08:00 تا 16:29 (GMT) محاسبه می شود. قیمت های سهام بورس سهام لندن مورد استفاده قرار می گیرند. فهرست شرکت های موجود در این شاخص بطور فصلی مورد بازنگری قرار می گیرد. شاخص FTSE 100 شامل قیمت های سهام شرکت های BHP Billiton، BP، Barclays، HSBC Hldgs، Lloyds Banking Group، Rolls-Royce Holding، Tesco، Unilever، Vodafone Group و سایر شرکت ها می شود. هر شرکت وزن مختص به خود را در شاخص دارد. گروه شاخص FTSE نیز در کنار FTSE 100 بطور فعال استفاده می شوند. به عنوان مثال شاخص FTSE Mid 250 که دربرگیرندۀ 250 شرکت بریتانیایی است و به لحاظ سرمایه جزو یکصدتای نخست است. 

تولبار بر روی چه مرورگرهایی قابل نصب می باشد؟

اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس. به زودی نسخه مربوط به گوگل کروم نیز عرضه می گردد.

تقویم کاری بازارها چیست؟تقویم ها

تقویم کاری بازارها نشان دهنده ساعات کار بازارهای مالی و بورس های بین المللی است. بدین شکل که در قسمت بالای تقویم، شاهد اعدادی هستیم که در بک گراند سورمه ای درج شده اند این اعداد از 1 تا 24 و مبین 24 ساعت شبانه روز می باشند. در میان این 24 عدد که به شکل ستون های نازک و به صورت عمودی بر روی کل تقویم کشیده شده اند همواره یکی از آنها به رنگ سبز و ستون عمودی آن روشن تر است که این ستون گویای ساعت فعلی است و با گذشت هر ساعت یک ردیف جلوتر خواهد آمد. معیار این ساعت هم زمان به وقت گرینویچ می باشد که معیار استاندارد جهانی است. بر روی نقشه به طور کاملا واضح موقعیت هر بورس و فاصله زمانی تا آغاز و پایان ساعت کارش که به وضوح دیده می شود و علاوه بر آن در بخش پایین صفحه هم، همین اطلاعات به صورت فهرست شده درج می گردند.

تقویم رویدادهای اقتصادی چیست؟تقویم ها

تقویم رویدادهای اقتصادی منعکس کننده مهم ترین اتفاقات و تحولاتی است که در روز جاری بازارهای مالی جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و شامل زمان وقوع رویداد، کشور محل وقوع، عنوان و میزان یا درجه اهمیت آن رویداد می باشد. اهمیت این بخش در آنجاست که این رویدادهای اقتصادی در واقع جهت مبادلات و بازارهای مالی و بورس ها را تعیین می کنند و به همین جهت عموم فعالان این بازارها با دقت فراوان و هوشیاری دو چندان، این تحولات را پیگیری می نمایند.

در بازخرید و بازگرداندن جنس به واحدی که از آن خرید کرده ام به بهانه عدم موجود بودن نقدینگی، مکررا به روز دیگری ارجاع می دهد چه باید بکنم؟امور صنفی

آیا کسانی که کارت پایان خدمت ندارند می توانند ثبت نام انجام دهند؟دانشگاه طلا و جواهر

بله ، در صورتی که بیش از یک سال از موعد اخذ مدرک دیپلم آنها سپری نشده باشد می توانند ثبت نام کنند و با ارائه معرفی نامه به نیروی انتظامی، نامه معافیت از تحصیل بگیرند.

برای ثبت نام و تحصیل در دانشگاه، از چه طریقی باید اقدام کنم؟دانشگاه طلا و جواهر

داوطلبان تحصیل در رشته های تحصیلی طلا و جواهر سازی جهت ورود به دانشگاه می بایست با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org مراحل لازم جهت ثبت نام و انتخاب رشته را انجام دهند و سپس طی مراحل لازم، گزینش دانشجو توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام و اسامی قبول شدگان اعلام می گردد.

شاخه های گروه آزمایشی و زیر شاخه های تحصیلی در مقطع کاردانی مرکز چیست؟دانشگاه طلا و جواهر

الف. شاخه صنعت شامل رشته های

1. ریخته گری

2. ورق کاری

3. زنجیر سازی

ب. شاخه هنر و فرهنگ شامل رشته های

1. ساخت زیور آلات

2. گوهر نشانی (مخراجکاری)

3. ملیله سازی

رشته های دایر در مقطع کارشناسی چیست؟دانشگاه طلا و جواهر

هم اکنون مرکز در رشته طراحی زیور آلات در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد، سایر رشته هایی که جهت مقطع کارشناسی برنامه ریزی آنها در دست انجام است عبارتند از : مدیریت صنعت طلا و جواهر ، گوهر شناسی ، ساخت جواهرات

فعالیت مرکز از چه سالی آغاز گردید؟دانشگاه طلا و جواهر

در سال 1390 اتحادیه طلا و جواهر تهران موفق گردید نخستین مرکز دانشگاهی تخصصی علمی کاربردی طلا و جواهر سازی را در کشور تاسیس کند و به این طریق راه تحصیلات عالی در مقاطع کاردانی ،کارشناسی و بالاتر را برای جوانان با استعداد و علاقه مند به طلا و جواهر سازی و رشته ها و گرایش های مختلف آن هموار سازد.

شرایط و ضوابط تغییر گرایش چه می باشد؟دانشگاه طلا و جواهر

دانشجو می تواند در تابستان ترم دوم تحصیل خود طبق اعلام تقویم آموزشی، به مرکز مراجعه کرده و رشته تحصیلی خود را به یکی از رشته های موجود در همان زیرشاخه گروه آزمایشی تغییر دهد.

مدت زمان گذراندن دوره کاردانی چقدر می باشد؟دانشگاه طلا و جواهر

حداقل 2 سال و حداکثر 3 سال

آیا برای قبولی و ثبت نام در مرکز باید از طریق آزمون ورودی اقدام کرد؟دانشگاه طلا و جواهر

پذیرش در مرکز علمی کاربردی اتحادیه طلا و جواهر بر اساس شرط معدل و بدون انجام هیچ گونه آزمونی و صرفاً از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به انجام می رسد.

آیا مدرک صادر شده بعد از اتمام دوره و فارغ التحصیلی معتبر می باشد؟دانشگاه طلا و جواهر

بله ،مدرک صادر شده مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات می باشد و توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی صادر می گردد.

هزینه تمام شده برای هر نیمسال تحصیلی چقدر می باشد؟دانشگاه طلا و جواهر

هزینه مربوط به هر نیمسال تحصیلی بسته به دروس ارائه شده می باشد اما به تقریب 5،000،000 الی 6،000،000 ریال برآورد می شود.

آیا در طول دوران تحصیل، دروس نظری هم ارائه می شود؟دانشگاه طلا و جواهر

بله، 40 درصد واحدها مربوط به دروس نظری و 60 درصد مربوط به دروس عملی و کارگاهی می باشند.

در صورتی که مدرک کاردانی یا کارشناسی غیر مرتبط داشته باشم می توانم در مقطع کارشناسی ثبت نام کنم؟دانشگاه طلا و جواهر

بله ،با گذراندن دروس جبرانی، می توانید در مقطع کارشناسی رشته طراحی زیورآلات ادامه تحصیل دهید.

چگونه می توان در دوره های آزادی که در مرکز برگزار می گردد شرکت نمود؟دانشگاه طلا و جواهر

با مراجعه حضوری و پیش ثبت نام، می توانید در دوره های آزاد و کوتاه مدتی که مرکز مجری برگزاری آنها می باشد نام نویسی و شرکت نمایید. 

نشانی و شماره های تماس دانشگاه علمی - کاربردی اتحادیه چیست؟دانشگاه طلا و جواهر

نشانی دانشگاه: تهران - خیابان سمیه - بین خیابان فرصت و ایرانشهر- پلاک 186

تلفن : 88810038 - 88810037

تلفن : 88348588 - 88348574

فکس : 88826590

از کجا می توانم نسبت به اضافه شدن بخش های جدید به سایت خبردار شوم؟سوالات متداول

از طریق باندی که به همین منظور در زیر منوی سایت در صفحه نخست گنجانده شده است مهم ترین بخش های افزوده شده به سایت، به اطلاع کاربران رسانده می شود.

معرفی امکانات انجمنانجمن ها

معرفی منوی کاربریانجمن ها

نحوه ارسال دعوت نامهانجمن ها

معرفی منوی سریع ایجاد مطلبانجمن ها

شاخص طلای XAU چیست و چگونه به اطلاعات آن دست پیدا کنم؟بورس های جهانی

XAU یک شاخص معاملاتی در بورس فیلادلفیا می باشد که مشتمل بر 29 کمپانی اصلی فعال در زمینه استخراج معادن فلزات گران بهاست. فهرست این کمپانی ها و ارزش سهام آنها به همراه اطلاعات تکمیلی اعم از تغییرات، زمان تغییر در ارزش سهام هریک، کمترین و بیشترین مقدار ثبت شده و ..... در صفحه اختصاصی شاخص XAU به شکل زنده و لحظه ای ارائه می گردد

شاخص طلای GOX چیست و از کجا می توانم به اطلاعات آن دست پیدا کنم؟بورس های جهانی

شاخص طلای GOX CBOE (مخفف Chicago Board Options Exchange) یک شاخص برابری وزنی با دلار می باشد که متشکل از 12 کمپانی طراز اول در زمینه استخراج، استحصال و تولید شمش های طلاست. این شاخص پس از بسته شدن بازارها در انتهای چرخه سه ماهه منتهی به آخرین جمعه ماه مارس مجددا تنظیم و ارائه می گردد. در صفحه اختصاصی شاخص GOX اسامی این کمپانی ها و سایر اطلاعات مرتبط اعم از ارزش سهام، تغییرات، زمان تغیر در ارزش سهام، کمترین و بیشترین مقدار ثبت شده و ..... به شکل زنده و منطبق با آخرین تغییرات صورت گرفته در آنها ارائه می گردد

شاخص طلای TSX چیست و چطور به اطلاعات آن دست پیدا کنم؟بورس های جهانی

شاخص طلای S&P TSX متشکل از نماد معاملاتی 39 کمپانی اکتشاف و استخراج معادن فلزات گرانبها در بازار بورس اوراق بهادار کانادا (TSX) می باشد. فهرست این کمپانی ها و ارزش سهام آنها به همراه اطلاعات تکمیلی اعم از تغییرات، زمان تغیر در ارزش سهام هریک، کمترین و بیشترین مقدار ثبت شده و ..... در صفحه اختصاصی شاخص TSX به شکل زنده و لحظه ای ارائه می گردد

شاخص طلای JSE چیست و از چه طریق می توانم به اطلاعات آن دست یابم؟بورس های جهانی

شاخص طلای JSE ( مخفف Johannesburg Stock Exchange ) بازاری برای معامله سهام شرکت های فعال در بخش استخراج معادن فلزات گران بها در آفریقای جنوبی است. این شاخص مشتمل بر 4 کمپانی فعال در این عرصه می باشد که اطلاعات مربوط به سهام آنها همراه با میزان و درصد تغییرات، کمترین و بیشترین مقدار ثبت شده و ... در صفحه اختصاصی شاخص JSE به شکل زنده و منطبق با آخرین تغییرات حاصله، ارائه می گردد.

شاخص طلای HUI چیست و از کجا می توانم اطلاعات آن را به دست بیاورم؟بورس های جهانی

شاخص طلای HUI AMEX متشکل از 15 کمپانی اصلی فعال در بخش استخراج معادن و استحصال طلاست. هدف از طراحی این شاخصر، تعریف مبنایی بود تا به وسیله آن سرمایه گذاران امکان پیش بینی نوسانات کوتاه مدت قیمت طلا را بیابند. اطلاعات مربوط به سهام آنها همراه با میزان و درصد تغییرات، کمترین و بیشترین مقدار ثبت شده و ... در صفحه اختصاصی شاخص HUI به شکل زنده و منطبق با آخرین تغییرات حاصله، ارائه می شود.

نرخ ارز آزاد به معنای چیست؟قیمت ها

منظور قیمت ارزها در معاملات نقدی و رایج روزانه با حجم و مقادیر عادی است. معاملات نقدی، معاملاتی هستند که خریدار و فروشنده به محض انجام معامله، ارز و ریال را با هم تبادل می نمایند.

نرخ ارز مبادله ای به چه معناست؟قیمت ها

مقصود از نرخ ارز مبادله ای، نرخ های اعلام شده در مرکز مبادلات ارزی است که روزانه یک نوبت اعلام می گردد و عموما به عنوان نرخ دولتی یا رسمی ارز از آن یاد می کنند. مرکز مبادلات ارزی تحت نظارت بانک مرکزی و به منظور ساماندهی عرضه و تقاضای ارزها در بین بازرگانان و تنظیم آن در شبکه بین بانکی کشور ایجاد شده است.

سامانه سنا چیست؟ و نرخ ارز سنا معنایش چیست؟قیمت ها

منظور از نرخ ارز سنا، نرخ های محاسبه و اعلامی در سامانه سنا است. این نرخ ها میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در این سامانه توسط صرافی های مجاز کل کشور است. سامانه سنا زیرنظر بانک مرکزی قرار دارد.

حواله ارزی چیست؟ و نرخ ارز حواله به چه معناست؟قیمت ها

حواله نوعی دستور پرداخت است که به موجب آن، یک بانک یا مؤسسه مالی به تقاضای مشتری خود، به یکی از بانک‌های همکار(کارگزار) خود در خارج از کشور، حواله‌ ای را صادر می‌کند و از آن موسسه می‌خواهد مبلغ حواله را به ذی‌نفع آن (دریافت کننده وجه که مشتری معین می نماید) پرداخت کند. این فرآیند توسط صرافی های مجاز به انجام می رسد و نرخ حواله ارزی، به معنای نرخ ارسال ارزها در قالب حوالجات ارزی توسط صرافی هاست.

خروجی لحظه ای ارز سنا به معنای چیست؟ و چه کاربردی دارد؟قیمت ها

سامانه سنا با هدف گردآوری سیستماتیک داده های معاملاتی بازار ارز و نقل و انتقالات ارزی در سطح صرافی های سراسر کشور طراحی و راه اندازی شده است و کلیه صرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی، اطلاعات معاملاتی خود اعم از فروش و خرید را در این سامانه به ثبت می رسانند که از میانگین این معاملات و نرخ های ثبت شده، رقم میانگینی محاسبه و اعلام می گردد که به آن نرخ سنا اطلاق می شود به عبارت دیگر این نرخ ها میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه سنا توسط صرافی های مجاز کل کشور است.

این نرخ ها در واقع نوعا بیانگر نرخ ارز ها در معاملات بازار آزاد می باشند چرا که شامل قریب به اتفاق مبادلات ارزی هموطنان می باشد. در همین راستا و با توجه به اهمیت نرخ ارز برای اقتصاد کشور، در کلیه سطوح و با عنایت به اینکه فعالان اقتصادی و تجاری کشور به طور مرتب در حال رصد و کسب اطلاع از نرخ لحظه ای ارز ها می باشند مدیران وب سایت ها، سامانه های آنلاین و پایگاه های خبری، به طور مستمر اقدام به پوشش و اعلام نرخ ارزها در رسانه های ذیل مدیریت خود می نمایند که این فرآیند بعضا به دلیل نبود بسترها، ابزارها و امکانات مقتضی با چالش و یا نقصان هایی همراه می گردد ابزارهای سه گانه عرضه شده در صفحه سنا، تلاشی جهت ایجاد این بستر پایدار و امن و رفع نقصان های مذکور است. از طریق این 3 روش پیشنهادی امکان دستیابی به نرخ های سامانه سنا به طور زنده برای کلیه فریم ورک ها، زبان های برنامه نویسی، سی ام اس ها و .... با هر سطح تخصص و مهارتی فراهم می گردد. در پایان شایان ذکر است که وب سرویس های سامانه سنا به طور رایگان در اختیار عموم همکاران و کاربران قرار داده می شود و تا انتها نیز به همین منوال و سیاق، ارائه خواهد گردید و استفاده از آنها واجد هیچ گونه هزینه ای نخواهد بود.

چگونه می توانم نرخ ارزها را در وب سایت خود نمایش دهم؟خدمات و ابزارها

در بخش سایر بازارها نرخ چه محصولاتی نمایش داده می شود ؟قیمت ها

در این بخش قیمت خودروهای داخلی، قیمت خودروهای وارداتی، قیمت آهن آلات، قیمت مصالح ساختمانی، قیمت موبایل، قیمت تبلت، قیمت لپ تاپ، قیمت تلویزیون، قیمت محصولات کشاورزی اعم از دامی و کشاورزی، میوه و تره بار، خشکبار، قارچ، قند و شکر، زعفران، قیمت مواد غذایی اعم از گوشت و مرغ، برنج، روغن خوراکی، ماهی و میگو، قیمت کاغذ و مقوا و قیمت محصولات پلیمری ارائه می شود. لازم به ذکر است که آگاهی و رصد کردن بازارهای فوق الذکر نخست به عنوان بازار کالاهای مصرفی و ارتباط آن با بازارهای کالایی و ارزی و همچنین به جهت ارتباط تنگاتنگ و متقابل ارز و مباحث ارزی بر آنها، شایسته توجه است و فعالان اقتصادی به طور پیوسته درصدد این مهم هستند. همچنین باید خصایص و شرایط خاص بازار ایران را در این رابطه مد نظر داشت که روابط و معادلات اقتصادی آن مختص خود می باشد و برای درک صحیح آن، نحوه و مدل ارتباط بازارها با یکدیگر اهمیت دوچندانی دارد. در انتها شایان ذکر است که در بخش سایر بازارها که مشتمل بر تمام موارد فوق است تلاش شده تا حتی الامکان جامعیت و پوشش کامل حوزه ها مد نظر قرار داشته باشد و تمامی رده ها و گروه های موجود در این بازارها پوشش داده شوند.

بخش بازارهای جهانی چیست؟ و مشتمل بر چه مواردی می باشد؟بازارهای جهانی

به طور کلی بازارهای مالی در دنیا به 4 دسته بازارهای کالایی، بازارهای سهام، بازارهای ارزی، بازار اوراق قرضه تقسیم می گردند که ذیل هر یک از این بازارها، انواع معاملات و داد و ستدهای مالی صورت می پذیرد بخش بازارهای جهانی این حوزه را به طور کامل پوشش می دهد و ذیل آن و در قالب 4 دسته کلی، اطلاعات لحظه ای و زنده این بازارها در دسترس می باشند. علاوه بر این موارد، به جهت موضوع تخصصی اصلی سایت، که بازار طلا و به طور کلی بازار فلزات گران بها می باشد، صفحه ای به بازار جهانی فلزات گران بها اختصاص پیدا کرده است که ذیل آن قیمت چهار فلز اصلی این بازار یعنی طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم در واحدهای وزنی مختلف شامل گرم، کیلوگرم، تولا و اونس در واحدهای پولی و ارزهای معتبر و اصلی دنیا ارائه می گردد همچنین بخشی به ارائه اطلاعات لحظه ای 5 بورس اصلی و معتبر جهانی که تعیین کننده نهایی نرخ جهانی طلا می باشند اختصاص یافته است.

بخش بازارهای کالایی چیست و از چه طریقی قابل دستیابی می باشد؟بازارهای جهانی

بخش بازارهای کالایی که در زبان انگلیسی از آن با عنوان Commodity یا Commodity Market یاد  می شود به معنای بازاری فیزیکی یا مجازی است که فرآیند خرید، فروش یا هر نوع معامله مواد اولیه یا محصولات در آن صورت می پذیرد. به زبان ساده می توان این نوع بازار را محلی برای دادو ستد کالاها دانست. در حال حاضر قریب به 50 بازار کالایی عمده و اصلی در جهان وجود دارد که فرآیند تجارت و مبادله کالاها را تسهیل می کنند و بخش عمده تجارت کالایی جهان در آنها صورت می پذیرد. به طور کلی بازارهای کالایی مشتمل بر 100 قلم کالای اصلی و کلیدی می باشند که اطلاعات و قیمت زنده آنها به همراه نوسانات لحظه ای و میزان تغییرات در بازه های روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه از صفحه بازارهای کالایی قابل مشاهده و دستیابی است.

آیا قیمت کالاهای اساسی نیز در سایت ارائه می شود؟ از کجا می توانم آنها را پیدا کنم؟بازارهای جهانی

بله، در صفحه بازارهای کالایی. قیمت زنده و نوسانات لحظه ای محصولات کشاورزی مشتمل بر پنبه، ذرت، سویا، گندم، برنج، کلزا، لاستیک، کاکائو، آب پرتقال، قهوه، چوب، جو، پشم، شکر و  محصولات دامی شامل فیدر گاو، گاو زنده، خوک بدون چربی، گوشت گاو در صفحه بازارهای کالایی موجود می باشند.

آیا قیمت نفت و دیگر محصولات خانواده انرژی در سایت ارائه می شوند؟ از کدام بخش در دسترس می باشند؟بازارهای جهانی

بله. از بخش بازارهای کالایی، نرخ زنده و نوسانات لحظه ای خانواده محصولات انرژی مشتمل بر نفت خام، نفت برنت، گاز طبیعی، بنزین، سوخت گرمایشی، اتانول در صفحه بازارهای کالایی در دسترس می باشند.

در بخش بازار جهانی فلزات گران بها چه محتوا و داده هایی ارائه می گردد؟بازارهای جهانی

در صفحه بازار جهانی فلزات گران بها، قیمت چهار فلز اصلی این بازار یعنی طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم در واحدهای وزنی مختلف شامل گرم، کیلوگرم، تولا و اونس به ارزهای معتبر و اصلی دنیا ارائه می گردد. در واقع شما می توانید در سه لایه مختلف اعم از نخست فلز مورد نظر از بین 4 فلز عرضه شده، دوم واحد وزنی مورد نظر از بین 4 واحد وزنی ارائه شده، سوم واحد پولی مورد نظر از بین ارزهای اصلی و کلیدی دنیا دست به انتخاب زده و به اطلاعات مورد نظر خود به شکل لحظه ای دست پیدا کنید.

اطلاعات بازار بورس سایر کشورها را از کجا می توانم پیدا کنم؟بازارهای جهانی

شما می توانید از طریق صفحه بازارهای سهام اطلاعات لحظه ای و آنلاین بازارهای بورس کلیه کشورهای جهان را به دست بیاورید همچنین نوسانات لحظه ای این بازارها و میزان نوسان آنها در بازه های روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه نیز در همین بخش ارائه می گردد.

در بخش بازارهای ارزی چه اطلاعات و داده هایی ارائه می شود؟بازارهای جهانی

شما می توانید از صفحه بازارهای ارزی اطلاعات کلیه ارزهای جهان و نرخ برابری آنها را به دست آورده و از نوسانات لحظه ای رخ داده در بازارهای بین المللی مبادلات ارزی آگاهی پیدا کنید. در واقع در این بخش نرخ زنده و لحظه ای برابری ارز هریک از کشورهای جهان با دلار آمریکا ارائه می شود همچنین نوسانات و تغییرات حاصله در بازه های روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه جفت ارزها نیز در همین صفحه محاسبه و اعلام می گردد. به بازار مبادلات ارزی اصطلاحا فارکس ( FOREX یا FX ) گفته می شود.

چگونه می توانم به اطلاعات مربوط به بازار اوراق قرضه دست پیدا کنم ؟بازارهای جهانی

شما می توانید از طریق صفحه اختصاصی بازار اوراق قرضه اطلاعات لحظه ای و آنلاین این بخش را به انضمام نوسانات لحظه ای و میزان تغییرات در بازه های روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه آنها بدست بیاورید.

بخش اندیکاتور چیست؟ و چه اطلاعات و آمارهایی در آن ارائه می شود؟بازارهای جهانی

چگونه می توانم به راهنمای سایت دست پیدا کنم؟سوالات متداول

راهنمای سایت یکی از مهم ترین بخش ها و قلب تپنده وب سایت است که پاسخ قریب به اتفاق پرسش های شما را در خود جای داده است و به عنوان یک ابزار موثر و کارا، همواره در کنار شما حضور دارد. راهنما شاید جزو معدود مواردی باشد که از تمام نقاط، صفحات و بخش های سایت، در دسترس قرار دارد و کاربران محترم می توانند به ساده ترین و سریع ترین شکل به آن دست پیدا کنند. دستیابی به راهنما از 2 نقطه در کل صفحات میسر می باشد:

1. از منوی فوقانی سایت

2. از نوار ابزار جانبی سایت 

 

در راهنمای مصور زیر محل هر 2 نقطه در صفحات نمایش داده شده است :

نقشه سایت چیست؟ در کجای سایت قرار دارد و راه دسترسی به آن چیست؟سوالات متداول

نقشه سایت در واقع به صفحه ای گفته می شود که لینک تمام صفحات و بخش های سایت با دقت و کامل، به شکل دسته بندی شده در آن قرار دارد. کاربران محترم برای دستیابی به یک دید جامع و کامل از بخش ها و امکانات سایت و برای یافتن هر چه سریعتر بخش، ابزار یا صفحه مورد نظر خود می باید به نقشه سایت مراجعه فرمایند. به عبارت دیگر نقشه سایت لیست دقیق تمام محتویات و اجزای سایت است و به همین جهت از کاربرد و اهمیت فراوانی برخوردار است. نقشه سایت به جهت پیوستگی و ارتباط کارکردی با راهنمای سایت، در همه جا دقیقا در مجاورت راهنمای سایت قرار دارد لذا به این بخش نیز می توان از دو نقطه در تمام صفحات سایت دست پیدا کرد : 

1. از منوی فوقانی سایت
2. از نوار ابزار جانبی سایت

در راهنمای مصور زیر محل هر 2 نقطه در صفحات نمایش داده شده است :

پروفایل چیست؟نمودارها و داده ها

پروفایل به مجموعه اطلاعات، جداول، نمودارها، خبرها، آرشیو قیمت ها و اطلاعات مربوط به یک شاخص فرضا سکه امامی یا دلار و ........ گفته می شود که در یک قالب واحد و متمرکز گردآوری شده اند. در سراسر وب سایت شما می توانید با کلیک روی هر سطر از جداول قیمت ها، به پروفایل شاخص مورد نظر هدایت شوید. همچنین فهرست کامل تمامی پروفایل های شاخص ها از بخش نمودارها و داده ها قابل دسترس می باشند.

در سایت نقص یا اشکالی دیده ام چگونه می توانم آن را گزارش کنم؟سوالات متداول

شما می توانید نواقص، اشتباهات، ایرادات و کلیه انتقادات خود را از طریق فرم گزارش نواقص با ما در میان بگذارید. این اطمینان به کلیه کاربران محترم داده می شود که کلیه این فرم ها به طور دقیق مطالعه، بررسی و به موارد مقدور و ممکن، ترتیب اثر داده خواهد شد. ما مشتاقانه در انتظار انتقادات و اشکالات مورد نظر شما عزیزان هستیم تا با رفع آنها، محتوا و امکانات هر چه بهتری در اختیار عموم کاربران معزز قرار داده شود. از اینکه اشکالات ما را به ما گوشزد می فرمایید بسیار ممنونیم.

پیشنهادی برای بهبود یکی از بخش های سایت دارم ؟ / خواهان اضافه شدن بخش جدیدی به سایت می باشم چگونه آن را اطلاع دهم؟سوالات متداول

برای ارائه پیشنهاد و درخواست افزودن یک بخش، ابزار یا صفحه ای خاص به سایت، هیچ محدودیتی وجود ندارد و کلیه کاربران محترم می توانند نظریات اصلاحی یا موارد درخواستی خود را از طریق فرم تماس با ما به اطلاع ما برسانند. این اطمینان به کلیه عزیزان و همراهان همیشگی داده می شود که با کمال دقت و حساسیت، پیشنهادات شما بررسی و در عموم موارد درخواست شما عملی شده و آنچه موردنیاز تشخیص داده اید به سایت افزوده خواهد شد. بی صبرانه در انتظار درخواست ها و پیام های شما عزیزان می باشیم.

آیا سایت دارای اپلیکیشن موبایل هم می باشد؟ چگونه آن را نصب نمایم؟سوالات متداول

بله. سایت دارای اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید می باشد که شرح و نمایی از آن در صفحه اپلیکیشن موبایل ارائه گردیده است. شما به دو طریق می توانید نسبت به نصب آن بر روی گوشی خود اقدام نمایید.

1. نصب از سایت گوگل پلی، که برای این منظور می توانید به لینک اپلیکیشن قیمت ها در گوگل پلی مراجعه فرمایید.

2. نصب از سایت کافه بازار، که برای این منظور  می توانید به لینک اپلیکیشن قیمت ها در کافه بازار مراجعه فرمایید.

آیا سایت ورژن مخصوص موبایل هم دارد؟ چگونه از آن استفاده نمایم ؟سوالات متداول

بله. در این زمینه 2 امکان ارائه گردیده است. 

امکان نخست / نسخه موبایل RWD : این حالت هنگامی رخ می دهد که کاربران گرامی با وسیله ای نظیر گوشی های هوشمند، موبایل و تبلت به آدرس سایت www.TGJU.org مراجعه می فرمایند که در این حالت به جهت آنکه خاصیت ریسپانسیو بودن (مقصود مطابقت و منطبق شدن خودکار سایت با ابزار ارتباطی کاربر) در طراحی و پیاده سازی سایت مورد نظر بوده است  وب سایت به تناسب نوع وسیله اعم از موبایل، تبلت و .... و ابعاد صفحه نمایش آن، به طور خودکار تغییر شکل داده و به متناسب ترین شیوه فیکس می شود. در این حالت نیاز به انجام هیچ اقدامی از سوی کاربر نیست و صرفا کافیست از طریق مرورگر گوشی موبایل خود از وب سایت استفاده نماید. 

امکان دوم / نسخه وب ویوو Web View : برای دستیابی به این نسخه، کاربران گرامی می باید به نشانی www.TGJU.org/mobile مراجعه نمایند. در این حالت نسخه ای از اپلیکیشن سایت برای مشاهده در وب فراهم گردیده است و در واقع از طریق حالت مذکور، اپلیکیشن اندروید سایت در قالب وب در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت. مزایای این حالت، نخست بهینه بودن برای مشاهده در گوشی های موبایل، راحتی و سهولت استفاده، سرعت بالای دسترسی و ... می باشد.

در مجموع آنکه برای آن دسته از کاربران محترم سایت که عموما از طریق گوشی های تلفن به سایت مراجعه می فرمایند 2 حالت میسر می باشد. نخست حالت نرمال که طی آن خود سایت با گوشی های موبایل بصورت خودکار متناسب می گردد و حالت دوم که با مراجعه به نشانی www.TGJU.org/mobile قابل دستیابی است و طی آن کاربران می توانند اپلیکیشن سایت را همچون صفحات رایج اینترنتی از طریق همه دستگاه هایی که به اینترنت دسترسی دارند مشاهده و از آن استفاده نمایند.

"پنجره اطلاعات تکمیلی" چیست؟ چگونه قابل دسترس خواهد بود و محتوای آن چیست؟قیمت ها

کاربران محترم باید توجه فرمایند که صرفا بخشی از اطلاعات و داده های مورد نیازشان در نگاه نخست قابل مشاهده و در دسترس است و بخش بسیار مهمی از اطلاعات زمانی نمایش داده می شوند که ماوس کاربر روی هر ردیف از شاخص ها قرار بگیرد فرضا ردیف قیمت مثقال که در راهنمای تصویری زیر ماوس روی آن قرار گرفته است. با انجام این کار، پنجره کوچکی ظاهر می شود که آن را "پنجره اطلاعات تکمیلی" می نامیم و حاوی اطلاعات بسیار کاربردی و مهمی می باشد مشتمل بر : نرخ های قبل شاخص + زمان ثبت نرخ های قبل + مقدار و درصد تغییر نرخ و همچنین در قسمت پایین آن، نرخ بازگشایی یا شروع بازار در روز جاری نمایش داده می شود.

ابزار آرشیو شاخص تمایلات بازار جهانی چیست؟خدمات و ابزارها

این ابزار برای نمایش حجم و تعداد معاملات ثبت شده بازارها در بازه های زمانی گذشته ایجاد گردیده است و بیانگر نسبت و میزان نوسانات پردامنه و کم دامنه برای نمادهای معاملاتی گوناگون می باشد.

مارکت واچ چیست؟بازارهای جهانی

مارکت واچ همان گونه که از عنوانش پیداست در واقع نگاه جامعی به بازارهای معاملاتی، کالایی و اقتصادی دنیاست. در این صفحه اطلاعات لحظه ای و زنده بازارهای ارزی، کالایی و سهام با سریع ترین میزان بروزرسانی عرضه می گردد همچنین سیگنال های معاملاتی خرید و فروش و نوسانات لحظه ای، میزان و درصد نوسانات و چندین پارامتر دیگر از طریق همین صفحه قابل رهگیری است.

نوسان گیر چیست؟خدمات و ابزارها

این ابزار برای نمایش میزان نوسانات حاصل شده در شاخص های مختلف بازارهای جهانی، محاسبه مقدار نوسان و همچنین ثبت نرخ های قبل و بعد از وقوع نوسانات به کار می رود

بخش "ترین های روز" چه کاربردی دارد؟خدمات و ابزارها

این ابزار همان گونه که از عنوانش پیداست بیانگر بالاترین و پایین ترین نرخ های ثبت شده برای کلیه شاخص های جهانی در طول یک روز معاملاتی در بازارهای بین المللی است

نمایش گر سیگنال های معاملاتی چیست و چه کاربردی دارد؟خدمات و ابزارها

سیگنال های معاملاتی یکی از موثرترین ابزارها برای معامله گران و فعالان بازارهای مالی است که بواسطه آن نسبت به روند بازار آگاهی دقیق تری پیدا کرده و قادر خواهند بود در شرایط وقوع نوسانات شدید یا تغییرات نا بهنگام، مناسب ترین استراتژی را اتخاد نمایند

نمایش گر نرخ بهره چیست و چه کاربردی دارد؟خدمات و ابزارها

سنجش گر تمایلات بازار چیست؟خدمات و ابزارها

برای یک معامله گر، آگاهی از اینکه در هر لحظه سمت و سوی اصلی معاملات بازار به چه سمتی گرایش دارد و موافق با جهت معاملاتی وی می باشد یا مخالف آن، امری بسیار حیاتی و ضروری است. این ابزار با گردآوری و پردازش حجم معاملات جاری بازارها، جهت و گرایش اصلی بازارها را در هر لحظه استخراج کرده و نمایش می دهد

مقایسه گر مقادیر خرید / فروش چیست؟خدمات و ابزارها

این ابزار برای مقایسه میزان خریدها / فروش ها در شاخص های مختلف معاملاتی و به تفکیک بازارهای آمریکا، اروپا و آسیا به کار می رود

نرخ بهره شبانه یا سواپ چیست؟ و نمایش گر سواپ چه کارکردی دارد؟خدمات و ابزارها

نرخ بهره شبانه (Overnight Index Swaps) ابزاری هست که موسسات مالی برای معاوضه نرخ بهره وام های که در اختیار دارند (تغییر نرخ بهره از ثابت به متغیر و بالعکس) از آن استفاده می کنند.البته بدون هیچ تغییری در ماهیت و مبلغ و شرایط وامی که در اختیار دارند. زمانیکه دو موسسه یک OIS ایجاد می کنند در واقع یکی از آنها نرخ بهره متغییر خود را با نرخ بهره ثابت معاوضه می کند. مثال:فرض کنید که موسسه الف دارای ۱۰ میلیون دلار وام با نرخ بهره متغییر شبانه The overnight rate می باشد. یعنی اینکه بهره وام ثابت نبوده و بر مبنای نرخ بهره شبانه پرداخت می گردد.از طرفی دیگر موسسه ب دارای ۱۰ میلیون دلار وام با نرخ بهره ۲ درصد ثابت می باشد.حالا فرض کنید موسسه الف بیشتر تمایل دارد که نرخ بهره ثابت پرداخت کند تا متغییر و موسسه ب نیز بیشتر تمایل دارد که بهره وام خود را به صورت متغییر پرداخت کند تا ثابت . حالا این دو موسسه به دو روش می توانند به خواسته خود برسند: اول اینکه هر کدام وام خود را فسخ کنند و مجددا نسبت به اخذ وام به صورت دلخواه خود اقدام کنند. دوم اینکه بدون اینکه وام های خود را فسخ کنند با یک معامله سواپ نرخ های وام خود را از متغییر به ثابت و بالعکس تغییر دهند. مسلم است که روش اول کاملا غلط می باشد زیرا فسخ قرارداد وام و اخذ آن بسیار هزینه بر و مشکل می باشد بنابراین در روش سواپ هر دو به خواسته خود می رسند. دو موسسه با هم توافق می کنند که نرخ های بهره را معاوضه کنند هر یک از موسسات در پایان دوره زمانی وام (یک ماهه ، سه ماهه و...) مابتفاوت نرخ بهره را به ديگري پرداخت كند.بطور مثال اگر موسسه الف(موسسه ای که بر مبنای نرخ بهره متغییر وام گرفته است) در پایان دوره پرداخت ۱.۷ درصد نرخ بهره پرداخت کند بایستی ۰.۳ درصد دیگر نیز به موسسه ب پرداخت کند(۰.۳=۱.۷-۲) زیرا با موسسه ب قرارداد سواپ بسته است. و حال اگر موسسه الف ۲.۲ درصد نرخ بهره پرداخت داشته باشد بایستی ۰.۲ درصد از موسسه ب بگیرد (۰.۲=۲-۲.۲). نمایش گر نرخ بهره شبانه / سواپ ابزاری است که برای اعلام نرخ های بهره شبانه یا سواپ شبانه و رتبه بندی آنها به کار می رود . 

مبدل ارزها چیست؟ و چند نوع مبدل ارزی در سایت ارائه می شود؟خدمات و ابزارها

این ابزار برای محاسبه و تبدیل مقادیر ارزی به یکدیگر به کار می رود. گفتنی است گه مبنای محاسبه و تبدیل ارزها، نرخ های لحظه ای و زنده ارزها در همان لحظه در بازارهای جهانی است

تقویم جهانی تعطیلات بازارها چیست و چه کاربردی دارد؟تقویم ها

در این تقویم تعطیلات رسمی کلیه کشورهای جهان گردآوری و مندرج شده است و برای آگاهی معامله گران، سرمایه گذاران و کلیه فعالان بازارهای مالی از ایام تعطیل و به تبع آن اتخاذ یا تغییر استراتژی های معاملاتی به کار می رود

ابزار ساعت کاری بازارها چیست؟خدمات و ابزارها

این ابزار ساعت بازگشایی و بسته شدن بازارهای معاملاتی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی را در یک روز معاملاتی نمایش می دهد همچنین این ابزارک، دیتاهای معاملاتی را شامل حجم معاملات، بیشترین مقادیر معامله شده و نوسانات روزانه برای هر جفت ارز در یک بازه زمانی 24 ساعته به تصویر می کشد.

ابزار محاسبه گر سود و زیان چیست؟ و چه کارکردی دارد؟خدمات و ابزارها

در این بخش، فرض بر این می باشد که شما بخشی از دارایی خود را در روزهای گذشته صرف سرمایه گذاری در یکی از شاخص ها کرده اید فرضا 10 میلیون ریال از سرمایه خود را به خرید نیم سکه اختصاص داده اید یا 1000 دلار ارز خریده اید و حال پس از گذشت یک دوره زمانی و سپری شدن تحولات نزولی و صعودی در بازار مربوطه، خواهان این هستید که دریابید این اقدام شما سودآور بوده است یا خیر؟ به عنوان نمونه شما 3 ماه قبل 10 میلیون ریال یا یک میلیون تومان از سرمایه خود را به خرید نیم سکه اختصاص دادید (فرضا 2 نیم سکه 500 هزار تومانی ) و امروز بعد از گذشت 3 ماه، هر نیم سکه به 540 هزار تومان رسیده است لذا ده میلیون ریال شما به ده میلیون و هشتصد هزار ریال تبدیل شده و شما هشتصد هزار ریال یا هشتاد هزار تومان سود به دست آورده اید.

به همین روال، بازه های زمانی مختلف از یک روز تا یک سال برای هر شاخص تعریف شده است که به تناسب نیاز یا علاقه می توانید میزان و سمت و سوی تحولات شاخص موردنظرتان را در هریک از این بازه های زمانی مشاهده فرمایید. نکته پایانی آنکه برای شاخص های مربوط به بازار داخلی مبلغ 10 میلیون ریال و برای شاخص های جهانی 1000 دلار به عنوان مبلغ پایه سرمایه، فرض گرفته شده است.

چگونه می توان در لیست دریافت خبرنامه ثبت نام کرد؟خبرنامه

جهت ثبت نام خبرنامه، یا به بخش زیرین صفحه نخست سایت مراجعه نمایید یا به صفحه خود خبرنامه رجوع کنید و با وارد ساختن ایمیل خود، اقدام به ثبت نام بفرمایید.

در صورت تمایل به انصراف از دریافت خبرنامه چه باید کرد؟خبرنامه

در صورت تمایل به انصراف، به قسمت پایین خبرنامه (پایین ترین نقطه ایمیل ارسالی ) مراجعه و در آنجا بر  گزینه لغو عضویت (Unsubscribe) کلیک نمایید. در صورتی که پس از این اقدام، در روزهای بعد بازهم دریافت خبرنامه ها متوقف نشد مراتب را به همراه نشانی ایمیل انصرافی، از طریق صفحه تماس با ما برای ما  ارسال فرمایید تا توسط اپراتور بصورت دستی اعمال گردد.

بخش بازارهای کالایی شامل نرخ چه محصولاتی است؟بازارهای جهانی

به طور کلی شاخص های کالایی به دو نوع سخت و نرم تقسیم می شوند. منظور از کالاهای سخت، عمدتا منابع طبیعی و کالاهایی می باشند که استفاده از آنها، مستلزم استخراج و استحصال این مواد می باشد نظیر طلا (از خانواده فلزات گران بها) و نفت (از خانواده انرژی). مقصود از کالاهای نرم نیز عمدتا محصولات کشاورزی و موادیست که در نتیجه زراعت حاصل می شوند که عموما شامل مواد غذایی نظیر پنبه ، ذرت، گندم، سویا، شکر، برنج، قهوه و .... می باشند. در بخش بازارهای کالایی وب سایت، کالاهای زیر در قالب دسته بندی های مورد اشاره پوشش داده می شوند:

1. حوزه انرژی مشتمل بر نفت خام، نفت برنت، گاز طبیعی، بنزین، سوخت گرمایشی، اتانول

2. فلزات گران بها مشتمل بر طلا، نقره، پلاتین، پالادیوم

3. محصولات کشاورزی مشتمل بر پنبه، ذرت، سویا، گندم، برنج، کلزا، لاستیک، کاکائو، آب پرتقال، قهوه، چوب، جو، پشم، شکر

4. محصولات دامی شامل فیدر گاو، گاو زنده، خوک بدون چربی، گوشت گاو

5. فلزات پایه و محصولات صنعتی مشتمل بر مس، سنگ آهن، سرب، مولیبدن، نیکل، آلومینیوم، قلع، روی، ذغال سنگ، کبالت، فولاد

نسبت قیمت طلا به نقره چیست؟ چه کاربردی دارد؟قیمت ها

نسبت قیمت طلا به نقره نشان دهنده آن است که با چند اونس نقره می توان یک اونس طلا خرید. به عنوان مثال با فرض اینکه قیمت کنونی هر اونس طلا 1280 دلار و قیمت هر اونس نقره 20 دلار باشد بنابراین نسبت طلا به نقره برابر با 64 به 1 خواهد بود. معمولا در دوران رکود، قیمت نقره سریعتر از قیمت طلا کاهش پیدا می کند و به همین نسبت در زمان صعودی شدن بازار فلزات نیز نقره سریعتر از طلا روند افزایشی می یابد. بالواقع نسبت طلا به نقره در دوره نزول عمومی بازار ، عددی صعودی و رو به تزاید خواهد بود و در دوره رونق عمومی بازار ، عددی کوچکتر و رو به کاهش را نشان خواهد داد.

157. فرابورس با بورس چه تفاوت هایی دارد؟بورس و بازار سرمایه

 • 1. بازار فرابورس هيچ مكان فيزيكي متمركز و خاصي ندارد كه داد و ستدكنندگان يا متخصصين همچون بورس هاي كلاسيك گرد هم آيند.

2. قوانين استاندارد اقلام مورد مبادله در بازار فرابورس انعطاف پذير مي باشند يعني قوانين معمولاً ناشي از توافق طرفين مي باشد.

3. ساعات كار فرابورس از انعطاف پذيري بيشتري برخوردار است.

4. در بازارهاي فرابورسي با توجه به اينكه شرايط معاملات با نظر طرفين تعيين مي گردد مزايايي از قبيل شفافيت قيمت ها و كاهش ريسك وجود ندارد.

156. فرابورس چیست؟بورس و بازار سرمایه

در راستاي توسعه فعاليت بازار سرمايه در تاريخ 22/08/1387 با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار اولين شركت براي اين منظور به نام شركت فرابورس ايران به ثبت رسيد. بازار فرابورس بازاري منعطف و در عين حال تحت نظارت دقيق سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود. بازار فرابورس بازاري بدون مركزيت مشخص است كه شركت كنندگان از طريق تلفن يا ابزارهاي الكترونيكي ديگر خريد و فروش را انجام مي دهند. مدل ايجاد فرابورس، الهام گرفته از برخي بورس هاي پيشرفته، بورس هايي با ساختار مشابه و نيز تجربيات موجود در حوزه بورس اوراق بهادار تهران است. شركت فرابورس ايران با هدف گسترش بازار اوراق بهادار و تنوع بخشي به دارايي هاي مالي منتشر و مورد مبادله در بازار سرمايه ايجاد گرديد. نام اين بازار در ايران از معادل انگليسي ( Over The Counter ) گرفته شده است. به همين دليل به اين بازار اختصاراً ( OTC ) نيز گفته مي شود.

158. مزایای بازار فرابورس چیست؟بورس و بازار سرمایه

بازار فرابورس ايران، بازاري منعطف و در عين حال تحت نظارت دقيق سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود. حضور در اين بازارها به معناي معرفي و شناخت شركت ها در سطح ملي بوده و مزاياي متعددي براي شركت پذيرفته شده و سهامدارانش قابل ترسيم است:

1- تامين مالي آسان و ارزان شركت ها در راستاي توسعه فعاليت: كاركرد اصلي بورس و فرابورس، تجهيز جمع آوري و هدايت پس اندازهاي كوچك مردم براي اجراي طرح هاي بزرگ اقتصادي، جهت فراهم آوردن ضريب نقد پذيري بيشتر سرمايه، شفافيت و امكان نظارت بيشتر. فرابورس نيز مانند بورس راهي براي تامين مالي ارزان قيمت شركت ها است.

2- بهره مندي از معافيت مالياتي شركت هاي پذيرفته شده در فرابورس: بر اين اساس شركت هاي پذيرش شده در بازار فرابورس ايران مشمول مزاياي مالياتي قابل توجهي خواهند شد كه مقدار آن براساس لايحه اي كه توسط دولت به مجلس شوراي اسلامي ارائه شده تا ميزان 10 درصد تخفيف خواهد بود.

3- كاهش نرخ ماليات نقل و انتقال: از مزاياي فرابورس براس سهامداران شركت هاي سهامي كاهش ماليات نقل و انتقال سهام اين شركت ها از 4 درصد ارزش اسمي به نيم درصد ارزش معامله همانند بورس اوراق بهادار تهران است. اين مزيت در حقيقت در معامله يك سهم د رنرخ 1000 ريال از 40 ريال براي هر سهم در خارج از بورس به 5 ريال براي هر سهم در بازار فرابورس ايران منجر خواهد شد.

4- نقل و انتقال سهام به صورت آسان - سريع و كم هزينه: با فعاليت فرابورس چه در رابطه با سهام شركت هاي پذيرفته شده و چه در رابطه با معاملات عمده موردي اين نقل و انتقال با سهولت انجام خواهد گرفت.

5- شفافيت و اعتبار قيمت سهام بواسطه مبادله در فرابورس: با توجه به نظارت و شفافيت مكانيسم عرضه و تقاضا قيمت سهام شركت ها در فرابورس مبين شرايط روشني براي وضعيت مالي شركت است و در همه معاملاتي كه شركت يا سهامداران آن انجام مي دهند مي تواند مبناي عمل قرار گيرد.

6- اطلاع رساني هماهنگ و عادلانه به سرمايه گذاران بالفعل و بالقوه: پس از پذيرش سهام شركت ها در فرابورس مكانيسم هاي قانوني و مراجع رسمي براي اعلام اطلاعات شركت وجود خواهد داشت و پس از آن ارائه اطلاعات و شفافيت بيشتر عملكرد مديران خواهد شد.

159. چه سازمان هايي مي توانند وارد فرابورس شوند؟بورس و بازار سرمایه

براساس دستورالعمل پذيرش و عرضه اوراق بهادار در فرابورس، 4 بازار مجزا با كاركردهاي متنوع براي پذيرش انواع اوراق بهادار و ابزار مالي در فرابورس ايجاد شده است. در بازار اول، سهام شركتهاي سهامي عام و واحدهاي سرمايه گذاري، در بازار دوم سهام شركتهاي كوچك، زيانده و شركتهاي تازه تاسيس يا قبل از بهره برداري، در بازار سوم معاملات عمده سهام شركتهاي سهامي خاص و سهامي عام پذيرفته نشده، پذيره نويسي سهام شركتهاي در شرف تاسيس و عرضه خرد ( جمع آوري سهام توسط سهامداران عمده ) انجام شده و در بازار چهارم انواع اوراق بدهي شامل اوراق مشاركت، گواهي سپرده بانكي، اوراق مشاركت رهني و ... مبادله مي شوند.

160. براي سرمايه گذاران حقيقي و حقوقي سرمايه گذاري در فرابورس چه جاذبه هايي دارد؟بورس و بازار سرمایه

1- افزايش قيمت سهام: سرمايه گذاري در سهام، صاحبان سرمايه را لااقل در مقابل كاهش قدرت خريد پول محافظت مي كند. همچنين حسن مديريت در اداره شركت، ارزش سهام شركت را بالا مي برد.
2- سود سهام: ميزان سود هر شركت بستگي به عوامل مشخصي دارد. مديريت شركت، تقاضاي بازار و اوضاع كلي اقتصادي كشور.
3- معافيت مالياتي: شركتهايي كه در فرابورس پذيرفته مي شوند از پرداخت 10 درصد ماليات معاف هستند و طبعاً سهامداران از اين مزايا سود مي برند.
4- حق راي و اعمال مديريت: صاحبان سهام شركتها به نسبت تعداد سهامي كه در اختيار دارند در مجمع عمومي صاحبان سهام حق راي دارند.
5- تنوع سرمايه گذاري: تنوع اوراق بهاداري كه در فرابورس عرضه مي شود به سهامداران امكان مي دهد كه سرمايه خود را بين سهامهاي گوناگون تقسيم كند و باعث كاهش ريسك و زيانهاي احتمالي شود.
6- اطمينان از محل سرمايه گذاري: شركتهايي كه در فرابورس وارد مي شوند بايد تمام شرايط و ضوابط تعيين شده توسط فرابورس را رعايت كنند لذا سهام شركت غير واقعي با مديريت ضعيف و داراي ساختار مالي نامناسب در فرابورس جايي ندارد.
7- حق خريد سهام جديد الانتشار: سهامداران يك شركت در خريد سهم جديد الانتشار همان شركت نسبت به ساير خريداران اولويت دارند.

فارکس چیست؟بازارهای جهانی

اصطلاحی است برگرفته از دو کلمه‌ی Foreign Exchange که به معنی تبادل پول خارجی است که به پول خارجی در زبان فارسی ارز گفته میشود بنابراین FOREX را میتوان تبادل ارز نامید، به بیان ساده تر، فارکس «تبدیل یک ارز به ارز دیگر است»

هدف از تبادلات ارزی چیست؟بازارهای جهانی

شرکتها و دولتها برای خرید و فروش کالا و خدمات خود در کشورهای خارجی نیاز به تبدیل و مبادله ارز خود با ارز کشور مربوطه دارند. در حالتی دیگر وقتی جهانگردان قصد مسافرت به کشورهای دیگر را داشته باشند، برای خریدهای ضروری خود نیاز به تبدیل پول کشور خود به پول کشور مقصد را دارند و به همین ترتیب وقتی یک فرد یا یک بنگاه بخواهد در سایر کشورها سرمایه‌گذاری کند نیاز به پول خارجی دارد. بعنوان مثال وقتی سرمایه‌گذاران اروپایی بخواهند از کشور آمریکا خریدی انجام دهند یا در آمریکا سرمایه‌گذاری کنند برای این منظور باید پولشان (یورو) را بفروشند و دلار آمریکا بخرند. البته حجم نسبتاً کوچکی از معاملات ارزی روزانه در بازارهای ارز به معاملات تجاری معمول و سرمایه‌ گذاریها اختصاص می‌یابد و سایر معاملات ارزی توسط بانک‌ها، تجار و معامله گران انجام می‌شود که جهت بدست آوردن سود کوتاه مدت است. معامله‌گران با پیش بینی حرکت قیمت ارزها، باهدف کسب سود در معاملات اقدام به خرید و فروش ارزها می‌نمایند. البته پیشرفت ارتباطات بین‌المللی و وجود بازاری بیست و چهار ساعته در سراسر جهان نیز بر حجم این معاملات افزوده‌ است.

شرکت کنندگان بازار فارکس چه کسانی هستند؟بازارهای جهانی

به طور کلی شرکت کنندگان و تشکیل دهندگان این بازار عبارتند از: دولتها، بانکها و بانکهای مرکزی، موسسات مالی و افراد حقیقی و حقوقی.

معاملات فارکس در کجا انجام می گیرد؟بازارهای جهانی

تبادلات این بازار برخلاف بازارهای مالی سنتی که در مکان فیزیکی خاص و قوانین سازمان یافته بخصوص انجام می‌شوند، در محل مشخصی متمرکز نیست و در حقیقت معاملات بین طرفهای معامله از طریق اینترنت، تلفن و یا شبکه ارتباط بین بانکی صورت می‌پذیرد. بازار تبادلات ارزی نوعی بازار OTC (روی پیشخوان) می باشد. این نوع از بازارها، مکانی مرکزی و مدیریت سازمان یافته‌ ندارند از اینرو، بازار فرا بورس نیز خوانده می‌شوند. (روی پیشخوان ، بازاری که مکان فیزیکی ندارد)

ویژگیهای بازار فارکس چیست؟بازارهای جهانی

 • 1.​ امکان معامله در تمام طول ۲۴ ساعت شبانه روز، ۵ روز در هفته
  ​ 2. امکان معامله در هر دو جهت بازار (امکان سود در افزایش یا کاهش قیمت)
  ​ 3. استفاده از ضریب اهرمی (Leverage) به منظور افزایش قدرت معاملات
  ​ 4. امکان تعیین حد سود و ضرر جهت انجام معاملات سفارشی در غیاب شما
  ​ 5. هزینه بسیار ناچیز برای انجام معاملات
  ​ 6. نقد شوندگی بسیار بالا(هر لحظه که تصمیم بگیرید می‌توانید اقدام به خرید یا فروش نمایید)
  ​ 7. حداکثر شفافیت ارائه نرخها، بخصوص در ارائه نرخ ارزهای اصلی
  ​ 8. دسترسی آسان و سریع
  ​ 9. فرصتهای بی شمار معاملاتی
  ​ 10. انعطاف پذیری بالا (از نظر زمان حضور در بازار، بکارگیری استراتژی معاملاتی متنوع، تعداد و حجم معاملات و...)
  ​ 11. عدم نیاز به پرداخت مالیات ، عوارض و یا حتی بهره بابت ضریب اهرمی.
  ​ 12. کمیسیون معاملاتی صفر یا بسیار کم
  ​ 13. امکان معامله از هر نقطه دنیا
  ​ 14. امکان استفاده رایگان از حساب تمرینی (آزمایشی)

زمان فعالیت بازار فارکس چه وقت است؟بازارهای جهانی

بازار بین‌المللی ارز هر دوشنبه با باز شدن شرقی‌ترین بانک‌های دنیا آغاز به کار می‌کند. این بانک‌ها شروع به معامله ارز و در نتیجه آن استخراج نرخ برابری ارزها نموده ومعامله‌گران در دیگر نقاط جهان نیز در صورت تصمیم به معامله در آن هنگام (که طبیعتاً در آن هنگام خارج از ساعت کاری می‌باشند) بایستی معاملات خود را براساس این نرخها انجام دهند در ادامه بانک‌ها و دیگر موسسات مالی کشورهای آسیایی این پروسه را ادامه داده تا این چرخه به بانک‌های اروپا و ایالات متحده آمریکا برسد. البته در هنگام بازگشایی بازار ایالات متحده آمریکا، بازارهای آسیایی روز کاری خود را به پایان رسانیده‌اند. این چرخه زمانی، پنج روز هفته بدون یک ثانیه توقف تا جمعه شب ادامه دارد.
به عبارتی دیگر بزرگترین بازار معاملاتی دنیا، بیست و چهار ساعته با دسترسی بسیار آسان و انجام معاملات بصورت ساده و سریع در اختیار شما قرار گرفته‌است. بازار تبادلات ارز خارجی همگام با اینترنت مرز کشورها را پشت سر گذاشته و بسیاری از سرمایه‌گذاران و علاقه مندان از تمامی کشورها را نیز با خود همراه نموده‌است. این بازار در ساعت ۱:۳۰ بامداد دوشنبه به وقت تهران در نیوزلند آغاز و در ساعت ۱:۳۰ بامداد روز شنبه به وقت تهران در غرب آمریکا بسته می‌شود. البته ساعات ذکر شده می‌تواند بسته به قوانین کارگزاری‌های مختلف اندکی تغییر داشته باشد همچنین ساعات کاری پلت فرم‌های معاملاتی نیز کاملاً تابع تغییرات تابستانه و زمستانه ساعات کشور کارگزاری شما می‌باشد.

چه ارزهایی در بازار فارکس مبادله می شود؟بازارهای جهانی

همانطور که قبلا اشاره شد، بازار فارکس بازار مبادلات ارزهای خارجی است و از آنجا که خرید یک ارز همیشه در برابر فروش ارز دیگر رخ می دهد، ارزها همیشه در این بازار به صورت جفت نشان داده می شوند.
به جفت ارزهایی که یکی از دو ارز تشکیل دهنده آن دلار آمریکا باشد، جفت ارزهای اصلی یا (Majors) گفته می‌شود. جفت ارزهای معرفی شده در زیر بترتیب مهمترین جفت ارزهای مورد معامله در بازار تبادلات ارزی می‌باشند و به همین سبب از بیشترین نقدشوندگی در بین دیگر جفت ارزها برخوردار می‌باشند. علاوه بر این برخی از جفت ارزهای اصلی علاوه بر کدهای سه رقمی متداول به نام‌های دیگری نیز خوانده می‌شوند که در زیر به آنها اشاره شده‌ است.
EUR/USD - USD/JPY - GBP/USD - USD/CHF - AUD/USD - USD/CAD - NZD/USD

روشهای رایج معاملاتی در این بازار کدامند؟بازارهای جهانی

دو روش اصلی برای تحلیل و پیش بینی بازار وجود دارد:
​ 1. روش تحلیل تکنیکال (Technical Analysis): تجزیه و تحلیل فنی (تکنیکال) به بررسی، مطالعه و ارزیابی رفتارهای بازار و تغییرات قیمت‌های پیشین برای پیش بینی تغییرات قیمت در آینده‌ . تحلیل تکنیکی در زمینه ارز، سهام، کالاها، ابزارهای مشتقه و یا هر موضوع قابل داد و ستدی که متأثر از نیروهای عرضه و تقاضا باشد قابل استفاده‌ است.
​ 2. روش تحلیل بنیادی (Fundamental Analysis): این روش به بررسی و ارزیابی عوامل اقتصادی و سیاسی موجود و مطالعه تأثیر احتمالی آن بر بازارهای مالی می‌پردازد. معامله‌گر این مکتب تحلیلی تمایل دارد تا بواسطه مطالعه عوامل و محرکهای اقتصادی و سیاسی به پیش بینی تأثیر احتمالی این عوامل بر نوسانات بازار پرداخته و از مزیت اطلاع از آخرین اخبار به بهترین نحو استفاده نماید.

چه میزان از معامله گران در بازار فارکس موفق به کسب سود می شوند؟بازارهای جهانی

متاسفانه آمار موجود حاکی از آن است که بیش از ۹۵ ٪ افرادی که در این بازار اقدام به معامله با ضریب اهرمی بالا (۵۰،۱۰۰،۲۰۰،...) می نمایند متحمل ضررهای جبران ناپذیری میشوند. ما به شما پیشنهاد ضریب اهرمی ۱۰ را میدهیم.

علل ضرر و زیان های های کلان در بازار فارکس چیست؟بازارهای جهانی

ضررهای کلان در این بازار به علت استفاده از ضریب اهرمی (لوریج) بسیار زیاد (۵۰،۱۰۰،۲۰۰،...) که از طریق کارگزاران در اختیار معامله گران قرار داده میشود، است. در نوسانات شدید بازار معامله گر ناخودآگاه خود را در معرض ضرر احتمالی معاملات باز خود دیده و برای جلوگیری از آن ضررها و یا جبران ضررهای قبلی، اقدام به انجام رفتارها و عکس العملهای هیجانی و احساسی مینماید و در نهایت نتیجه آن اقدامات ضرر بیشتر و بیشتر خواهد بود. بطور مطلق عامل اصلی ضرر در اختیار داشتن ضریب اهرمی بالا میباشد.

ضریب اهرمی چیست؟بازارهای جهانی

ضریب اهرمی یا لوریج از جذابترین بخشهای بازار فارکس است که اکثر معامله گران آماتور و حرفه ای را به خود جذب میکند. این مزیت به ظاهر فوق العاده، در بیشتر مواقع باعث خسارتهای بسیار بزرگ به معامله گران آماتور و تازه کار میشود و کم نیستند معامله گران حرفه ای که بر اثر طمع در انجام معاملات خود در دام گسترده ضریب اهرمی یا لوریج افتاده و سرمایه های کلانی را از دست داده اند. ضریب اهرمی در کارگزاری فارکسر حداکثر ۱:۱۰ است. (حداکثر ۱۰ برابر سرمایه اولیه). ضریب اهرمی به شما اجازه میدهد که تا حد اکثر ۱۰ برابر موجودی خود به انجام معامله بپردازید. وقتی شما تصمیم دارید معادل ۱۰۰ هزار دلار آمریکا معامله نمایید، میبایستی وجه الضمانی معادل ۱۰ ٪ معامله خود را یعنی معادل ۱۰ هزار دلار نزد کارگزار برای جبران خسارتهای احتمالی سپرده نمایید. در واقع به این نوع حساب معاملاتی، حساب مارجین (Margin Account) نیزمیگویند یعنی در این نوع حساب شما میبایستی ۱۰ درصد مبلغی را که قصد معامله دارید نزد بانک یا کارگزار به عنوان تضمین، سپرده گذاری کنید.

چگونه می توان از ضررهای ناشی از معاملات در بازار دوری کرد؟بازارهای جهانی

رهایی از ضرر در این بازار به صورت کامل وجود ندارد ولی راهکارهایی وجود دارد که می توان به کمک آنها میزان ضرر را تا حد چشمگیری کاهش داد. با بررسی و شناخت دقیق بازارها و انتخاب ابزارهای معاملاتی مناسب، داشتن طرح و استراتژی مناسب و پیروی از آنها در تمام شرایط، استفاده از حد سود و ضرر هنگام معاملات و از همه مهمتر استفاده از ضریب اهرمی کم که می تواند تا حد بسیار زیادی به کاهش خسارات در این بازار کمک کند.

حساب تمرینی معاملاتی چیست؟بازارهای جهانی

زمان مناسبی است برای تجربه کردن بازار با نرخهای واقعی، در حساب تمرینی معامله گر بیش از ۹۰ درصد شرایط واقعی بازار را تجربه میکند به جز شرایط روانی و احساسی که فقط با پول واقعی میتوان آن را تجربه کرد. جهت آشنایی، معامله گران تازه کار میبایستی یک حساب تمرینی (آزمایشی) افتتاح نماید و حداقل ۳ ماه به صورت تمرینی به انجام معامله بپردازد، فضای تمرینی که محیط واقعی معاملات را شبیه سازی نموده و قیمتهای اصلی را جهت انجام معاملات در اختیار معامله گر می گذارد، تازه کاران می توانند روند حرکتی بازار و نحوه تحلیل قیمتها را در شرایط مختلف بازار در این حساب تجربه کنند و در آن اقدام به معامله و آزمایش استراتژی های معاملاتی خود نمایند.

حساب تمرینی معاملاتی چه تفاوتی با حساب معاملاتی واقعی دارد؟بازارهای جهانی

حساب تمرینی از لحاظ نمایش قیمتها و به روز بودن آنها هیچ تفاوتی با حساب واقعی ندارد ولی تفاوت عمده آن در حقیقی بودن وجه معاملاتی است. به این معنی که در حساب تمرینی سرمایه اولیه واقعی نبوده و معامله گر احساس خاصی نسبت به معاملات انجام شده ندارد. در هنگام معامله با حساب واقعی، از آنجا که وجه معاملاتی حقیقی است، فرد ممکن است به صورت ناخودآگاه دچار احساسات و هیجانات فردی شده و عکس العملهایی از خود نشان دهد که در حالت عادی و در زمان کار با حساب تمرینی هرگز آنها را تجربه نکرده است. از این رو موفقیت در انجام معاملات با حساب تمرینی به هیچ وجه نمی تواند تضمینی بر موفقیت در حساب واقعی نیز باشد.

آیا تضمینی برای سود در بازار فارکس وجود دارد؟بازارهای جهانی

خیر، میزان سود و یا زیانی که در این بازار حاصل می گردد ،بستگی به عوامل متعددی دارد که بخش مهم این عوامل که منجر به زیان معامله گران می شود توسط طرح خوداشتغالی و استفاده از ضریب اهرمی ۱۰ مهار شده است. هیچ تضمینی جهت سود یا زیان وجود ندارد، چون خود شما تصمیم گیرنده انجام هر معامله هستید. هر چقدر به قوانین معاملات توجه بیشتری کنید و در انجام آنها پایبند تر باشید، احتمال موفقیت شما بیشتر است. عوامل موفقیت در این بازار را میتوان بدین ترتیب برشمرد:
​1. استفاده از طرح معاملاتی ساده و قابل فهم
​2. انتخاب تعداد کمی از ارزها برای انجام معامله (حد اکثر ۲ جفت ارز یا طلا)
3.​ استفاده از ابزار وامکانات ساده معاملاتی
​4. عدم توجه به حاشیه های این بازار
​5. عدم مشورت با افراد دیگر در زمان انجام معاملات

مارکت میکرها چه کسانی هستند؟بازارهای جهانی

شرکتهای کارگزاری، بانکها و یا شرکتهای تامین سرمایه ای هستند که حجم نقدینگی بالا داشته و توانایی ارائه پیشنهاد قیمتها را دارند.

روش دقیق معامله و انتخاب تایم فریم مناسب چیست؟بازارهای جهانی

انتخاب تایم فریم به نوع شخصیت معامله گر بستگی دارد. اگر شما قصد انجام معاملات کوتاه مدت را دارید می توانید از تایم فریم های کوتاه استفاده کنید. در صورتی که تمایل دارید به صورت بلند مدت معامله کنید می توانید از تایم فریمهای بالاتر (مانند D,W,M) استفاده کنید .

قرارداد لحظه ای – اسپات (Spot) چیست؟بازارهای جهانی

در این قرارداد خریدار باید کل مبلغ قرارداد را به علاوه کارمزد کارگزاربه صورت نقد پرداخت نماید و فروشنده نیز باید تا حداکثر دو روز کاری کالای مورد معامله را به خریدار تحویل نماید. این نوع قرارداد در بازار مبادلات ارزغالبا به صورت لحظه ای نقد می شود.

قرارداد سلف – فوروارد (Forward) چیست؟بازارهای جهانی

در این قرارداد، کل مبلغ در زمان انجام معامله از طرف خریدار پرداخت میشود و فروشنده متعهد می شود در تاریخ و زمان معین کالا را با قیمت مورد توافق به خریدار تحویل دهد.

قرارداد آتی – فیوچر (Future) چیست؟بازارهای جهانی

در این روش فروشنده مطابق یک قرارداد صلح تعهد می نماید مقدار معینی از دارایی یا کالایی مشخص را در زمانی معین در مقابل مبلغی به خریدار تحویل دهد. بر اساس این قرارداد، فروشنده مقدار دارایی مورد مصالحه را در سررسید مشخص تحویل می دهد و خریدار نیز مبلغ مورد مصالحه و توافق شده را در سررسید می پردازد. طرفین در قالب شرط ضمن قرارداد به شخص ثالث یا کارگزاری وکالت می دهند که از وجه الضمان آنها متناسب با نوسانات قیمت در بورس به طرف دیگر اباحه تصرف بدهد. هر یک از طرفین می توانند قبل از سررسید با انعقاد قرارداد صلح دیگری شخص ثالثی را در قرارداد صلح اولیه جایگزین خود نمایند و پس از تسویه از قرارداد خارج شوند کلیه قرارداد ها در زمان سررسید مقرر حتما باید تسویه شوند.

قرارداد اختیار معامله – آپشن (Option) چیست؟بازارهای جهانی

قرارداد اختیار خرید: قراردادی است که به موجب آن عرضه کننده کالا، حق خرید مقدار معینی از کالای مورد نظر را در زمان معین و با قیمت مشخص تعیین شده در حال حاضر به طرف دوم قرارداد اعطا می نماید بدون اینکه طرف دوم ملزم به خرید آن کالا باشد.
قرارداد اختیار فروش: قراردادی است که به عنوان شرط ضمن عقد، به موجب آن خریدار حق فروش مقدار معینی از کالای مورد نظر را در زمان معین و با قیمت مشخص به طرف دیگر اعطا می نماید. بدون آنکه فروشنده ملزم به فروش کالا در تاریخ قید شده باشد.
در همه قراردادهای اختیار خرید و فروش کارمزد بالاتری نسبت به انواع قراردادهای دیگر مورد محاسبه قرار میگیرد. بسته به زمان لغو یا تحویل کالا این قراردادها به دو نوع سیستم آمریکایی و اروپایی نیز تقسیم بندی می شوند.

ISO کدها (نمادها) چه هستند؟بازارهای جهانی

نمادها علامت های اختصاری هستند که سازمان استاندارد جهانی (ISO) برای ارزها، شاخص ها و کالاهای اساسی معین نموده است. این نماد ها معمولا سه حرفی هستند.
معمولا در نام اختصاری ارزها دو حرف اول نماد علامت اختصاری کشور مربوطه و حرف سوم نماد یا حرف اول ارز مربوطه می باشد.
دلار ایالات متحده امریکا United States Dollar USD
یورو اتحادیه اروپا European Union Euro EUR
ین ژاپن Japanese Yen JPY
پوند انگلستان Pound Sterling GBP
فرانک سوئیس Swiss Franc CHF
دلار استرالیا Australian Dollar AUD
دلار کانادا Canadian Dollar CAD
یک اونس طلا Gold ounce XAU
یک اونس نقره Silver ounce XAG

جفت ارز (Currency Pairs) به معنای چیست؟بازارهای جهانی

همواره ارزش یا قیمت هر ارز در بازار با ارز دیگری تعیین می شود. به عنوان مثال ارزش یورو باید بر اساس ارز دیگری بیان شود، قیمت یورو در مقابل دلار (یعنی هر یک یورو چه میزان برابری نسبت به دلار ارزش دارد) قیمت یورو در مقابل پوند( برای هر یک یورو چه مقدار پوند باید پرداخت شود). از اینرو در بازار مبادلات ارز با جفت ارزها سر و کار خواهیم داشت. جفت ارزها با نماد اختصاری (ISO) دو ارز مشخص می شوند مانند:
EUR/USD (میزان برابری یورو در مقابل دلار)
GBP/USD (میزان برابری پوند در مقابل دلار)
USD/CHF (میزان برابری دلار در مقابل فرانک سویس)
USD/JPY (میزان برابری دلار در مقابل ین ژاپن)
چهار جفت ارز فوق را جفت ارزهای اصلی (Major Currency) می گویند و در صورتی که در یک جفت ارز دلار ایالات متحده وجود نداشته باشد آن را ارز متقاطع (Cross Rate) می نامند. مانند: EUR/JPY- GBP/CHF- AUD/CAD
در یک جفت ارز، ارز اول را ارز پایه (Base Currency) و ارز دوم را ارز متقابل (Counter Currency) می نامند. این ترتیب از آنجا حائز اهمیت است که نرخ یک واحد از ارز پایه را بر اساس ارز متقابل بیان می کنند. بعنوان مثال اگر نرخ خرید جفت ارز EUR/USD برابر 1.4328 باشد بدین معنی است که هر یک یورو، 1.4328 دلار می ارزد و برای خرید یک یورو باید 1.4328 دلار بپردازیم.

پیپ یا واحد سنجش تغییرات جفت ارزها (PIPs, Points) چیست؟بازارهای جهانی

به علت حجم بالای معاملات در بازار تبادلات ارزی (مبادلات ارز) معمولا نرخ برابری ارزها تا پنج رقم صحیح و اعشار محاسبه می شوند. در اغلب موارد، در ارزهای اصلی به جز ین ژاپن برابری ارزها به شکل یک رقم صحیح و چهار رقم اعشار آورده می شوند. در جفت ارزهایی که نرخ برابری آنها تا چهار رقم اعشار محاسبه می شود، به رقم چهارم بعد از اعشار پیپ (Pips) یا (Point) می گویند.
مثلا اگر قیمت یورو به دلار از 1.3382 به 1.3384 برسد، می گوییم 2 پیپ افزایش یافته است. به عنوان یک مثال دیگر اگر قیمت پوند به دلار از 1.8855 به 1.8757 برسد می گوییم نرخ برابری پوند به دلار ، 98 پیپ کاهش یافته است. در جفت ارزهایی که شامل ین ژاپن هستند(و طبق آنچه گفته شد تا دو رقم اعشار محاسبه می شوند) رقم دوم بعد از اعشار را پیپ یا پوینت می نامیم. به عنوان مثال اگر قیمت GBP/JPY از 188.99 به 188.88 برسد می گوییم 11 پیپ افزایش یافته است.

اسپرد (Spread) و قیمت خرید و فروش (Bid & Ask) در معاملات مالی به چه معنایی هستند؟بازارهای جهانی

در بازار مبادلات ارز، برای هر جفت ارز در هر لحظه دو قیمت متفاوت وجود دارد. یکی قیمتی است که شما می توانید در آن قیمت خرید انجام دهید (این نرخ را Ask می گویند) و دیگری قیمتی است که شما می توانید در ان قیمت فروش انجام دهید (این قیمت را Bid می گویند) تفاوت این دو قیمت را اسپرد (Spread) می نامیم. مثلا در نرم افزار معاملاتی به EUR/USD نگاه کنید، خواهید دید: Ask1.4703 و Bid1.4701 بدین معنی که قیمت خرید جفت ارز یورو به دلار برای شما 1.4703 و قیمت فروش این جفت ارز برای شما 1.4701 می باشد. تفاوت این نرخ ها معمولا در یک کارگزار مقدار ثابتی است. مثلا در این مثال اسپرد EUR/USD دو پوینت یا دو پیپ می باشد. اسپرد در واقع هزینه ای است که معامله گر برای انجام معامله خود می پردازد. همانطور که ملاحظه می کنید، نسبت به حجم معامله عدد بسیار کوچکی خواهد بود.

لات ( Lot ) یا واحد اندازه گیری حجم معاملات به معنای چیست؟بازارهای جهانی

Contract Size اندازه حجم قرارداد یک معامله در بازار مبادلات ارز می باشد. اندازه قراردادها با واژه هایی مانند لات Amount یا Lot سنجیده می شود. در Amount حجم معامله به ارز پایه یا ارز اصلی سنجیده میشود و Lot واحد اندازه گیری حجم معامله می باشد در بیشتر قراردادها هر لات برابر با 100000 واحد ارز پایه است. 100000 واحد ارز پایه= Lot 1 = K Amount100
اندازه اغلب معاملات مضربی از 100000 واحد محاسبه می شود.
10000 واحد ارز پایه= Lot 0.1 = K Amount10

اوراق قرضه ( Bond ) چیست؟ و چه تاریخچه ای دارد؟بازارهای جهانی

واژه Bond در لغت به‌معنای قید، بند، زنجیر، قرارداد الزامآور، عهد و میثاق، هرچیزی که شخص را مقیّدسازد، معاهده، قرارداد، کفیل، رابطه، پیوستگی، ضمانت، تضمین‌نامه یا تعهدنامه دایر به پرداخت وجه، رهن کردن، تضمین کردن و اوراق قرضه آمده است. اصطلاح "قرضه" در اقتصاد، بیانگر قراردادی است که انتشاردهنده آن سند، متعهد می‌شود تا در ازای قرض یا بدهی، مبالغی به صاحب آن سند بعد از گذشت مدت مشخص و تحقّق شرایط بپردازد.
این اصطلاح، از قرون وسطی متداول بوده است. قرضه در آن زمان، به‌معنی تعهد یک فرد به دیگری، نگهداری کالاها در انبار سرپوشیده و آزاد کردن آن در ازای شرایطی خاص، نظیر پرداخت مالیات یا تعرفه یا آزادی فردی از زندان در ازای قراردادن وثیقه توسط ضامن به‌کار گرفته شده است. در ادبیات اقتصادی معاصر، قرضه، ابزار بدهی‌ای است که در آن، بدهکار (که عموما دولت یا شرکت تعاونی است)، وجهی از قرض‌دهنده می‌گیرد و متعهّد می‌شود، که در مدت قرارداد، بهره‌هایی به دارنده سند بپردازد و بعد از اتمام دوره قرارداد، اصل مبلغ را به صاحب آن برگرداند.
علی‌رغم سابقه طولانی کشورها در انتشار اوراق قرضه، قدمت انتشار این اوراق در ایران به سال 1320 باز می‌گردد. در این سال، دولت وقت برای اولین بار، دست به انتشار اسناد خزانه زد. اسناد خزانه اسناد بی‌نامی است که خزانه‌داری کل برای تأمین احتیاجات خزانه و در سررسیدهای کوتاه‌مدت منتشر می‌کرد. متعاقب آن و در فواصل زمانی متفاوت، اوراق قرضه مختلفی با اسامی اوراق قرضه ملّی، دفاعی، کشاورزی و ... منتشر گردید. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا و اجرای آن از اول سال 1363 و مطرح نمودن موضوع ممنوعیت شرعی فروش اوراق قرضه به بخش خصوصی، اوراق قرضه متعلق به افراد و بخش خصوصی در سررسید، توسط بانک مرکزی بازپرداخت گردید. در نتیجه، اوراق قرضه‌ی در جریان، فقط در اختیار سیستم بانکی و تعدادی از مؤسسات دولتی قرار گرفت.

ویژگی‌های اوراق قرضه چیست؟بازارهای جهانی

1. اوراق قرضه، بیان‌گر مالکیت دارندگان آنها در طرح‌های تجاری یا صنعتی که اوراق برای آنها انتشار یافته، نیست؛ بلکه بیشتر، نشان‌گر وام ربوی است؛ که خریداران اوراق، به صاحبان طرح‌ها و در واقع طرف‌های صادرکننده اوراق، داده‌اند.
2. در این اوراق، استرداد اصل سرمایه در پایان مدت آنها (اعم از اینکه طرح سود کند یا زیان)، تضمین شده و صادرکننده اوراق، فقط به بازگرداندن سرمایه همراه با سود مورد توافق متعهد شده است.[3]
3. اوراق قرضه، بدهی انتشاردهنده و طلب دارنده را نشان می‌دهد و با عقد "قرض" قابل تطبیق است.
4. نرخ بهره قطعی از پیش تعیین‌شده، رکن اصلی این اوراق به‌شمار می‌رود.
5. ارزش بازاری (Market Value) اوراق قرضه، تحت تأثیر عرضه و تقاضا، با ارزش اسمی (Nominal Value) آن تفاوت می‌کند و دارنده آن، علاوه‌بر نرخ بهره ثابت، مشمول عایدی (یا زیان) سرمایه (Capital Gain or Loss) نیز می‌شود.
6. ارزش‌یابی اوراق قرضه و تعیین ارزش فعلی آن، براساس نرخ تنزیل و مفهوم ارزش زمانی پول صورت می‌گیرد.

انواع اوراق قرضه چه مواردی هستند؟بازارهای جهانی

اوراق قرضه در بازارهای سرمایه، بسیار متنوع است. علت این تنوع را می‌توان نیازهای گوناگون سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران در بازارهای مالی دانست. به این نحو که این اوراق، با توجه به نوع نیازهای مالی سرمایه‌پذیران طراحی شده و به جریان می‌افتند. برخی از این نیازها از این قرارند:
از جهت سررسید: اوراق قرضه از جهت سررسید، به سه گروه کوتاه مدت (Us Treasury Bill) سه ماهه تا پنج ساله؛ میان‌مدت (Us Treasury Note) پنج تا ده ساله و بلندمدت (Longs) ده تا بیست ساله تقسیم می‌شوند. البته این اوراق، قابلیّت خرید و فروش در بازار ثانویه را نیز دارند. در نتیجه، در بازار ثانوی، همیشه انواع اوراق قرضه با سررسیدهای متفاوت وجود دارد و خریداران می‌توانند تقریبا با هر سررسیدی اوراق قرضه تهیه نمایند.


از جهت ناشر: اوراق قرضه از حیث ناشر به موارد زیر تقسیم می‌شود:
اوراق خزانه ملّی (Federal Savings or Treasury Bonds): این اوراق، قرضه‌هایی میان‌مدت هستند، که از طریق دولت مرکزی انتشار می‌یابند. این نوع قرضه‌ها دارای بهره ثابت‌اند؛ که نرخ بهره، طی مدت سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد.
اوراق قرضه دولتی (States Bonds): این اوراق، توسط دولت منتشر می‌شود و سررسید طولانی دارند. دولت برای تأمین کسری بودجه و یا تأمین سرمایه مورد نیاز طرح‌های عمرانی خاص یا عام اقدام به انتشار اوراق قرضه دولتی می‌کند. معمولا نرخ بهره این اوراق، برای کل دوره ثابت است. در نتیجه در شرایط تورّمی، ممکن است خریداران این اوراق، نه تنها سود نکنند؛ بلکه متضرّر هم بشوند. مزایای این اوراق عبارتند از:
1. این اوراق بدون ریسک و دارای بازده ثابت‌اند.
2. قابلیت فروش این اوراق در بازار ثانویه سریع است.
3. این نوع اوراق ابزار خوبی برای پس‌انداز خانوارها و مؤسسات به‌حساب می‌آیند.
اوراق قرضه شهرداری‌ها؛ در بسیاری از کشورها، شهرداری‌ها از طریق انتشار اوراق قرضه، نیازهای مالی خود را تأمین می‌کنند و این‌گونه اوراق، وثیقه یا ضمانت ملکی ندارند. معمولا اصل و بهره این وام‌ها از محل عوارض شهرداری‌ها یا از محل درآمد طرح‌هایی مثل عوراض بزرگراه‌ها پرداخت می‌شود. این اوراق، با ارزش اسمی و سررسید‌های متفاوت منتشر می‌شوند.
اوراق قرضه شرکت‌ها؛ این اوراق توسط شرکت‌های خصوصی منتشر می‌شود و نرخ بازده آن از نرخ بازده اوراق قرضه دولتی بیشتر است. شرکت‌ها به دو دلیل ترجیح می‌دهند پول مورد نیاز خود را از این طریق به‌دست آورند: نخست این‌که نرخ بهره اوراق قرضه پایین‌تر از سایر روش‌های تأمین پول است. دوم؛ سهولت آن است. سررسید اوراق قرضه شرکت‌ها معمولا بیست ساله است. البته گاهی اوراق پنج تا ده ساله هم منتشر می‌شوند.

از جهت بازده: اوراق قرضه از جهت بازده یا بهره به انواع زیر قابل تقسیم است:
اوراق قرضه بدون بهره (Stripped Bonds): به اوراقی گفته می‌شود که بهره سالانه ندارد و شرکت انتشاردهنده در پایان سررسید، ارزش اسمی اوراق و بهره چند ساله آنها را یک‌جا می‌پردازد. ویژگی این اوراق، در ریسک بالای آنها نسبت به تغییرات نرخ بهره است. اگر در آینده، نرخ بهره بازار کاهش یابد، صاحبان این اوراق، سود زیادی به‌دست می‌آورند
اوراق قرضه با بهره متغییر یا شناور (Floaters Bonds): به اوراقی گفته می‌شود که نرخ بهره آن متغیّر و تابعی از شاخص‌های اقتصادی مثل تورّم یا نرخ بهره اوراق خزانه است. حسن این اوراق در این است که قیمت بازاری آنها، هیچ‌گاه به‌خاطر تغییر در نرخ بهره بازار تغییر نمی‌کند و همیشه با ارزش اسمی آن برابر خواهد بود.
اوراق قرضه کلاسیک با بهره ثابت (Straight Bonds): که به آن، اوراق قرضه غیر قابل تبدیل نیز گفته می‌شود؛ برای کل دوره اعتبار، دارای نرخ بهره اسمی ثابتی است. معمولا گواهی‌نامه بهره (کوپن) که منعکس‌کننده میزان بهره است، همراه با اوراق بهادار ارائه می‌گردد.
اوراق قرضه با بهره ترکیبی (Combined – Interest Bonds): این‌گونه قرضه‌ها براساس توافق برای مدت مشخص دارای کوپن بهره نبوده، لیکن برای مدت باقی‌مانده از عمر قرضه، کوپن‌هایی با نرخ بالاتر از میانگین بهره دوره‌ای صادر می‌شود. این اوراق، معمولا به نرخ ارزش اسمی انتشار یافته و بازخرید این اوراق معمولا به ارزش اسمی انجام می‌گیرد.

سایر اوراق: علاوه‌بر اوراق فوق، اوراق قرضه دیگری هم وجود دارند که در ذیل موارد فوق نمی‌گنجند؛ این اوراق عبارتند از:
اوراق قرضه رهنی: برخی از شرکت‌ها با گرو گذاشتن دارایی‌های واقعی خود، خریداران اوراق قرضه را نسبت به بازپرداخت اصل و بهره قرضه، مطمئن می‌سازند. اگر شرکت نتواند در موعد مقرر اصل و فرع اوراق را بپردازد، دارندگان اوراق، با فروش دارایی‌ها، مطالبات خود را وصول می‌کنند و اگر دارایی‌ها کفایت نکند، به دادگاه شکایت کرده و از سایر دارایی‌های شرکت، مطالبات خود را وصول می‌کنند.
اوراق قرضه تضمینی: اگر شرکت منتشرکننده اوراق قرضه برای خریداران اعتبار کافی نداشته باشد، شرکت دیگری را به‌عنوان ضامن قرضه معرفی می‌کند. در این‌صورت، اگر شرکت از پرداخت به موقع اصل و فرع وام ناتوان گردد، شرکت ضامن متعهد است که اصل و فرع اوراق قرضه را بپردازد.
اوراق قرضه پست یا"بنجل": اوراق قرضه‌ای که از نظر رتبه‌بندی اعتباری، در درجه پایینی قرار دارند. این اوراق، معمولا دارای نرخ بهره بالا و در عین حال ریسک زیادی هستند. معمولا هنگامی که یک شرکت، شرکت دیگری را می‌خرد و آن‌را در خود ادغام می‌کند، این نوع اوراق قرضه را منتشر می‌کند.

ضرورت وجود اوراق قرضه چیست؟بازارهای جهانی

در بازارهای مالی، همه انگیزه‌های مشارکت‌کنندگان مورد توجه قرار می‌گیرد. برخی به انگیزه دریافت سودهای بالاتر و مشارکت در مالکیت و تصمیم‌گیری بنگاه‌ها، سهام می‌خرند. اما برخی دیگر به‌دنبال نرخ مقطوع بازدهی هستند و بنابراین، انگیزه خرید اوراق قرضه را دارند. واحد‌های اقتصادی نیز به‌علت ریسک پایین‌تر اوراق قرضه، علاقه بیشتری به انتشار اوراق قرضه نسبت به سهام دارند. انتشار اوراق قرضه، در سطح کلان نیز یرای تنظیم اختلالات ناشی از افزایش نقدینگی در اقتصاد و تعدیل بازار پول ضرورت دارد.

اثرات اقتصادی انتشار اوراق قرضه چیست؟بازارهای جهانی

انتشار اوراق قرضه برای سیاست پولی از طریق عملیات بازار باز: عملیات بازار باز عبارت از خرید و فروش اوراق قرضه دولتی توسط بانک مرکزی است. مقامات بانک مرکزی برای کنترل حجم نقدینگی از این ابزار استفاده می‌کنند. زمانی‌که اقتصاد با نرخ بهره بالا به‌جهت عرضه پول کم، مواجه است و مؤسسات تولیدی و تجاری با کمبود نقدینگی و بالا بودن هزینه بهره مواجه‌اند، بانک مرکزی به خرید اوراق قرضه دولتی از بانک‌های تجاری و مردم اقدام می‌کند و به این وسیله موجب افزایش پایه پولی می‌گردد؛ در نتیجه، عرضه پول افزایش یافته و نرخ بهره کاهش می‌یابد. به‌دنبال آن، مشکل نقدینگی حل شده و هزینه تولید پایین می‌آید و سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی افزایش می‌یابد. در مقابل، زمانی‌که اقتصاد به‌جهت بالا بودن حجم نقدینگی و کاهش تقاضای کل و در نتیجه پایین آمدن سطح عمومی قیمت‌ها، بانک مرکزی اقدام به فروش اوراق قرضه می‌کند.

انتشار اوراق قرضه برای تأمین کسری بودجه: زمانی‌که دولت‌ها با کسری مواجه می‌شوند، به‌منظور تأمین آن، سه راه حل در پیش رو دارند: استفاده از منابع خارجی، استقراض از نظام بانکی و بانک مرکزی و انتشار اوراق قرضه و استفاده از منابع بخش خصوصی. استفاده از منابع خارجی علاوه‌بر محدودیت‌های فراوان، در صورت تکرار و تراکم قرض‌های خارجی، بازپرداخت اصل و فرع آنها، روی اقتصاد داخلی فشار آورده، به‌تدریج بر نرخ‌های داخلی تاثیر گذاشته و آنها را افزایش می‌دهد. استقراض از بانک مرکزی گرچه راه حل آسانی است، لکن از طریق بسط پایه پولی موجب افزایش نقدینگی شده و قیمت کالا و خدمات را بالا می‌برد. راه سوم، انتشار اوراق قرضه و فروش آن به مردم و استفاده از منابع بخش خصوصی برای تأمین کسری بودجه است. این راه، در کوتاه‌مدت اثر تورمی نداشته و از طریق کنترل نقدینگی ضد تورمی است؛ با این‌همه، در بلندمدت موجب کاهش توان بخش خصوصی و افت سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های تولیدی می‌شود.

انتشار اوراق قرضه برای تأمین مالی طرح‌ها: یکی از راه‌های تأمین مالی پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری که در اکثر کشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته، انتشار اوراق قرضه است. دولت‌ها و شرکت‌ها، گاهی به‌جای استفاده از منابع سیستم بانکی، برای تأمین مالی طرح‌های اقتصادی، به انتشار اوراق قرضه اقدام کرده و منابع حاصله را در احداث پروژه‌ها به‌کار می‌برند. انتشار این اوراق، توسط شرکت خصوصی مورد تأیید اقتصاددانان است؛ اما انتشار آنها توسط دولت، هرچند برای تأمین مالی طرح‌های اقتصادی است، تنها در صورتی مورد تأیید است که اولا؛ بتواند سرمایه‌های کوچک و سرگردان در دست مردم را جذب نماید؛ ثانیا منابع به‌دست آمده را در طرح‌های مشخص تولیدی و عمرانی و با بازدهی مطلوب به مصرف برسد؛ ثالثا انتشار آنها به‌تدریج به ابزار ساده‌ای برای استقراض بی‌برنامه تبدیل نگردد.

وثیقه‌گذاری اوراق قرضه به‌منظور استقراض از بانک مرکزی: اگر بعضی از اوراق قرضه، استانداردها را رعایت نمایند، می‌توانند توسط بانک‌ها به‌عنوان وثیقه برای استقراض از بانک مرکزی اروپا و بانک‌های مرکزی ملی در چارچوب مقررات سیستم بانک‌های مرکزی اروپا به‌کار برده شوند. لیست این اوراق، توسط بانک مرکزی اروپا به‌طور مستمر منتشر می‌شود.

بخش گفت و گوی عمومی چیست و چه کارکردی دارد؟گفت و گوی یکپارچه سایت و تلگرام

بخش گفت و گوی عمومی به منظور فراهم ساختن بستری برای گفت و گو و تبادل نظر بین کاربران سایت پیرامون موضوعات مهم اقتصادی، سرمایه گذاری، پیش بینی بازارها، به اشتراک گذاری تجارب و دانش کاربران، طرح موضوعات کلیدی و در نهایت بحث و هم اندیشی پیرامون آنها تهیه و تدارک دیده شده است. در فرآیند ایجاد این ابزار تلاش بر آن بوده است که سادگی، سهولت، سرعت و دسترسی هر چه گسترده تر کاربران محترم مد نظر قرار داده شود.

نحوه عملکرد سامانه گفت و گوی عمومی چگونه است؟گفت و گوی یکپارچه سایت و تلگرام

در این سامانه، یک پنل چت یا همان گفت و گوی عمومی در صفحه نخست سایت و در جنب همین بخش تعبیه شده است که کلیه کاربران محترم می توانند به این بخش مراجعه و برای درج دیدگاه خود و مشارکت در گفت و گوها وارد آن شوند. ورود به سامانه گفت و گوی عمومی الزامی است و این مهم به 3 روش میسر است که عبارتند از ورود با حساب کاربری گوگل، ورود با حساب کاربری فیس بوک و ورود از طریق حساب کاربری تلگرام . این مهم جهت تعیین هویت کاربران و کنترل گفت و گوهای جاری در سامانه ضروری است. پس از ورود، کاربر به سادگی می تواند نظرات و دیدگاه خود را در سامانه ارسال نماید.

نکته مهم و کلیدی، انطباق لحظه ای این سامانه با گروه متناظرش در اپلیکیشن تلگرام می باشد. از آنجایی که پیام رسان تلگرام از جایگاه، محبوبیت و کاربری وسیعی در کشورمان برخوردار است و عموم هموطنان محترم از آن جهت گفت و گوهای روزانه و امور جاری خود بهره می برند لذا به موازات پنل چت استقرار یافته روی سایت، گروه بزرگی نیز در تلگرام ایجاد شده است که تمامی گفت و گوها و پیام های مندرج در سایت به شکل لحظه ای و همزمان در گروه مذکور هم  انتشار می یابند، عکس روند مورد اشاره نیز صادق است بدین معنا که پیام ها و دیدگاه های مطروحه روی گروه مذکور همزمان در پنل چت روی سایت نیز منتشر می شود. به زبان ساده در این سامانه ما با 2 بخش اصلی مواجهیم یکی پنل چت وب سایت که از طریق وب سایت قابل دسترس است و دوم گروهی که در اپلیکیشن تلگرام ایجاد شده است و هر گونه دیدگاه ، اظهارنظر و مکالمه ای که توسط کاربران در یکی از این دو بستر انتشار می یابد همزمان در گزینه دیگر هم منتشر شده و مجموع این خصایل، فرصت ویزه ای برای کاربران محترم ایجاد می نماید که از طریق آن می توانند چه از طریق وب سایت و چه از مجرای تلگرام با یکدیگر گفت و گو و تبادل نظر نمایند.

منظور از یکپارچگی پنل چت سایت با تلگرام چیست؟گفت و گوی یکپارچه سایت و تلگرام

یعنی کلیه پیام ها و فرآیندهای رخ داده در پنل چت سایت یا گروه تلگرام، به موازات انتشار در هر یک از آنها در دیگری هم منتشر می شود و کاربران از هر 2 طریق می توانند نسبت به مشاهده دیدگاه سایرین و یا طرح نظرات خود اقدام نمایند و هر دو نیز حکم واحد را دارا می باشند.

چه محدودیت هایی در سامانه وجود دارد؟گفت و گوی یکپارچه سایت و تلگرام

به طور کلی سامانه تا حد ممکن فاقد هرنوع محدودیتی طراحی شده است فرضا محدودیتی در تعداد پیام های ارسالی هر کاربر وجود ندارد و هر یک از عزیزان به هر میزان که تمایل و اشتیاق داشته باشند می توانند در گفت و گوها مشارکت نمایند یا کاربران کلیه کشورهای دنیا در استفاده از سامانه از شرایط  یکسانی برخوردارند و ....... تنها محدودیت فعلی، تعداد اعضای گروه تلگرام است که در حال حاضر دارای سقف 5000 نفر می باشد و از هم اکنون تمهیداتی برای شرایط تکمیل شدن ظرفیت گروه در دست بررسی است و بزودی راهکاری جهت رفع این محدودیت نیز طراحی و ارائه خواهد شد. همچنین همان گونه که پیش از این هم شرح داده شد تمامی فرآیندها در لحظه و به بصورت آنلاین در هر دو پنل همزمان منتشر می گردند و در این محور هیچ گونه محدودیت یا تاخیر زمانی وجود ندارد.

چطور از طریق تلگرام وارد سامانه شوم ؟گفت و گوی یکپارچه سایت و تلگرام

برای ورود با استفاده از حساب کاربری تلگرام، شما باید در بدو مراجعه به سامانه و در پنجره گشوده شده، بر روی گزینه تلگرام کلیک کنید، پس از این اقدام شما به اپلیکیشن تلگرام منتقل می شوید و در برابر یک "ربات متصل کننده" قرار می گیرید که باید در این مرحله به سادگی دکمه start  را انتخاب نمایید، پس از این اقدام، ربات متصل کننده، لینک منحصر بفردی به طور اختصاصی برای هر کاربر تولید و ارائه می کند که با کلیک بر روی لینک مذکور، فرآیند ورود شما از طریق تلگرام به اتمام رسیده و شما وارد سامانه می شوید. 

در وب سایت، پنل چت از کدام نقاط در دسترس است؟گفت و گوی یکپارچه سایت و تلگرام

در وب سایت علاوه بر پنل مجاور که در صفحه نخست قرار دارد شما می توانید در کلیه صفحات و بخش های سایت از 2 طریق به آن دسترسی داشته باشید.

1. روش نخست لینک گفت و گوی آنلاین در منوی فوقانی سایت است .

2. روش دوم بنر اطلاع رسانی ویژه این سامانه است که در زمان مشاهده تمامی صفحات وب سایت از سمت چپ صفحه گشوده شده و به سمت داخل صفحه نمایش حرکت می نماید.

با کلیک بر روی هر یک از این 2 گزینه، پنل گفت و گوی عمومی از سمت چپ تصویر گشوده می شود که کاربران محترم می توانند از طریق آن در گفت و گوها مشارکت نمایند و یا از آخرین دیدگاه های سایر کاربران ارجمند مطلع شوند.

گفتنی است که پنل چت عمومی در نسخه موبایلی وب سایت هم از طریق یک دکمه شاخص و مشهود قابل مشاهده و در دسترس است. همچنین در بخش انجمن ها نیز پنل گفت و گوی عمومی کاربران گنجانده شده و قابل استفاده می باشد. شایان توجه است که تمامی این موارد در واقع یک پنل می باشند که به تناسب محل تعبیه، صرفا در اشکال مختلف ارائه می گردند منتها محتوا و پیام های کلیه آنها یکسان می باشد.

چطور تلگرام و پنل چت وب سایت را به هم متصل کنم؟گفت و گوی یکپارچه سایت و تلگرام

برای انجام این مهم باید به منوی سامانه گفت و گو که در منتها الیه فوقانی راست پنل گنجانده شده است  مراجعه فرمایید و با کلیک بر روی گزینه "یکپارچه سازی پنل چت و تلگرام" به اپلیکیشن تلگرام هدایت می شوید و در آنجا پنجره ای گشوده می شود که از شما دعوت می کند به گروه تلگرام  مربوط به  سامانه ملحق شوید که در صورت موافقت و پذیرش شما، این مهم صورت گرفته و از آن پس کلیه مکالمات و پیام های ارسالی روی پنل چت وب سایت را روی تلگرام خود هم دریافت خواهید کرد همچنین علاوه بر این قادر خواهید بود که از همان اپلیکیشن تلگرام در گفت و گوها شرکت نمایید و دیگر الزامی به مراجعه به سایت برای درج دیدگاه خود نخواهید داشت. در واقع کلیه فعل و انفعالات سامانه گفت و گوی عمومی و تمامی اقداماتی که پیش از این صرفا از طریق سایت برای شما میسر بود از این پس از طریق اپلیکیشن تلگرام هم قابل انجام خواهد بود.

تماس با ما

واحدهای اداری

88305883 - 88832461

واحدهای اداری

88836340-2

واحدهای اداری

88829623 - 88302111

واحد آی تی / وب سایت

88434407

فکس

88302747

واحد ارتباطات و رسانه ها

88434407

دانشگاه علمی - کاربردی اتحادیه

88810038 - 88810037

فکس دانشگاه

88826590

دانشگاه علمی - کاربردی اتحادیه

88348588 - 88348574

نشانی

 تهران - خیابان سهروردی جنوبی  - خیابان ملایری پور - پلاک 53

نشانی دانشگاه علمی - کاربردی اتحادیه

تهران - خیابان سمیه - بین خیابان فرصت و ایرانشهر- پلاک  186

فرم الکترونیکی ارتباط با ما

عنوان:
بخش:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
توضیحات: